IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Изградба на црква на плоштад Македонија?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Изградба на црква на плоштад Македонија?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5152535455 114>
Прашање: Дали сте за нова црква со работен наслов “Св. Никола“ на плоштадот?
Одговор Гласови Статистика
49 [25,79%]
140 [73,68%]
1 [0,53%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
ВАЖНА Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Оптимист

Регистриран: 09.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ВАЖНА Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2009 во 20:09
MyWayголемо%20гушкање

Luge sramota e od sto tolku ste zaslepeni so toa sto ke vi go kazat SDSM sramota e hristijanski narod protiv crkva da bidete toa e grev!A site znaeme zosto sdsm protestiraa za da napravat bunt i posle da recat deka vladata neubavo gi organizirala izborite. Hahaha nema da vi uspeeплазење
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2009 во 20:43
Originally posted by ВАЖНА ВАЖНА напиша:

MyWayголемо%20гушкање

Luge sramota e od sto tolku ste zaslepeni so toa sto ke vi go kazat SDSM sramota e hristijanski narod protiv crkva da bidete toa e grev!A site znaeme zosto sdsm protestiraa za da napravat bunt i posle da recat deka vladata neubavo gi organizirala izborite. Hahaha nema da vi uspeeплазење



Протестираа идни архитекти. Не им пишуваше а и самите не рекоа дека се ВМРО, ниту пак спомнаа некоја друга политичка опција. Тие само го искажаа своето незадоволство од амоволието на власта. Затоа молам без инсунации.
Оставетеги децата на мир. Или немате повеќе кого да задевате па сега ајде по студентите.

,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
Isidora Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 112
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isidora Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2009 во 22:01
Originally posted by zabegan zabegan напиша:



Originally posted by Isidora Isidora напиша:

На форуми,надвор,внатре,било каде,насекаде...Христос се проповеда.
Абе секој има право да гради храм на својата вера,не само муслиманите,туку било кој.
Но,кога станува збор за православен храм,за слава на верата која е ОСНОВНА,и врз основа на која се темели целокупната македонска историја,тогаш не само еден,туку 101 ќе се изградат.
плачењегазење%20од%20смеење модерен некој исуса тоа што историјата се темелела (а всушност не се темели) на христијанството, не значи дека треба насекаде цркви да си градимезамисли си сега во таипеи будистички храмови да градат  изненадување


Ај пред да кажеш нешто,те советувам да размислиш 10 пати.Другото нема да го коментирам!
Кон врв
Isidora Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 112
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isidora Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2009 во 22:19
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:



Originally posted by Isidora Isidora напиша:

... И,еднаш го кажав мислењето,и нема да го повторувам.Или си Македонец и православен или не си ништо свое.Така да....
Ц-ц-ц! Бреее мајката! Што памет ќе беше ова?изненадувањеПоарно ќе беше да си ќутеше отколку што го рече ова!глупчоМе интересира само од каде оваа толку „длабока“ толку „високоморална“, „високоцивилизациска“, толку „човекољубива“ или како уште да ја наречам (можеби и патриотска) мисла? Дали така те учи твојата вера (во што искрено се сомневам) или таа е само производ на твојата ограничена рационалност? Или можеби во прашање се некакви лични фрустрации?не%20знамР.Ѕ. Искрено, бидејќи со ова твоја изјава се навредуваат сите македонци кои не се православни, во еден момент помислив да ја сокријам или да ја избришам пораката. Но, сепак, се одлучив да ја оставам за да останатите членови на форумот видат со колкав интелектуален капацитет располагаат некои од застапниците на православието (нај длабоко се извинувам на останатиот огромен дел од православните кои секако не спаѓаат во оваа категорија верници), колкава љубов, толеранција и разбирање имаат кон другите „немакедонци“. И соодветно за тоа сами да (и’) пресудат!Ах да, изумив. Се согласувам со Васкапраска, за целосна реконструкција на Плаошник! Тие средства планирани за плоштадската црква да се пренасочат за Плашоник.


