IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - BROJOT  666 VO BIBLIJATA
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

BROJOT 666 VO BIBLIJATA

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
Автор
Порака
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 21:20
ma ti bi spodelil mislenje so sekoj eden sto ce kaze bilo sto protiv hristijanite ( kaurite ) .... pa makar i so sejtanot голема%20насмевка ... ne licemeri голема%20насмевка
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 21:22
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

ma ti bi spodelil mislenje so sekoj eden sto ce kaze bilo sto protiv hristijanite ( kaurite ) .... pa makar i so sejtanot голема%20насмевка ... ne licemeri голема%20насмевка



Mrsh be...
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 21:24
плачењеплачењеплачењеплачењеплачењеплачењеплачењеплачењеплачењеплачењеплачењеплачењеплачењеплачењеплачењеплачењеплачењеплачењеплачењеплачење
zs be ? плачењеплачењеплачењеплачење
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 21:26
плачењеплачењеплачењеплачење  pse be ? плачењеплачењеплачењеплачење
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2008 во 00:03
Originally posted by MAJA DIKOVA MAJA DIKOVA напиша:

A ZA PROJOT 666 MISLAM DEKA TOA E PAPATA!!!!!!
 
Зж думаш дека това е папата? размислување
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
misterX Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај misterX Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2008 во 00:31
Originally posted by MAJA DIKOVA MAJA DIKOVA напиша:

JAS KOLKU STO RAZBRAV I SFATIF VO 10-BOZJI ZAPOVEDI JASNO NI SE UKAZUVA NA TOA DEKA IKONITE NE SE OD BOG ODOBRENI!!!!!!A ZA PROJOT 666 MISLAM DEKA TOA E PAPATA!!!!!!


Ikonite se za onie koi nemaat sto da pravat a znaat da crtaat ili imaat nekoja druga umetnicka darba,da si pecalat pari i da si uzivaat. Ikonite se i za onie koi imaat malku poveke pari pa da si potrosat nekoj denar so nadez deka onoj koj go nosi brojot 666 nema da gi poseti. Ama za zal toj gi posetuva tokmu onie koi ne znaat da veruvaat onaka kako sto treba. Toj e nasekade i duri i vo drvjata, hartijata, ukrasite i drugite raboti koi pravoslavnite postojano gi guskaat. Ikonite sluzat i da gi ukrasat hramovite zatoa sto bez niv tie ne bi imale sto da im ponudat na turistite i bi bile prazni. Prikaznite za 666 se izmisleni zatoa sto taka vie ke se plasite poveke od onoj od koj ne treba da se plasite ako veruvate vo boga iskreno i vistinski. Ama kako ke dojde nekoj do pari ako nema budali da se plasat i da kupuvaat grmadnici drvca koi gi naslikal nekoj po svoj vkus. I taka, jas vo crkva sum videl i sv.Nikola so zeleni helanki i sv.Nikola so crveni helanki. Isus sum go videl vo iljadnici varijanti i likovi,a negovite apostoli i svetcite da ne vi kazuvam, niedna druga slika ne e ista so prethodnite. E tuka dlaboko navlegol onoj koj ja nosi ovaa famozna brojka. Zatoa trgnetegi tie posteri nastrana i zboravete na toa deka nekoja slika na parce drvo ke ve stiti od nesto. Samo vasiot razum i vaseto srce mozat da go napravat toa, nisto drugo.

Moze li eden vic vo prodolzenie?

Eden slikar si crtal angeli vo edna crkva(za pari se razbira). Dosol popot i vozbudeno mu rekol:
Abe gospodine umetnik zasto na angelive ste im nacrtale cizmi? pa vi se molam kade vie ste videle Angeli so cizmi?
A slikarot malku poveke "podnapien"(za da mu dojde vistinskata slika od angelite) go poglednal i dosta smireno i mu rekol na Popot:
A kade vie pope ste videle Angeli bez cizmi?

p.s "Brojot 666" vo denesno vreme najmnogu se krie vo alkoholot, drogata i prostitucijata-nemoralnoto odnesuvanje.
Napravete edna linija na zemjinava topka i razdelete gi zemjite po verska osnova(neka bide od arabskiot poluostrov nadole i od arabija nagore). Zaprasajte se kade t.e vo koj del od planetava "brojot 666"
pouspesno si ja regrutira svijata armija.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2008 во 23:18
...anakin ИМА 6666 ПОСТА!!!ШТО ЛИ Е ТОА???
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Omer El Faruk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omer El Faruk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2008 во 23:45
Originally posted by zagor zagor напиша:

...anakin ИМА 6666 ПОСТА!!!ШТО ЛИ Е ТОА???


