IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Забава, разно, игри, интима
  Активни теми Активни теми RSS - Бркаат дечковци он-лајн
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Бркаат дечковци он-лајн

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Бркаат дечковци он-лајн
    Испратена: 28.Јануари.2008 во 13:34
"Доволно е да имаш интересен профил и добри фотки. Машките сами се лепат, праќаат пораки, покани за пријателство, а по неколку СМС контакти, покани за кафе и за интимно дружење", вели 27-годишна скопјанка, која ги користи Интернет порталите


Дваесет и седумгодишна слободна скопјанка, црна со сини очи, висока 175 сантиметри на потпетици, згодна, бара дечко и нови пријатели. Вакви податоци стојат на Интернет профилите за дружење, кои се почесто ги користат младите за забава или потреба. Сега е ин дечко или девојка да се брка на Интернет, бидејќи директните контакти во дискоклубови и кафулиња речиси не се ни случуваат.
Покрај личните податоци, ударно место на профилите имаат фотографиите. Најголемиот дел од Интернет корисниците ставаат лични фотографии во нивното најдобро издание, но има и такви што ставаат фотографии на познати актери, пејачи и модели. Корисниците на Интернет велат дека е најдобар начин за да се запознаат најлесно и најбрзо луѓе за дружење од целиот свет.
"Доволно е да имаш интересен профил и добри фотки. Машките сами се лепат, праќаат пораки, покани за пријателство, а по неколку СМС контакти, покани за кафе и интимно дружење. За еден саат Интернет чет запознавам по 10 луѓе, а кога излегувам по дискотеки, никој никому не приоѓа. Сите си тераат некој свој филм", вели 27-годишна девојка, чие Интернет корисничко име е Лавица.
За разлика од девојките, партнер за дружење преку Интернет многу полесно се наоѓа ако си момче. 26-годишниот момче од Скопје, чие Интернет корисничко име е Џоле, вели дека на својот профил има 566 Интернет пријатели, од кои дури 500 се девојчиња.
Тој ни се пофали дека половина од овие девојчиња први му пратиле порака за дружење, па дури и покана за директна средба.
"Пораки од девојчиња добивам секој ден. Буквално ме бомбардираат. Пишуваат нешто во овој контекст: 'Леле, колку си убав, ухххх. Дури веќе и почнуваш да ми се допаѓаш. Слободен ли си за дружење? Бакнежи... П.С. Те посакувам!!!' или 'Постојано те гледам низ град и ептен сум среќна што те најдов на Интернет. Сега можам да ти кажам дека си пресладок и дека ептен ми се допаѓаш'", ни откри тој дел од пораките кои секојдневно ги добива на неговиот Интернет профил.
"Лесно е да фатиш девојка преку Интернет, девојчињата сами се нудат. Немам проблем да фатам девојка и кога непосредно ја запознавам, ама преку Интернет е полесно, па и побрзо", вели тој.
Интернет љубов практикуваат и постарите. Овој начин на запознавање и комуникација во Македонија е се поупотребуван од повозрасни девојки и машки, па дури и од такви што се во сериозна врска и брак. И тие имаат профили на повеќе Интернет страници, но, за разлика од младите, не ставаат свои фотографии.
"Кога ќе ја поминеш 30-тата, многу е тешко да запознаеш слободни момци во кафуле. На таа возраст луѓето најчесто работат, не излегуваат или, пак, тие што успеале да украдат малку слободно време, најчесто го минуваат така што ќе испијат со пријателите по некоја пијачка. Никој не перципира што се случува од страна. Затоа има се повеќе немажени девојки во градот. Па како последна шанса ни се гледа да најдеме сродна душа преку Интернет", вели 35-годишната скопјанка Жанета.