Суди ме колку сакаш,воопшто не ми пречи,ниту пак се грижам што ти или било кој ќе каже.
Ти знаеш ли што е: НИШТО СВОЕ?????
Кога велам МАКЕДОНЕЦ,мислам на оние кои се Македонци по потекло (мајка,татко,дедо),далечен предок.А кога е предок,нормално дека е православен,ако е чист Македонец,бидејќи во тоа време не било проширено муслиманството или другите вери.
МАКЕДОНЕЦ КОЈ НЕ Е ПРАВОСЛАВЕН-тоа е некој кој се родил во нашата земја,добил државјанство,се води како Македонски државјанин,но по потекло сигурно не е Македонец,без разлика на која вера и припаѓа.А што се однесува до оние кои се Македонци по потекло,но се со муслиманска вероисповед,тие веќе и не се Македонци во права смисла на зборот.Тоа би било исто како во некоја друга држава,која била само со една вера,заради х-причини,да прифати друга вера.И тогаш,по силата на законот,тој не е автохтон потомок.
Сега разбираш што зборувам?
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2009 во 12:19
пак ќе кажам дека МПЦ вели дека нема никаква врска со оваа црква или со случувањата на плоштад, засрамена е од се
ако има некои попови тоа не се попови туку политички марионети




Изменето од anastea - 04.Април.2009 во 14:57
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2009 во 12:22
Originally posted by Isidora Isidora напиша:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:



Originally posted by Isidora Isidora напиша:

На форуми,надвор,внатре,било каде,насекаде...Христос се проповеда.
Абе секој има право да гради храм на својата вера,не само муслиманите,туку било кој.
Но,кога станува збор за православен храм,за слава на верата која е ОСНОВНА,и врз основа на која се темели целокупната македонска историја,тогаш не само еден,туку 101 ќе се изградат.
плачењегазење%20од%20смеење модерен некој исуса тоа што историјата се темелела (а всушност не се темели) на христијанството, не значи дека треба насекаде цркви да си градимезамисли си сега во таипеи будистички храмови да градат  изненадување


Ај пред да кажеш нешто,те советувам да размислиш 10 пати.Другото нема да го коментирам!
за што да размислам? нема тука што да размислам, ако погрешно си го разбрала мојот коментар тогаш твој проблем е
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2009 во 12:37
vrera mojot omilen premier rece deka crkvata kje bide najubavo neso vo MKD
aj da vidime,... so ima da lazit?
hehehehe
i sakam da e taka
голема%20насмевка
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2009 во 12:38
Originally posted by Isidora Isidora напиша:

Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:



Originally posted by Isidora Isidora напиша:

... И,еднаш го кажав мислењето,и нема да го повторувам.Или си Македонец и православен или не си ништо свое.Така да....
Ц-ц-ц! Бреее мајката! Што памет ќе беше ова?изненадувањеПоарно ќе беше да си ќутеше отколку што го рече ова!глупчоМе интересира само од каде оваа толку „длабока“ толку „високоморална“, „високоцивилизациска“, толку „човекољубива“ или како уште да ја наречам (можеби и патриотска) мисла? Дали така те учи твојата вера (во што искрено се сомневам) или таа е само производ на твојата ограничена рационалност? Или можеби во прашање се некакви лични фрустрации?не%20знамР.Ѕ. Искрено, бидејќи со ова твоја изјава се навредуваат сите македонци кои не се православни, во еден момент помислив да ја сокријам или да ја избришам пораката. Но, сепак, се одлучив да ја оставам за да останатите членови на форумот видат со колкав интелектуален капацитет располагаат некои од застапниците на православието (нај длабоко се извинувам на останатиот огромен дел од православните кои секако не спаѓаат во оваа категорија верници), колкава љубов, толеранција и разбирање имаат кон другите „немакедонци“. И соодветно за тоа сами да (и’) пресудат!Ах да, изумив. Се согласувам со Васкапраска, за целосна реконструкција на Плаошник! Тие средства планирани за плоштадската црква да се пренасочат за Плашоник.


