IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Прашање до атеистите
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Прашање до атеистите

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1516171819 24>
Автор
Порака
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2008 во 11:44
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by marco_antony marco_antony напиша:



PRED NEKOJ DEN GLEDAV EMISIJA ...

ZA DNK ...

SE SMETASE DEKA VO DNK E PISANO I ZA RADJANJETO I SMRTTA ...

MNOGU MI BESE INTERESNO SLEDNOVO ...

1. VO DNK E PISANO KOJ STO KE BIDE ...
   97 % IMAME ISTA DNK SO GLUVCITE ...
   SAMO 3 % RAZLIKA I NIE SME LUDJE ...

2. VO DNK NEMA PROGRAMA ZA BOLESTI ...

3. VO DNK NEMA PROGRAMA ZA SMRTTA ...

ZNACHI ZIVEEME VO ZABLUDI ...
A SE PRAVIME DEKA SE ZNAEME ...

A I NEMAME IZBOR ...
MORAME TAKA ...
PREPRAVAJKI SE DA GO POMINEME ZIVOTOT ...

INAKU KE SE OSEKAME GLUPO ...




Toa e onoa za sto obichno govoram koga se poveduva tema okolu realnosta, vistinata, percepcijata i nashata interpretacija na onoa sto go percepirame. Zatoa postojano velam deka nie zhiveeme vo iluzija i ja prifakjame taa iluzija kako nepobitna vistina. Ushte poveke, ne samo sto site zedno, kako opshtestvo, zhiveeme vo edna globalna hipnotichka sostojba, vo koja se inducirani pretpostavki od pamtivek i istite se prifateni kako samoevidentni fakti, tuku i sekoj od nas si zhivee vo svojot meur izgraden od sopstvenite iluzii koi gi smeta za nepobitna verodostojnost. Taa iluzija ne e nishto drugo od zbirshtina sobrana so onoa sto nie go narekuvame iskustvo, tradicija, obichai, nauka, religija, uchilishte, semejstvo, komuna, opshtestvo, fantazii i t.n., neshto so jas imam obichaj da go narekuvam so edno ime - bagazh. I toa e onoa sto vo sushtina e nashata memorija, sto vo esencija go gradi nasheto ego i sto e edinstveniot faktor za konstruiranjeto na nash*te zabludi i fragmentaciite koi vodat do mizerija i histerija.

I toa e pekolot. Toj e vo nas, isto kako i rajot. I toa e onoa sto vo vakvi priliki sekogash sakam da potenciram: pekolot i rajot ne se nekoi mesta kade sto se odi otkoga ke go mineme ovoj moment na materijana ekspresija, tuku se vo nas i kako takvi gi nosime so sebe, kade i da prodolzhime so nashata egzistencija. Kreatorot ne go istera Adam od Rajot, tuku Adam se istavi od nego, nesvesen deka sekogash go nosel vo sebe.

I toa e ultimativnata iluzija.

Taa postojano ne ubeduva deka seopshtata i edinstvenata Kreacija e nekakva fragmentirana, parcijalizirana gradba koja kako nekakov bezgranichen mozaik se sostoi od protivrechnosti i antagonizmi, od svetlo i temno, od losho i dobro, od gorko i slatko, od silno i slabo...
no nema nishto popogreshno od toa. Toa samo celinata kako edno edinstveno unificirano sebstvo ni se prezentira vo delovi, spored onoa kako nie ja percepirame i interpretirame.

I toa e se. Toa e Kreatorot, toa e Kreacijata, toa e se vidlivoto i nevidlivoto, toa sum jas, toa ste vie, toa se tie i ... toa e toa, nishto poveke ili pomalu od Toa.

P.S. I nemojte da mislite deka gore kazhanoto e samo nekakva filozofija ako i site drugi do sega. Toa tokmu sega go dokazhuva naukata so kvantnata mehanika. No za nea nema da zboruvame tuka na podforumot za veroispoved.


.
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2008 во 13:27
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Diskusijava , kako i site na forumov otide .......

Imajte malku tolerancija kon islenicite!!!!!!

Jas imam edno prasanje to t.n. ateisti?

Dali postoi nekoja literatura, koja vie samo ja citate nekoja ateisticka? Osven Karl M. i sl. kapitalisticka tajfa. Nekoi pisateli koi samo za ateizmot pisuvaat?
Imat li, ili citate komunisticki romani ?!?!?!


ne znam za drugite ama jas cel zivot nesto citam, od mikijev almanah, politikin zabavnik, nedzati zekirija, dositej obradovic, zagorka, remark, hemingvej, desanka maksimovic, zak prever, lajos zilahi,francoise sagan pa do najvece lazi i obmane sveta, najveci duhovi i sablasti sveta.... a iako sum komunist vo dusa , ne sum go procitala nikogas komunistickiot manifest
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2008 во 16:00
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Diskusijava , kako i site na forumov otide .......

