IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Исхрана и кулинарство
  Активни теми Активни теми RSS - Дали треба да се јаде месо или не?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали треба да се јаде месо или не?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 14>
Автор
Порака
SummerLove Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
verliebt

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7174
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SummerLove Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2008 во 09:04
treba da se juade meso no ne da se preteruva
Bidi Neverna, Da Ti Bide Veren,Vrti Mu Go Grbot Ke Trca Po Tebe.Ne Roni Solzi Kolku I Da Boli ,Bidi Hrabra I Toj Ke Te Moli!!!
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2008 во 09:57


onie koi se krvna grupa nulta treba da jadat meso ...

samo ne svinsko ...
bidejki sme so svinjite mnogu slichni ...
toa e kako kanibalizam ...

mesoto da e dinstano ...
a ne skara ...

                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2008 во 19:26
нема врска крвната група со месото!
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2008 во 19:28
Originally posted by blashka blashka напиша:

 
 
 blueprauer,  уште малку почнува велигденскиот пост
 кој трае седум недели и тоа  ќе ми биде припрема...
 после тоа дефинитивно станувам вегетарјанка...среќа
браво за тебе мила....сама ке се увериш колку подобро е вака. големо%20гушкање верувај не е како диета па да ти се пријаде...среќа а велигденските и јас ги постам.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2008 во 14:42
Црвеното процесирано месо содржи пуно канцерогени материи, тоа е докажано. Исто како и конзерва печурки, со адитив Е330 и Е300.

Ама не се откажувам од месо, сепаксреќа
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2008 во 14:44
Кали сега и ти ќе ме предомислуваш
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2008 во 14:49
Не, не, и јас си јадам месо...што ни е гајлесреќа
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2008 во 14:55
blashka,gledam deka se dvoumish...
Sepak,najdobro ke e da se posovetuvash so nekoj
lekar ili nutricionist ili pak poveke da prochitash od internetov
(dobro e shto go ima ),pa krajnata odluka da e tvoja.
Tuka nie ...sekoj ke si pishuva kako misli,ponekogash i pishuva
kako ne misli,no sepak pishuva....i,seto toa moze da te stavi
vo nedoumica vo kakva si i sega.
Tochno e deka e potrebno meso za chovechkiot organizam,i jas ne
sum apsoluten vegeterijanec-no upoznavajki se se poveke i poveke za shtetnosta na mesoto vo deneshno vreme koga znaeme deka se e zaga-
deno pa i toa...osven ribata koja ja jadam vo neogranicheni kolichini,i toa iskluchivo morskata, mesoto gledam se poretko da mi e na trpezata.
Kako i da odluchish neka toa e tvoj izbor.


Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2008 во 17:21
 
 мамма јас и не сум толку неодлучна , точно знам што сакам среќа
 а овде си правам муабет и сакам да прочитам мислења само од
 луѓе кои ми се драги и кои вистински ги почитувам...среќа
 и ти знаеш дека си една од нив...среќаголемо%20гушкање
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2008 во 17:30
И јас сум повеќе на морска храна, и на бело месо...
Од црвено не се откажувам, ама не јадам во големи количини и не често.
Плус, внимавам да е квалитетно и добро спремено, печено.
Кон врв
Eli Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1968
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eli Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2008 во 18:07
Ne smee mesoto skros da se otstrani od ishranata,zatoa so sodrzi hranlivi sostojki koi mu se potrebni na organizmot.Megutoa toa ne znaci pak i deka treba da se preteruva so mesoto vo vaseto meni
Кон врв
BidiFit Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 454
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BidiFit Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2008 во 20:40
За и против рибата!!!

За рибата се тврди дека е најздравото месо што може да се јаде: нискокалорична е, содржи многу белковини и омега-3 масни киселини. Значи, добра е за срцето и крвите садови, а лоша за мозокот. Зошто?
Лосос, една од најбезбедните риби за конзумирање

бирајте туна со назнака light

школките и ракчињата се со низок % на жива
     

Рибата и морските плодови содржат многу протеини, богати се со омега-3 масни киселини, спречуваат многу заболувања: срцеви болести, депресија, како и одредени видови тумор.
Зависно од потеклото, рибата се дели на морска (сина):

    * инчуни;
    * сардина;
    * скуша;
    * лосос;

морска (бела) риба

    * лист;
    * ослиќ;
    * бранцин,
    * зубатац.

