IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Размена на бизнис искуства (DVD заштита)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Размена на бизнис искуства (DVD заштита)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
Автор
Порака
Junior Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Junior Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Размена на бизнис искуства (DVD заштита)
    Испратена: 04.Февруари.2008 во 23:08
izvinete no bi postavil edno prasanje.
Me interesira kako moze da se zakljuci  DVD zada nemoze da se pravat copi od istoto
no da moze da se gleda na bilo koe DVD-Player.
Odnapret vi blagodaram

Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2008 во 23:20
Ako mozes da iskopiras Holivudsko industrisko DVD, zasto nekoj da ne moze i tvoeto намигнување. Koj saka kje go iskopira.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Junior Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Junior Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2008 во 23:23
Vo pravo si no poveketo klienti ne go razbiraat kopiranjeto tolku pa zatoa ke se otkazat
I se razbira jas ili ti ke zaraboti i na kopija .
No sepak bi bil blagodaren ako nekoj mi posoci bilo kakov program za zakljucuvanje.
Fala     збунетост




Изменето од Junior - 04.Февруари.2008 во 23:25
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2008 во 23:34
Ne sum sretnal, ako sretnam kje pisam.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2008 во 09:34
Имаш нешто многу битно што сакаш да го заштитиш од копирањ? намигнување Дај малце по конкретно какви материјали, филмови, музика, свадби...
 
Јас до сега не сум сретнал програм за заштита од копирање. И не е толку страшно нека копираат луѓето, и така се нема пари.тага
Кон врв
amanito Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај amanito Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2008 во 10:01
Junior Spored mene najdobar nachin da zashtitish DVD a da nemoze nikoj da gi iskopira e da ne go rezesh voopshto. Podobar ne postoi. Za Zal!
Cameras don't take pictures. People do!
flickr     deviantart
Кон врв
Junior Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Junior Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2008 во 19:46
Da za toa si vo pravo, no sekako bi trebalo da go zastitis materijalot za koj si vlozil i vreme i trud , a za znaenje koj kolku znae.
 
 Aleksandar  znam deka e besparica no i site nie treba da ziveeme od nesto, no nekoj  snimaat bespari i davaat poklon 70 fotki jas tuka mnogu sum protiv.
Zasto , zatoa sto ja degradiraat profesijata  a toa e sramota i zalosno za nas .
 Malce se odaleciv od temata sto ja zapocnav no toa sto ti preci nemozes da go ripnes.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2008 во 09:06

Јуниор, значи се работи за снимање на свадби, и други свечености. Знам дека даваат гратис, и јас сум против, но толкав им е и квалитетот. Нешто што вреди не се дава за џабе, тоа е факт. За џабе се дава нешто што не вреди, нели?намигнувањеголема%20насмевка

Кога наплаќаш за снимање свадба, се наплаќа самото снимање и монтажа, или пак се наплаќаат самите ДВД-а т.е. копии. Ако ти им го даваш материјалот, т.е. снимањето и монтажата за ситни пари, па после сакаш да заработиш на копии, и тоа незнам колку е во редзбунетост. А ако наплаќаш во старт подобра цена тогаш и што ти е гајле дали и колку ќе копираат.намигнување Во секој случај оваа работа бара повеќе разгледување и студија така да.... треба повеќе да се разговара.
Има лична порака и мејл, па може таму да направиме повеќе муабет, па бујрум.среќа Ќе те очекувам.голема%20насмевка
Инаку има некои решенија за заштита, каква што те интересира.
Кон врв
Junior Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Junior Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2008 во 20:52
Aleksandar bi sakal ako e mozno razgovorov da se vodi na sajtov mozebi ke
ima barem nekakov rezultat. Mozebi nekoj ke si se prepoznae pa bujrum na moabet.
Po interesno ke bide da go razvieme moabetot pa da vidime kade e problemot, zatoa sto i vo fotografijata e istiot problem se gratis burum narode збунетост, a nikoj ne se zaprasal sto dobiva za gratis .
Ako samiot ne si ja cenis rabotata,ne ocekuvaj nekoj drug da go stori toa za tebe .
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 11:52
Originally posted by Junior Junior напиша:

Aleksandar bi sakal ako e mozno razgovorov da se vodi na sajtov mozebi ke
ima barem nekakov rezultat. Mozebi nekoj ke si se prepoznae pa bujrum na moabet.
Po interesno ke bide da go razvieme moabetot pa da vidime kade e problemot, zatoa sto i vo fotografijata e istiot problem se gratis burum narode збунетост, a nikoj ne se zaprasal sto dobiva za gratis .
Ako samiot ne si ja cenis rabotata,ne ocekuvaj nekoj drug da go stori toa za tebe .
 