Суди ме колку сакаш,воопшто не ми пречи,ниту пак се грижам што ти или било кој ќе каже.
Ти знаеш ли што е: НИШТО СВОЕ?????
Кога велам МАКЕДОНЕЦ,мислам на оние кои се Македонци по потекло (мајка,татко,дедо),далечен предок.А кога е предок,нормално дека е православен,ако е чист Македонец,бидејќи во тоа време не било проширено муслиманството или другите вери.
МАКЕДОНЕЦ КОЈ НЕ Е ПРАВОСЛАВЕН-тоа е некој кој се родил во нашата земја,добил државјанство,се води како Македонски државјанин,но по потекло сигурно не е Македонец,без разлика на која вера и припаѓа.А што се однесува до оние кои се Македонци по потекло,но се со муслиманска вероисповед,тие веќе и не се Македонци во права смисла на зборот.Тоа би било исто како во некоја друга држава,која била само со една вера,заради х-причини,да прифати друга вера.И тогаш,по силата на законот,тој не е автохтон потомок.
Сега разбираш што зборувам?
Македонец е секој кој што поседува македонско државјанство, без разлика на неговата вера, или македонец е оној кој се чувствува македонец и се вели македонец, без разлика на верата
а ти се сомневам дека самата се разбра нешто од тоа што го напиша плазење
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2009 во 12:39
Originally posted by anakin anakin напиша:

vrera mojot omilen premier rece deka crkvata kje bide najubavo neso vo MKD
aj da vidime,... so ima da lazit?
hehehehe
i sakam da e taka
голема%20насмевка
имаш видено рендери? голема%20насмевка
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2009 во 12:40
daj link
голема%20насмевка
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2009 во 13:04
еве ја старата (која ако ми дадат да бирам би ја избрал наместо другото чудовиште) многу е помала и повеќе пасува на просторот


локацијата која е waaaaaaaay off


и новото чудовиште








размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2009 во 13:38
vazen e obrtot na PARITE ........... osobeno na onie koi od budjetot treba da se sleat na smetkite na firmite koi se vo sopstvenost na ludje bliski na vladeackata partija ........ em volkot sit , em ovcite na broj голема%20насмевка
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2009 во 15:16
Иако темава не е отворена за дискутирање по прашања од лична вероисповед, напаѓање или бранење на одредена религија, гледам дека темава им “легна“ на многумина.
На дел од верниците да докажуваат колкави верници се, а некои и да плукаат по останатите и да ги омаловажуваат сите останати кои имаат поразличен став кон религијата.
Некои од атеистите го користат случајот за докажување или убедување во некаква “неисправност“ или “неморалност“ на православието, па генерализираат и ги поистоветуваат сите православни христијани, со оние неколкумина од саботниот случај на плоштадот.
Некои припадници на други религии си најдоа тема за сеир и препукување, а некои гледам дошле тука и да докажуваат или оспоруваат кој има право да се нарекува МАКЕДОНЕЦ  а кој не?!

За да нема понатамошни недоразбирања, разводнување на дискусијата и оддалечување од темата (која по којзнае кој пат повторувам дека се наоѓа во подфорум Политика), сите понатамошни офтопици и лични препукувања надвор од тема ќе бидат бришани без образложение.


Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2009 во 15:18
uh ana grdo
hahahhahahhah
neka neka
vazno da ima crkva
a moit kje ja dorazubavat
The%20image%20“http://i245.photobucket.com/albums/gg72/lslcrew/intervju-irena1.jpg”%20cannot%20be%20displayed,%20because%20it%20contains%20errors.
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5152535455 114>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.