IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Абортус, да или не?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Абортус, да или не?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 26>
Автор
Порака Обратен редослед
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Абортус, да или не?
    Испратена: 09.Август.2013 во 06:08
Не би сакал оваа моја реплика да се сфати како настојчиво опонирање, но и покрај моето мислење дека абортусот треба да биде решение кое првично би се базирало на мајчината одлука, сепак сакам да посочам некои работи:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

се додека не се оддели како посебно функционирачко тело, не можеме да кажеме дека има живот, до тогаш е само уште еден дел од телото на мајката, исто како сите клетки, ткива и органи... особено репликата ми се однесуваше на текстот што погоре го извади BellaGrandma


Фетусот не е дел од мајчиното тело. Тој е во него и се храно од него, но не е нејзин дел, а најмалу нејзин орган. За ова доволно е аргументирано од медицината и правото.

Следствено...

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

не го оспорувам фактот дека фетусот е физички жив... го оспорувам тоа дека може да се третира како индивидуа со сопствен живот и права


... тој е индивидуа со сопствен живот, а правата му се оние кои според неговата специфичност ќе му ги додели општеството...

Originally posted by zabegan zabegan напиша:


плус, за каков фетус збориме? јас не зорам за 9 месечен фетус, збориме за фазата во која фетусот може успешно медицински да се отстрани...


... a како последица на ова, решението од кој момент фетусот ќе го сметаме како индивидуа со сопствени права е арбитрарно општетсвено решение на денот.

Originally posted by zabegan zabegan напиша:


и навистина не знам зошто толкава расправија се прави околу нешто толку едноставно, забраната на абортусот се пропагира од религиозни институции, кои забрануваат еден куп глупости по свој ќеиф, без разлика дали нивното религиозно учење е некако поврзано со тоа...


Полемиката околу абортусот не е некаков апстрактен религиозен проблем, тој ги надминува сите верски вредности и претставува хуманистички и етички проблем кој подеднакво ги засега и атеистите.

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

вакви дискусии ми се бетер од тоа да слушам од непушач за тоа колку биле штетни цигарите...


Зарем пререквизит да се знае дека пушењето е штетно е да се биде пушач ? Дали тие научни сознанија се недопирливи за непушачите или пак како непушачи ним не им прилега да говорат за тоа ?




Изменето од Messenger - 09.Август.2013 во 06:11
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2013 во 00:57
не го оспорувам фактот дека фетусот е физички жив... го оспорувам тоа дека може да се третира како индивидуа со сопствен живот и права
се додека не се оддели како посебно функционирачко тело, не можеме да кажеме дека има живот, до тогаш е само уште еден дел од телото на мајката, исто како сите клетки, ткива и органи... особено репликата ми се однесуваше на текстот што погоре го извади BellaGrandma

плус, за каков фетус збориме? јас не зорам за 9 месечен фетус, збориме за фазата во која фетусот може успешно медицински да се отстрани...

и навистина не знам зошто толкава расправија се прави околу нешто толку едноставно, забраната на абортусот се пропагира од религиозни институции, кои забрануваат еден куп глупости по свој ќеиф, без разлика дали нивното религиозно учење е некако поврзано со тоа... абортусот треба да е лична одлука, само на жената која која го носи фетусот, и таа треба како зрела жена, да одлучи дали, и како и кога ќе го абортира тоа што е нејзино дело и нејзина сопственост... и нема никогаш да го сменам ова мислење!
денес во светов преку правото се овозможува се и сешто, а еве ние тука расправаме за нешто толку лично како што е абортусот... меѓудругото, ако некој решил да нема дете, ќе се послужи со најбизарни средства да го овозможи тоа, легално или нелегално, тоа барем би требало да е јасно, да не бидеме наивни

вакви дискусии ми се бетер од тоа да слушам од непушач за тоа колку биле штетни цигарите...


размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2013 во 20:09

Не му опонирам на ниту едно мислење или движење за абортусот, но со сиот должен респект си дозволувам да не се сложам со кажаново:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:


затоа и во фетусот нема живот, животот почнува кога фетусот ќе излезе како бебе и се одделува и физички од својата мајка



Научно е докажано, а вечната пракса потврдила, дека детето е живо уште пред да се роди. Актот на раѓањето е само негово физичко одделување од мајката. Ако тоа претходно е мртво, како што велиш, тогаш лекарите ќе го извадат мртво, а не живо.

Бебето не заживува со актот на вадењето од мајчината утроба. Фактот дека отпосле тоа се запознава и го осознава светот не го прави физички мртво пред да се роди.

Ако се сомневаш во кажаново поразговарај со било кој лекар.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2013 во 19:40
Originally posted by BellaGrandma BellaGrandma напиша:

хах, прилично иронично бе забеган..
но нели е тоа она што секој бебуш го сака? да излезе од стомакот на мајката и да почне самостојно да живее
искуцано од рацете на некоја си мајка најверојано, но е жива вистина
мајка ти да абортирала денес немало да постоиш и немаше да мислиш дека текстов е глупост
иако не зборат, бебињата и те како чувствуваат во поодмината бременост
а за жал во нашава мила Македонија има и такви абортуси.
мајка ми можела воопшто да не ме прави, кога веќе збориме за „што би било кога би било“... во некои други временски димензии можеби и мајка ми не постои...
поентата е дека многу луѓе очигледно пропуштиле лекција на биологија за репродукција и фетуси... каква мајка, каква тага жити све, кога фетусот врска си нема што е било што од тоа...

затоа и во фетусот нема живот, животот почнува кога фетусот ќе излезе како бебе и се одделува и физички од својата мајка, излегува на овој свет како индивидуа, и го осознава, а подоцна и менува... абортусот не е убиство, туку е спречување на живот, има разлика... затоа толку често луѓето си земаат за право да го споредуваат со презервативи  и мастурбација, што е исто така некоректно патем...
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2013 во 06:33
хах, прилично иронично бе забеган..
но нели е тоа она што секој бебуш го сака? да излезе од стомакот на мајката и да почне самостојно да живее
искуцано од рацете на некоја си мајка најверојано, но е жива вистина
мајка ти да абортирала денес немало да постоиш и немаше да мислиш дека текстов е глупост
иако не зборат, бебињата и те како чувствуваат во поодмината бременост
а за жал во нашава мила Македонија има и такви абортуси.
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2013 во 23:34
wow, фетусите можат да зборуваат со нас па дури и да искуцаат текст... импресиониран сум од еволуцијата на човекот...
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2013 во 04:58
Јас веќе го имам искажано своето мислење, во глобала сум ЗА во крајни случаи но до 10 г.н. Подоцна само доколку нешто не е во ред со бебушот..

Но го зачекав текстов на нет, па дури и ме расплачетага
Ми текна тука да го ставам...

