IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - што се случува со фото идивиди?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

што се случува со фото идивиди?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 20>
Автор
Порака
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2008 во 21:57
da rezimiram:

1. Kopletno nov izgled na sajtot! Podobri algoritmi za izgled na fotografiite!
2. Involviranje na lugje koi so sojata lichnost i delo vo dolg vremenski period pokazhale ljubov kon sajtot.
3. Promena na pravilata na igra.

till than....!!!

Pozdrav

There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2008 во 21:59
лепотиња. пак забегавте во нешта кои се милион пати дискутирани и се вон наша (лична) контрола. нели - супер е така кога некој друг треба да нарави нешто. тогаш одговорноста е на било кој освен - наша/моја

 Зоран, мајсторски го цементираш медиокритетството, не знам што да кажам...

од оваа дискусија и мојот став зависи-дали ќе бидам на фотоидивиди или не ...а за сајтот? мислам дека ќе постои ... ама нивото ќе е нешто друго....
би гуд...
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2008 во 22:10
..)..Saso..koja e mojata ili tvojata odgovornost!?.....imash nekoe zadolzhenie ili....? Zoshto da ja baram vinata vo sebe shto ne uzhivam onaka kako shto sum uzhival vo minatoto, zoshto da ne uzhivam i rabotam na drugo mesto? Zosto ti da uzhivash i rabotish na drugo mesto? Shto kje ti promeni ovaa diskusija? Mnogu prashanja i malku odgovori...esencijata e vo 3te tochki pogore....!!
There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2008 во 22:15
Originally posted by сашо сашо напиша:

лепотиња. пак забегавте во нешта кои се милион пати дискутирани и се вон наша (лична) контрола. нели - супер е така кога некој друг треба да нарави нешто. тогаш одговорноста е на било кој освен - наша/моја

 Зоран, мајсторски го цементираш медиокритетството, не знам што да кажам...

од оваа дискусија и мојот став зависи-дали ќе бидам на фотоидивиди или не ...а за сајтот? мислам дека ќе постои ... ама нивото ќе е нешто друго....
би гуд...


se slozuvam... vakov kakov sto e ovoj sajt, so ovie pravila na igra, mozebi ne odgovara na odredena grupa na lugje, ama za site onie koi si postiraat semejni fotki, fotki od deca na wc-sholja kako se*at, kvaki i zakacalki, sajtot e izmislen...

poentata mi e deka ne znam dali treba da se menuvaat pravilata na igra, ili da se bara drug teren...намигнување

i mislam deka e mnogu licemerno od strana na site onie koi se bunat za ovie pravila na igra, a stavaat petki i "super/grom/top"-komentari na gorespomenatite fotki zaradi "reciprocitetot"...



Изменето од branko_k - 14.Февруари.2008 во 22:18
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2008 во 22:34
.................Мислам дека на сајтот е затворен сам во себе, регресивен, самозадоволен. Среќен во самозаоволството, во „не таласај“ философијата, во Status Quo. Тоа за мене значи само дека нема напредок. Дека комуната станува ригидна и неотворена за нови идеи и вибрации. Се што е различно се шиканира и се згаснува. Поминува само медиокритетот. Тоа е израз на страв од растење, разивање, напредок. Топ фотографиите го казжуваат тоа ( не сите !!! но во најголем број случаи). Сите сме одговорни за тоа. Затоа што се даваат 5ки поради пријателство или страв или од чиста прагма да ми се врати со 5ка. ( аман немојте да ја претворите дискусијава во тоа дали се бодовите поважни и слични кои ги има милион). Бодовите СЕ важни и лицемерно е да се кажува спротивното, на некого помалку на некого повеќе. Коментарите СЕ важни ! Што ни се случува? Медиокритет на пиедестал. Нема асални коментари. Нема асални аргументи................!

Saso ovoj komentar e mnogu na mesto....!! Posebno mi se dopadna momentot sto go karakterizirash kako | strav od rastenje, razvivanje, napredok...mislam deka e toa osnovata. No razlikata e sto jas smetam deka treba da se vovede aktivna kabala vo nadminuvanje na problemot, ti smetash deka mozhe so pasivna kabala, da samo sto pasivnata kabala kje odzeme mnogu vreme a ne sum siguren deka imame tolku vreme za chekanje.

Pozdrav!

