IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Изградба на црква на плоштад Македонија?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Изградба на црква на плоштад Македонија?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5556575859 114>
Прашање: Дали сте за нова црква со работен наслов “Св. Никола“ на плоштадот?
Одговор Гласови Статистика
49 [25,79%]
140 [73,68%]
1 [0,53%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2009 во 22:02
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

а што е уствари толку битна баш оваа црква ако може некој од поддржувачите да ми одговори?


види на ИНКВИЗИЦЈА...
се надевам -не ја иступив - со неколку зборови - КРАТКО И ЈАСНО...


Изменето од Tetratka - 06.Април.2009 во 22:02
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2009 во 22:21
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

а што е уствари толку битна баш оваа црква ако може некој од поддржувачите да ми одговори?


види на ИНКВИЗИЦЈА...
се надевам -не ја иступив - со неколку зборови - КРАТКО И ЈАСНО...
ти одговорив, кратко и јасно трепкање
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2009 во 22:23
инаку конфликтот меѓу поделените мислења започна погрешно, да отвориме една дебата на цивилизиран начин меѓу претставници од двете (по можност партиски неутрални трепкање) и ќе видиме што е добро, а што не во црквава?

или не сте слушнале за вакво нешто?
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2009 во 22:26
jas da .... totalno sum partiski nezavisen ......... duri i na poslednive izbori za gradonacalnik glasav za nezavisen kandidat .......... moze da ucestvuvam ili ne збунетост
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2009 во 09:27
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

jas da .... totalno sum partiski nezavisen ......... duri i na poslednive izbori za gradonacalnik glasav za nezavisen kandidat .......... moze da ucestvuvam ili ne збунетост
може, се додека во своите коментари немаш „мојата и твојата партија“ или „за или против христијанството“

дебатата ја прифаќам само доколку се збори за самиот објект на црквата, што е добро а што не кај него
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
ВАЖНА Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Оптимист

Регистриран: 09.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ВАЖНА Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2009 во 16:19
jas se izjasniv veke
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2009 во 21:48
Originally posted by ВАЖНА ВАЖНА напиша:

jas se izjasniv veke
тоа што јас го прочитав не беа реални издржани коментари, или бе политичко-партиски или беа некои проповедања според тоа што некаде некој читнал
нормално зборам за сите општо, не само за тебе среќа


Изменето од zabegan - 07.Април.2009 во 21:48
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Isidora Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 112
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isidora Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2009 во 21:56
Abe "Zabegan",sto ima da se debatira sto e dobro,a sto loso kaj crkvata?
KAJ CRKVATA SE E DOBRO,NEMA LOSO.Ustvari,ako ne,debatirajte si vie,no sepak crkvata ke se gradi .
Momentalno si sedam doma,se raduvam!!!! .
Bidejki Toj ne go zaborava svojot narod....
I....ne bese li i ti eden od taa grupa sto gi napravi vernicite politicki sledbenici?A sega baras drugite da ne go pravat toa....
I pred konecno da go finisiram ova,ke kazam uste deka kazuvanjata na nekoi na forumov deka vernicite zgresile sto izlegle i deka samo im potpomognale na tie od sprotivnata strana da uspeat vo namerata,e pak NAMERA da gi oslabnat istite vo ona koe tie go branat.I...toa deka studentite ne bile protiv crkvata voopsto,tuku deka samo mestoto na crkvata im smetalo e samo edno VADENJE,na koe nikoj nema da padne.Vistinata si se znae od prethodno,a i site opravduvanja i ublazuvanja se samo dopolnitelen del od GOLEMOTO SCENARIO.
Od denes ke se sekavam na sevo ova kako den vo koj se vrati blagoslovot nad nasata zemja,no i definitivno kako ogromno scenario na tie drugite,koi sepak,i pokraj seta pot sto ja izlija za da pokazat nesto pred narodot,kojznae sto,SE PORAZENI.
Taka da....uf.....edvaj cekam da ja izgradat zlatnata crkvicka,pa da si odime tamu....
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2009 во 22:13
Originally posted by Isidora Isidora напиша:

