IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Изградба на црква на плоштад Македонија?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Изградба на црква на плоштад Македонија?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3132333435 114>
Прашање: Дали сте за нова црква со работен наслов “Св. Никола“ на плоштадот?
Одговор Гласови Статистика
49 [25,79%]
140 [73,68%]
1 [0,53%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
Fotina Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 28.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 20
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Fotina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 02:11
И ангелите се војска небесна...а ти што ке кажеш на тоа???
Убаво рече некој погоре...дека оној што има добри помисли, на се гледа добро...а оној што има лоши...се му изгледа лошо...
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 02:12
чудни се патиштата господови, тешко на оној кој мисли дека ќе ги изоди со песна и смеа.
многу е интересно и симптоматично, како тоа некој „.....“ успеа да го натера македонскиот „мирен“ народ, да се бунтува против нешто, па било тоа да е и црква.
а кој е моментот и кому сега му треба тоа, е ептен јасно и многу очигледно.
тоа кој ги истепа децата, е уште појасно, кога на некој ќе му брцнете во око, нормално дека ќе ве ошамари.
не за џабе сите „вистински“ македонци се следбеници на „науката“ произлезена од поговорката, „седи си мадро, да не носиш модро“.
чекај уште нешто да не заборавам, кај бевте бре деца кога ви ја зедоа коцката?
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 02:12
Originally posted by Fotina Fotina напиша:

И ангелите се војска небесна...а ти што ке кажеш на тоа???
Убаво рече некој погоре...дека оној што има добри помисли, на се гледа добро...а оној што има лоши...се му изгледа лошо...

 Очигледно вие не сте од оние првитетага

Изменето од Zlatnik - 30.Март.2009 во 02:13
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Fotina Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 28.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 20
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Fotina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 02:18
штета, барем христијанството колку што знам беше скромна и повлечена религија




Што си мислевте, дека ке кутиме...
Тоа што протестираме не значи дека ја наметнуваме верата...
Кон врв
Red`Black Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 845
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Red`Black Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 02:25
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

знаето што - КРИВО МИ Е ШТО НЕ СУМ ВО МКД МОМЕНТОВ да мавнев и јас малку ... на мојте другари таму и да ги прашав:
 
- Колеги, браќа и сестри социјалисти и анархисти (да не кажам комуњарски партиски војници) или архитекти....!!!!
 
Кај сте сите вие да ПРОТЕСТИРАТЕ ЗА ДИВОГРАДБИТЕ ВО СКОПЈЕ, ЗА ЏАМИИТЕ ДИВОГРАДБИ И ЗА СИТЕ АЛБАНСКИ ДИВОГРАДБИ ВО СКОПЈЕ?
 
Зашо никој не се побуни за тоа што куќата на МАЈКА ТЕРЕЗА во центарот на скопје во светот е веќе позната КАКО СТАРА АЛБАНСКА ТРАДИЦИОНАЛНА КУЌА ...
 
Кај сте тогаш да протестирате вие предавници и шпијуни а сега за храмот сите на улица... Па не знам ш да кажам - срам да ви е!!!
 
Таму 1964 е рушен тој храм, татковците и дедовците на денешните “протестанти“ - СРАМ ДА ВИ Е!!! ЗАСРАМЕТЕ СЕ!!!
 
п.с. Сигурно мнгу ве заболе за скопје (ШКУПИ)


ЏАМИИТЕ  se osnovni na Urbanisticki plan na SK
ti ne se gradeni denes
denes ima samo ruseni збунетост

ako imas malku um
sigurno ke mislis deka ne moze na eden centar od  grad koj ima
8. 000.00 ziteli  da bidat gradeni 10 spomenici
 crkva akropol

sto ke ostane za Ziteli a?

ne moj da ja mesas religija so ova
bidejki celo ova e samo partiski igri na GRUJO

Studentite ne mislam deka bea involvirani od nekoja partia

kako prvo tie se Arhitekti ne se zanimavat so Politika
i vtoro nema sansi da bidat od nekoja partija
i da dojdat tolku ne organizirani


a Hunzite.. ili MPC-VMRO bea navistina za nigde tie
vo ime na boga tepale studenti (arhitekti)
takov odnos na Cerkva me POcetuva na SREDNOVEKOVEN REZIM NA CERKVATA VO EVROPA

e OVA ZA ZAL SE VRACA
ova e za sram ....

Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 03:10
Originally posted by anakin anakin напиша:

skopjeskopjani i site drugi so kje naminat vo glaven gradmozat da vidat odreden struktura so go pravi gradotene imame 70m krstno se drugo so se saka, smetaene so se smetalo1. anticki nasi stari kipovi pred vladata  smeta2. skulpturi postaveni na delovite od centarot  smeta3. kipovi sto treba da se p[ostavat niz gradot smeta4. crkva na plostad smeta5. nov muzej, arhiva i ustaven sud smeta6. mislam ovie milion drvca namesto Trajanov da gi postavuvase vlada na repiblika makedonija i toa kje smetalodobro de ima li nesto sto ne smeta?????изненадување


Malce logika, vkus i zdrav razum ne bi smetalo.
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 10:50
Originally posted by anakin anakin напиша:

skopje
skopjani i site drugi so kje naminat vo glaven grad
mozat da vidat odreden struktura so go pravi gradot

ene imame 70m krst
no se drugo so se saka, smeta

ene so se smetalo
1. anticki nasi stari kipovi pred vladata  smeta
2. skulpturi postaveni na delovite od centarot  smeta
3. kipovi sto treba da se p[ostavat niz gradot smeta
4. crkva na plostad smeta
5. nov muzej, arhiva i ustaven sud smeta
6. mislam ovie milion drvca namesto Trajanov da gi postavuvase vlada na repiblika makedonija i toa kje smetalo

dobro de ima li nesto sto ne smeta?????изненадување






аплауз аплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплаузаплауз

Mnogu  me interesira tajmingov na protestite sluchajno se izbra bas vikendot pomegu izbori?збунетост

