IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Размена на бизнис искуства (DVD заштита)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Размена на бизнис искуства (DVD заштита)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
Автор
Порака
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2008 во 16:51
Bidejki vasite proizvodi se od dolga forma, nema nachin kako da se zastitite od presnimauvanja na rodnini, dopolniteno moniranje, premontiranje itn, itn.
Aj za presnimuvanjeto, ama za premontiranje тага...
Strasno. Cela kariera si ja pominal vo gradenje na imidz, kvalitet... i sega nekoj doma kje si igra тага... Steta...
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2008 во 18:07
Ne sakav da prodolzhuvam na temava bidejki me iskritikuvaa oti odam nadvor od topik i deka sum mnogu subjektiven, no stom veke site odite natamu, ajde ke vi se pridruzham...

Za presnimuvanje raboti nema shansa da bide zabraneto po nikoja osnova, kako sto veke objasniv vo prethodnite komentari. Edinstveniot nachi kolku-tolku da se kontrolira kvalitetot na kopiranjeto e da se ponudi cena za nego koja ke go obeshrabri klientot samiot da go pravi toa. Ako mushterijata vidi deka za parite sto gi dava ke dobie paket-produkt koj gi nadminuva negovite sposobnosti da kreira neshto sto ke bide reprezentativno i kvalitetno i vo isto vreme ke mu stane jasno deka ne mu se isplati vremeto i trudot da go pravi seto toa, togash ke se slozhi rabotata da ja napravime nie. Sega, sekogash ke ima nekoj koj ke bide verziran vo tie raboti i ke saka da napravi onoa sto sekogash sonuval da pravi, no nikogash ne mozhal toa da go realizira so tugji familijarni veselbi. Vaka ima shansa toa da go napravi so svojata.

Istoto vazhi i za evenualno reeditiranje (montiranje) na gotoviot materijal. Vakvite sluchai se mnogu retki. Mi se sluchilo da dojdat lugje so baranja neshto da se smeni vo finalniot produciran materijal poradi specifichni raboti. Imeno, vo moive dvaesettina godini rabota so video montazha, mi se sluchilo dva pati da dojdat mushterii, godina ili dve posle zavrshenata rabota, da baraat nekoja lichnost da bide izvadena od celoto video. Rabotata e sto lugjeto so vreme si gi rasipuvaat svoite prijatelski ili rodninski odnosi do taa mera sto poveke ne sakaat da se gledaat na najvazhnite video zapisi od svojot zhivot. Ednash mi se sluchilo da mi pobaraat da se zameni originalnata pesna sto bila svirena za oro bidejki taa bila pogreshnata, a ne onaa koja sto sakale orkestarot da ja sviri.

Vo site ovie sluchai se raboti za ekstra montiranje koe bara vreme da se izvrshi. Za srekja, baranjeto na zamena na pesna beshe od vremeto na VHS produkcijata, pa taa ja napraviv na lice mesto so dub-over, bez nikakva nadoknada za rabotata bidejki mi odzema samo desetina minuti i mushteriite mi bea familija so koja sorabotuvav veke poveke pati. Reeditirajeto na lichnosti od celoto video e sosem druga rabota. Tuka ne bi prifatil nikakov drug kompromis osven naplata za takvata rabota. Rezonot e, ako jas sum zavrshil se kako sto treba i klientot nema nikakva primedba okolu toa, togash ne znam zoshto jas bi plakjal za nechii privatni nedorazbiranja ? Isto taka, znam deka shtom ke se doznae oti imam napraveno besplatno povtorno montiranje, so toa ke se napravi presedan na osnova na koj site natamoshni mushterii ke go baraat toa od mene.