Цитирај
Zdravo mamo!
Jas sum tvoeto bebe. Seuste ne me poznavas, zatoa sto sum stara samo nekolku nedeli. Nabrzo ke me zapoznaes ti vetuvam. Zensko sum! Mamo deneska bese mnogu srekna, na site im raskazuvase za mene, imas prekrasna nasmevka. Deneska koga mu kaza na tato deka si bremena ne mi izgledase sreken, mislam deka bese lut, zosto mama? Ne me saka, ne mu e milo kako tebe? Togas on napravi nesto strasno, te udri, te osetiv koga padna, i kako so racete me zastituvase mene, jas sum vo red, ama se plasam za tebe, ti rece prosti mi i kaza deka te saka, no zosto go napravi toa. Ne mi se dopaga toa mama! Uste malku ke mozes da me vidis, stomakot ti e pogolem, gorda si na mene. Deneska bese vo prodavnica i kupuvase za mene mnogu raboti, bese tolku srekna. Isto taka mi peese, imas najubav glas na svetot. Mama mozam da mrdam so racete i nozete! Koga ke gi stavis racete na stomakot me skokotkas, i togas jas mrdam. Se smees. te sakam mamo! Deneska pak dojde tato i pak te udri, rece deka moras da abortiras, i deka ne me saka, me rastazi. No mama sto znaci toa abortiranje? Objasni mi, zosto ne me saka? Ne zboruvas so mene mama, dali e se vo red? Mamo veke ne go dopiras svojot stomak, ne mi pees, ne mi zboruvas nisto, zarem ne me sakas? Jas uste te sakam so seto svoe srce. Mislam deka si tazna! Stara sum 21 nedela, mama zarem ne se gordees so mene? Odime nekade, nekade kade sto nikogas ne sme bile, vozbudena sum, izgleda kako bolnica! Mamo se plasam. Srceto ti cuka prebzo, doktorite zboruvaat so tebe, imam loso pretcuvstvo deka ke se sluci nesto loso. Mnogu, mnogu, mnogu sum uplasena mamo, kazi mi dali me sakas, te molam, te molam! Jas tebe te sakam! Mamooo sto mi pravat? Me boli kazi im da prestanat, te molam mamo pomogni mi, te molam.
Ne se sekiraj mamo, sega sum na sigurno, so angelite vo rajot. Mi kazaa sto si napravila, i deka toa se vika abortus! Zosto, zosto? Zosto toa go napravi? Veke ne me sakase? Mama mene mi e mnogu zal, dali nesto loso napraviv? Te sakam, te sakam so seto svoe srce, no zosto me ubi? Sto napraviv, zosto go napravi toa? Navistina te sakam mamo!

SRCE KOE NIKOGAS NEMA DA CUKA!
OCI KOI NIKOGAS NEMA DA GLEDAAT!
RACE KOI NIKOGAS NEMA DA TE DOPRAT!
NOZE KOI NIKOGAS NEMA DA TRCAAT!
USTA KOJA NIKOGAS NEMA DA PROGOVORI:(((
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2013 во 09:22
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:





Па да, ако не се раѓаат деца, нема ни да постојат сиромашни деца. Ова ме потсеќа на теоријата на Артур Шопенхауер за масовно „самоубиство“.

Или пак на изреката (од антиката, ама заборавив од кого беше): „Најсреќен е оној кој воопшто не се ни родил“.

...
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2013 во 10:53
А како би се казнил невнимателниот сторител?????
Жената мора да трпи во два случаја

И да не смее да абортира
И да абортира се одразува на здравјето во подоцнежни години.


Министерот како МАЖ може да смисли нешто за нив за памет А?
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв
Кон врв
Guilty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Март.2011
Статус: Офлајн
Поени: 411
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Guilty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2013 во 00:59
DA!
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2013 во 00:48
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2013 во 15:09
wwoooww...zarem jas i...ubica ...sum bil?! изненадување

....тага
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2013 во 08:52
Синоќа, мислам беше на ТВ Сонце, загледав една пропаганда за поддршка на законот за/против абортус.
И, да ви кажам, првиот впечаток од изгледаните 1-2 минути ми беше ... најблаго речено ... гадно! И нормално, свртев на друг канал.
АБЕ почнуваат да не’ третираат како да сме дебили, како имбецили, дегенерици ... или кратко речено - американци!
Како божем ние мастило пиеме (а не ракија) па не знаеме што е абортус (со сите негови негативни и позитивни страни), па сега ќе ни’ објаснуваат.
Сакавме запад ... еве ни’ го.
Сега следно на ред ќе биде да монтираат светлечки табли и да не’ истренираат да стануваме и да аплаудираме на некоја претстава кога ќе се запали светлото на кое пишува „Стани“ и „Аплауз“, па сите во ист момент да стануваме и да аплаудираме.
Како американците де!
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21943
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2013 во 00:58
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 26>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,180 секунди.