Abe "Zabegan",sto ima da se debatira sto e dobro,a sto loso kaj crkvata?
KAJ CRKVATA SE E DOBRO,NEMA LOSO.Ustvari,ako ne,debatirajte si vie,no sepak crkvata ke se gradi .
Momentalno si sedam doma,se raduvam!!!! .
Bidejki Toj ne go zaborava svojot narod....
I....ne bese li i ti eden od taa grupa sto gi napravi vernicite politicki sledbenici?A sega baras drugite da ne go pravat toa....
I pred konecno da go finisiram ova,ke kazam uste deka kazuvanjata na nekoi na forumov deka vernicite zgresile sto izlegle i deka samo im potpomognale na tie od sprotivnata strana da uspeat vo namerata,e pak NAMERA da gi oslabnat istite vo ona koe tie go branat.I...toa deka studentite ne bile protiv crkvata voopsto,tuku deka samo mestoto na crkvata im smetalo e samo edno VADENJE,na koe nikoj nema da padne.Vistinata si se znae od prethodno,a i site opravduvanja i ublazuvanja se samo dopolnitelen del od GOLEMOTO SCENARIO.
Od denes ke se sekavam na sevo ova kako den vo koj se vrati blagoslovot nad nasata zemja,no i definitivno kako ogromno scenario na tie drugite,koi sepak,i pokraj seta pot sto ja izlija za da pokazat nesto pred narodot,kojznae sto,SE PORAZENI.
Taka da....uf.....edvaj cekam da ja izgradat zlatnata crkvicka,pa da si odime tamu....
не можам да ви ја сфатам искомплексираноста со црквата на плоштад воопшто
едноставно поради вашата искомплексираност ќе се создадат многу проблеми, а кога ќе се буните против тие проблеми, ќе бидам прв кој со задоволство ќе ви се противи чисто ради инат, исто како и вие сега што правите

кои се тие проблеми воопшто не вреди со вас да се дискутира, и ќе се поштедам себеси од било каков коментар на темава, па радувајте си се вие на вашата мала црквичка, бидете ми поздравени и можеби ќе се видиме некој ден во таа црква, која патем осеќам дека нема ни да ја довршат големо%20гушкање
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2009 во 22:47
Originally posted by zabegan zabegan напиша:


Originally posted by Isidora Isidora напиша:

Abe "Zabegan",sto ima da se debatira sto e dobro,a sto loso kaj crkvata?
KAJ CRKVATA SE E DOBRO,NEMA LOSO.Ustvari,ako ne,debatirajte si vie,no sepak crkvata ke se gradi .
Momentalno si sedam doma,se raduvam!!!! .
Bidejki Toj ne go zaborava svojot narod....
I....ne bese li i ti eden od taa grupa sto gi napravi vernicite politicki sledbenici?A sega baras drugite da ne go pravat toa....
I pred konecno da go finisiram ova,ke kazam uste deka kazuvanjata na nekoi na forumov deka vernicite zgresile sto izlegle i deka samo im potpomognale na tie od sprotivnata strana da uspeat vo namerata,e pak NAMERA da gi oslabnat istite vo ona koe tie go branat.I...toa deka studentite ne bile protiv crkvata voopsto,tuku deka samo mestoto na crkvata im smetalo e samo edno VADENJE,na koe nikoj nema da padne.Vistinata si se znae od prethodno,a i site opravduvanja i ublazuvanja se samo dopolnitelen del od GOLEMOTO SCENARIO.
Od denes ke se sekavam na sevo ova kako den vo koj se vrati blagoslovot nad nasata zemja,no i definitivno kako ogromno scenario na tie drugite,koi sepak,i pokraj seta pot sto ja izlija za da pokazat nesto pred narodot,kojznae sto,SE PORAZENI.
Taka da....uf.....edvaj cekam da ja izgradat zlatnata crkvicka,pa da si odime tamu....
не можам да ви ја сфатам искомплексираноста со црквата на плоштад воопштоедноставно поради вашата искомплексираност ќе се создадат многу проблеми, а кога ќе се буните против тие проблеми, ќе бидам прв кој со задоволство ќе ви се противи чисто ради инат, исто како и вие сега што правитекои се тие проблеми воопшто не вреди со вас да се дискутира, и ќе се поштедам себеси од било каков коментар на темава, па радувајте си се вие на вашата мала црквичка, бидете ми поздравени и можеби ќе се видиме некој ден во таа црква, која патем осеќам дека нема ни да ја довршат големо%20гушкање



