IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Педофилија и инцест во семејството
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Педофилија и инцест во семејството

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1819202122 27>
Автор
Порака
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2011 во 23:51
Abe tie sramot nikogas ne go nosat.. tuku samo go tupnuvaat na deteto. Nekoi raboti vaka e fino da se kazat, mene mi e uste poubavo da gi procitam.. samo da se izleze od taa kasha na sebeobvinuvanje i ostali posledici bara mnogu rabota... jas sum nekade na patot, seuste ne znam kade, no izleguvam od taa kasha... zatoa sto eden del od mene znae deka ne e moja
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2011 во 23:55
bolna rabota,...nesfatliva,...
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2011 во 11:51
I jas seuste ke se bunam za naslovot na temava.. ili pak jas da otvoram posebna tema za pedofilijata opsto? Mislam, kakva e ovaa kategorizacija? Mi nema osnova nikakva. Ako ima razlika ke ve molam nekoj da mi ja objasni,no od ISKUSTVO vi kazuvam deka nema razlika... sum bila i vo semejstvoto zlostavena i od nekoj sto prv pat go vidov i dvete si nosat ogromen beleg,ne mozam da recam od dedo mi mi bese poloso zasto mi e dedo. Ako imate nesto drugo da mi ponudite sto mene od LICNO ISKUSTVO ne mi e jasno, ok, bas sakam da procitam.
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2011 во 15:31
Mojot malechok protest mislam deka ne bi trebalo da bide zanemaren

Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

I jas seuste ke se bunam za naslovot na temava.. ili pak jas da otvoram posebna tema za pedofilijata opsto? Mislam, kakva e ovaa kategorizacija? Mi nema osnova nikakva. Ako ima razlika ke ve molam nekoj da mi ja objasni,no od ISKUSTVO vi kazuvam deka nema razlika... sum bila i vo semejstvoto zlostavena i od nekoj sto prv pat go vidov i dvete si nosat ogromen beleg,ne mozam da recam od dedo mi mi bese poloso zasto mi e dedo. Ako imate nesto drugo da mi ponudite sto mene od LICNO ISKUSTVO ne mi e jasno, ok, bas sakam da procitam.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2011 во 15:38
a be vidi,....ima nekoi poshiroki oblasti  i ne mora koga za toa se zbori da bide opshto , tuku samo konkretno  za toa, vo nekoja odredena sredina.

...na primer,...moze da ima i tema za  drogiranje po shkolite ,...shto znachi deka treba da se diskutira konkretno i samo za tamu ,  vo uchilishtata ,a ne opshto  !


edno e    drogiranje( shto znachi opshto za toa , pa i vo uchilishtata) a , drugo drogiranje po uchiltata,...znachi,...stanuva zbor samo za toa shto se sluchuva tamu  vo niv.

...taka i ova,...pedofilija  vo semejstvata !

Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2011 во 15:39
Ekszi темата била поттикната од еден случај за педофилија во семејството. Свесни сме сите дека се почесто жртвите на педофилите се лица кои не во било каква семејна врска со педофилот, па затоа темата земала и друга насока.......

Нема разлика помеѓу некој си уличен педофил и кога тоа е некој од потесното семејство. Траумите се тие. Остануваат во сеќавање без разлика кој го извршил чинот.

Според тебе, каков наслов би требало да има темава?
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2011 во 08:12
Зошто протестирам против насловот? ОК, јас така го разбирам сето ова, ако не сум во право некој нека ми укаже на тоанамигнување

Муабетот ми е дека темата ја читаат и луѓе кои поминале низ ова...јас прв пат кога го прочитав насловот кај мене се појави чувството: ех, моето е помалку важно... a не е. Има траги и кога бев злоупотребена надвор од рамките на семејството и внатре...  Можеби најубаво би било да има општ наслов - педофилија...? ОК, не знам јас како треба, дали воопшто треба да се промени, како сакате... но јас ги пренесувам само моите доживувања. Јас би сакала кога ќе имам повеќе време и простор да направам малечка статија во однос на последиците итн. Да придонесам нешто што за мене е нешто многу важно. ОК, ова отиде во друга насока.. сепак, како сакате, не сакам да притискамголемо гушкање
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2011 во 05:18
ekszi88,

pedofilija e pedofilija! Se slozhuvam so tebe.

Sega, otvorachot na temava saka da se fokusira na onaa vo semejstvoto... ako toa voopshto pravi razlika... a izgleda deka pravi barem kaj nego.

No toa ne te sprechuva, namesto da otvarash ushte edna tema srodna na ovaa,  da ja proshirish ovaa vo prvec koj smetash deka kje frli povekje svetlina vo ovaa temna rabota.




 




Изменето од Messenger - 26.Ноември.2011 во 05:19
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2011 во 09:21
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

ekszi88,

pedofilija e pedofilija! Se slozhuvam so tebe.

Sega, otvorachot na temava saka da se fokusira na onaa vo semejstvoto... ako toa voopshto pravi razlika... a izgleda deka pravi barem kaj nego.

