IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Родители
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Родители

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3456>
Автор
Порака
alekso_2000 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 523
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alekso_2000 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 22:52



nema tuka nikakva potreba od sozaluvanje

sum preziveala taka 15 godini,pa zasto da ne i sega....

samo sfativ deka voopsto ne sakam nekogas da bidam roditel
[/QUOTE]

NAPROTIV!!! TREBA DA STANES RODITEL I DA MU POKAZES NA TVOITE RODITELI KAKO TREBA DA IZGLEDA EDEN RODITEL
car's freack
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2008 во 08:14
NAPROTIV!!! TREBA DA STANES RODITEL I DA MU POKAZES NA TVOITE RODITELI KAKO TREBA DA IZGLEDA EDEN RODITEL
------------------------------------------------------------------------------------------------
Naprotiv treba da stane roditel za da gi dozivee ubavinite na vistinskoto roditelstvo, a ne da im dokazuva na roditelite. Zoshto da se  trudi da dokaze nekomu koj nema da  razbere? Zivotot ne e dokazuvanje, zivotot e ziveenje.
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2008 во 12:00
Originally posted by topsexy topsexy напиша:

moite roditeli?

pa ako se smeta da imas majka koja cel zivot se trudi da izgleda podobro od tebe i da ti nabiva kompleksi deka sepak nesto na tebe ne cini ok e...
ako se smeta za majka onaa koja cel zivot si gradi kariera i pred koja mora sekad da zboris kako da si "deloven sostanok" togas blaze si mi....
a i majka koja edvaj cekase da se iselam za da si go donese doma "deckoto"..........e togas super mi e...
 
a za tatko....pa se gledame edvaj ednas vo dva meseci,porano se javuvase sekoj den a sega go nema so denvi da prasa kako sum...izgovor:na pat bev....
sekoj razgovor so nego se bazira na istoto:imas pari?..kolku?....ti treba nesto?....drugo nema....
 
a i ke bev posrekna ako voopsto gi nemav,zosto vaka koga ziveam sama i ne gi gledam mi e podobro.....se nerviram ednostavno po sredbite so niv zasto nikogas ne me prasale dali sum srekna,do kade sum so zivotot.kako mi e mene?  nikogas...



ај замисли да ги немаш..... не викај така никогаш,.... само замисли да немаш никој близок на светот
Кон врв
topsexy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
10-K-H-HOT

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3022
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај topsexy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2008 во 12:45
Originally posted by Biserna_Devojka Biserna_Devojka напиша:

Originally posted by topsexy topsexy напиша:

moite roditeli?

pa ako se smeta da imas majka koja cel zivot se trudi da izgleda podobro od tebe i da ti nabiva kompleksi deka sepak nesto na tebe ne cini ok e...
ako se smeta za majka onaa koja cel zivot si gradi kariera i pred koja mora sekad da zboris kako da si "deloven sostanok" togas blaze si mi....
a i majka koja edvaj cekase da se iselam za da si go donese doma "deckoto"..........e togas super mi e...
 
a za tatko....pa se gledame edvaj ednas vo dva meseci,porano se javuvase sekoj den a sega go nema so denvi da prasa kako sum...izgovor:na pat bev....
sekoj razgovor so nego se bazira na istoto:imas pari?..kolku?....ti treba nesto?....drugo nema....
 
a i ke bev posrekna ako voopsto gi nemav,zosto vaka koga ziveam sama i ne gi gledam mi e podobro.....se nerviram ednostavno po sredbite so niv zasto nikogas ne me prasale dali sum srekna,do kade sum so zivotot.kako mi e mene?  nikogas...



ај замисли да ги немаш..... не викај така никогаш,.... само замисли да немаш никој близок на светот
 
 
ne,biserna....veruvaj,podobro ke bese da gi nemav.....zatoa sto roditel ne e nekoj koj samo ke ti dade zivot,tuku i ke ti pomogne da go zivees...
dosega iam sretnato edna licnost koja moze priblizno da ja narecam moja majka-majkata na mojata drugarka koja vo se me poddrza i koga nekoj mi bese najpotreben,koja sekogas mi davase roditelski soveti i se obiduvase da mi dade do znaenje deka ete ima nekogo koj moze da mi go pokaze patot........no,ne mi bese majka,za zal......
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2008 во 13:30
Originally posted by topsexy topsexy напиша:

Originally posted by Biserna_Devojka Biserna_Devojka напиша:

Originally posted by topsexy topsexy напиша:


moite roditeli?


pa ako se smeta da imas majka koja cel zivot se trudi da izgleda podobro od tebe i da ti nabiva kompleksi deka sepak nesto na tebe ne cini ok e...

ako se smeta za majka onaa koja cel zivot si gradi kariera i pred koja mora sekad da zboris kako da si "deloven sostanok" togas blaze si mi....

a i majka koja edvaj cekase da se iselam za da si go donese doma "deckoto"..........e togas super mi e...