Црквата ќе биде довршена и ќе биде една од најубавите градби во Македонија...
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2009 во 22:59
абе луѓе во кој свет живеете?
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2009 во 13:30
Originally posted by PAVLIN PAVLIN напиша:

Што мислите за најновата идеја на Гвујота за изградба на црква на плоштадот во Скопје...дали ќе добиеме нов император кој без прашање си гради храмови на своите богови...текстот подоле е на оваа тема, а ве молам видете ги и коментарите на овој текст во Утрински весник


еве го  и линкот http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=9B4B4CB6F41BE846B5401E6D31F096E9


Наследство на плоштадот

Биљана Ангеловска

Ако идејата за изградба на стокатници во Скопје и можеше некако да се проголта како нечија пуста желба за исполнување на сопствениот американски сон, најавата за возобновување на некогашната црква „Цар Константин и царица Елена“ е веќе нешто посериозно, затоа што и може да се изгради. Не мора да се биде премногу паметен за да се сфати дека изградбата на црквата нема баш којзнае колку врска со нечија верба во Бога. Напротив, како некој да има голема желба да остави личен печат на времето на сопственото владеење, особено ако црквата биде крстена по неговото име.

Скопје пред седум-осум години го доби Милениумскиот крст, сега мошне веројатно ќе ја добие и новата црква на плоштадот. Во главниот град на државата некои од премиерите сакаат да остават некакво сакрално наследство по кое ќе се памети нивното владеење. Љупчо Георгиевски го изгради крстот на Водно. Сега Никола Груевски сака да гради црква на плоштадот „Македонија“.

Идејата за изградба на црква можеби и не би била толку дискутабилна да дојдеше од некое свештено лице или, пак, од народот, а не од премиерот. Веројатно и одѕивот во јавноста ќе беше многу поинаков доколку замислата беше пласирана само како предлог за кој ќе се дискутира, ќе се отвори широка јавна расправа, ќе се бара стручно мислење. Вака, идејата влегува во толку замрсена ситуација од која тешко може да се излезе. Не само што предлогот ќе има архитектонски и урбанистички последици туку и политички реперкусии. Може ли идејата на Груевски да му се врати како бумеранг?

Веќе почнаа да се јавуваат граѓаните со поинаква од православната вероисповед и да бараат и ним државата да им изгради соодветни храмови. Муслиманите изразија желба Владата да им ја возобнови старата Бурмали џамија, на местото на некогашниот Офицерски дом. Власите, кои со одобрување гледаат на идејата на премиерот, бидејќи храмот „Константин и Елена“ во почетокот бил под Романската православна црква и во него се служело на влашко-романски јазик, сега бараат државата да им даде можност и тие да си изградат своја црква. Зошто да не, и католиците имаат целосно право утре да бараат нова катедрала на плоштадот.

Проблемите, се чини, допрва ќе се отвораат.

Впрочем, такво нешто и може да се очекува кога се носат одлуки со императорска логика, како во римско време, кога императорот по секоја голема победа решавал да си изгради храм обично посветен на богот Јупитер, без притоа да го слушне мислењето на Сенатот. Така и сега, премиерот решава во центарот на Скопје да си изгради сопствен храм кој можеби ќе се вика „Св. Никола“.