Tova e Antihrist batka!
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2008 во 11:59
а 665? чив број е? не ми се верува дека некои активно се замараат со вакви работи...

...а за огроооомниот текст на Ефенди, малце покасно.
Кон врв
Nikki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 259
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nikki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2008 во 12:09
Јован: 12:45
И кој Ме гледа Мене, Го гледа Оној, Кој Ме прати.

Ние како луѓе сме слаби
Нашите чуства се опседнати со влијанието на овој свет
Иконите се неразделен дел од нашата вера
Човек што не гледа во Икони, не може да верува во Господ
Ти можеш да кажеш дека веруваш, но тоа се само зборови
Човекот е така создаден, да верува само во тоа што го гледа
И бидејќи ние во својот живот сме потопени со слики од овој свет, со улици, згради, коли, телевизија, компјутери ...
Иконите и даваат сила на нашата вера

Во старозаветниот храм, биле извезени херувими на завесите
И над ковчегот имало кипови на херувими

Исто и кога ги гледаме на слика сите што сведочеле за Исус, 20 векови
Кога ја гледаме таа што го Роди ИСУС, Дева Марија
Кога ги гледаме Ангелите што им се јавувале на Пророците
Ангелот што и ја соошти радосната вест на Марија
Тогаш нашата вера во Господ воскреснува

Светот го губи своето влијание
Улицте ја губат својата сила

Некој рекол:
Не гледај во околностите во пустината
Но Гледај во Божјите Ветувања






Изменето од Nikki - 14.Февруари.2008 во 12:13
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2008 во 12:24
Originally posted by Nikki Nikki напиша:

Јован: 12:45
И кој Ме гледа Мене, Го гледа Оној, Кој Ме прати.


Тука Исус воопшто не збори за икони или за Неговиот физички изглед, туку збори за Неговиот Карактер, за Неговото учење, дело итн. Бог е Дух и тој нема физички лик. Тоа што ние сме создадени по Божјиот образец не се мисли на физичкиот изглед, ајде друг пат повеќе за ова.
 
Originally posted by Nikki Nikki напиша:


Човек што не гледа во Икони, не може да верува во Господ
 
Леле колку важна работа Апостолите испуштиле да ни кажат  ц ц ц.. срам да им е, не оставиле неспособни да веруваме во Господ. А кутрите ни они не верувале затоа што не гледале во икони (а можеле да си направат икони од Св. Јован Крсител, од Св. Илија, од Св. Мојсеј итн.)
Замисли, апостолите пишувале најбанални работи во посланијата (донеси ми ја наметката, поздрави го овој оној), а заборавиле да ни кажат во што да гледаме за да можеме да веруваме во Господ... ц ц ц ме разочараа апостолите. тага

Originally posted by Nikki Nikki напиша:

Во старозаветниот храм, биле извезени херувими на завесите
И над ковчегот имало кипови на херувими
 
Тоа не биле икони. Никој не зјапал во нив, никој не им се молел на нив, никој не им палел кандила и сл. Тоа Бог му заповедал на Мојсеј како да го обликуваат Шаторот на Средбата, која претставуваше само слика на она што потоа Христос ќе го направи во Новиот Завет. Втората Божја Заповед не се однесува на Бог, туку на човекот, како и сите други заповеди. За ова Павле ќе рече:
 
"Со тоа Светиот Дух покажува дека патот во Светината над светините уште не е откриен; додека уште постои првиот дел на Шаторот, кој е симболична слика за сегашното време, според која се принесуваат дарови и жртви, кои во однос на совеста не можат да го доведат до совршенство оној, кој Му служи така"
(Евреите 9:8-9)
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2008 во 12:28
Наградно прашање: забава
Koj од наведените 2 стиха е стихот (Јован 4:23)
 
а)
Но доаѓа час - и веќе е тука - кога вистинските православци ќе Му се поклонуваат на Таткото пред икони и мошти, зашто Таткото сака такви поклоници.

 
б)
Но доаѓа час - и веќе е тука - кога вистинските поклоници ќе Му се поклонуваат на Таткото во дух и вистина, зашто Таткото сака такви поклоници.


Изменето од EvAngelos - 14.Февруари.2008 во 12:29
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Nikki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 259
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nikki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2008 во 12:58
Така е
Мораше малку да те провицирам
Инаку не сакаш да ми одговараш на прашањата
Ај сега кажувај за покраивањето на жените

ЧЕКАМ
Кон врв
Nikki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 259
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nikki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2008 во 13:22
Извинување



Изменето од Nikki - 15.Февруари.2008 во 11:01
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.