Јуниор, да бидам искрен се сомневам дека и разговоров да оди "јавно", ќе има резултати. сме го воделе и порано, на иста или слична тема, но тоа е тоа.
Проблемот е во она што го кажа на крај, не се ценат. Тоа е. Или па се работи за суетазбунетост незнам да не навлегувам.
Но факт е и дека повеќето сакаат гратис, сум кажал многу пати, КАД ЈЕ ГАГА И КИСЕЛИНА ЈЕ БЛАГА.голема%20насмевка
Нека си пијат киселина и нека си имаат фотки какви што заслужуваат во нивните гратис албумчиња, од најубавите моменти во животот.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2008 во 05:51
Pred nekolku godini Microvision (onaa kompanija sto napravi zashtita na video kasetite) ni ponudi na WEVA chlenovite nekakva opcija na lisanje sistem za zashtita na DVD materijal (kako onoj za filmovite od Hollywood). Kolku sto znam nikoj ne se slozhi so ponudata. Imeno, mislime deka razmnozhuvanjeto i distribucijata na materijalot e najeftinata (osobeno koga odi na tugj troshok ) i najdobrata reklama sto mozhe da se napravi za produkcijata.

Zatoa nie ne gi zashtituvame nash*te raboti i gi ohrabruvame klientite da gi umnozhuvat i delat na rodninite i prijatelite. Toa vprochem i onaka samite go pravat.     

Изменето од Zoran K - 14.Февруари.2008 во 05:52
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2008 во 12:19

Многу ми се бендисува размислувањево на Зоран. Зоки во право си 100%, освенгубитник ако материјалот не е како што треба па место реклама не испадне анти реклама.голема%20насмевканамигнување

Кај нас друго е проблемот, што се оди за без пари, или за малце пари, па после гледаат да се заработи на копии. (да не ме разбере погрешно Јуниор, не мислам на него) Рестораните (некои) даваат гратис снимање, со касетите на рака (тоа нормално не се кажува) а луѓето мислат дека ќе добијат комплетен материјал измонтиран на ДВД. Па откако ќе загризат после се наплаќа за монтажа, и за ДВД-а т.е. копии. Или како втора опција, се оди на многу повисока цена на фото па на тој начин се компензира бесплатноста на снимањето.
Ова погоре се однесува, на оние кои сепак нудат некаков квалитет.
И волкот сит и овците на број. И снимателите и фотографите си земале пари (е сега начинот нема да го коментирам) и младите мислат дека добиле гратис.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2008 во 15:09
Originally posted by Александар_А Александар_А напиша:

Многу ми се бендисува размислувањево на Зоран. Зоки во право си 100%, освенгубитник ако материјалот не е како што треба па место реклама не испадне анти реклама.голема%20насмевканамигнување


Кај нас друго е проблемот, што се оди за без пари, или за малце пари, па после гледаат да се заработи на копии. (да не ме разбере погрешно Јуниор, не мислам на него) Рестораните (некои) даваат гратис снимање, со касетите на рака (тоа нормално не се кажува) а луѓето мислат дека ќе добијат комплетен материјал измонтиран на ДВД. Па откако ќе загризат после се наплаќа за монтажа, и за ДВД-а т.е. копии. Или како втора опција, се оди на многу повисока цена на фото па на тој начин се компензира бесплатноста на снимањето.

Ова погоре се однесува, на оние кои сепак нудат некаков квалитет.

И волкот сит и овците на број. И снимателите и фотографите си земале пари (е сега начинот нема да го коментирам) и младите мислат дека добиле гратис.


Aleksandar, ako materijalot ne e dobar zarem ti bi go multipliciral i ushte bi zel pari za nego?