 

a za tatko....pa se gledame edvaj ednas vo dva meseci,porano se javuvase sekoj den a sega go nema so denvi da prasa kako sum...izgovor:na pat bev....

sekoj razgovor so nego se bazira na istoto:imas pari?..kolku?....ti treba nesto?....drugo nema....

 

a i ke bev posrekna ako voopsto gi nemav,zosto vaka koga ziveam sama i ne gi gledam mi e podobro.....se nerviram ednostavno po sredbite so niv zasto nikogas ne me prasale dali sum srekna,do kade sum so zivotot.kako mi e mene?  nikogas...
ај замисли да ги немаш..... не викај така никогаш,.... само замисли да немаш никој близок на светот

 

 

ne,biserna....veruvaj,podobro ke bese da gi nemav.....zatoa sto roditel ne e nekoj koj samo ke ti dade zivot,tuku i ke ti pomogne da go zivees...

dosega iam sretnato edna licnost koja moze priblizno da ja narecam moja majka-majkata na mojata drugarka koja vo se me poddrza i koga nekoj mi bese najpotreben,koja sekogas mi davase roditelski soveti i se obiduvase da mi dade do znaenje deka ete ima nekogo koj moze da mi go pokaze patot........no,ne mi bese majka,za zal......


izvini topsexy... mozebi gresam. Vo razno, tema "koj sto raboti", imas napisano deka roditelite te financiraat... vo toa niesto loso ne gledam, samo mislam deka gresis koga pisuvas deka podobro e da da si gi nemala... momentalno citam knija,"5te jazici na ljubovta", vo taa kniga e opisano kako na razliciti karakteri mu se pokazuva deka ja sakas. Milsam deka tvoite roditeli go "zborivaat" "luboavniot jazik na poraruvanje" a ti zbaoruvas sosema drug "ljuboven jazik"... znaci tvoite roditeli ti ja pokazuvaat ljubovta so poklonuvanje na pari i matrialni raboti... a ti bi sakala da bidat sekogas za tebe tuka, da te poddrzuvaat, toa e za tebe ljubov... ti go zbovruvas jazikot na "pofalba i poddrska"...

Mislam deka seuste ne e kasno toa da im dades do znaaenje na tvoite roditeli...

Dovolno si stara, i sto te citam po forumov veruvam deka dovolno si vozrasna!!! Probaj, da izgubis ne mozes nist

Изменето од seka - 14.Март.2008 во 13:31
Кон врв
topsexy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
10-K-H-HOT

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3022
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај topsexy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2008 во 14:57
seka,samo da napomenam deka mene materijalni raboti povekje ne me pravat srekna...me pravea pred 3-4 godini,no sega veke vo toa ne uzivam...ega toa sto zimam pari od niv mi e samo navika...i moja i nivna...
LJUBOVTA SO PARI NE SE KUPUVA........
zatoa sto tie se potrosni i minlivi......a zborovite i delata i site onie roditelski pregratki,baknezi,soveti,emocii,prijatelstvoto so niv...e toa ne moze nisto da go zameni...apsolutno nisto
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2008 во 15:03
НА КОЛКУ ЈАЗИКА САКАТЕ, НА ТОЛКУ ЧИТАЈТЕ ЈА ЉУБОВТА, НО ЕМОЦИОНАЛНАТА СПРЕГА РОДИТЕЛ - ДЕТЕ, СЕ ЗНАЕ КАКВА ТРЕБА ДА БИДЕ. ОВДЕ НЕ СЕ ПОТРЕБНИ НИКАКВИ ЈАЗИЦИ КАКО СРЕДСТВА ЗА КОМУНИКАЦИЈА, ТАА СЕ СОДРЖИ ВО ПОТКОЖНОТО ТКИВО НА СЕКОЈ ОД НАС. ЗАЛУДНО Е СЕКАКВА ФИЛОЗОФИЈА НА ОВАА ТЕМА...СЕ ЗНАЕ -П НА СЕКОЈ МЛАД ОРГАНИЗАМ МУ Е ПОТРЕБНА ЉУБОВТА НА РОДИТЕЛОТ, НЕ НЕГОВИТЕ ПАРИ. ТАА Е МАГНЕТИЗАМ ВГНЕЗДЕН ВО КРВТА НА СЕКОЕ ДЕТЕ.
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
topsexy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
10-K-H-HOT