Imajte malku tolerancija kon islenicite!!!!!!

Jas imam edno prasanje to t.n. ateisti?

Dali postoi nekoja literatura, koja vie samo ja citate nekoja ateisticka? Osven Karl M. i sl. kapitalisticka tajfa. Nekoi pisateli koi samo za ateizmot pisuvaat?
Imat li, ili citate komunisticki romani ?!?!?!


ne znam za drugite ama jas cel zivot nesto citam, od mikijev almanah, politikin zabavnik, nedzati zekirija, dositej obradovic, zagorka, remark, hemingvej, desanka maksimovic, zak prever, lajos zilahi,francoise sagan pa do najvece lazi i obmane sveta, najveci duhovi i sablasti sveta.... a iako sum komunist vo dusa , ne sum go procitala nikogas komunistickiot manifest


А Lunov Magnus strip: Kapetan Miki,Kit teler,Komandant Mark,Blek Stena.....A Zlatna Serija: Zagor Tenej,Teks Viler,Mister No aaaaaaaaaaa...kakov komunist si ti vo dusa koga ne si go procitala "Komunistickiot Manifest"?...Procitaj go i nego za da si ja zaokruzis tvojata interesna biblioteka.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2008 во 16:34
Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Diskusijava , kako i site na forumov otide .......

Imajte malku tolerancija kon islenicite!!!!!!

Jas imam edno prasanje to t.n. ateisti?

Dali postoi nekoja literatura, koja vie samo ja citate nekoja ateisticka? Osven Karl M. i sl. kapitalisticka tajfa. Nekoi pisateli koi samo za ateizmot pisuvaat?
Imat li, ili citate komunisticki romani ?!?!?!


ne znam za drugite ama jas cel zivot nesto citam, od mikijev almanah, politikin zabavnik, nedzati zekirija, dositej obradovic, zagorka, remark, hemingvej, desanka maksimovic, zak prever, lajos zilahi,francoise sagan pa do najvece lazi i obmane sveta, najveci duhovi i sablasti sveta.... a iako sum komunist vo dusa , ne sum go procitala nikogas komunistickiot manifest


А Lunov Magnus strip: Kapetan Miki,Kit teler,Komandant Mark,Blek Stena.....A Zlatna Serija: Zagor Tenej,Teks Viler,Mister No aaaaaaaaaaa...kakov komunist si ti vo dusa koga ne si go procitala "Komunistickiot Manifest"?...Procitaj go i nego za da si ja zaokruzis tvojata interesna biblioteka.



pogolem odkolku marks , engels & co site zaedno.... pa vidis i zagor i ani 4 pistolja i fantom se tuka ( aj da ne gi brojam site , mnogu se)

nema potreba da go citam manifestot, isto kako sto nema potreba pred izbori da gi citam programite na partiite, se e jasno koga ke gi vidis i slusnes.
Кон врв
mefisto Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 03.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mefisto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2008 во 17:26
Ovde se zbori za ateizam, a jas sum agnostik ama spored teistite i jas sum ateist. Tuku, imam edno prasanje do vernicite: Sto ke se sluci ako postoi samo eden bog, Alah, gospod bog, shiva buda i slicno, so dusite na vernicite od konk*rentskata religija?
I uste edno prasanje: kako e mozno postoenje na paralelni bogovi i religii, neli muslimanite gi priznavaat religiite na knigata, odnosno pisanite? Ima li nekoj vernik da mi odgovori so nekoj logicen odgovor

Изменето од mefisto - 06.Февруари.2008 во 17:27
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2008 во 17:30
Originally posted by mefisto mefisto напиша:

Ovde se zbori za ateizam, a jas sum agnostik ama spored teistite i jas sum ateist. Tuku, imam edno prasanje do vernicite: Sto ke se sluci ako postoi samo eden bog, Alah, gospod bog, shiva buda i slicno, so dusite na vernicite od konk*rentskata religija?
I uste edno prasanje: kako e mozno postoenje na paralelni bogovi i religii, neli muslimanite gi priznavaat religiite na knigata, odnosno pisanite? Ima li nekoj vernik da mi odgovori so nekoj logicen odgovor