A za onoa drugoto... pa vidite, klientite plakjaat za produkcija na svechenosta (snimanje i montazha). Vie ste dolzhni da im go dadete materijalot bez nikakvi zakachki okolu nego. Ne mozhe da si platen za rabotata i da im go dadesh platenoto so nekakov uslov... demek ti me plati za se, ama jas sega nema da ti dozvolam da pravish so plateniot materijal sto sakash, tuku ke te uslovuvam i natamu da doagjash kaj mene. Ako od takviot odnos vi zavisi opstanokot na vashiot biznis, togash vie ne znaete kako se tera biznis ili ste vo pogreshen biznis.

Izvinete, ama toa taka ne se pravi. Ako vie nastapuvate korektno so vash*te klienti i ako im davate servis kako sto ste se dogovorile (pa i ushte poveke vrz toa), jas ve ubeduvam deka lugjeto povtorno ke dojdat kaj vas za sekakvi drugi potrebi. Ako se odnesuvate kako leshinari (ova ne go sfakjajte lichno, ne mislam konkretno na vas), togash samo ke si dobiete takov prekar i postepeno ke go izgubite i onoa sto ste go steknale do sega.

Lugjeto pomnat dobri raboti, no ushte podolgo pomnat loshi. Nemojte posle da se zhalite deka ne vi odi ova ili ona poradi nekoj ili neshto... poglednete prvin kakov e vashiot profesionalen odnos kon mushteriite.

Изменето од Zoran K - 15.Февруари.2008 во 15:13
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2008 во 16:05
[/QUOTE]

Aleksandar, ako materijalot ne e dobar zarem ti bi go multipliciral i ushte bi zel pari za nego?

A za onoa drugoto... pa vidite, klientite plakjaat za produkcija na svechenosta (snimanje i montazha). Vie ste dolzhni da im go dadete materijalot bez nikakvi zakachki okolu nego. Ne mozhe da si platen za rabotata i da im go dadesh platenoto so nekakov uslov... demek ti me plati za se, ama jas sega nema da ti dozvolam da pravish so plateniot materijal sto sakash, tuku ke te uslovuvam i natamu da doagjash kaj mene. Ako od takviot odnos vi zavisi opstanokot na vashiot biznis, togash vie ne znaete kako se tera biznis ili ste vo pogreshen biznis.

Izvinete, ama toa taka ne se pravi. Ako vie nastapuvate korektno so vash*te klienti i ako im davate servis kako sto ste se dogovorile (pa i ushte poveke vrz toa), jas ve ubeduvam deka lugjeto povtorno ke dojdat kaj vas za sekakvi drugi potrebi. Ako se odnesuvate kako leshinari (ova ne go sfakjajte lichno, ne mislam konkretno na vas), togash samo ke si dobiete takov prekar i postepeno ke go izgubite i onoa sto ste go steknale do sega.

Lugjeto pomnat dobri raboti, no ushte podolgo pomnat loshi. Nemojte posle da se zhalite deka ne vi odi ova ili ona poradi nekoj ili neshto... poglednete prvin kakov e vashiot profesionalen odnos kon mushteriite.[/QUOTE]
 
 
Зоки, јас сум спомнал, дека ако договорам ќе имаат она што е договорено па дури и повеќе од тоа, како некое изненадување. Мене не ми се допаѓа некако системот превара, мада тој најмногу функционира.
 
И за она другото се сложувам со тебе, да тие плаќаат продукција и тоа треба да го добијат, освен ако не е некако поинаку договорено.
 
А за она подоле напишаното, мислам дека не е на вистинското место. Затоа што тие неверувам дека го следат форумов.изненадување Но можеби ќе го прочита некој што треба.намигнување
 
Мене тие кои што ми се обраќаат за сервис се најчесто пријатели на оние кои сме им сработиле нешто, и истите ме препорачале и им дале контакт. Нешто од страна, досега не ми дошлотага, ништо, ама баш ништо значи или препорака или ништо.
 
Денес баш разговарав со еден пријател, и дојдовме до една констатација,  кај нас постои пазар на цена не на квалитет.


Изменето од Александар_А - 15.Февруари.2008 во 16:11
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,547 секунди.