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3022
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај topsexy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2008 во 15:05
Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

НА КОЛКУ ЈАЗИКА САКАТЕ, НА ТОЛКУ ЧИТАЈТЕ ЈА ЉУБОВТА, НО ЕМОЦИОНАЛНАТА СПРЕГА РОДИТЕЛ - ДЕТЕ, СЕ ЗНАЕ КАКВА ТРЕБА ДА БИДЕ. ОВДЕ НЕ СЕ ПОТРЕБНИ НИКАКВИ ЈАЗИЦИ КАКО СРЕДСТВА ЗА КОМУНИКАЦИЈА, ТАА СЕ СОДРЖИ ВО ПОТКОЖНОТО ТКИВО НА СЕКОЈ ОД НАС. ЗАЛУДНО Е СЕКАКВА ФИЛОЗОФИЈА НА ОВАА ТЕМА...СЕ ЗНАЕ -П НА СЕКОЈ МЛАД ОРГАНИЗАМ МУ Е ПОТРЕБНА ЉУБОВТА НА РОДИТЕЛОТ, НЕ НЕГОВИТЕ ПАРИ. ТАА Е МАГНЕТИЗАМ ВГНЕЗДЕН ВО КРВТА НА СЕКОЕ ДЕТЕ.
 
 
tocno....a taa ljubov gi zaobilokuva ili podobro izbegnuva parite
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2008 во 15:11
ГИ ОСУДУВАМ СИТЕ РОДИТЕЛИ КОИ ШТО ИМ ЈА УСКРАТУВААТ НА СВОИТЕ ДЕЦА НАЈСУШТИНСКА НИВНА ПОТРЕБА - РОДИТЕЛСКАТА ЉУБОВ, А СВОЈАТА СЕБИЧНОСТ ЈА КРИЈАТ ПОЗАДИ ПОДАРОЦИ И СЛИЧНИ БЕЗВРЕДНИ ДРАНГУЛИИ...
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
topsexy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
10-K-H-HOT

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3022
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај topsexy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2008 во 15:13
Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

ГИ ОСУДУВАМ СИТЕ РОДИТЕЛИ КОИ ШТО ИМ ЈА УСКРАТУВААТ НА СВОИТЕ ДЕЦА НАЈСУШТИНСКА НИВНА ПОТРЕБА - РОДИТЕЛСКАТА ЉУБОВ, А СВОЈАТА СЕБИЧНОСТ ЈА КРИЈАТ ПОЗАДИ ПОДАРОЦИ И СЛИЧНИ БЕЗВРЕДНИ ДРАНГУЛИИ...
 
tie i treba da se osuduvaat...samo steta sto na nekoi lugje toa im se gleda dobro ili uste poloso kako nekoj gest so koj ja pokazuvaat ljubovta
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2008 во 15:18
Originally posted by topsexy topsexy напиша:

seka,samo da napomenam deka mene materijalni raboti povekje ne me pravat srekna...me pravea pred 3-4 godini,no sega veke vo toa ne uzivam...ega toa sto zimam pari od niv mi e samo navika...i moja i nivna...
LJUBOVTA SO PARI NE SE KUPUVA........

zatoa sto tie se potrosni i minlivi......a zborovite i delata i site onie roditelski pregratki,baknezi,soveti,emocii,prijatelstvoto so niv...e toa ne moze nisto da go zameni...apsolutno nisto


ne rekov jas deka tebe toa te pravi srekna, tocno toa go mislev tvoite roditieli i ti "zborivate razlicni jazici na ljubovta"...

se custvuvat, deka tvoite roditeli i ti ne steb bliski, deka tebe toa ne ti e sve edno... i nemoj da pomislis deka sakam da te predomislam, toa ne e mojata namera, samo sakam da razmislis, zosto e taka, zosto ne ja dobivas taa ljubov sto ja posakuvas i zasluzivas... mozam da ti ja preporacam knigat ( znam deka ljubov/sakanje) ne se uci od kniga, no mislam deka "die 5 Sprachen der Liebe" e edna od najdobrite knigu, koi tocno kazuvaa/objasnuva... zosto nekoi raboti ne ni se svatlivi...

