IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Изградба на црква на плоштад Македонија?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Изградба на црква на плоштад Македонија?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 114>
Прашање: Дали сте за нова црква со работен наслов “Св. Никола“ на плоштадот?
Одговор Гласови Статистика
49 [25,79%]
140 [73,68%]
1 [0,53%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
PAVLIN Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Локација: Saint Helena
Статус: Офлајн
Поени: 889
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај PAVLIN Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Изградба на црква на плоштад Македонија?
    Испратена: 30.Јануари.2008 во 19:52

Што мислите за најновата идеја на Гвујота за изградба на црква на плоштадот во Скопје...дали ќе добиеме нов император кој без прашање си гради храмови на своите богови...текстот подоле е на оваа тема, а ве молам видете ги и коментарите на овој текст во Утрински весник


еве го  и линкот http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=9B4B4CB6F41BE846B5401E6D31F096E9


Наследство на плоштадот

Биљана Ангеловска

Ако идејата за изградба на стокатници во Скопје и можеше некако да се проголта како нечија пуста желба за исполнување на сопствениот американски сон, најавата за возобновување на некогашната црква „Цар Константин и царица Елена“ е веќе нешто посериозно, затоа што и може да се изгради. Не мора да се биде премногу паметен за да се сфати дека изградбата на црквата нема баш којзнае колку врска со нечија верба во Бога. Напротив, како некој да има голема желба да остави личен печат на времето на сопственото владеење, особено ако црквата биде крстена по неговото име.

Скопје пред седум-осум години го доби Милениумскиот крст, сега мошне веројатно ќе ја добие и новата црква на плоштадот. Во главниот град на државата некои од премиерите сакаат да остават некакво сакрално наследство по кое ќе се памети нивното владеење. Љупчо Георгиевски го изгради крстот на Водно. Сега Никола Груевски сака да гради црква на плоштадот „Македонија“.

Идејата за изградба на црква можеби и не би била толку дискутабилна да дојдеше од некое свештено лице или, пак, од народот, а не од премиерот. Веројатно и одѕивот во јавноста ќе беше многу поинаков доколку замислата беше пласирана само како предлог за кој ќе се дискутира, ќе се отвори широка јавна расправа, ќе се бара стручно мислење. Вака, идејата влегува во толку замрсена ситуација од која тешко може да се излезе. Не само што предлогот ќе има архитектонски и урбанистички последици туку и политички реперкусии. Може ли идејата на Груевски да му се врати како бумеранг?

Веќе почнаа да се јавуваат граѓаните со поинаква од православната вероисповед и да бараат и ним државата да им изгради соодветни храмови. Муслиманите изразија желба Владата да им ја возобнови старата Бурмали џамија, на местото на некогашниот Офицерски дом. Власите, кои со одобрување гледаат на идејата на премиерот, бидејќи храмот „Константин и Елена“ во почетокот бил под Романската православна црква и во него се служело на влашко-романски јазик, сега бараат државата да им даде можност и тие да си изградат своја црква. Зошто да не, и католиците имаат целосно право утре да бараат нова катедрала на плоштадот.

Проблемите, се чини, допрва ќе се отвораат.

Впрочем, такво нешто и може да се очекува кога се носат одлуки со императорска логика, како во римско време, кога императорот по секоја голема победа решавал да си изгради храм обично посветен на богот Јупитер, без притоа да го слушне мислењето на Сенатот. Така и сега, премиерот решава во центарот на Скопје да си изгради сопствен храм кој можеби ќе се вика „Св. Никола“.

Дали премиерот воопшто помислил дека неговата одлука, пред се', ја корумпира црквата, бидејќи се меша во работи кои не се во ингеренции на државата, туку на црквата. Дали со тоа што државата ќе изгради православен храм не ја доведува Црквата во ситуација да и' биде должник? Истовремено, со одлуката Владата целосно ја омаловажува и Општина Центар, чија единствена работа во случајов е само да го смени Деталниот план и да ја вметне маркичката за црквата. За ставот на Градот Скопје и да не говориме, него никој не го ни есапи.

Но, она што е многу жално, тоа е фактот дека премиерот ја дезавуира стручната јавност која, пак, мора да се признае, се однесува како воопшто да не постои. И, на крајот, премиерот го навредува и народот. Му значи ли воопшто на Груевски мислењето на граѓаните или само се пуштаат пробни балони колку да се испита пулсот, исто како што беше со облакодерите. Ако е важно мислењето на граѓаните, можеби премиерот и Владата конечно ќе сфатат дека на Скопје не му требаат стокатници исто како што не му треба и нова црква на плоштадот „Македонија“. Му требаат нови болници, со нова опрема,училишта, му требаат брзи улици за побрзо да се стигне на работа, му требаат убави паркови и што уште не.

“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре
Кон врв
topsexy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
10-K-H-HOT

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3022
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај topsexy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2008 во 20:09

GLASAV ZA NE........NA KOJ DENES MU TREBAAT CRKVI?????

Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2008 во 20:14
Јас веке гласав за еве го и полесниот линк

http://www.petitiononline.com/1petici/petition.html
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2008 во 20:14
a zosto za promena taa budala ne izgradi po nekoja fabrika  ? .... zarem so gradenje crkvi ce zavrsat nasite finansiski maki ? ... ili , demek rabotava e , ako izgradis crkva golem vernik si ? ..... a toa sto narodot edvaj skrpuva kraj so kraj toa ne go boli uvo ? ili sto stecaicite se uste se vo parkot nema vrska ? .... da be , tie ludje nemaat semejstva .... kakvo licemerie ... pa duri i od eden debil kako nego .... SRAMOTA I BRUKA
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2008 во 20:16
ne me iritira kradenjeto ... nepravdata e taa .... prema svojot narod .... sramota
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2008 во 20:23
Среќа живееме во демократија па има и црни и бели дебилиголема%20насмевка
Се ежам кога ке замислам како живеевме само со едни дебили на власт голема%20насмевка
Хорор,Хорорнамигнување

Петицијата за изградба на Грандиозен Црковен објект на Плоштадот веке навршува со неверојатна бројка,бидете и вие дел од создавањето на убавината на централното градско подрачје како што доликува на секој главен град на една држава и запомнете нашите комуњарски предци уништија се она што можеше да се нарече национално богатство и наследство да не погрешиме и ние и наместо да градиме свети места да почнеме да плукаме по она што е градено со векови наназадголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање

http://www.petitiononline.com/1petici/petition.html
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2008 во 20:29
bugi bejbe.... tebe te razbiram vo celost sto vednas pravis komparacija so minati vreminja ... kako inaku da si e opravdas kniskata so koja se kocoperis ..... ne zemaj za licno ... no ce kazam za da te ispravam ... ovoj debil na koj ne sakam nitu imeto da mu go spomenam , samo se prikluci i drzi cekor na pleadata debili koi za zal na narodot ne samo sto defilirale i ce defiliraat tuku GALOPIRAAT niz politickata scena vo nasata tatkovina .... nisto licno ....
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2008 во 20:38
Ништо лично не е ни сватено,јас еден моњумент разбирам многу повеке од партиско препукување,ова е нешто што на градот и посебно на плоштадот ке му даде лице кои сме и што сме биле а тоа ке се знае само преку вакви моњументи и зданиа.Се надевам само дека ке се изберат и добри мајстори за да му дадат и збор на нашето национално културно богатство кое со векови МАкедонецот го изразува преку уредување и градење на светоите храмови низ цел свет не само у Македонија.


А за книшката мислам ако мислиш на оваа гордост ми е што моите предци ми ја оставиле бидејки поради таа книшка денес не ми треба никаква партисканамигнување
The%20image%20“http://img291.imageshack.us/img291/3462/ilindenskaorganizacijakya6.jpg”%20cannot%20be%20displayed,%20because%20it%20contains%20errors.
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2008 во 20:42
socijalniot mir ne se kupuva so gradenje crkvi i dzamii ... fabriki , ucilista , bolnici , detski gradinki , evtino skoluvanje i lekuvanje i t. n . ........ ako pocneme da gradime crkvi i dzamii  , spomenici i sto se uste ne , vo drzava kako nasava , so razni narodi i religii , ce staneme najgolemi bogomolci .... kaj ce ni e krajot ... znaes , go prasale gospod , koj najpovece mu dosadja , odgovoril , siromavite .... po cel den samo velat gospode pomogni .... verata i politikata ne smeat da se mesaat ... nikako ... barem ne vo nasiov slucaj ...
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2008 во 20:47
a sto se odnesuva do kniski , kolaj rabota ..... nemoj so takvi nesta zosto i tuka kaj ce ni e krajot ... ce pocnat tuka da frcat kniski od prizrenska liga , kokardi i sto se uste ne ... daj da ne e utneme temata , ok ? .... obicno ispadja deka jas sum toj sto sekogas gi zbozuva temiteголема%20насмевка ...
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2008 во 20:48
znaes , tuka kaj sto ziveam , ima ludje koi nikogas od 45 navamu ne bile na rendgen .... im bilo strav oti ce im e snimat kokardata i slicni raboti голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка ... daj nie da se vratime na temata ... ok ?
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2008 во 21:01
Не дека праша па да не биде избегавам одговорголема%20насмевка

А на нас не ни треба социјален мир тој ке си дојде кога државата ке застане на нозе,треба да имаме предвид дека Македонија е млада-нова демократска држава и додека од 1945 па до 1990 се рушеше и крадеше во името на Тито на нас не ни остана ништо од националниот карактер,не ни остана ништо од мајсторствата и националните препознавања.Држава преку ноќ не се гради,уредувањата и политиките се мењаваат ама зданија како камениот мост,калето,марковите кули,самоиловата тврдина,манастирот св.Ѓорѓија траат и препознатливи се задоа зошто Македонци ги граделе.Тоа е јачината на нацијата,тука нацијата престанува да плаче од социјални немири туку напротив наоѓа свој мир кога утре со своите внуци ке се прошета и ке раскажува за убавите проживеани моменти.Треба еднаш да сватиме што ни треба на нас а тоа дефинитивно не се социјални пакети бидејки инвалидска држава не сменамигнување
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2008 во 21:05
znaes li ti za drugo da zboruvas osven za tito ? .... vo red ... da te prasam nesto .... spored tebe , sto treba da se napravi so onie koi rabotat protiv drzavata ? ... i daj te molam , da ne e zbozuvame temata .... neka si kazat i drugite sto mislat za toa ... patem , sekoja cest na pavlin za ovaa tema .....
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2008 во 21:09
Па мислам поентата ја свати,треба да се гради треба и ние нешто на следните генерации да им оставиме.Но нешто што вреди да се гордеат а не дневнополитички пазарења за два ката од зградилутина
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 114>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,140 секунди.