Искуствата на Интернет корисниците што бараат љубов, секс или забава се различни. Има примери кои навистина го нашле својот животен сопатник на ваквите онлајн страници. Има и такви кои среќата успеале да ја најдат надвор од границите на оваа земја, успеале да создадат семејство и сега, со насмевка на лицето, се сеќаваат на деновите поминати пред компјутер. Но не сите ја имаат таа среќа. Најголемиот дел од Интернет барачите на љубов доживуваат големи разочарувања.
"Секоја договорена средба не е онаква каква што сте ја замислувале, па дури и ако човекот претходно сте го виделе на слика. Кога се случува директниот контакт, тогаш на виделина излегуваат сите тајни. Почнувајќи од: 'Извини што не ти кажав, но женет сум', 'Имам девојка за сериозно', 'Со тебе сакам само секс' и слични непристојни понуди. Треба да испиеш сто кафиња на слепо за да најдеш сродна душа. Јас досега не ја најдов мојата", ни раскажа нашата 35-годишна соговорничка Жанета.
Најголеми разочарувања се оние кога средбата е тотално слепа, односно кога ниту еден од Интернет соговорниците не го има другиот видено на слика. Тогаш се случуваат работи од криење зад кола додека се чека едниот, до лажење дека си во сериозна врска и оти си излегол од љубопитност.
"Контактирав со едно девојче цел месец, се додека не го убедив да излеземе на кафе. Бидејќи на нејзиниот профил немаше ставено фотографија, пред да се сретнеме решив да ја шпионирам од кола, за да видам како изгледа. Средбата требаше да се случи пред 'Фреш', а јас се паркирав на уличката кај 'Чичко Стоилко'. Не ми направи ич мерак, па за да не си го губам времето залудно, си ја завртив колата и си отидов. Таа не ни забележа дека ја надгледувам. Повеќе не и пратив ниту една порака и таа не ми пиша. Сигурен сум дека сфати оти не ја бендисав", раскажува 23-годишниот Бојан.
Психолозите експанзијата на барање партнер преку Интернет го објаснуваат со фактот дека денеска луѓето се отуѓени еден од друг. Се помалку си веруваат меѓу себе, суетни се и се плашат дека ако на некоја девојка или дечко им пристапатат директно, ќе бидат одбиени, што за нив е навредливо и не сакаат да си го дозволат.
Психологот Милка Ололовска објаснува дека кога луѓето немаат личен контакт меѓу себе, полесно се отвораат еден кон друг и полесно комуницираат.
"Момчињата во денешно време се плашат од девојките и ги сметаат за супериорни. За нивното машко его е навредливо ако девојката на која ќе и пријдат ги одбие, па затоа за да се заштитат од таков срам, се затвораат во себе. Кај мене доаѓаат млади момчиња и ми велат: 'Нема шанси јас да пријдам прв, девојките провоцираат, а кога ќе им пристапиш глумат лудило и ти удираат корпа'. А девојчињата, пак, ми се жалат дека нема вистински машки, сите се швалеришта и бараат девојки само преку Интернет. Таму им е полесно да кажат се што ќе им падне на памет, бидејќи непосредно не се гледаат в очи, можат да создадат идеална слика за себе", објаснува психологот Ололовска.
Таа вели дека денешниот начин на излегување тешко дозволува да се оствари непосредна комуникација меѓу луѓето
"Па денеска младиве излегуваат во дискотеки и кафулиња кои се преполни со луѓе и во кои ечи гласна музика. Од мешаницата не можат да си пријдат еден на друг, а од гласната музика ниту можат да се чујат додека разговараат. Порано се беше поинаку. Се излегуваше на корзо каде што контактите меѓу младите беа непосредни. Тие што имаа симпатија, ќе и саснеа трипати, и тоа беше знак дека некому му се допаѓаш", вели Ололовска.
Според психолозите, Интернет контактите не ја отсликуваат вистинската слика за личноста и карактерот на луѓето. Интернетот е вистински начин да се создаде идеална слика за себе, а кога двајца Интернет пријатели ќе се сретнат, најчесто доаѓа до разочарување. Затоа луѓето Интернет комуникацијата да ја практикуваат само за забава, а во потрагата по партнер да практикуваат директна комуникација", објаснува Ололовска.

