IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Скопје ќе има нова градска плажа?!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Скопје ќе има нова градска плажа?!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 17>
Автор
Порака
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Скопје ќе има нова градска плажа?!
    Испратена: 12.Февруари.2008 во 20:37
Скопје ќе добие градска плажа. Деновиве градските власти се подготвуваат да распишат јавен повик за избор на фирма која ќе го работи проектот за заживување на левиот брег на реката Вардар. Според нив, до почетокот на ова лето треба да се уредат двете предвидени локации и тоа на потегот од Камениот мост до Младинскиот културен центар и спроти клубот Кајак-кану во Градскиот парк. Идејните решенија за заживување на запуштениот дел од кејот лани ги изработија студенти од Архитектонскиот факултет на работилницата „Медиумот како простор“, а потоа градската управа ги направи главните проекти. - Во центарот на градот ќе има еден вид песочна плажа, на која ќе се постават лежалки и тушеви. Тука скопјани ќе можат да се релаксираат и разладат во текот на топлите денови. Предвидено е во овој дел од кејот, кој ќе се уреди хортикултурно, да се продаваат книги и слични содржини. Покрај тоа, ќе има и низа спортско рекреативни и забавни содржини - објаснуваат од градската управа. Оттаму велат дека за почеток најважно ќе биде да се направат скали и рампи за хендикепирани лица и специјални возила со кои ќе се обезбеди пристап до долниот дел од кејот. Граѓаните велат дека конечно треба да се преземе нешто и да почне да се уредува и левата страна на Вардар. - Со години го гледаме другиот брег обраснат со трева и полн со ѓубре. Треба конечно да се промени тој валкан и запуштен изглед. Каков впечаток им остава на луѓето што го посетуваат градот, навистина не знам. Затоа очекувам што поскоро да се направи нешто за да заживее и овој дел - вели една скопјанка. Проектот за заживување на левиот брег на Вардар предвидува плажа и лежалки за сонце, на чиешто место во зима ќе има лизгалиште, кафулиња кои градските власти би ги издавале под кирија и кафе-книжарница. Ќе се постават и игралишта за кошарка, места за забава на децата и зелени површини за вежбање, а ќе има и сцена за културни манифестации. Потегот од центарот на градот до хотелот „Александар палас“ е осмислен како спортска зона со пешачки и патеки за трчање, ролери и за велосипеди, а и во овој дел ќе има кафулиња. На височинката спроти клубот Кајак-кану ќе се уреди простор за одмор на посетителите. Една од површините што градските власти планираат да ја средат е во непосредна близина на новоизградената црква „Раѓање на Пресвета Богородица“, каде што сега се уредува дворниот дел. Градските власти се уште не соопштуваат колку ќе чини реализацијата на проектот за заживување на левиот брег на Вардар.


Кон врв
bond....james b Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bond....james b Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2008 во 01:10
........................i seto toa samo na stotina metri?!nisto poglupavo ne sum cul?

a,skijanje na voda?!....zarem nema da ima !тага
You live only ONCE!
Кон врв
doriangray Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Опсесивен компулсивец

Регистриран: 03.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1460
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај doriangray Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2008 во 01:25
Кој ќе се бања у таа гнасна вода само не ми е јасно...
Don't tell me what to do 'cause I'll never be uptight like you.
Don't look at me that way 'cause I ain't never gonna change.
And if you're talking about my life you're only wasting your own time!
Кон врв
granny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"SnowWhite"

Регистриран: 17.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10160
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај granny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2008 во 01:32
a be..ova ne e za banjanje....nekoj ostanal bez pari...pa saka da go unovci mandatot
'She might smile at me,probably thinking to herself,"Poor woman,she will go to hell".And I was thinking,"Poor woman,she is living in hell"
Кон врв
монте кристо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THERE CAN BE ONLY ONE

Регистриран: 26.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6869
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај монте кристо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2008 во 08:31

a be i vo pariz ima plaza na sena ama skopje , sto znam збунетостизненадување

во овие години што следат , ќе видиме дали европа и христијанството ќе се спасат . И ТИ !!! можеш да помогнеш . ОД НАС СИТЕ ЗАВИСИ .
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2008 во 08:38
ПЛАЖА МОЖЕТЕ ДА НАПРАВИТЕ И НА ПОПОВА ШАПКА, АМА ТРЕБА И СООДВЕТНА РЕКА ЗА НЕА, А НЕ ГРАДСКА КАНАЛИЗАЦИЈА КАКО ВАРДАР.
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2008 во 16:44
па има веке плажа кај Чичко Стоилко фонтаната летно време циганите гњурат..абе моабетов е уживај и гњури ова деее пливај!
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2008 во 17:06
баш метро и пола голема%20насмевка големо%20гушкање
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2008 во 18:57
najgolemo selo na svet od zemjotresot navaka газење%20од%20смеење
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2008 во 20:20
дааааааааа сигурно, напрај плажа и си го решил проблемот
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2008 во 20:35
и пак не сте задоволни, ем плажа ќе ви изградат


па не знам што треба за да ви биде погодено ?


п.с.  поздрав од гласот на владата голема%20насмевка
Кон врв
blackeye Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Body

Регистриран: 24.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4058
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blackeye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2008 во 21:10
Originally posted by Mona Liza Mona Liza напиша:

и пак не сте задоволни, ем плажа ќе ви изградат


па не знам што треба за да ви биде погодено ?


п.с.  поздрав од гласот на владата голема%20насмевка

едно заливче...голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2008 во 21:31
umot ve l'ze ,...g'zot vi se raduve!смеење
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2008 во 21:34
brza , сега така  викаш, ама ко ке ви ја направат плажата прв ке бидеш там голема%20насмевка

п.с.  малееее дијалекти глупирање
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 17>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,160 секунди.