Кон врв
nena34 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1435
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nena34 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2008 во 15:27
Sakam da vi opisam edeni roditeli kakvi sto (spored mene ) ne treba da bideme.
na pozicija se i dvata roditela , takoto direktor , majkata vo parlament.dolgo vreme nemaa deca pa na kraj si posvoija.Detenceto e na ista vozrast so sin mi i se drugarcinja.Deteto ima se ama bukvalno se , ama gi nema roditelite.tie vo trka po prestiz zaboravaat deka toa e doma samo ili negde talka po ulicite.Mnogu pati posle 23h mi se javuvaat i me prasuvaat dali e tuka.Zamislete toa redovno se slucuva kasno da se priberat i da im tekne da go pobaraat.Ima uste mnogu da zboruvam za tie roditeli ama da ne dolzam , bitno e deka deteto e zelno za roditelska ljubov kakva sto gleda koga e tuka i mnogu pati mene me ima viknato "mamo".
zatoa lige ne zaboravajte na svoite deca dodeka se mali zosto brzo rastat i vremeto ne se vraka.Dete se raste i vospituva ednas , popraven nema
Кон врв
topsexy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
10-K-H-HOT

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3022
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај topsexy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2008 во 17:40
Originally posted by seka seka напиша:

Originally posted by topsexy topsexy напиша:

seka,samo da napomenam deka mene materijalni raboti povekje ne me pravat srekna...me pravea pred 3-4 godini,no sega veke vo toa ne uzivam...ega toa sto zimam pari od niv mi e samo navika...i moja i nivna...
LJUBOVTA SO PARI NE SE KUPUVA........

zatoa sto tie se potrosni i minlivi......a zborovite i delata i site onie roditelski pregratki,baknezi,soveti,emocii,prijatelstvoto so niv...e toa ne moze nisto da go zameni...apsolutno nisto


ne rekov jas deka tebe toa te pravi srekna, tocno toa go mislev tvoite roditieli i ti "zborivate razlicni jazici na ljubovta"...

se custvuvat, deka tvoite roditeli i ti ne steb bliski, deka tebe toa ne ti e sve edno... i nemoj da pomislis deka sakam da te predomislam, toa ne e mojata namera, samo sakam da razmislis, zosto e taka, zosto ne ja dobivas taa ljubov sto ja posakuvas i zasluzivas... mozam da ti ja preporacam knigat ( znam deka ljubov/sakanje) ne se uci od kniga, no mislam deka "die 5 Sprachen der Liebe" e edna od najdobrite knigu, koi tocno kazuvaa/objasnuva... zosto nekoi raboti ne ni se svatlivi...

 
 
ne ja dobiv ljubovta koja ja zasluzuvava zatoa sto moite bea prezafateni so sebesi i so gradenjeto na svojot zivot povtorno...od zelbata sekoj da pocne od pocetok(otkako se razdelija)zaboravija na mene.......
tocno,ne sum bliska,ne sum ni bila zatoa sto ne gi cuvstvuvam...A SAKAM SAMO DA SE DEL OD MENE,I JAS DA SUM DEL OD NIV.....i niedna kniga ne moze da mi dkaze deka ljubovta se izrazuva na razlicni nacini samo ne mozeme da gi otkrieme
Кон врв
topsexy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
10-K-H-HOT

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3022
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај topsexy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2008 во 17:43
Originally posted by nena34 nena34 напиша:

Sakam da vi opisam edeni roditeli kakvi sto (spored mene ) ne treba da bideme.
na pozicija se i dvata roditela , takoto direktor , majkata vo parlament.dolgo vreme nemaa deca pa na kraj si posvoija.Detenceto e na ista vozrast so sin mi i se drugarcinja.Deteto ima se ama bukvalno se , ama gi nema roditelite.tie vo trka po prestiz zaboravaat deka toa e doma samo ili negde talka po ulicite.Mnogu pati posle 23h mi se javuvaat i me prasuvaat dali e tuka.Zamislete toa redovno se slucuva kasno da se priberat i da im tekne da go pobaraat.Ima uste mnogu da zboruvam za tie roditeli ama da ne dolzam , bitno e deka deteto e zelno za roditelska ljubov kakva sto gleda koga e tuka i mnogu pati mene me ima viknato "mamo".
zatoa lige ne zaboravajte na svoite deca dodeka se mali zosto brzo rastat i vremeto ne se vraka.Dete se raste i vospituva ednas , popraven nema
 
donekade ova me potsetuva na mene....polovina od denot go pominuvav vo domot na drugarka mi i ne i teknuvase na majka mi da me pobara(zatoa sto ziveev so nea) a cesto se slucuvase i voopsto da ne me pobara...
toa e dosta tesko zatoa sto kga ednas ke pocuvstvuvas deka nekogo ne se grizi za tebe,a treba ke ti stane tesko da veruvas deka nekoj nekogas voopsto moze da ti pruzi ljubov
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3456>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.