There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2008 во 22:35
Originally posted by сашо сашо напиша:

лепотиња. пак забегавте во нешта кои се милион пати дискутирани и се вон наша (лична) контрола. нели - супер е така кога некој друг треба да нарави нешто. тогаш одговорноста е на било кој освен - наша/моја

 Зоран, мајсторски го цементираш медиокритетството, не знам што да кажам...

од оваа дискусија и мојот став зависи-дали ќе бидам на фотоидивиди или не ...а за сајтот? мислам дека ќе постои ... ама нивото ќе е нешто друго....
би гуд...


Saso, Ne li ti se cini deka tvoevo baranje e utopija?

Pa na ovoj sajt nemozes da sprovedes ni baranje za dovolen broj na komentari, a ne pak komentarite da bidat kvalitetni.

Patem, kako sakas da "izmolzes" poinakov komentar od nekoj koj NEMOZE da dade poinakov komentar.

JAS, na primer, ne znam da ti dadam umetnicki komentar za umetnickoto dozivuvanje koe go imam dodeka ja gledam tvojata umetnicka slika.
Verojatno dozivuvas razocaruvanje zatoa sto se obiduvas da ti gi resat dilemite okolu sopstvenite fotografii.


A mozebi ne e utopija ... mozebi e samo bezobrazno potcenuvanje na ostanatite?

Saso, mozeme li da se dogovorime vaka:
Izvesti me koga nekoja od "serviranite" fotografii ce ti bide od onie dobrite, za da dadam seusrden komentar...da ne se macam na ovie.

Kazi ni gi "bardovite" koi te zakopale? Bas me interesira, sto toa tolku strasno se slucilo.

Tegla ima analogen hendikep, pa ce moram da se kacam do platnoto za da go pisam komentarot...Flickr za mene otpadja.
Premnogu mi lici na na random zbirstina spored poedinecni interesi.
Za zal i negovite "dobri" ne se dostapni za nas, obicnata raja.

Igor, zgresil???
Ne bi rekol, osven sto zgresi sto go povlece portfolioto. Mozese ednostavno da si pauzira, pa da vidi kako ce mu faca oko.

Igor gi locira ispravlivite greski.

Za da go koregiras toa sto ti sakas, Saso, ce moras da ja sovladas masovnata hipnoza bi rekol.

Se izvinuvam sto reagiram olku ostro, no ova vece preodja vo nepodnoslivo filosofiranje i neverojaten fatalizam. Nebare smak sveta e ako se dade bod povece. Dajte asolni komentari i pomognete im na ludjeto so po nekoj korisen sovet, pa da pravime posle muabet.

Koga posleden pat si dal nekomu korisen sovet Saso?






Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Sanja84 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sanja84 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2008 во 22:44
Originally posted by Mire Mire напиша:


Koga posleden pat si dal nekomu korisen sovet Saso?



Tuka doagja do kontradiktornost megju teorija i praksa лутина


Изменето од Sanja84 - 14.Февруари.2008 во 22:49
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2008 во 23:05
Originally posted by сашо сашо напиша:

 Зоран, мајсторски го цементираш медиокритетството, не знам што да кажам...



E pa sega Sasho, jas praktichno go probav i go terav edno vreme seto onoa sto go spomnav vo mojot prethoden komentar. "I talk the talk, I walk the walk" sto bi rekle vo mojov del na svetov i na krajot ti go dadov moeto iskustvo i najiskrenoto gledanje na rabotite.

Zaradi toa, ti mi velish deka jas majstorski go zacimentiruvam mediokritetstvoto.