Дали премиерот воопшто помислил дека неговата одлука, пред се', ја корумпира црквата, бидејќи се меша во работи кои не се во ингеренции на државата, туку на црквата. Дали со тоа што државата ќе изгради православен храм не ја доведува Црквата во ситуација да и' биде должник? Истовремено, со одлуката Владата целосно ја омаловажува и Општина Центар, чија единствена работа во случајов е само да го смени Деталниот план и да ја вметне маркичката за црквата. За ставот на Градот Скопје и да не говориме, него никој не го ни есапи.

Но, она што е многу жално, тоа е фактот дека премиерот ја дезавуира стручната јавност која, пак, мора да се признае, се однесува како воопшто да не постои. И, на крајот, премиерот го навредува и народот. Му значи ли воопшто на Груевски мислењето на граѓаните или само се пуштаат пробни балони колку да се испита пулсот, исто како што беше со облакодерите. Ако е важно мислењето на граѓаните, можеби премиерот и Владата конечно ќе сфатат дека на Скопје не му требаат стокатници исто како што не му треба и нова црква на плоштадот „Македонија“. Му требаат нови болници, со нова опрема,училишта, му требаат брзи улици за побрзо да се стигне на работа, му требаат убави паркови и што уште не.

 
Кутрински весник..и се е веќе видено и однапред ...разбира се „погодено„...без ниту еден однапред прочитан пасус во него.. партиско гласило на петкратните по ред губитници и нивните следбеници..не само на Изборите ами и од гласачите..не сакам да кажам нешто лошо за нив..за да не испадне дека ги кудам..ами само (искрено) си  ги жалам ...кутрите тие.....
Ама..за да разберат оти се небродојдени во Македонијава и несакани (и прочитани) повеќе тука..е тоа ..малку морген..ќе го цитирам нивниот поранешен знаменит сатрап..кољега нели..во битките??.
Битките за шверц на цигари и нафта..а (во тоа време на санкции кон еџ-Ју) мудриве..велеа дека: само ги зезаат ептен тапите „сладоледџии„..односно преставниците на ЕУ (тогаш викана ЕЗ) ..кои ништо не забележувале..а денес сите трпиме од ептен „мудрите„ потези на тогашната власт наша...сега опозиција без крајна..во времето и просторот..
Со сите „мудри„ потези кои „храбро„ ги превзема..„зезајќи„ ја ЕУ и Грција..со менување на Името и Знамето..и се што им побараа..за ..така ни кажаа..САМО за два-три месеца...а минаа 17 години..ФИРОМСКИ бре...
И сега..насекаде пискотници се слушаат..и лелекаат..како и во поемата О`АРАМАТОЛОС..
намигнување
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2009 во 18:02
Originally posted by Isidora Isidora напиша:


Taka da....uf.....edvaj cekam da ja izgradat zlatnata crkvicka,pa da si odime tamu....
 
А зошто не одиш во и онака празните храмови Св. Димитрија, Соборниот храм или Св. Богородица?
Зошто уфкаш туфкаш и чекаш да да ти изградат храм на плоштадот? Па горенаведените храмови ти се на 5-10 минути од плоштадот. Зошто не одиш во нив?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
zenmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Interceptor

Регистриран: 05.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4262
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zenmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2009 во 19:03
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Isidora Isidora напиша:


Taka da....uf.....edvaj cekam da ja izgradat zlatnata crkvicka,pa da si odime tamu....
 
А зошто не одиш во и онака празните храмови Св. Димитрија, Соборниот храм или Св. Богородица?
Зошто уфкаш туфкаш и чекаш да да ти изградат храм на плоштадот? Па горенаведените храмови ти се на 5-10 минути од плоштадот. Зошто не одиш во нив?
 
 
 
Од инает.....многу продуховено чувство .
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5556575859 114>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.