IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Пробната матура неуспешна!!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Пробната матура неуспешна!!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 14>
Автор
Порака
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 11:02
Originally posted by Eli Eli напиша:

Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Originally posted by Eli Eli напиша:

Neka zborat site so sakaat..ama najmnogu me nervira koga ke kaze nekoj i ja polagav matura ne e toa tolku strasno!!Kako prvo taa matura so bila nekad,ne e kako ovaa sea..Togas toa ne bese uslov za na fax i raka na srce site ja polagaat koj padnal na toa??I plus 3 predmeti najvise se polagaa;makedonski nekoj sostav i tvoj izborni predmeti..mislam da ne mesame abi i zabi..sepak nesto ne e vo red so maturata cim cela generacija se plasi i negoduva..pa razmislete pred da kazete nesto..



e pa se lazes, jas polagav 3 pismeni ispiti , matematika, knigovodstvo i makedonski , i usmen ispit po 5 predmeti , na materijal od vtora, treta i cetvrta godina. cela generacija denes se plasi zatoa sto nisto ne ucat , vo toa e cel problem

i ti pred da kazes nesto prvo informiraj se


Ja sum mnogu dobro informirana..taka polagaa unazad nekolku generacii,toa mnogu dobro go znam..brat mi zavrsuvase sredno..ja ne znam ti koga imas zavrseno i koga bil toj sistem takov..ja si zboram sepak za proverena rabota..I ne mozes da zboris ti za edna cela generacija deca dali ucat ili ne!!?? Toa e individualno..Odsekogas imalo deca koi ucele a i takvi koi kniga ne fakale??Ili u tvoe vreme se kapaciteti bile??Zatoa pred da kazes nesto takvo razmisli..



ne zboram jas nesto na pamet,,,, rezultatite od maturata zboruvaat. I vo moe vreme se ucele nepotrebni raboti i imalo nedostatoci, megjutoa denes sakaat da napravat vunderkindi od site deca... e pa ne odi toa.

ne znam zosto reagiras na vakov nacin, jas najmalku gi krivam ucenicite , nitu nekade napisav deka se glupavi ili ne znam sto ...
Кон врв
bluebell Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the craziest

Регистриран: 14.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8041
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bluebell Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 11:15
Jas ne sum polagala matura, taka da ne mozham da kazham neshto za toa, ama zatoa polagav priemen na fakultet.
Sakam drugo da kazham, deneska obrazovanieto se svede na brkanje ocenki. Vo osnovno se brkaat ocenki za upis vo sredno, a vo sredno za upis na fakultet.Ne e mozhno da sme zemja so tolku mnogu odlichni uchenici,a spored nekoi ispituvanja na Unesko mislam beshe sme megju najnepismenite zemji (ne znam kolku e i ova verodostojno).Sakam da kazham deka mora da se vrshi nekoja selekcija pred uchenicite da se zapishat na fakultet, dali toa kje bide polaganje matura ili priemen na fakultet, seedno.Ama shtom probnata matura bila totalna katasrtofa, znachi neshto ne e vo red so obrazovniot sistem, a zadacha na uchenicite e da uchat, a potoa bi imale pomalku problemi so maturata. Sekoja chest na iskluchocite!
always look on the bright side of the life!
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 11:25
Ama shtom probnata matura bila totalna katasrtofa, znachi neshto ne e vo red so obrazovniot sistem,


tokmu taka , celiot sistem e 0 pocnuvajki uste od prvo oddelenie.

Кон врв
Julija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Julija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 11:40
Она што го разбрав од некои блиски извори е дека во тестовите по математика имало многу грешки во формулациите и непрецизности во барањата на задачите. Такви работи не смее да има, зашто тестовите се оценуваат по клуч!!!

Оној што требало да ги исконтролира и да ги провери тестовите (формулациите и решенијата) не си ја завршил, или слабо си ја завршил работата!

Се надевам дека некој од Бирото за развој на образованието ќе го прочита ова и ќе си преземе соодветни мерки!