No toa ne te sprechuva, namesto da otvarash ushte edna tema srodna na ovaa,  da ja proshirish ovaa vo prvec koj smetash deka kje frli povekje svetlina vo ovaa temna rabota.




 



Мислам дека е малку невкусно да се поставува прашање ОТВОРАЧОТ (ова ко отворач за пивозбунетост) на темата дали прави разликазбунетост
Прави и тоа голема.
Педофилијата во семејството е најцрната од сите тие девијантни злодела. Зошто?
Секоја единка помош за се бара во семејството. Каде да бара помош 3, 4, 5 годишно злоупотребувано дете кога е злоупотребувано токму од ТИЕ КОИ ТРЕБА ДА ГО ЗАШТИТАТ?

А околу отворање нова тема- па секој има право да отвори нова тема. Кога во другите подфоруми имаме по 10тина теми со иста проблематика  (ОПОЗИЦИЈА, па посебни з амногумина од опозицијата, ВЛАСТ па по две/три теми за поединци од власта) Дали ке биде дуплирана? Не. Таа ке разработува поширок проблем-дури може и во ПРАВО како кривично дело во општеството,или тука,  општо за педофилијата, а ова проблемот на семјното педофилство.Впрочем и подфорумот е СЕМЕЈСТВО.
ПС- Ако администраторот смета дека наслвот на темата не е соодветен (а постои подолго) има неприкосновено (боговско) право да го смени, дури МОЖЕ И ДА ЈА ИЗБРИШЕ  и воопшто да не се консултира со авторот/поставувачот/отворачот.
Тоа му го дозволуваат правилата на форумот.
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2011 во 09:36
Демек во семејството е поцрно отколку ако се случи надвор? Ова малку и ме налути.. затоа што тука зборува некој од искуство и пробувате да ме убедите дека е различно. Се така фино изгледа, но и тие што се надвор од семејството злоупотребени не секогаш кажуваат.. а што ако детето е злоупотребено сексуално надвор а дома физички или емоционално? Има варијации и варијации и теоретски ко што ќе наведете, уау, така е... ама не може никој да ми каже на мене дека тоа надвор било подобро од тоа што било во рамките на семејството.. затоа што секое нешто си има своја тежина и си носи нешто свое.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2011 во 09:55
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Демек во семејството е поцрно отколку ако се случи надвор? Ова малку и ме налути.. затоа што тука зборува некој од искуство и пробувате да ме убедите дека е различно. Се така фино изгледа, но и тие што се надвор од семејството злоупотребени не секогаш кажуваат.. а што ако детето е злоупотребено сексуално надвор а дома физички или емоционално? Има варијации и варијации и теоретски ко што ќе наведете, уау, така е... ама не може никој да ми каже на мене дека тоа надвор било подобро од тоа што било во рамките на семејството.. затоа што секое нешто си има своја тежина и си носи нешто свое.

А зошто па некој тебе нешто да ти докажува?збунетост Темите не се отвораат за докажување некому за нешто доживеано. На темите се дискутира општо и секој има свој став.
Ова е конкретно за педофилијата во семејството.
Кој сака може да отвори нова, кажав и погоре МОЖЕ И ДА СЕ ИЗБРИШЕ. Ја отворив во време кога еден настан ме потресе, без да размислам дека по некоја година некому ќе му просмета насловот, место да коментира за самата појава. Членовите со своите коментари ќе пишуваат каде им одговара. Темите постојат за членовите и се одржуваат со нивната актуелност. Дај боже да нема вакви случаи и нека згасне темата.
Жал ми е за она што ти се случило (како што кажуваш)  и не ми е јасно што си се фатила за насловот.
Впрочем, нема што да се дебатира за ова проблематика-нова/стара/наслов на темата-прајте како ви душа сака.
Ако насловот на темата е проблем-тогаш немаме проблем.
Но, сметам дека проблемот е потежок, најтежок.
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2011 во 10:02
Da potezok e, no tezinata se meri samo so toa, neli? I nema veze veke za naslovot na temata, nego me cudi kako se trudite da me ubedite vo nesto sto jas si go znam na moja kozha kako mi e. Od moeto iskustvo postrashno mi beshe toa nadvor od semejstvoto zatoa sto vidov i pistol, zatoa sto doznav deka i si go ima utepano i brat mu itn. Vtoro, jas pisav pogore da se menuva temata ili da otvoram nova..  bas fino si postapiv, ama nema veze... me revoltira toa sto me ubeduvate pola raja tuka vo nesto sto ne go znaete kako e na kozha i deka nema razlika.. dali toa ke mi se sluci doma ili nadvor jas pak nema da mozam da se opustam vo krevet so nekoj/a, jas pak ne mu veruvam na svetot, jas se shtitam od sve zhivo i divo nadvor, jas bev asocijalno stvorenje koe ne znaese da gukne vo drustvo, jas pominav niz kubenje na svoite kosi i pravenje luzni po racete zatoa sto ne mozev da ja izdrzam bolkata. Ne, nemam problem so naslovot, no mislam deka  ne e fer barem mene da mi kazuvate sto e potesko. Izvini, ne sakam da napradnam i da navredam nikogo, ova e samo premnogu licno, nesto sto uste me boli, sto uste premnogu me boli i se osekam kako bik na crveno svetlo sto i  ne e vo red, no e premnogu licno. I da, ova e virtuelen svet no tuka citaat mnogu kako i mene. Izvini, ne e tolku za naslovot na temata kako za pristapot.
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2011 во 14:49
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