Слатководна риба:

    * шаран;
    * пастрмка;
    * сом;
    * крап.

По количеството на маснотии, немасни се :

    * Ослиќ, лист, орада

Полумасни се:

    * сардина, пастрмка, инчун, зубатац

Масни:

    * јагула, октопод, ајкула, туна, лосос

Масните риби содржат најмногу ДХА и ЕПА омега-3 масни киселини кои ја спречуваат појавата на депресија, деменција и други ментални болести. Некои истражувања покажале и дека рибата штити од болести на очите.
Освен тоа, важно е да разликувате која е одгледувана, а која природна риба –природната е значително поздрава, бидејќи во рибниците рибата се храни со рибино брашно.Како ќе ја препознае одгледуваната риба? Рибите од рибниците имаат иста големина и најчесто се одгледуваат орада, бранцин, лосос, пастрмка и шаран. Најсигурни ви се: инчуни, сардини и скуша – овие риба уште не се одгледуваат. Како и да е, се препорачува рибата да се купува како овошјето и зеленчукот, значи – сезонски, бидејќи не се ловат сите видови риби во одреден период.

Скриена опасност?

Со оглед на големото загадување на водите, живата лесно доаѓа во речните, езерските и морските води, па така навлегува и во рибите. Големите видови риба, како скуша, ајкула, сабјарка, туна се хранат со ситна риба и акумулираат повеќе отрови. Големите дози на жива можат да предизвикаат оштетување на видот и нервниот систем и да го нарушат правилниот развој на фетусот и малите деца. Затоа се препорачува, бремените жени да внесуваат риба 1 неделно (до 340 гр.). Со низок ризик се сардина, лосос, пастрмка, ослиќ, скуша.
Освен тоа, оние кои се занимаваат со оваа проблематика препорачуваат да не се конзумира кожата на рибата, а рибата добро да се испржи или да се испече на скара или во рерна.

Доколку сакате да подготвите јадење од рак или јастог, задолжително отстранете го „зеленото“ ткиво (тоа е рибја жолчка), и тоа пред варењето, бидејќи може да содржи пестициди, кадмиум или друг токсичен метал.

Што е безбедно?

Најсигурна за конзимирање е сепак – замрзнатата риба. Таа прво треба да се одмрзне, па да се испржи во тавче или на скара, попрскана со сок од лимон. Здраво е да конзумирате немасна (light) туна и тоа до 170 гр.неделно; црвен или розе лосос кој е богат со омега-3, а со низок % на жива.
Низок % на жива содржат и школките и раковите.
Значи, рибата е супер, но - како и со секој вид храна – одбирајте внимателно.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2008 во 20:46
Originally posted by Eli Eli напиша:

Ne smee mesoto skros da se otstrani od ishranata,zatoa so sodrzi hranlivi sostojki koi mu se potrebni na organizmot.Megutoa toa ne znaci pak i deka treba da se preteruva so mesoto vo vaseto meni

од каде тоа дека не смее жити се??? мене доктори специјалисти ми рекле дека може да се замени но не станува збор за соја туку за било што друго од животинско потекло. значи скоро се е исто освен вкусот на месо. и дај не збори вакви работи друг пат
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Eli Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1968
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eli Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2008 во 22:25
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:


Originally posted by Eli Eli напиша:

Ne smee mesoto skros da se otstrani od ishranata,zatoa so sodrzi hranlivi sostojki koi mu se potrebni na organizmot.Megutoa toa ne znaci pak i deka treba da se preteruva so mesoto vo vaseto meni
од каде тоа дека не смее жити се??? мене доктори специјалисти ми рекле дека може да се замени но не станува збор за соја туку за било што друго од животинско потекло. значи скоро се е исто освен вкусот на месо. и дај не збори вакви работи друг пат


Epa mene doktor specijalist mi kaza deka vo samoto meso ima sostojki koi gi nema vo drugite produkti,i deka ne treba skroz da se isfrli od ishranata..i ne moras taka da mi se obrakas,i da ne sum u pravo..mozes samo da kazes ne si u pravo ili sl.a ne AJ NE ZBORI TAKVI RABOTI DRUG PAT..ja kazuvam toa so lekar mi kazal a ne izmisluvam..taka da ako toj me izlazal znaci i ja sum izlazala..ako imas kliker ke skontas..
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 14>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,423 секунди.