IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Изградба на црква на плоштад Македонија?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Изградба на црква на плоштад Македонија?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2829303132 114>
Прашање: Дали сте за нова црква со работен наслов “Св. Никола“ на плоштадот?
Одговор Гласови Статистика
49 [25,79%]
140 [73,68%]
1 [0,53%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
Isidora Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 112
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isidora Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2009 во 22:34
Originally posted by AlbanianGirl AlbanianGirl напиша:

   

hmmm...navistina "prekrasen" nachin na razmisluvanje od strana na nekoj koj shto se "identifikuva" sebesi so "dlaboka" vera vo Gospod...
...i sekoja chest na tebe, gledam istoriskite lichnosti na eden narod koj shto ZAEDNO so vas ja DELI ova zemja,(i gi poseduva istite prava koi shto gi poseduvash i ti),
gi SPOREDUVASH so "GEJ PRAVA, PROSTITUCIJA, SEKSOLOGIJA, itn"??!!
.....a sho se odnesuva do "obelezhuvanjeto" na edna zemja, Makedonija e S E K U L A R N A drzhava, pa zatoa i ne gledam prichina zoshto se obiduvate da ja pretstavuvate kako PRAVOSLAVNA, bidejki ne e takva ...



Македонија не е православна???????Ма ајде,ве молам,Македонија била,е ,и ќе остане таква засекогаш.Денешните прилики не ја прават неправославна.Тоа што Албанците живеат на оваа територија,ни во најмала мера не ја оспорува и става во прашање,верата,за која мојот прадедо и милион маченици пролеале крв.Тоа никогаш никој нека не го заборава.историски личности....не заборавај дека кога се обраќам со историски личности,мислам на сите наши македонски борци и маченици,преподобни,кои до смрт ја бранеа верата и татковината.Под толку ропства,сепак има луѓе кои не Го заборавија својот Христос,Кој подавајќи им рака на сите светии,успеа да ги прослави на Небесата.
Секој понатамошен разговор на темата за Македонците и Албанците би довел до недоразбирање.Не сакам да мешам политика.Едно мислев и на едно стоиме сите:
‘‘Ова е земјата која Бог ни ја подари,затоа ќе ја браниме до смрт‘‘
Кон врв
Isidora Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 112
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isidora Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2009 во 22:38
Originally posted by dras dras напиша:

...чудни сте Вие скопјанци,....,или пак „не сте“,.....кај бе сте забегале, и кога со толкави маки стасавте до убав плоштад Вие цркава ќе сте граделе,...па ставете и џамија зошто не, а можеби и храм на Буда, .....кога ќе дојде оној од Хундузија да се помоли човекот,... што се однесува до „малецкион“ Николче тој може реликвија да си остави и на друго место,....Та не е белким брат на Аце-големиот,.....а оние од унијата на студенти подобро малку да ја остават политиката и дневните информативни емисии,...и за книга да се фатат, па нели се занимаваат со наука,......а за институциите се прашувам дали тоа тренираат „строгост“,....во редарски услови, ...да ги средат работите кога верниците и архитектите - востаници ќе си ги скршат главите......така не се оди во Европа,....можеби патоказот е свртен кон Судан и неразвиена Африка,....во Македонија сеуште нема хуманитерна катастрофа!?.....



да ти кажам искрено....според тебе,ако земјата тебе ти ја оставиме,попрво ќе изградиш храм на Буда,отколку црква.Затоа...да не се расплинуваме.Оди во друга земја,зуцни против нивната вера,ќе те утепаат.А кај нас младината,која себеси се смета за самостојна,изгледа не го осеќа оганот кој западот и го праќа.Ако продолжат вака,море,сосема ќе изгорат.Христијанка сум и има да се борам за црква на плоштадот,за да светот кога ќе стапне кај нас,да пази да не изговори збор против нашата вера.Светот има да знае Кој е нашиот Пастир,и готово.
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2009 во 22:38
edno e povekje od sigurno ........ a toa e deka blagodarejki na vistinskite " vernici " i " patrioti " , forumov dobiva na novi clenovi смеење ........... znaev jas deka e po direktiva .......... iako malku zacuduva brojot na novoregistrirani patriot .......... duri i zagrizuva .......... mislev kje gi ima povekje ...... ili se " rasposlani " po site raspolozivi forumi ili sto e poloso , ne im gi platile na site uslugite vo T - home navreme pa ostanale bez adsl голема%20насмевка ..... трепкање ..... a gledam imaat i " borben poklic" , nesto kako talibancite смеење

Изменето од miroslav_g8 - 29.Март.2009 во 22:39
Кон врв
Pacifist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: Switzerland
Статус: Офлајн
Поени: 1618
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pacifist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2009 во 22:39
MAKEDONIJA PRAVOSLLAVNA DRZAVA ?!?!?!?!??!?!изненадување ... bidi nepristrasna ... ti sakas takva da bide , no ne e ... 