OK, neka ti bide. Ajde, posle se, jas sum toj sto go pravel sajtov mediokritetski i ushte aktivno sum rabotel na toa. E sega, kazhi mi sto imash ti napraveno da ne bide toa taka? Sto si napravil porano i sto pravish sega PRAKTICHNO vo vrska so toa, osven pishuvanjeto na temava vo koja velisha deka rabotite ne ti se dopagjaat. Ne mi se dopagjaat mozhebi i mene, no jas barem se obidov aktivno da gi smenam. Sto pravihs ti? Imash nekoi konkretni idei, imash konkretni akcii? Ajde poveli, nafati se, pokazhi ni so lichen primer, pa ako smetam deka e neshto sto vredi, te ubeduvam deka vednash ke te podrzham.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2008 во 23:08
Abre lugje....
Ve nema na forumov i sega OP, site ZBOR.
Mi se svigja temava zatoa sto Saso ne sobra povtorno ovde.
Aj so red.
Iskreno ako nesto sum naucil od site vas ovde (a sum naucil mnogu, sto za fotografija, sto za tehnika, sto za estetika...) sum go naucil od forumov. Spored mene forumite se nesto kaj sto se prasuva ako ne se znae i sleduvaat diskusii, odgovori........
Se uci od sedenkite vo MS, jas licno od Rade, od Jane, od Zdenko, od Igor, od Branko, od Bobi i od site drugi. Druzenjeto, komunikacijata pravi da se bide razmenuva energija, iskustva, dozivuvanja.
Iskreno nikogo nema da napravi podobar fotograf tehnickoto poznavanje na rabotite. Podobar fotograf se stanuva so iskustvoto, ne samo so fotografiranje, tuku celosnoto zhivotno portfolio. Kakvi sme kako lugje, takvi sme kako fotografi. Ako nekoja lichnost e interesna, vozbudliva, so vozbudlivi zhivotni prikazni, togash ima sto da raskazhe. Ponekogash treba momentot i da ne se fotografira, tuku ednostavno da se dozhivee dishejki so polni gradi. Jas na idividi se pomalku gledam vozbudlivi fotografii. Pa ve nema...od koga ne ste pustile povekjeto od vas tuka fotografija? Jas nesto vo posledno vreme pustav, ama me zdomrze. Nekako nemam motiv. Vo princip nikogas ne sum go ni imal za foto idividi, ama druzbata so site vas na forumov i vo Mala Stanica napravi da bidam poaktiven.
Nema nikakva filozofija, kako sto kazav: Ne veruvam deka sajtot kje se smeni, ne veruvam deka MT bi napravile takov napor, taka sto mislam deka rabotata kje si ostane takva kakva sto e. Koj kako si saka.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2008 во 23:21
  • ...mislam deka sum dal konstruktiven sovet ( na luge na koi se osmeluvam - EEEJJ- se osmeluvam!!! samo ova e dovolno) posledniot den koga sum iskomentiral na fotoidividi, ako ne se lazam toa e vcera, a ako ne e vcera onda e zavcera. tolku za toa. sum dal sovet, po moe znaenje i umeenje korisen i dobronameren, i vnimatelen. najcesto i za ne taka dobra fotka od mlad user so poddrshka a postrog kon onie od koi ocekuvam poveke.  i tebe (Mire) cesto sum ti komentiral, iskreno, ako ne na poslednata togas na pretposlednata.
  • sanja te molam ne go pretvoraj ova vo pole za licni bitki/pobedi/peckanja-tebe ne ti komentiram od pricini koi mislam gi znaes a ako sakas da cues  bi ti gi pratil na LP
  • mire, calma, ne mi smeta nacinot na izrazuvanje, ama ne sum siguren sto sakas da kazes. zoshto mi izgleda deka mi se sipvuvas? PLS prati PL ili ovde ako sum te navredil so nestho.
  • ne filosofiram, ama i ne mozam licemerno i povrshno da gleam na neshtata na koi trosam vreme/energija, koi mi se vazni,
  • ne milslam deka e utopija, ama mozda i e, jas sum samo naviknat da ne se zavaravam sebesi...jas samo baram lugevo da ne se ligavat be, kako ne vi e sram da ja stavate SVOJATA petka na se i seshto ????
  • elem- i mene mi se slucuvalo da komentiram so onie debilnine - top/jako/cool i slicno... i toa najcesto o poslediov period na rezignacija
  • za bardovite ne sakam da zbruvam, ne se cuvstvuvam sloboden da zbruvam, zal mi e no taka e ... mnogu bi sakal eden den i za toa da se ima klima i da se zboruvae
  • odgovornosta e na toa shto sme pravele, kolku sme pridonesuvale za zabokrecinata ( sekoj tocno si znae za sebe).... i spored mene ne e vo nadvoreshno-tehnickite preduslovi
  • Igore, zal mi e sto si izbrisal folio, se soglasuvam so Mire, mozda si trebal da pocekas, inaku, ne znam dali se razbirame, ama i jas sum za aktivna kabalah
  • i dobro be - zarem ne vi e vo prilog na ova so go zboram shto eden clen kako Glecin si brishe portfolio? ne mora da gi citate moite utopiski zanosi-ama eve vi realna situacija. Vcera vo MS uste trojca gi najdov so ist stav. Inace nemashe ja otvoram temava. I jas kao doktorot ke brishev. Ama gleam ne sum sam. Dimi se javuva. Ajde vikam-im dolzam na lugevo. ne se pravam florence nighteengale, ili mahaatma, ne veruvam vo takvi neshta. mislam deka lugeto se sebicni vo sekoja akcija no...
  • navistina mi e krivo shto sea gledam deka arogantno zvuci toa-deka demek "dobrite ne gi postiram tuka" ne mi bese na toa akcentot...
  • kako  i da e - vremeto ke kaze ...
  • b good...