 
Мислам дека е малку невкусно да се поставува прашање ОТВОРАЧОТ (ова ко отворач за пивозбунетост) на темата дали прави разликазбунетост


ПС- Ако администраторот смета дека наслвот на темата не е соодветен (а постои подолго) има неприкосновено (боговско) право да го смени, дури МОЖЕ И ДА ЈА ИЗБРИШЕ  и воопшто да не се консултира со авторот/поставувачот/отворачот. 
Тоа му го дозволуваат правилата на форумот.
Сигурен сум дека Меси не мислел ништо лошо со тоа отворачот, можеби попригодно би било авторот на темата, но и дијалектите менуваат многу...
 

Јас како администратор немам проблем ниту со темата, ниту со насловот. Во право си мамамд, во твое време можеби админот имал неприкосновено право да избрише било која тема, но денес не е така. Теми со сериозна содржина не се бришат преку ноќ, ниту пак исчезнуваат преку ноќ затоа што на  некој од управата така му одговара. По сериозна дискусија со останатите админи (во случајов со Меси, Перун и Доги) и со колегите модератори на соодветниот подфорум ќе се одлучи што и како со темата. 
Така функционираме денес.
Токму ова прашање ќе го поставам на тркалезна маса, па по донесувањето на конечната одлука ќе бидете соодветно известени.

I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2011 во 15:30
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Демек во семејството е поцрно отколку ако се случи надвор? Ова малку и ме налути.. затоа што тука зборува некој од искуство и пробувате да ме убедите дека е различно. Се така фино изгледа, но и тие што се надвор од семејството злоупотребени не секогаш кажуваат.. а што ако детето е злоупотребено сексуално надвор а дома физички или емоционално? Има варијации и варијации и теоретски ко што ќе наведете, уау, така е... ама не може никој да ми каже на мене дека тоа надвор било подобро од тоа што било во рамките на семејството.. затоа што секое нешто си има своја тежина и си носи нешто свое.

А зошто па некој тебе нешто да ти докажува?збунетост Темите не се отвораат за докажување некому за нешто доживеано. На темите се дискутира општо и секој има свој став.
Ова е конкретно за педофилијата во семејството.
Кој сака може да отвори нова, кажав и погоре МОЖЕ И ДА СЕ ИЗБРИШЕ. Ја отворив во време кога еден настан ме потресе, без да размислам дека по некоја година некому ќе му просмета насловот, место да коментира за самата појава. Членовите со своите коментари ќе пишуваат каде им одговара. Темите постојат за членовите и се одржуваат со нивната актуелност. Дај боже да нема вакви случаи и нека згасне темата.
Жал ми е за она што ти се случило (како што кажуваш)  и не ми е јасно што си се фатила за насловот.
Впрочем, нема што да се дебатира за ова проблематика-нова/стара/наслов на темата-прајте како ви душа сака.
Ако насловот на темата е проблем-тогаш немаме проблем.
Но, сметам дека проблемот е потежок, најтежок.

 
 аплауз pedagoshki na najvioko nivo., a i od chovechka gledna tochka.,., sega me predomisli ., za se onoa shto napishav za profesorite ...,... a mozhebi i nekoi si go zasluzhuvaat ., ne veruvam deka se ovoa pogore si go pioshuvala pri chista sovest.,...
 nastapuvanjeto od pozicija na avtoritet i animozitet kon nekoi raboti.,   kriejki se pod plashtot na ., grizha za odredeni problemi., i drzhenje predavanja za vakvi temi ., so nevkusna sodrzhina ., ostavaat gorchliv vkus vo ustata za nekoj ., shto sum imal predstava deka e.,.....devojchevo tuka .,.,....koe so lichno losho iskustvo ., vi ukazhuva na raboti ., za koi pretpostavuvam ., deka ne vi se ni na kraj pamet ..normal rabota ., ne se sudruvate ., se lugje ., koi si imaat svoi maki.,....ostava prostor., za nadmenost  i arigancija onamu kade e najmalku potrebno.,..... vakvo odnesuvanje ., i predavanje . probaj da im odrzhish na tvoite uchenici ., zhiva ke te izedat., .. a i roditelite nivni .,    so ovoj post ...,  kon lichnost shto dozhiveala taka strashni raboti ......ja pokazhuvash i tvojata  druga strana.,   si nashla pa si zashla .....da dobro chitash., te oslovvam vo prvo lice ednina i  ne te persiram bidejko ., vo sluchajov ne zasluzhuvash.,    tochno e deka mozhe shto sakate da pravite .,...... najverojatno  i ovoa ke bide izbrizhano.,    a drugite chlenovi ne go prochitaat.,.........kompletno razocharuvanje.......kraj na prikaskata .,    ke si razgovarash sama so sebe ., ili so tvoite administrativni istomislenici.........
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1819202122 27>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.