I tuka lezhi korenot na problemot za premontiranjeto na veke gotoviot materijal. Ako klientot se soochi so faktot deka za promenata na videozapisot treba da plati nekolku stotina dolari, mozhebi ke reshi da ne odi po praviot pat i da ja prevzeme taa rabota na svoja raka. Mladive lugje denes, familijarni so kompjuterite i raznite programi, mozhat da se nafatat toa da go napravat samite ili mozhat da baraat bilo koj da go napravi toa za bezpari (prijatel) ili za nekakov minimalen nadomest (nekoj koj sekogash sakal da pravi takva rabota, a nikogash ne mu se ukazhalo prilika, ili nekoj koj e navistina ochaen i bi se nafatil da raboti za bilo kakvi pari).

Tuka povtorno, reshenieto delumno lezhi vo nash*te race. Nie mozheme da go kontrolirame vakvoto montiranje so cenata sto ke ja pobarame za nego. Ako sakame da imame potpolna kontrola, togash ke se nafatime da go napravime besplatno, ako sakame da si igrame so sudbinata, togash ke stavime nekoja cena. Mojot stav odsekogash bil da naplatuvam i da mu ostavam na mushterijata da si odluchi sto ke pravi. Lichno, ne sakam da pravam krpenici od veke editiraniot materijal i vednash gi obeshrabruvam lugjeto od edna takva rabota. Isto taka, ushte pred da se nafatam so snimanjeto i montiranjeto na svechenosta im davam mnogu jasno do znaenje deka jas ne gi reedititram moite finalni proizvodi, pa neka razmislat mnogu dobro ushte pred da pochnam so rabotata sto sakaat da dobijat od mene. Za da go potvrdam toa ushte ednash, jas vo mojot dogovor so niv imam edna linija kade sto velam deka celata rabota od ABC Production ke bide napravena spored nash*te najdobri mozhnosti i znaenje i deka toa ne podlegnuva na podocnezhna kritichka analiza od strana na klientot - dokolku klientot potoa saka neshto da menuva, ke mu bide naplateno $50 na saat rabotno vreme.

I toa e kako jas gledam na ovie raboti.
Кон врв
zatko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zatko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2008 во 18:35
Zoran da ne se navrakam seto toa stoi i kaj mene vo dogovorite,ama procitaj povtorno sto napisav vo predhodnite postovi
Mene ili nekoj druk od kompanijata ne bil prasan dali mozi i kolku ke kosta , tuku tie samite si napravile editing i toa na VHS lenta koja prethodno ja presnimile od DVD i posle od VHS lentata pravele kopii i lepele pesna na pesna da pravele Audio dubing ke bese do nekade vo red no lugevo samo lepenki pravele










http://www.blissvp.com
www.blissvp.com
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2008 во 09:33
Зоран не се устручавај. Темата сега има нов наслов така да со новиов наслов, во неа влегува се што е поврзано со истиот.намигнувањеголема%20насмевка
Истото важи и за останатите.големо%20гушкање
Кон врв
Junior Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Junior Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 23:14
Posto podolgo vreme nikoj ne pisuva nisto eve jas bi prasal kako da gi naucime site kolegi sto se zanimavaat so photo&video bez razlka dali profesionalno ili ne da go cenat trudot , i mislam koga ke zeme pari ke mora da dade i kvalitet. I da prestanat  da davaat podaroci na svadbi zada ja zemat.
Posto MAKEDONIJA e navistina mnogu mal pazar i za Video i za Photo. Po  sto mozi da se zakljuci, po toa sto mozi da vidime  na nasite televizii, dali toa se raboti za muzicki spot ili reklama navistina e siromasna posto kolku moze da se snima vo edna zemja od 2mil. narod. 
 
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2008 во 16:31
Уффффф! Јуниор, тешка работа. Да ги научиме да си го ценат трудот.... тешко многу тешко, ако некој не се цени себе уште потешко дека ќе го цени тоа што го работи.
Многу сум размислувал на оваа тема но... неможам да дојдам до заклучок или сознание.
Сепак верувам дека оној кој бара квалитет ќе го најде, т.е. ќе отиде кај оној кој што го нуди тој квалитет, а секој кој не му е битен тој ќе трча по разни гратиси, печени прасињаголема%20насмевка и други џиџи миџи.
Мислам дека (за жал) секогаш оние кои нудат квалитет (подразбирам дика истите се поскапи) ќе се соочуваат со овој проблем.
 
