IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Ветерани од одбраната 1991/2001
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Ветерани од одбраната 1991/2001

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1112131415 49>
Автор
Порака
only_me Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: Israel
Статус: Офлајн
Поени: 295
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај only_me Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2008 во 14:37
Toa e taznoto kaj nasiot narod....
Sekako vrz politicka baza, stom nekoi borci (bilo kakvi bile tigrovi ili lavovi ili prasinja, bila na frontot za pari ili ne bile svesni deka moze da izgubat zivot) ke pobaarat nekakva sigurnost ili zastita od drzavata, za koja stapnale na frontot, site nasi takanareceni makedonci krevaat glas, a kako picki se kriele za da ne bidat mobilizirani.
A stom istoto go pobaara uckite seceni od ovk i ona, nikoj ne rece: "A".-
Mislam deka samo nesvesen i covek bez principi bi posakal takvo nesto...
Sramota...."bezkicmenjaci_"лутина
Vo Srbija i Hrvatska so godini gi kriea nivnite generali, koi sigurno napravile poveke zulum i vistinski masakri od nasite Ljube i Johan!!!
Sto naprvivme nie kako narod? Nisto, togasnata vlast (za tie sto sakaat da ja odbranat vlasta na bucko) im gi predade so se zacini nasite, velam nasi za tie sto veruvaat deka imaat nekava makedonska opredelenost.
Zarem ne e sramno seto ova? I se osmeluva nekoj da zbori i da sudi na nekoi borci dali im sleduva nesto ili ne?
Uste ednas ke recam -bezkicmenjaci!

I da ne se zalazuvaat siptarite deka im sleduva nekavi penzii zatoa sto go rusea mirot i ubivaa luge vo istata drzava!!! Apsurd!


Изменето од only_me - 07.Април.2008 во 14:38
Кон врв
nedopirliviot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 220
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nedopirliviot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2008 во 14:58
Vo pravo si za se. No, chlen 28 od Ustavot na RM, veli: ,,Ustavot na RM odbranata na zemjata e utvrdena kako pravo i obvrska na sekoj gragjanin,,. Naredbata za mobilizacija vo 2001 godina e zasnovana na ovoj chlen i na Dolgorochniot Plan za odbrana na tatkovinata, koj e izraboten vo 1997 godina i vrz osnova na nego se ODLUCHI na 17.MArt 2001 da se mobilioziraat edinicite planirani spored nego. Znachi sepak imalo nekoj pojdoven osnov od koj togsash Vrhovniot komandant so svoite sorabotnici se odluchil na taa ODLUKA koja pokasno e pretochena vo NAREDBA za mobilizacija. Praven osnov za donesuvanje na zakon za borci od 2001 postoi. No toa da go ostavime za ponatamu. Ustavot e deciden vo site svoi odredbi.
Кон врв
only_me Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: Israel
Статус: Офлајн
Поени: 295
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај only_me Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2008 во 15:07
Ne ja razbrav poentata sto mi citiras ustav ovde ama nema veza...
Nesum jas protiv mobilizacijata...iako se prasuvam koj ke mobilizirame vo slednata potreba...
Кон врв
kire_nedelkov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 23.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kire_nedelkov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2008 во 15:46
Originally posted by only_me only_me напиша:


Toa e taznoto kaj nasiot narod....Sekako vrz politicka baza, stom nekoi borci (bilo kakvi bile tigrovi ili lavovi ili prasinja, bila na frontot za pari ili ne bile svesni deka moze da izgubat zivot) ke pobaarat nekakva sigurnost ili zastita od drzavata, za koja stapnale na frontot, site nasi takanareceni makedonci krevaat glas, a kako picki se kriele za da ne bidat mobilizirani.A stom istoto go pobaara uckite seceni od ovk i ona, nikoj ne rece: "A".-Mislam deka samo nesvesen i covek bez principi bi posakal takvo nesto...Sramota...."bezkicmenjaci_"лутинаVo Srbija i Hrvatska so godini gi kriea nivnite generali, koi sigurno napravile poveke zulum i vistinski masakri od nasite Ljube i Johan!!!Sto naprvivme nie kako narod? Nisto, togasnata vlast (za tie sto sakaat da ja odbranat vlasta na bucko) im gi predade so se zacini nasite, velam nasi za tie sto veruvaat deka imaat nekava makedonska opredelenost.Zarem ne e sramno seto ova? I se osmeluva nekoj da zbori i da sudi na nekoi borci dali im sleduva nesto ili ne?Uste ednas ke recam -bezkicmenjaci!I da ne se zalazuvaat siptarite deka im sleduva nekavi penzii zatoa sto go rusea mirot i ubivaa luge vo istata drzava!!! Apsurd!


ih sea...

ako nekoj pravel zlodela, TREBA za toa i da odgovara. Kako ne sfakjate deka NAM MAKEDONCITE ni odgovara vistinata i pravdata, bidjeki ako taa izleze na videlina se znae koj ke lezi zad resetki. Ljube i Johan pravdata ke si ja dobijat, i jas veruvam deka vistinata ke pobedi.

