IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Изградба на црква на плоштад Македонија?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Изградба на црква на плоштад Македонија?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3031323334 114>
Прашање: Дали сте за нова црква со работен наслов “Св. Никола“ на плоштадот?
Одговор Гласови Статистика
49 [25,79%]
140 [73,68%]
1 [0,53%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 00:03
Originally posted by Isidora Isidora напиша:

Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

neka ne pravat novi .. neka gi vozobnovat starite i zapusteni . osobeno vo severozapadniot del na Republika Makedonija голема%20насмевка 


Па оваа црква,не е нова градба,туку се возобновува старата,урната 1964 година,посветена на Св.цар Константин и царица Елена.
новата црква нема никаква врска со старата, ни по локација, ни по изглед ни по функционалност
а изгледа се збуни нешто помеѓу термините реставрација и реконструкција збунетост
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 00:09
само за верничките кои не не разбрале, ние не бевме против црквата, туку против самиот објект на црквата
никој не сакаше да ја нападне христијанската религија со протестот

а ако толку ја сакате својата религија, изградете по една црква онаму кај што нема, а има христијанско население, довршете ги недоизградените, обновете ги и актуелизирајте ги веќе постоечките!!!
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 00:36
Originally posted by Isidora Isidora напиша:

Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

neka ne pravat novi .. neka gi vozobnovat starite i zapusteni . osobeno vo severozapadniot del na Republika Makedonija голема%20насмевка 


Па оваа црква,не е нова градба,туку се возобновува старата,урната 1964 година,посветена на Св.цар Константин и царица Елена.


Ако одиме по оваа логика на враќање кон старото, би требало да се изградат офицерскиот дом, поштата ...
Што судбина ќе биде оваа нашава, наместо напред, секогаш да одиме назад?тага

Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 00:36
Originally posted by Fotina Fotina напиша:

Ние од Црквата, БЕЗ ТУЃА иницијатива САМИ си се собравме на плоштад,
 
Ме интересира каде и кога вие го најавивте вашиот (контра)протест?
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Isidora Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 112
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isidora Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 00:39
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

само за верничките кои не не разбрале, ние не бевме против црквата, туку против самиот објект на цркватаникој не сакаше да ја нападне христијанската религија со протестота ако толку ја сакате својата религија, изградете по една црква онаму кај што нема, а има христијанско население, довршете ги недоизградените, обновете ги и актуелизирајте ги веќе постоечките!!!



Абе види,ништо што ке кажеш не оди во прилог на промена на моето мислење.Така да,не само што ке има црква на плоштад,туку ке има и секаде каде што нема,а за постарите не се грижи,ке бидат актуелизирани и обновени.Верниците ја прават Црквата Христова,а бидејки има многу кои ќе ги наполнат сите цркви,конечно ќе се стави крај на комунистичкиот начин на размислување.
Утре кога ке дојде некој од Индонезија,ке знае каде доаѓа,а сите останати ке пазат што зборуваат на територијата на една земја која е православна.
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 00:40
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Fotina Fotina напиша:

Ние од Црквата, БЕЗ ТУЃА иницијатива САМИ си се собравме на плоштад,
 
Ме интересира каде и кога вие го најавивте вашиот (контра)протест?
 
контрапротестот беше најавен,иако не беше по сите процедури како најавен во полиција и објавен во медиумите, но тоа го направија во 5 за 12
ама се е спонтано ти текнува намигнување

еве евангелос е голем верник, го имам читано и го знам, а сепак умее разумно да размисли за она што се случува плазење


Изменето од zabegan - 30.Март.2009 во 00:46
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 00:44
Originally posted by Isidora Isidora напиша:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

само за верничките кои не не разбрале, ние не бевме против црквата, туку против самиот објект на цркватаникој не сакаше да ја нападне христијанската религија со протестота ако толку ја сакате својата религија, изградете по една црква онаму кај што нема, а има христијанско население, довршете ги недоизградените, обновете ги и актуелизирајте ги веќе постоечките!!!



