IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мистерии и астрологија
  Активни теми Активни теми RSS - Космичка енергија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Космичка енергија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 17>
Автор
Порака
Hero Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 427
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Hero Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 08:12
DOBRO UTRO, IMAJTE PRIJATNA RABOTNA NEDELA...





Dusata i radosta trajat vecno

Vo zivotot ima mnogu poveke, odkolku sto obicniot covek moze da zabelezi i da pocuvstvuva.   

Zivotot e matrica na svesta
Nie sme sozdadeni od matricata an svesta. Siot zivot itekol od eden izvor - rekata na svesta. Zatoa nasata individualizirana svest e samata osnova na naseto postoenje. Site nasi misli i dela se meurcinja i kapki na taa reka na svesta......
Hero

Vozduhot e brat, sestra e vodata. Zemjata e majka, Sonceto e tatko.
Кон врв
Hero Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 427
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Hero Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 08:15



Изменето од Hero - 25.Февруари.2008 во 09:50
Hero

Vozduhot e brat, sestra e vodata. Zemjata e majka, Sonceto e tatko.
Кон врв
Hero Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 427
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Hero Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 12:27
prijaten den


Изменето од Hero - 25.Февруари.2008 во 21:48
Hero

Vozduhot e brat, sestra e vodata. Zemjata e majka, Sonceto e tatko.
Кон врв
Hero Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 427
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Hero Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 12:49


Strela i luk

Koncentracija je strela. Meditacija je luk.

Kad se koncentrišemo, mi fokusiramo svu svoju energiju na neki subjekt ili objekt da bismo otkrili njegove tajne. Kad meditiramo, mi se uzdižemo iz svoje ograničene svesti u višu svest gde prostranstvo tišine suvereno vlada.

Koncentracija želi da dosegne znanje na koje cilja. Meditacija želi da se poistoveti sa znanjem za kojim traga.

Koncentracija ne dozvoljava ometanju-lopovu da uđe u njenu oružarnicu. Meditacija ga pušta da uđe. Zašto? Samo da bi ga uhvatila na delu.

Koncentracija je komandant koji naređuje rasejanoj svesti da postane pažljiva.

Koncentracija i apsolutna čvrstina ne samo da su nerazdvojni, već i međusobno zavisni božanski ratnici.

Koncentracija izaziva neprijatelja na dvoboj i bori se sa njim. Meditacija svojim tihim osmehom umanjuje otpor neprijatelja.
Koncentracija kaže Bogu: “Oče, ja dolazim k Tebi”. Meditacija kaže Bogu: “Oče, dođi k meni”.

Aspirant ima dva istinska učitelja: koncentraciju i meditaciju. Koncentracija je uvek stroga prema svom učeniku; meditacija je stroga povremeno. Obe su, međutim, ozbiljno zainteresovane za učenikov napredak.
“Ljudsk
Hero

Vozduhot e brat, sestra e vodata. Zemjata e majka, Sonceto e tatko.
Кон врв
Hero Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 427
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Hero Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 14:14


Kako da gi raberete vasite vnatresni iskustva

Postojat mnogu patista koi vodat do celta. Na edniot pat od dvete strani mozat da bide prekrasno cveke, nekoj drug pat moze da ima samo pupolki, tretiot moze da nema nisto. Ako trojca tragaci sledat tri razlicni patista vo soglasnost so potrebite i sklonostite na sopstvenata dusa, sekoj od niv na krajot ke stigne do celta, bidejki imal sosema razlicni iskustva na soeto patuvanje.

Skoe iskustvo e cekor kon ostvaruvanjeto. Sekoe iskustvo ni dava dopolnitelna doverba vo sebe. Sekoe iskustvo ne ohrabruva i zakrepnuva da cekorite ponatamu i vi dava ogromna vosh*tenost. Dodeka go dozivuvate iskustvoto, moze da se sluci da cuvstvuvate prisustvo na nevidliv vodac vo vas koj ve tera kon CELTA.
Hero

Vozduhot e brat, sestra e vodata. Zemjata e majka, Sonceto e tatko.
Кон врв
Hero Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 427
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Hero Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 14:58
PRIJATNO POPLADNE ...NA SITE!!!!!
Hero

Vozduhot e brat, sestra e vodata. Zemjata e majka, Sonceto e tatko.
Кон врв
Hero Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 427
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Hero Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 20:30
DOBRA VECER...ve pozdravuva site..ajde malku