A za tie sto puknale dva pati i sega sakaat borecka penzija, neka placat do mila volja ne im davame.
Кон врв
nedopirliviot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 220
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nedopirliviot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2008 во 15:53
Sushtinata na citatite od Ustavot e da se vidi koj vo taa prokleta vojna na koe mesto beshe.
A, okolu prashanjeto koj kje mobilizirame ili kogo kje mobilizirame presudni kje bidat povekje faktori od koi dva najsigurno kje dominiraat.
Dokolku prvo prashuvash koj kje ja vrshi mobilizacijata, odma kratko i jasno kje ti odgovoram. Teshko, deka nekoj od tie koi mobiliziraa i donesuvaa ODLUKI za sproveduvanje na istata vo 2001, deka sega toa pak kje go napavi. A, pak dokolku e prashanjeto KOGO kje gomobilizirame isto bi ti rekol deka mozje samo da se obidat da se mobiliziraat samite sebe i nivnite semejstva- se misli na onie togashni i segasni koi ja donesoa ODLUKATA, od prichina shto togashnite Borci ne postojat za ovaa drzjava. Ednostavno gi nema ni na listata za socijalna pomosh(a na nivnite mesta se materjalno zgrizjeni albanci), a kamoli soglasno postoechkiot Zakon da bidat zgrizjeni i toa vo drzjavnite institucii. Znachi i onaka rasprodadenata makedonija vo dogovor so shiptarite, ne kje ima koj da ja brani. Za, zjal toa i go sakaat kreatorite na sudbinata na makedonija kako teritorija i na makedonija kako drzjaven etnikum na makedonskiot narod.
Кон врв
only_me Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: Israel
Статус: Офлајн
Поени: 295
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај only_me Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2008 во 00:27
Koj pravel zlodela be nedelkov? Na kogo mislis?
Кон врв
kire_nedelkov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 23.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kire_nedelkov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2008 во 12:48
Originally posted by only_me only_me напиша:

Koj pravel zlodela be nedelkov? Na kogo mislis?


ja ne sum sud. se znae koj e sud i toj treba da kaze. a vo nasiov slucaj, se ZNAE koi se tie sto treba da se lezat. Taka da site povici za bojkot na sudstvoto se kontraproduktivni za makedoncite.

Vprocem i zatoa imase amnestija neli, bidejki ako se isteruvase PRAVDATA i VISTINATA pola z. Makedonija ke se selese vo Idrizovo.


p.s. okolu temata... Ako nekoj misli deka vojuval za pari, toj e PREDAVNIK! Podobro ic da ne vojuval.
Кон врв
nedopirliviot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 220
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nedopirliviot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2008 во 17:46
Originally posted by kire_nedelkov kire_nedelkov напиша:

Originally posted by only_me only_me напиша:

Koj pravel zlodela be nedelkov? Na kogo mislis?


ja ne sum sud. se znae koj e sud i toj treba da kaze. a vo nasiov slucaj, se ZNAE koi se tie sto treba da se lezat. Taka da site povici za bojkot na sudstvoto se kontraproduktivni za makedoncite.

Vprocem i zatoa imase amnestija neli, bidejki ako se isteruvase PRAVDATA i VISTINATA pola z. Makedonija ke se selese vo Idrizovo.


p.s. okolu temata... Ako nekoj misli deka vojuval za pari, toj e PREDAVNIK! Podobro ic da ne vojuval.





Zlodela????????
Interesno? Treba da se prasha obratno koj na makedonija i na narodot makedonski ne mu nanese zlo so taa teroristichka vojna.
Dali bi mozjel da odgovorish na toa. Dokloku znaesh a ne smesh kje ti kazjam: ,,USHK, ONA i ANA, odnosno sega DUI i DPA,,. Poveli negiraj me. No nemoj vo stilot na politicharite.

Изменето од nedopirliviot - 08.Април.2008 во 17:50
Кон врв
MLEKCE Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MLEKCE Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2008 во 00:29
Kolku uspeav da vidam temata e za STATUSOT NA BORCITE- 2001. Pa togash daj toa da sew dikutira i iznavogjaat reshenija kako da se dojde do toa.Vistina e deka so problemotna borcite nikoj ne saka da se zamara.
Кон врв
VIZANTEL Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Август.2007
Локација: Israel
Статус: Офлајн
Поени: 164
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај VIZANTEL Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2008 во 19:45
Borcite treba da istrajat i da dadat svoj pridones odnosno da si go zavzemat svoeto mesto vo opshtestvoto preku planiranite raboti na politikata. Velam planirani od prichina shto nekoj gi planirashe od minatata godina.

Изменето од VIZANTEL - 10.Април.2008 во 20:14
,,UNUS TESTIS, NULUS TESTIS,,
Кон врв
nedopirliviot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 220
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nedopirliviot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2008 во 21:13
Gordost i srekjka e da si policiski general, zad tebe da stoi politikata da te nasochuva kon naveduvanje na borcite, dobro da te plakja, da ne ti gi bar samo tebe parite koi site drugi pripadnici na MVR treba da gi vratat i na kraj da bidesh drekjnik da stanesh visok policiski funkcioner, da ti go vratat chinot koj poraj KSH shkola se steknuva, no najgolema srekja e da ti se sluchi onoa koe megalomansi ti go vetuvat- a pred da go realiziraa toa sistemot nna vlasta sda prestane da funkcionira. togash nishto drugo ne ti peostanuva nego da se zakanuvash na site koi vo zanosnichki ochaj mislish eka ti smetat ili ti posmetale.
Eh, shto ti e sudbina. Pa, zar ne vi e jasno dedte nemozje da bide general.
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2008 во 21:48
Unijata na Borci denes imashe sostanok vo Prilep. Na istiot beshe prezentirana razmenata na iskustva so kolegite od Hrvatska, koja ja poseti delegacija predvodena od Orlov- a koja prestojuvashe tri dena.
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
SINA PTICA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Април.2008
Локација: Argentina
Статус: Офлајн
Поени: 109
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SINA PTICA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2008 во 22:18
Борците од војната 2001 година се легитимни наследници на СБМ од 1941/45 година.
,,орлите рано летаат,,
Кон врв
petar_thegreat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Април.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 101
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај petar_thegreat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2008 во 22:20
najkorektno kazano ... a onie drugite ? ... civi naslednici se tie збунетост
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1112131415 49>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.