Изменето од anastea - 29.Март.2009 во 23:20
....INDEPENDENCE IS BETTER THAN SEX...
http://www.youtube.com/watch?v=7c7GdLlVrwo&feature=related
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2009 во 22:40

ti  so krstot  , nemoj da rasipuvas tema голема%20насмевка 

Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2009 во 22:41
vrti suci...ko so gledam pak dojdovme na istoto... "nesto je trulo u drzavi Danskoj"
 
Politikata e dlaboko navlezena vo site sveri na zivotot....nie samo se koprcame i nisto ne pravime...ako nesto nekoj kje proba odma ke go proglasat deka e "ovoj" ili "onoj", deka e vernik ili nevernik, deka e patriota ili izdajnik i so ti jas ne znam sto...
 
Seto ova vodi do samo edno...razocaruvanje i otkazuvanje vo krevanje glas protiv losa politika i golemi gluposti...stanuvame rezignirani, sto e mnogu loso sprema mene.
 
Resenie ne gledam , taka da i jas ke se prikljucam kun onie sto se rezignirani, razocarani od ona sto ni se slucuva...
 
A , vie terajte...i da vidime do kade ke stigneme!
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2009 во 22:44
raduva podatokot deka ne samo Skopskite " vernici "  tuku i " vernici " od cela Republika Makedonija ucestvuvale vo odbrana na  "verata " ......... pred malku duri mi se pofalija vo eden razgovor tuka vo mojot grad , sekako dobro " opieni " sto od uspehot a sto od alkoholot deka i " samo " 2 avtobusa partiski aktivisti ( citaj dresirani dzukeli ) , ucevstvuvale vo razbivanje na neprijatelskite sili na plostadot vo Skopje голема%20насмевка

Изменето од miroslav_g8 - 29.Март.2009 во 22:45
Кон врв
Pacifist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: Switzerland
Статус: Офлајн
Поени: 1618
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pacifist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2009 во 22:45
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

ti  so krstot  , nemoj da rasipuvas tema голема%20насмевка 

toj gore ima vrska so ova sto ni se slucuva dole ... голема%20насмевка
mora da go priznaes toa ...


Изменето од Pacifist - 29.Март.2009 во 22:46
....INDEPENDENCE IS BETTER THAN SEX...
http://www.youtube.com/watch?v=7c7GdLlVrwo&feature=related
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2009 во 22:47
ne rasipuvaj tema .. o RAJT ? голема%20насмевка ne ste ni vie poarni ...... se pravat li dve djamii vo selo so  1000 ziteli samo od inaet kon tie sto prvi e napravile ? .... a vo seloto nemaat ni gradinka , a ne osnovno uciliste голема%20насмевка 
Кон врв
Pacifist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: Switzerland
Статус: Офлајн
Поени: 1618
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pacifist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2009 во 22:49
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

ne rasipuvaj tema .. o RAJT ? голема%20насмевка ne ste ni vie poarni ...... se pravat li dve djamii vo selo so  1000 ziteli samo od inaet kon tie sto prvi e napravile ? .... a vo seloto nemaat ni gradinka , a ne osnovno uciliste голема%20насмевка 
tuka si u pravo ... moram da ti priznavam ... no sello si e sello ...
....INDEPENDENCE IS BETTER THAN SEX...
http://www.youtube.com/watch?v=7c7GdLlVrwo&feature=related
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2009 во 22:51
ubavo koga se razbirame ......... bi trebalo pocesto da go pravime toa .... za da se izbegnuvaat sekakvi cirkuzi ....... mi zdodea da bideme udarna vest po site TV stanici na balkanov ........... o RAJT ? голема%20насмевка
Кон врв
dras Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 858
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dras Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2009 во 22:56
Originally posted by Isidora Isidora напиша:

Originally posted by dras dras напиша:

...чудни сте Вие скопјанци,....,или пак „не сте“,.....кај бе сте забегале, и кога со толкави маки стасавте до убав плоштад Вие цркава ќе сте граделе,...па ставете и џамија зошто не, а можеби и храм на Буда, .....кога ќе дојде оној од Хундузија да се помоли човекот,... што се однесува до „малецкион“ Николче тој може реликвија да си остави и на друго место,....Та не е белким брат на Аце-големиот,.....а оние од унијата на студенти подобро малку да ја остават политиката и дневните информативни емисии,...и за книга да се фатат, па нели се занимаваат со наука,......а за институциите се прашувам дали тоа тренираат „строгост“,....во редарски услови, ...да ги средат работите кога верниците и архитектите - востаници ќе си ги скршат главите......така не се оди во Европа,....можеби патоказот е свртен кон Судан и неразвиена Африка,....во Македонија сеуште нема хуманитерна катастрофа!?.....