Што се однесува до тоа дали е потешко матура или приемен испит, се разбира дека матура е потешко, зашто се полагаат повеќе предмети. Од друга страна, факултетите имаат право да спроведат приемни испити ако им се јават поголем број кандидати со сличен успех, за да направат селекција. Значи, некои дупло ќе полагаат!

За тоа дека сме биле најнеписмена нација, или барем меѓу најнеписмените, имам само една забелешка: дали се бројат и сите високообразовани луѓе коишто ја напуштиле земјава во потрага по работа? Најверојатно не! Туку е избран некој случаен примерок од 1000 или 2000 жители и од него се вадени процентите на писмени и неписмени.... таквите приказни на друг може да му ги продаваат...








Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 13:46
ТОЧНО, ПРОМАШУВАЊЕТО Е НАПРАВЕНО СО ТЕСТОВИТЕ ОД МАТЕМАТИКА.
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
Eli Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1968
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eli Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 13:58
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Originally posted by Eli Eli напиша:

Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Originally posted by Eli Eli напиша:

Neka zborat site so sakaat..ama najmnogu me nervira koga ke kaze nekoj i ja polagav matura ne e toa tolku strasno!!Kako prvo taa matura so bila nekad,ne e kako ovaa sea..Togas toa ne bese uslov za na fax i raka na srce site ja polagaat koj padnal na toa??I plus 3 predmeti najvise se polagaa;makedonski nekoj sostav i tvoj izborni predmeti..mislam da ne mesame abi i zabi..sepak nesto ne e vo red so maturata cim cela generacija se plasi i negoduva..pa razmislete pred da kazete nesto..



e pa se lazes, jas polagav 3 pismeni ispiti , matematika, knigovodstvo i makedonski , i usmen ispit po 5 predmeti , na materijal od vtora, treta i cetvrta godina. cela generacija denes se plasi zatoa sto nisto ne ucat , vo toa e cel problem

i ti pred da kazes nesto prvo informiraj se


Ja sum mnogu dobro informirana..taka polagaa unazad nekolku generacii,toa mnogu dobro go znam..brat mi zavrsuvase sredno..ja ne znam ti koga imas zavrseno i koga bil toj sistem takov..ja si zboram sepak za proverena rabota..I ne mozes da zboris ti za edna cela generacija deca dali ucat ili ne!!?? Toa e individualno..Odsekogas imalo deca koi ucele a i takvi koi kniga ne fakale??Ili u tvoe vreme se kapaciteti bile??Zatoa pred da kazes nesto takvo razmisli..



ne zboram jas nesto na pamet,,,, rezultatite od maturata zboruvaat. I vo moe vreme se ucele nepotrebni raboti i imalo nedostatoci, megjutoa denes sakaat da napravat vunderkindi od site deca... e pa ne odi toa.

ne znam zosto reagiras na vakov nacin, jas najmalku gi krivam ucenicite , nitu nekade napisav deka se glupavi ili ne znam sto ...


Pa ne ja stvarno neam niso protiv tvoeto mislenje,ja samo si go kazav moeto..i ne deka si gi vregal ti samo kaza taka od cista mira deka cela generacija ja mrzi da uci,moeto mislenje ne e takvo ali nema veza..ova ne vodi nikade..sekoj so svoite razmisluvanja..
Кон врв
Eli Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1968
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eli Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 14:04
Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

Originally posted by Eli Eli напиша:

Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

Originally posted by Eli Eli напиша:

Neka zborat site so sakaat..ama najmnogu me nervira koga ke kaze nekoj i ja polagav matura ne e toa tolku strasno!!Kako prvo taa matura so bila nekad,ne e kako ovaa sea..Togas toa ne bese uslov za na fax i raka na srce site ja polagaat koj padnal na toa??I plus 3 predmeti najvise se polagaa;makedonski nekoj sostav i tvoj izborni predmeti..mislam da ne mesame abi i zabi..sepak nesto ne e vo red so maturata cim cela generacija se plasi i negoduva..pa razmislete pred da kazete nesto..