***

Хомосексуалците се наоѓаат на Интернет

Хомосексуалците најчесто своите партнери ги наоѓаат преку Интернет, бидејќи во Македонија хомосексуалноста се уште е табу-тема. Затоа оваа категорија луѓе се плаши да ја открие својата сексуална ориентација, па комуницира преку Интернет. На овој начин полесно запознаваат партнери за дружење, а притоа не се појавуваат јавно на места каде што излегуваат хомосексуалци.

***

Со провокативни фотки полесно се фаќа дечко

Во последно време во мода е на Интернет профилите корисниците да ставаат провокативни фотографии. На тој начин многу лесно привлекуваат внимание и добиваат поголем број понуди за дружење. Низ профилите може да се видат девојки во бикини и долна облека, а момчињата најчесто се фалат со стомачните мускули и со добриот задник.

***

Интернетот виза за мажење во странство

Голем е бројот на Македонки кои преку Интернет контактите единствено што бараат е шанса да се омажат во странство. Нивна цел е, преку Интернет, да контактираат единствено со гастарбајтери што живеат и работат во некои од европските градови, во Америка или во Австралија. Ваквиот начин на барање сопруга преку Интернет се помасовно го користат и македонските момчиња кои се иселени во светот, а сакаат да запознаат девојка од, како што тие го викаат, стариот крај.
"Не сакам да живеам во Македонија и цел ми е да се омажам во странство. Преку нет контактирав со наш иселеник во Шведска, кој минатото лето дојде во родниот град Ресен. Среќата ми се насмевна и со прстен на рака ќе заминав за Шведска", со доза на возбуда ни раскажа една млада девојка.
Ана Антевска
Биљана Божиновска

http://vest.com.mk/default.asp?id=146555&idg=8&idb=2282&rubrika=Revija

Изменето од LouWeed - 28.Јануари.2008 во 13:35
Кон врв
dama Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dama Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2008 во 13:41
LOU pozdrav za temava.
vaka bi izkomentirala jas,neka ne se trosat na on line posto ima sekakvi da nerecam da ne navasaat na nekoj perveznjak,ima dovolno lokali ,diskoteki,kafici pa mladiiiiii izlezete od doma sigurno ke najdete nesto za vas.Dosta sedite pred monitor i tipkate .Zivejte si go zivotot.
големо%20гушкање
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2008 во 13:43
se plasat decata de.....da im prijdat u zivo....
Кон врв
dama Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dama Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2008 во 13:45
pa i on line ednas ke moraat u zivo macoголема%20насмевкаголема%20насмевка
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2008 во 13:46
pa jasno.....bas bi sakal da vidam nekoja faca .....koga ke se razocarat na prv pogled....
Кон врв
dama Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dama Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2008 во 13:48
sigurno si kazuvaat sva i svasta i koga ke se vidat sok na prv pogledгазење%20од%20смеење
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2008 во 13:50
ma neznaat koj filing e koga ke zavedes nekoja smizla na "vistinskiot" prviot pogled odnosno pustanje
Кон врв
dama Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dama Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2008 во 13:55
LOU i da znaes deka pojma nemaat sto e filing трепкањеголемо%20гушкање
Кон врв
Lady Blue Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8431
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lady Blue Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2008 во 15:04
Originally posted by LouWeed LouWeed напиша:

ma neznaat koj filing e koga ke zavedes nekoja smizla na "vistinskiot" prviot pogled odnosno pustanje
 
Sekogas "prviot pogled" e najbiten  трепкањеголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Кон врв
...Well... Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...ExtraVagant...

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ...Well... Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2008 во 17:37
...ja da vi kazam, i neam losho iskustvo so lugevo od net, mada i jas na pochetokot bev skeptik za tie stvari, ama koa se desi vo nekolku priloki bev frapiran od intelektot i ubavinata na sogovornicite u zivo...duri i poveke mi se dopadnava u zivo-a zadovolstvoto besh eobostrano sudejki po reakciite otposle...taka da sea sum na mislenje deka e ok kolku -tolku ama treba da se vnimava sekako...намигнување
Кон врв
Izzi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
BRAINIAC

Регистриран: 18.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4475
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Izzi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2008 во 20:23
ова е глупаво...тие што бараат партнери преку интернет се обично луѓе што не можат да си најдат партнер во 3Д...
Кон врв
topsexy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
10-K-H-HOT

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3022
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај topsexy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2008 во 20:45
Originally posted by Izzie Izzie напиша:

ова е глупаво...тие што бараат партнери преку интернет се обично луѓе што не можат да си најдат партнер во 3Д...
 
 
tocno,izzie!kako i sekogas,go prifakam tvoeto mislenje...
 
Кон врв
topsexy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
10-K-H-HOT

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3022
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај topsexy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2008 во 20:48
Originally posted by dama dama напиша:

LOU pozdrav za temava.
vaka bi izkomentirala jas,neka ne se trosat na on line posto ima sekakvi da nerecam da ne navasaat na nekoj perveznjak,ima dovolno lokali ,diskoteki,kafici pa mladiiiiii izlezete od doma sigurno ke najdete nesto za vas.Dosta sedite pred monitor i tipkate .Zivejte si go zivotot.
големо%20гушкање
 
 
i so tebe ke si se soglasam........големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
Кон врв
blue666 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 4465
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blue666 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2008 во 20:52
не знам што е тоа ненормално или глупо во тоа ако некој решил тоа да го направи...секој нека си го најде партнерот како смета, па макар и да е преку интернет...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,133 секунди.