Незнам каде е проблемот (односно што е постаро кокошката или јајцето). Дали треба да се едуцираат потрочувачите да го ценат квалитетот и истиот да го бараат, или да се едуцира давателот на услугата.
Ај, ќе го прошириме муабетот па може нешто ќе излезе. намигнувањесреќа
Кон врв
Проксандар Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 20.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 23
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Проксандар Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2008 во 19:33
„i ja sam postavio ovu temu, i meni je palo na pamet mehanicko ostecenje, ali ubacivanje novog voba se ne moze bas tako jednostavno izvesti.. deluje lako ali NIJE! kako taj novi vob da registrujes u onom glavnom dvd fajlu??? inace, ubacivanje nije problem: narazete na jednoj sesiji npr. vts_01_1.vob, vts_01_2.vob (te prave vobove) a onda opet u drugoj sesiji lazni vob npr vts_01_3.vob i kad pogledate dvd ispod, vidi se gde je dodat i na tom mestu ga ostetite ali njegova registracija u onom glavnom video_ts.IFO fajlu je problem! razumete me?“

„Procitao sam negde (ovo nije moja ideja) da na kraju DVD ubacis jedno 10 min.fajla i jadnostavno kad narezes DVD mehanicki ostetis (zagrebes) taj deo . Ja nisam to probao ali mozda vredi pokusati ?“

„mehanicko ostecenje sam probao. ovako sprzio sam dvd do kraja i ostavio zadnjih 15 min crnu sliku. (valjda) sam pogodio tih 15 min sa sestarom i vratio dvd u komp. uopce mi ga ne prepoznaje.“

Ова се постови од друг форум на кој пред две години го поставував ова прашање. Ми беше многу битно бидејќи не се работеше за свдба, туку за проект кој одзеде неколку месеци работа, осмислување, снимање, фотографирање, едитинг и до крај со режење (се работи за авторски производ, без разлика тоа што нарачателот го плаќа). Плаќа и за сликарско платно, ама не може да си го припише себе си, ниту смее да интервенира на него. Постои авторски труд и заштита на авторските права, што би рекле пиратерија. Е сега, бидејќи правосудниот систем кај нас делува побавно од полжав, човек треба сам да се заштити.
Што се однесува за заштита со CSS Macrovision и други системи за заштита ... многу брзо после нивното појавување се појавуваат софтвери за разбивање.
Нема спас од копирање на некаков поинаков начин освен механичкото оштетување.

Па не ја измисливме ние пиратеријата...
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2008 во 09:21

Да, ова може да функционира но како што кажа Зоран се намалува животниот век на DVD-то бидејќи оксидира носечкиот слој.

Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2008 во 23:29
Ne moze da im se dava na klientite mehanicki unisteno DVD. POd nikakov izgovor. Mnogu e neodgovorno i neprofesionalno.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 01:19
Apsolutno se slozhuvam so tebe Tegla!
Кон врв
ExEption Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 30.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ExEption Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2008 во 18:04
Значи нема застита на свадби...
А зошто.
Е затоа во струмица по свадби ке снимат саму Ѓупците.
Без навреди но да правиш свадба во Сириус да платиш 5-6
илијади евра и да ти снима ѓуптин
Јас веке не снимам и фотографирам бес пари.
10 години го работев овој бизнис и се полошо и полошое.
И на крај сите ке си земат пари и ресторанот и музиката и свираците на суво. А за сликите нема.
А мене ми треба мин 5 илијади евра за камера и апарат + 1000 за комп и усте цел ден работа на видео монтажа.
Е кога немаат пари да платат нека одат само Ѓупци.
Златен занает господски го направија Ѓупски.
Е па затоа браќа Ѓупци уживајте
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.