IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Бизнис и економија
  Активни теми Активни теми RSS - ИДЕА за старт на мал бизнис
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ИДЕА за старт на мал бизнис

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
Автор
Порака
biznisce Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај biznisce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2008 во 20:47
Mozebi sega e kasno, no bi mozel da razmisle so pocnuvanje biznis so cvekarstvo (odgleduvanje).
Кон врв
darkic6 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 01.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај darkic6 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2008 во 04:07
ne mislam na vlozuvanje za sebe
Кон врв
arsin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 258
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај arsin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 19:54
abe najbojli nacin e za start na mal biznis e otvarajne na mala birtija.Ke dojsis nekoja stara plesacica uste postara kelnerka nekoja masa pouba za zaspivajne.Ke se toci nekoe pivo skisnato ke se puka so karti beter od kazino ke mu prajs fajront na sabajle pa belki ke mu zemis nekoj dinar na toa pijanicistata
let the force be with you
Кон врв
VerVer Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 24
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај VerVer Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2008 во 09:49
kreativno намигнување
Кон врв
Mangup Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Март.2008
Локација: Cuba
Статус: Офлајн
Поени: 19
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mangup Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2008 во 22:07
Originally posted by VerVer VerVer напиша:

Ke dobijam nasledstvo okolu 10.000 Eur.Kade, vo sto da gi vlozam?Ideja?


Investiraj na berza vo comodities- oil, gold ;)
Viva la Revolucion !!!
Кон врв
Zdravko81 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1614
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zdravko81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2008 во 21:48
ima mnogu idei:
1. ako sakash pasivno zgolemuvanje na tie pari stavigi vo banka i dobivaj kamata.
2. ako sakash aktivno zgolemuvanje na tie pari treba da gi investirash preku brokeri vo opredeleni akcii, obvrznici i drugi hartii od vrednost, vo momentov drzavnite obvrznici se primamlivi i so dobra kamatna stapka, ali i akciite od makpetrol, komercijalna banaka ili stopanska banka ne se za otfrlanje kako opcija.
3.a, mozesh da si otvorish konsultantsko biro za vodenje na knigovodstvo na firmi, da najdesh 3-4 smetkovoditeli i dobra reklama i toa moze da ti zavrshi edna dobra rabota.
4. NAJVAZNO !!! dali ti se razbirash od nakoja oblast vo tvoeto iskustvo, vo tvoeto shkolo, vo tvoeto gledishte kako da si go napravish svojot zivot poubav i polesno i pokomotno da si gi ostavuvash celite.
Only GOD Can Judge Me
Кон врв
Zorge Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Мај.2008
Локација: Russian Federation
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zorge Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2008 во 19:30
Predvremeni izbori.Podobar biznis od toa nema.
,,РАБОТАМ СПОРЕД ЛОГОРИТАМСКА ТАБЛИЦА,,
Кон врв
biljana.madrid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Прилепчанка

Регистриран: 22.Ноември.2007
Локација: Spain
Статус: Офлајн
Поени: 358
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај biljana.madrid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2008 во 09:43
Od kade da pochnam ne znam... Idei mnogu za od¡tvoranje biznis kaj nas ... sé ni fali... ama nesto razlichno, so stil i za site...  
 
 
Прилепчанка
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јуни.2008 во 01:23
Originally posted by marco_antony marco_antony напиша:deset pati treba da se bankrotira ...
pa da se uspee !!!

taka da so 10.000 EU ...
e dovolna suma za edno propadjanje ...
a pritoa da moze da se prezivee do narednoto ...

patot na uspehot minuva niz neuspesi ...

ama sepak treba da se pomini toj pat ...
хм марко сигурен ли си дека на секој пат до успехот треба да се претрпат неуспеси???
не би рекол така......кога се почнува некој бизнис без разлика што дали мал или голем......за да не се претрпи неуспех во работата т.е да се има добар почеток така да понатаму се елиминираат сите можни закани за неуспех ....... прво треба да се направи барем според мене најмалце среднорочен план т.е. визија за работата во следните 5 год........тоа е единствениот (не само според мене ) услов за водење на добар бизнис а самиот себе како добар претприемач........е сега што е следно?.......откако ќе се изработе планот се постапува според него.......секој почеток е тежок.....или почетокот е најтежок , како сакате..........со искористување на сите "расположливи ресурси" во моментот,можна соработка со други,купопродажба(која нели без неа ништо) пласман на пазарот,однесувањето на потрошувачите,нивните желби,можна конк*ренција или веќе постоечка и ред други фактори кои зависат за успехот на еден бизнис......добро се анализираат .......шансите за неуспех се многу мали.......напротив успехот е на дофат уште на почетокот
па тука единсвеното што треба според мене е само : истражување на пазарот другото би идело само по себе

Изменето од $BlackDevil$ - 24.Јуни.2008 во 01:44
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јули.2008 во 12:38
pa eve edna idea za biznis so mala investicija
      pakuvajneto e eden od najevtinite i najednostavnite nacini da pocnes biznis za mali pari
no prasajne e kolku ste sposobni za plasman na istite proizvodi so 5000 eura   mozes da startuvas

i druga rabota susejne na zelencuk negovo melejne   i pakuvajne imas prozvodstvo    na neko0lku zacini
   startni sredstva 2000 eura..........
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јули.2008 во 21:29
...otvori konsultantska soba,i si odis po firmi,si pies kafe i delis pamet kako da dojdat do bolja pozicija na pazarot kako da napravat pari ...KAKVA SISTEMATIZACIJA NA RABOTNI MESTA IM TREBA..delis veter i magla za 300-500 evra od D.O.O.E.L-i...,a tie posto nemaat dovolno pari za tvojot biznis plan..nikogas nema da doznaat vistinata za toa deka nema blage veze..!kako i da e..2-3 D.O.O.E.L-kompanii(mnogu mi se dopaga ova naslovive vaka..)mesecno ke zalapaat..!ni masini...ni kes..nistoooo...samo nova kosula,kravata i sibaaaaj....!
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
dark Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 247
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dark Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2008 во 23:37
zlatno zemjodelie imash subvenjcija toa znaci pola vlog ti e vraten od star ili stocarstvo isto pola vlog ti e vraten a ponatamu ostanuva na toa kolku si spreten da najdesh plasman a ako mozesh i nadvor od zemjava da najdesh nema nisto poubavo ali ima mnogu rabota
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2008 во 16:37
ќе му дадеш на некој 5000 Евра, а потоа за 200 евра, ќе најдеш некој да го здроби од ќотек и да му ги земе.
ем парите назад, ем ти должат уште толку.
шегата настрана, ама сите денешни развиени држави спечалиле само од разбојништво, исто како и милионерите  и милијардерите низ светот.
обичен пример.
ќе купиш некоја глупа играчка од Малезија, за 0.5 евра, а ќе ја продаваш овде за 10-тина евра, две три евра трошкови и ете ти милиони!
нели е тоа разбојништво или тоа сега се вика пазарна економија.
за разлика од пазарот во неговиот зачеток, размена на стока која ја има вишок кај продавачот.
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
dark Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 247
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dark Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2008 во 18:35
pogrebalno pretprijatieee i da otvorish privatni grobishta huhuh sekoj treba da umre nekogash
faster then light :D
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.