 
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 11:13
тоа е комедијата во нашата трагедија.
ете помина се во ред и гласање и се, арно ама на некој тоа не му се допадна. да не претпоставувам, ама мислам дека во ова се вмешани лица кои се помилувани од дотичен господин, кој нормално има законско, но не и морално право да го прави тоа, а кои беа осудени баш за тоа, реметење на изборна атмосфера.
сега, покрај сите тие дивоградби, во Скопје, околината, внатрешноста, надворешноста, па и пошироко на балканов, кај што има македонци, нели, некој најде за сходно да го ремети редот и мирот во мирната ни Македонија.
очигледно е дека е наместено, очигледно е од кого, очигледно е дека ќе ни створи проблеми, затоа мислам дека џабе ни е муабетов.
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 11:29
Ми рекоа некои дека се соблазнуваат бидејќи во Црквата гледаат многу работи наопаку, а јас им кажав:
„Ако ја прашаш мувата: ‘Има ли во околинава цвеќе?’, таа ќе ти каже: ‘Не знам, но таму долу има многу конзерви, ѓубре, нечистотија’, па ќе ти ги наброи сите ѓубришта што ги поминала. А, ако ја прашаш пчелата: ‘Си видела ли некоја нечистотија во околината?’, таа ќе ти рече: ‘Нечистотија? Не, не сум видела никаде; овде е сѐ полно со миризливо цвеќе’ и ќе ти изнакаже од кое сѐ цвеќе има по градините и полињата и така натаму.
Гледаш, мувата знае само каде има ѓубре, додека пчелата знае дека таму цвета лилјан, а малку подалеку зумбул...“

Колку што сфатив, едни луѓе личат на пчела, а други на мува. Оние што личат на мува во секоја ситуација бараат само да видат што има лошо и преокупирани се со тоа. Никаде не гледаат ништо добро. Оние што личат на пчела секаде наоѓаат само она што е добро. Расипан човек расипано мисли, сѐ прима од лево, сѐ гледа наопаку. Од друга страна, оној кој има добри помисли, што и да види, што и да му кажеш, ќе има добра помисла.
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 11:30


За ова плаќаме стотоци евра, а може и илјада, кога одиме на студентските екск*рзии, имаме неколку мегабајти слики, кога застануваме на плоштадот сме со подзинати усти, колку е тоа убаво...

А Скопје - ех, Скопје ќе го силуваме. Наместо да му принесуваме жртва на Бога, со покајание и молитва, ние градиме ново Вавилонско царство, и имаме идолопоклонички однос кон нештата, и пренесуваме жртви кон идолите - трговски центри.

Бог да не` чува, по молитвите на Пресвета Богородица и сите светии, да се покаеме за нашите хулења... да не би наместо идоли и пороци најдеме прав, како што тоа го најдоа нашите татковци во 1963 година.

А душата која е како пчелка, како да не се радува кога ќе здогледа цвет? Како да не затрепери срцето, на таа пчелка која го има Христос во себе? Како да не заплаче од милост и нежност кога ќе вкуси од Нектарот?
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 11:32
Немаше тепачка, туку кошкање. Не се тепаа архитекти и верници, туку геј и лезбо лобисти, абортус сапортери, сорос платеници и слични анархисти од една страна, со некои упаднати платеници, не сакам да спекулирам од кого платени, од друга страна.

Значи, имаше 4 групи на плоштадот, а на телевизија дадоа кошкање меѓу две групи.

На крај од литијата, на поклонение во Соборниот храм отидоа само верните, и со благодарствени песни, пееја псалми, тропари, химни, и се помолија за целиот народ во Македонија.

А требало да ги видиш и озарените лица на случајните минувачи. И тие ја осетија топлината од верниот народ, кој го славословеше Бога на плоштадот, во смирение и молитва.

Но, мувите (новинарите) гледаат само лепешки, не видоа ниедно цвеќе. Нека ми простат...

п.с. Тепачите за малце ќе ги натепаа и верните. Меѓу христијанските знамиња, имаше и знаме на Свети цар Константин и беше знамето на Византија. Тепачите на верните им викаа, да ги мавнат тие грчки знамиња. Застанаа пред верните да се прикажат како дел од верните, ама не знаеја да испејат ниедна благодарствена песна - а оддадоа жртва кон својот идол етнофилетизмот, пеејќи песни од стилот народе македонски и едно име имаме.

Само смиреномудрието на верните спречи да се случи уште поголем инцидент.
Кон врв
pcelka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3326
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pcelka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 11:37
 
 
 
 
  Различните ставови не треба да бидат причина за меѓусебна омраза,а уште помалку за казна или физичка пресметка.
 
Но и овојпат ,за некого беше голема сатисфакција и уживанција да
прави и гледа немири, а потоа  ТОЈ да се појави  како ,,спасител,, ...!!!
секој нов ден, носи нова надеж...
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 11:41
Еве што видела пчелката. И ова.
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 11:51
Originally posted by makarios makarios напиша:




не знам дали да плачам или да се смеам на оваа глупост
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3132333435 114>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.