да ти кажам искрено....според тебе,ако земјата тебе ти ја оставиме,попрво ќе изградиш храм на Буда,отколку црква.Затоа...да не се расплинуваме.Оди во друга земја,зуцни против нивната вера,ќе те утепаат.А кај нас младината,која себеси се смета за самостојна,изгледа не го осеќа оганот кој западот и го праќа.Ако продолжат вака,море,сосема ќе изгорат.Христијанка сум и има да се борам за црква на плоштадот,за да светот кога ќе стапне кај нас,да пази да не изговори збор против нашата вера.Светот има да знае Кој е нашиот Пастир,и готово.
 
 
 

......„Христијанка сум и има да се борам за црква на плоштадот,за да светот кога ќе стапне кај нас,да пази да не изговори збор против нашата вера......“....

.....верувам дека си христијанка,.... и живееш за христијанството,......но самата си признај, дали баш сакаш да е на плоштадот,.....кога веќе си за црква на плоштадот зошто баш мора да е црквата за Николче,.....подобро би било да и направите обележје на мајката Христова,.....

Кон врв
Fotina Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 28.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 20
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Fotina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2009 во 22:59
   Браво Исидора!
Јас пак би одела да ја бранам Црквата на било кое место и во било кое време. Нашето присуство таму не беше само заради Црквата на плоштад...тоа беше можност да покажеме дека секогаш ке бидеме тука, во име на Бога, да ја одбраниме секоја изградба на православен храм, а посебно храм кој постоел и каде пола луге од Скопје се крстиле.
Зошто тогаш некој друг би имал право тоа да го оспорува и плус и да се бори против тоа, заради некакви естетски причини. Па најголемите уметнички дела се инспирирани баш од религијата, нели тоа треба да го знаат сите? Јас мислам дека Црквата ја има најголемата естетика и хармонија...
Кај има поголема причина од оваа за да го спречиме нивниот протест? Гледајки од оваа - естетската страна...а за духовната не зборувам...тоа се живее единствено внатре во Црквата.
И зошто ние како ненајавени на тој протест, да немаме право да го кажеме своето мислење???
Имаме право повеке од сите кои присуствуваа таму...зашто се работи за наша заедничка Црква, Црква за која прадедовците наши плачеле што некој ја руши.
Ете Црквата Христова постојано расте и се зголемува...Благодарение на сите кои дојдоа се покажа каков верен народ има во Црквата и тоа е за радост на цел православен народ. Секој треба да се радува што има толку млади луге кои се грижат за себе, кои се полни со вистинска љубов, од кои произлегуваат чесни луге, спремни за секоја жртва за ближниот. Кои не се зафатени од никаков порок, кои имаат нормални гледишта за светот, а не ненормални кои западот ги нуди постојано мегу младите. Ова што сега се случува, се случило и во 1054г. кога заради западното влијание, пропадна Византија, најсилната империја. Пропадна верата, ЈА УНИШТИЈА...и го уништија цел византиски народ. зарем не гледате дека истото се случува и сега?
Цркви ке има и се повеке ке се полнат со верен народ. Нашето присуство нека биде на корист на сите, нека знаат дека не треба насилство, но исто така и вистински да се обратат кон Црквата и животот во неа...
Секој кој е ЗА Црквата, е поддржан од Црквата...па ако е тоа политичка партија, тогаш зарем Црквата треба да се противи...??? Која би била смислата во тоа? Па нас не ни е гајле дали е СДСМ или ВМРО или некоја друга партија...или некој што не е во партија...битно е лугето (кои се луге и без партиска определба) да ја сакаат Црквата и да се борат за неа...

Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2009 во 22:59
neka ne pravat novi .. neka gi vozobnovat starite i zapusteni . osobeno vo severozapadniot del na Republika Makedonija голема%20насмевка 
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2829303132 114>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.