Абе види,ништо што ке кажеш не оди во прилог на промена на моето мислење.Така да,не само што ке има црква на плоштад,туку ке има и секаде каде што нема,а за постарите не се грижи,ке бидат актуелизирани и обновени.Верниците ја прават Црквата Христова,а бидејки има многу кои ќе ги наполнат сите цркви,конечно ќе се стави крај на комунистичкиот начин на размислување.
Утре кога ке дојде некој од Индонезија,ке знае каде доаѓа,а сите останати ке пазат што зборуваат на територијата на една земја која е православна.
изгледа живееш во некој замислен свет
а се повеќе и повеќе ми личиш на политичка марионета одколку вистински верник
едноставно за да ти реплицирам, треба многу да се изнапишам, ама ќе те поштедам тебе и ќе се поштедам себеси
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 00:53
Originally posted by Fotina Fotina напиша:

Ние од Црквата, БЕЗ ТУЃА иницијатива САМИ си се собравме на плоштад,
 
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Ме интересира каде и кога вие го најавивте вашиот (контра)протест?
 
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

контрапротестот беше најавен, иако не беше по сите процедури како најавен во полиција и објавен во медиумите, но тоа го направија во 5 за 12
ама се е спонтано ти текнува намигнување
 
1. Значи сепак не било "без никаква иницијатива", туку некој иницијатор ја превзел иницијативата да го најави (5 за 12) контрапротестот под сомнителни.
 
2. Кој тоа икогаш дозволил два спротиставени протести во исто време на исто место во која било демократска земја?
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 00:58
ја имам едно друго прашање, дали доколку е организиран протест а не е објавен по сите процедури е незаконски?
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Fotina Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 28.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 20
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Fotina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 01:06
ХАХАХАХА
А бе Црквата е војска....ние се разбираме мегусебно
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 01:13
Originally posted by Fotina Fotina напиша:

ХАХАХАХА
А бе Црквата е војска....ние се разбираме мегусебно
е супер, сега ми личи коментаров на нешто што произлегло од навивачка трибина тага
значи вие повеќе ги гледате црквите како војска, ширење и форсирање на религијата, одколку места каде што верниците доаѓаат да веруваат
штета, барем христијанството колку што знам беше скромна и повлечена религија
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Neptun74 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Orbiter

Регистриран: 23.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neptun74 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 01:15
Kako vikal Isus za hramovite? Fotina? Mozes da odgovoris?
DeepBlue
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 01:22
Originally posted by Isidora Isidora напиша:

... Тогаш има сите како попарени да бегаат,светот ќе знае кои сме,а ние непрестано ќе Го славиме Создателот...

Originally posted by Isidora Isidora напиша:

... Утре кога ке дојде некој од Индонезија,ке знае каде доаѓа сите останати ке пазат што зборуваат на територијата на една земја која е православна.

Како попарени ќе бегаат ... ќе пазат што зборуваат ... збунетостизненадување
Со оваквите твои ставови и заложби тие кои (еднаш) ќе дојдат во МК ќе има да видат каде дошле, и никогаш повеќе нема да им текне да дојдат уште еднаш. А вие само славете си ...
Исидорче, да ти препорача чичко Златник нешто. Не ќе е лошо да се бавиш со се друго, со секаква друга општествена дејност со која сакаш, но те молам, остави ја верата, не се фаќај за неа или поточно не се кажувај дека си верник, бидејќи од твоите досегашни постови секој паметен може да заклучи дека кај тебе фали основното христијанско учење, а тоа е љубовта, посебно кон својот непријател.
Ако како верник те мрзи да ја прочиташ библијата, тогаш прелистај неколку теми од вероисповед, па да видиш каква љубов (и покрај спротивставените ставови и убедувања) разбирање и почитување има меѓу припадниците на разните религиозни заедници и атеистите. Мислам дека имаш доволно капацитет да научиш нешто од таму.
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Neptun74 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Orbiter

Регистриран: 23.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neptun74 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 01:38
Ok, eden "resume"...

1. Arhitekturata i nacinot na koj ja protazira segasnata vlast e katastrofa.
2. Tajmingot za ovoj protest e katastrofa.
3. Nekoj vo ime na Bog gi istepa decata. Toa sigurno ne se onie pravite vernici. Katastrofa.
DeepBlue
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3031323334 114>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.