Имаш екстра тема ПРАШАЊА ЗА ВЕРНИЦИТЕ скокни до таму и таму постави ги прашањата,на оваа тема ние прашуваме-вие одговарате!
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
mefisto Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 03.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mefisto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2008 во 17:36
E nijesam znao da ovde vernicite prasuvaat a nevernicite odgovaraat. Sory
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2008 во 17:42
Originally posted by mefisto mefisto напиша:

E nijesam znao da ovde vernicite prasuvaat a nevernicite odgovaraat. Sory



Sega vece znaes...
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2008 во 21:22
Originally posted by anakin anakin напиша:


Originally posted by Aisha Aisha напиша:

ANAKIN:

ne mi treba nekoj da e nad mene
zapravo i nesakam da ima nekoj nad mene

da ima, jas sekako kje go znaev
ne si mnogu po spoznajna od mene za da ti go gledas a jas ne
no taka ti odgovara
covek pravi kako mu odgovara
zatoa e numero eden na ova planeta
citaj ubo
NUMERO UNO------


Ova samo ja potvrduva mojata teorija....
Ljugeto se ateisti bidejki taka im odgovoara...
Do nekade pomodarstvo a do nekade, zelbata t.e. nepravenjeto nisto, cista anarhija bez pocituvanje na bilo sto...Bez ogranicuvanja, bez razum samo sledenje na strastite.......

Za tebe e nepifatlivo pripaganje na edna religija i pocituvanjeto na nejzinite normi i pravila.....
Pa togas sto pocituvas????
Ako nisto, togas ateistit se neprifatlivi za opstetvoto, za negovata kohezija????
Ili sepak pocituvate NESTO i NEkOGO....
COvek....
Onoj koj gi pisuval zakonite, ustavot...
Predpostavuvam deka ne pominuvas na crveno???

Premnogu prasanja, se nadevam na realen odgovor i normalen....

izvinino normalen odgovor na vakvi prasanja nemoze da se dade1. spomnuvas opstestvo - a religija i vera ti e vo mislata2. spomnuvas zakoni i pravila od k*ranov a zivees vo civilizirana zemja kade vladee ustav zakoni normi bon ton obicai i humanost3. se za tebe e anathija ako ne e vrzano so verata???niso cudno deka se odnesuvate anarhicno kon zakonite pogotovo na nasta drzava4. tebe ateisti ti se crveni i pomodarci???????????mil0malecka si za da prodolzime da razgovarameovo evtor tvojot post koj mi kazuva deka ne si porasnalasoooooooooory


Aha sepak veruvas vo ovie zakoni, vo ovoj ustav....
Za mene k*ranot e ustav....
A za tebe Ustavot, od 1991....
Bitno e deka ja postignav poentata....

Neznam koj povikuva vo anrahija...
Vozdigni se od egozimot i ke sfatis, vo sportivno site ke ti bidat malecki.....

I jas od tvoite postovi doznav, vsusnost ne doznav ama nisto za ateizmot....
Mozebi zatoa sto samiot po sebe e nisto,....
Ne se temeli na nisto....
Nisto.....
Nisto.....
Veruvate vo nisto.....

OK razbrav....
ili ne razbrav NISTO
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2008 во 22:02
sega kje doznaes neso od ateistot

ateistot veruva vo covekot i prirodata a toa e nesto

vernikot veruva vo gospod toa e za nas nisto

taka da sme sprotivni i isti - nie i vie veruvame deka onie drugite veruvat vo nisto

za nas vaseto e NISHTO
a za vas naseto e NISTO
no barem nie vo toa sto veruvame mozeme da vidime , pomirisame slusneme dopreme vkusime

a vie???? vikate pocustvuvame no nie ne vi veruvame

e sega nauci nesto za ateisti????
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2008 во 22:31
brat!?,...shto si gubish vreme ,jas ne znam,...gledash deka sve se toa beznadezni sluchaevi,....смеење
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2008 во 23:09
Originally posted by brza brza напиша:

brat!?,...shto si gubish vreme ,jas ne znam,...gledash deka sve se toa beznadezni sluchaevi,....смеење

i ti si vo pravo






ponekogasголема%20насмевка
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2008 во 23:21
Originally posted by anakin anakin напиша:


Originally posted by brza brza напиша:

brat!?,...shto si gubish vreme ,jas ne znam,...gledash deka sve se toa beznadezni sluchaevi,....смеење
i ti si vo pravoponekogasголема%20насмевка




или скоро никогаш.... Hi,people!
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2008 во 23:23
aaaaaaaaaaaaaaaaaaa ne
ne si vo pravo
brzo e sekogas vo pravo i luciden
no mnogumina ne razbirat - zatoa sto treba da porasnat
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1516171819 24>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,191 секунди.