ГОСПОГИЦЕ, ДРЖАВНАТА МАТУРА НЕ Е НИШТО ДРУГУ ТУКУ ОБИЧНА ЗАМЕНА НА ПРИЕМНИОТ ИСПИТ ШТО ЌЕ ГО ПОЛАгаш на некој од факултетите во државава. Ако немаш намера да студираш, не кревај непотребно тревога, туку избери си училишна матура, која се полага на стариот и добар начин.


A koj rece deka ja neam namera da studiram?!!! A i gospodine ovde temata ne sum ja..I ne krevam voopsto panika tuku gi kazuvam rabotite kako stojat sea realno..ja sum momentalno maturant i najdobro mozam da kazam kako stojat rabotite sea..(ja ja gleam situacijata u skolo,kolku deca se nasekirani,i zboram za jaki ucenici ne za slabi da se razbereme..u pogresna nasoka sea davas komentar!!!


Па и јас сум моментално матурант, па воопшто не се секирам. Сакаш на факултет - седни учи и полагај државна матура. Сакаш во фабрика - шетај, фантазирај и чекај да дојде денот кога ќе пишуваш составче по македонски јазик
и да си помуабетиш троа со твоите професори кај кои ќе полагаш изборен предмет.


Abe,sekoj si ja sfaka maturata na razlicen nacin,nekoj kreva panika i se sekira,nekoj uvo ne go boli..ako mene me prasuvas licno bas uvo me boli,ne mi pretstavuva predmet za panika,iako ti stoi nad glavata,a mozelo i da ne bide taka..ja samo rekov deka mi e zal so gleam odredeni deca kako glavi treskaat,i bukvalno momentalno im e okupiran zivotot so taa matura..A toa da sekoj ima pravo da odbere dali ke polaga i ke odi na fax ili u fabrika..:)
Кон врв
topsexy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
10-K-H-HOT

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3022
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај topsexy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 16:51
E,DECKI,DECKI.....FAKT E DEKA NE UCITE.......
PRED VAS BESE I ZIMSKIOT RASPUST,AMA ZA TOA VREME KNIGITE VI FATILE PRASINAнамигнување
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 16:58
Originally posted by topsexy topsexy напиша:

E,DECKI,DECKI.....FAKT E DEKA NE UCITE.......
PRED VAS BESE I ZIMSKIOT RASPUST,AMA ZA TOA VREME KNIGITE VI FATILE PRASINAнамигнување


Како не ќе фатат... бевме преокупирани со правење проектни задачи, мора и тоа да се провери дали сме писмени да составиме еден текст, иако сите добро знаат дека поголем број ќе си ја купат проектната задача.
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 17:00
ubav biznis mo\e da se napravi so tie proektni zada;i.
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 17:02
Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

ubav biznis mo\e da se napravi so tie proektni zada;i.


Со проектни задачи, со книги, ние веќе почнавме да купуваме збирки и книги со онаа содржина од сите четири години која ќе ја има на матура...
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 17:06
НИШТО ОД БИЗНИСОТ. НЕКОЈ ИЗГЛЕДА НЕ СПИЕЛ...
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 17:13
Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

НИШТО ОД БИЗНИСОТ. НЕКОЈ ИЗГЛЕДА НЕ СПИЕЛ...


Верувај некои се толку очајни би ја купиле секоја книга што е некако поврзана со матурава... Обиди се, може ќе ти успее, јас еве сигурно ќе ја купам, не за друго, зошто ќе биде од тебе.
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
OUST Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6653
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај OUST Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 17:23
Originally posted by topsexy topsexy напиша:

E,DECKI,DECKI.....FAKT E DEKA NE UCITE.......
PRED VAS BESE I ZIMSKIOT RASPUST,AMA ZA TOA VREME KNIGITE VI FATILE PRASINAнамигнување


потполно си во право
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 14>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.