Кон врв
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2008 во 23:30
sorry zoran, i site drugi sto si go dozvoliv toa, mislam deka impulsivno izreagirav so grub recnik, ne go povlekuvam iskazot no intenzitetot bi bil drug koga sega bi pisuval.
ova ne e ednistveniot moj post no... neam kao ti milioni. i isto taka kako pogore ke kazam deka znam deka ima pricina zosto e taka, zsto ti imas milion postovi tuka. mislam deka si eden od najzasluznite, posebno na forumov no i deka i tebe ti e podrag satus quo-to otkolku otvorenosta za nova faza na razvoj...

leka nok na site


Изменето од сашо - 14.Февруари.2008 во 23:30
Кон врв
bobicar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1099
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bobicar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2008 во 23:50
Пак тепаме повеќе или помалку празни муабети.
Се коментирало/не се коментирало, се давале вакви или онакви коментари.
Земајќи го предвид фактот дека на идивиди активно учество земаат не повеќе од 200 членови, тогаш мислам дека сме најефективната комуна воопшто на светско ниво.

Ако од 30 коментари дадени за една фотографија, најдеш 2-3 каде некој има образложено нешто за фотографијата и техниките, тогаш би требало да знаеш дека работата е завршена одлично.

Сум бил на повеќе сајтови за фотографија и можам да кажам дека коментарите дадени за фотографиите се отприлика исти.
Погледнете ги овие мои фотографии објавени на идивиди и на некои од другите сајтови. Прочитајте ги коментарите и споредете.

"Јаготката"
Јаготка идивиди
Јаготка eyefetch

или "Галебот"
галеб идивиди
галеб бугарија

Што сакам да кажам со ова ... секаде е исто ... ако коментираш, можеш и да очекуваш коментари.
На Eyefetch приливот е 1 фотографија на секои 5 секунди, а добивам по 2-3 коментари од оние кои биле онлајн во моментот кога фотографијата сум ја објавил. Половина час подоцна можеш да заборавиш дека си ја ставил таму. Спас од заборавот е коментирањето, а сигурно видовте како се коментира (jes, ok, super, stunning ...) и тие се коментари кои ти викаат ај коментирај/бодувај ми во моето портфолио, ништо друго.

Кај нас барем може да се чујат и други мислења за дадена фотографија, па дури правиме и втор поглед.

Тегла, и на Кјубрик ако му кажале мислење како требало да го измонтира Одисеја 2001, можеби нешто од тој коментар ќе биде употребен во Одисеја 3001 ... кој знае
Кон врв
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2008 во 23:59
и само уште  нешто

  • ви се извимувам на сите за мојот можеби „поган“ јазик- не ми е намерата да навредувам или прос*равам, намерата ми е да ги помрднам нештата
  • дајте да не ја претвориме дискусијава во лични препукувања оти така доаѓаме до она што на почеток спомнав дека ми смета, така се закопуваме во нашите мали суети...со суета тешко се дискутира, текшко се учи и напредува
  • немам намера да бидам месија :-Р ниту пак да бидам распнат поради тоа што сакав да кажам нешто различно
  • можеби и не сум направил ништо - но имам право да го споделам моето лично доживување на нештата - инаку пак доаѓаме до тоа дека има привилегирани и недопирливи членови
  • кој може нека си се соочи искрено со свјот инпут и ајде да видиме што сме напраиле и шчо можит да напрајме :-))
  • мене не ми е баш тешко да престанам да постирам овде, ама сметам дека ВАМ ви должам поприлично и затоа ја почнав темава....
may the light b with you...
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2008 во 00:02
Eve vi eden link. Foto na nedelata na Magnum. Videte gi komentarite

http://blog.magnumphotos.com/2008/02/photo_of_the_week_mitt_romney.html
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 20>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.