Mokta na edna nasmevka
Socuvajte ja vitalnata energija: nastojuvajte uramnetezeno da da se hranite i sekogas bidete nasmeani i srekni. Onoj sto ja naogja radosta vo sebe moze da sogleda deka negovoto telo e ispolneto so elektricni strui, SO ZIVOTNA ENERGIJA, ne od hranata, tuku od BOG.
Ako cuvstvuvate deka ne mozete da se smeete, zastanete pred ogledalo i so racete razvlecete gi usnite vo nasmevka.
OVA E MNOGU VAZNO!
   Metodite na lecenje koi se povrzani so hranata i cistenjeto na teloto so bilki ili so post se ograniceni vo efikasnosta sto ja davaat: megjutoa ako covek e RADOSEN OD VNATRE , toj ja povikuva pomosta na neiscrpenata Bozja MOK.
   Iskrnata radost ne e onaa koja se poakzuva odnadvor, a ne ja cuvstvuvate od VNATR..

   Koga vasata ardost e iskrena, vie ste milioner na NASMEVKI. Iskrenata Nasmevka se raznesuva vo KOSMICKIOT TEK, taa e PRANA do sekoja kelija (kletka) od vaseto telo.

Srekniot covek e pomalku podlozen na bolesti, bidejki srekata vo teloto privlekuva pogolem dotur na UNIVERZALNA ZIVOTNA ENERGIJA.
   Glavnata idea e da da se OSLONITE na MOKTA NA UMOT, koja e NEOGRANICENA- SAMOKONTROLA, VEZBI,PRAVILNA ISHRANA, VNESUVANJE NA OVOSNI SOKOVI vo obilni kolicini, POVREMEN POST i celo vreme - OD VNATRE....
Hero

Vozduhot e brat, sestra e vodata. Zemjata e majka, Sonceto e tatko.
Кон врв
Hero Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 427
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Hero Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 10:24
DOBRA DEN.. imajte ubav den..., RELAX.... pokasno ke napisam nesto

sega malku zafatena
Hero

Vozduhot e brat, sestra e vodata. Zemjata e majka, Sonceto e tatko.
Кон врв
Hero Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 427
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Hero Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 13:05
Usoglasenost na fizi~kite, mentalnite i du{evnite metodi na lekuvawe

(izvadok od istoto predavanje na Paramhansa Jogananda)…..

-     Nie morame da gi znaeme karakteristikite na ~ove~kata ma{ina. Isto kako na avtomobilot mu se potrebni voda, gorivo, struja, isto taka mu se potrebni i na teloto. Va{eo gorivo i rezervi na voda doagjaat od cvrstata hrana i te~nostite, a kislorodot go vnesuvate vo va{eto telo. Za da go iskoristite toa, potrebno e da bide prisutna `ivotna energija - prana. Toa e elektricitet. Bez toj `ivoten elektricitet ne bi mo`ele da ja svarite hranata i da go vpiete kislorodot. Teloto mo`e da se sporedi so avtomobilskiot akumulator; i na dvete im e potreben vnatre{en elektricitet, za da proizvedat STRUJA ili energija. Akumulatorot vo ovoj slu~aj e podobar, bidejki mo`e da se napolni od nadvore{en izvor. No koga va{eto fizi~ko telo umre, ne mo`ete da go povratite vo `ivot.
Stomakot e najslabiot del na ~ovekovata ma{ina, a ~esto e i najzloupotrebuvan. Koga se poremeti vareweto, kako posledica od prejaduvawe ili pogre{na ishrana, toa predizvikuva sekakvi problemi vo teloto. Obi~no koga nautro se poglednete vo ogledalo, vie mislite deka ste sosema kako {to treba da ste. Ne sfa}ame deka nosime mnogu otrovi vo na{ite organizmi. Teloto e polno so otrovi. Ako ne znaeme kako da se oslobodime od tie otrovi, a organizmot ne mo`e pove}e da izleze na kraj so niv, doa|a do bolest.
Hero

Vozduhot e brat, sestra e vodata. Zemjata e majka, Sonceto e tatko.
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 22:13


DOBRA VECHER HERO ...

DOBRO E OVA STO GO PISUVAS ...
VAKA GO ZAMISLUVAM FORUMOT IDIVIDI ...
KAKO SERVIS ...
DA IMAME SE STO E KORISNO ...

                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2008 во 07:28


DOBRO UTROOOOOOOO ...

AJDE LUDJE ...
NAPOJUVANJE SO KOSMICKA ENERGIJA ...

NE E VAZNO VO KOJA POZICIJA STE ...
KOSMICKATA ENERGIJA DOADJA ...

                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
Hero Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 427
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Hero Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2008 во 10:41
Dobar den...

uzivajte , i imajte pozitiven, prijaten den

Hero

Vozduhot e brat, sestra e vodata. Zemjata e majka, Sonceto e tatko.
Кон врв
Hero Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 427
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Hero Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2008 во 11:03
Se e sila na mislite

Vo krajni slu~aevi, mi sogleduvame deka se e sila na mislite. Na{eto telo, ku}ata vo koja `iveeme, svetlinata na denot, se {to gledame, nao~arite koi gi nosime da ni pomognat podobro za da podobro gledame - samo se zgusteni misli.
Ako pretpostavime deka vo momentot sme zaspali i sonuvame deka {etame vo gradinata. Odedna{ se pojavuva edna zmija i ve kasa za nogata. Mnogu sme ispla{eni i ~uvstvuvame golema bolka. Ne vodat kaj lekar, i toj ni dava protivotrov, i postepeno se ~uvstvuvame podobro. Bolkata is~eznuva. Sega, {to se slu~uva vo taa zemja na soni{ta? U`ivavme vo prekrasnata gradina, do`iveavme strav i bolka, sme go po~ituvale ~uvstvoto na ozdravuvawe, posle primaweto na lekot, no sepak site tie iskustva bea plodovi na na{ite misli vo sonot. Koga }e se razbudime, }e si ka`eme: “O, Gospode, nema kasnuvawe na mojata noga. Nema{e ni lek. [to mi se su~i? Toa be{e samo son!”
Vo svetot na soni{tata , zmijata, kasnyvaweto, bolkata, gradinata, letot - seto toa izgleda{e tolku stvarno. Za da go izle~ime toa kasnuvawe vo sonot, moravme da zememe nekoj lek od sonot. No vo zemjata na soni{tata, vo {to be{e razlikata pome|u kasnuvaweto, bolkata, lekot i gradinata? Vo ni{to. To bea samo razli~ni misli.
Me|utoa na{eto voobrazba im dade takva mo} {to koga vo sonot ne kasnuva zmijata, nie ~uvstvume bolka. I koga vo sonot go primivme lekot po~ustvuvavme vo sonot olesnuvawe na taa bolka.
Sli~no na toa , go sonuvame ovoj kone~en svet i ova fizi~ko telo i morame da si ja priznaeme relativnat stvarnost na site ne{ta koi se slu~uvaat. Ne mo`eme da ka`eme deka se e iluzija i da go izbegneme vlijanieto na ovie iluzii dodeka go sonuvame toj kosmi~ki son. Teloto navistina postoi vo ovoj son na tvorevini, i se dodeka sme vo teloto, morame da go priznaeme negovoto postoewe. Ne mo`eme da ka`eme deka materijata ne e stvarna. Taa e vistinska vo relativna smisla. Koga ne bi bilo taka, ~ovek mo`e da ispie otrov, a toj da ne vlijae na nego. No, za obi~niot ~ovek koj zema otrov, rezultatot e smrt. Za nego e ludost da veruva deka materijata nema stvarnost. Ako go ka`e toa toj `ivee vo iluzii.
     Eden ~ovek od Isto~nata obala ka`uval za nekoja `ena koja se falela so svoite nadmo}ni ubeduvawa vo nestvarnosta na materijata. OVOJ OGAN E ILUZIJA, rekla taa. NE MO@E DA ME POVREDI. ^ovekot ne ka`al ni{to. No eden den ja videl svojata {ansa. Dodeka taa ne gledala, toj go zagreal `ara~ot vo kaminot i ja doprel po grbot. Taa vresnala: Lele zo{to go napravi ova? Toj i odgovoril: Pa oganot e iluzija. Tvoeto telo e iluzija. Bolkata e iluzija. Pa kako mo`ev da te povredam so vreliot `ara~? Taa bila mnogu luta. No, toj go doka`al svojot stav, deka se dodeka ste vo materijata ne mo`ete da doka`ete deka materijata ne e stvarna.
     Koga imate bolki vo teloto, mnogu e te{ko da svatite deka teloto e iluzija. Zatoa ne smeeme da bideme fanatici. Morame da napreduvame umereno, i postepeno da ja razvivame na{ata sila na volja i mo}     



Hero

Vozduhot e brat, sestra e vodata. Zemjata e majka, Sonceto e tatko.
Кон врв
Hero Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 427
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Hero Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2008 во 08:16
DOBRO UTRO, VI POSAKUVA MIREN, USPESEN DEN...
Hero

Vozduhot e brat, sestra e vodata. Zemjata e majka, Sonceto e tatko.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 17>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.