IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Дали БОГ знае се’?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали БОГ знае се’?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678>
Автор
Порака
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2008 во 19:01
Manje vise....
 
Ne si nekoj faktor za da nekoj musliman mu zavidi na Halifa za toa sto go druzis i za toa sto si mu prael muabet.
 
Sekoj moze da bide dobar, vaka, navidum.
 
Kolku i da se branis, proziren si. Omrazata tvoja kon islamot i muslimanite, i pokraj filozofskite bladanja, se vidlivi!
 
Krugot za koj zboruvas se narekuva islam, i kako sto kazav, premnogu e jak za da go skrsis....
 
 
 
 
 
 
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
mudzahid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 818
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mudzahid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2008 во 19:22
"Спомнете ја Аллаховата благодет кога бевте меѓусебни непријатели, па Аллах ги соедини вашите срца, при што со негова заслуга станавте браќа".
"Да би потрошил се што е на земјата не би ги зближил нивните срца, мегутоа,  Аллах ги направил блиски меѓу себе "

И НЕ СЛЕДИ ГО ОНА ШТО НЕ ГО ЗНАЕШ.
И ИЗБЕГНУВАЈ ТЕ ГОВОР ЛАЖЕН.
Кон врв
Sahih Bukhari Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 389
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sahih Bukhari Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2008 во 19:57
Ke svati kalefah, I citatelive isto taka koga messenger ke si go pokaze svoeto vistinsko lice, iako mislam deka si go pokazal do sega 100 pati, i site go znaat negoviot stil i nacin na pishuvanje, a siguren sum deka i kalefah znae koj e messenger , ali ete si zema za pravo da gi navredi negovite braka, deka treba da ma pishuvaat na forum dodeka ne se smeni temata za Boga, a samiot prodolzi po patekata za koja sovetuvashe deka ne treba da se cekori po istata....

Kalefah brat, zashto komplicirash ednostavni raboti?
pa na trik prashanje se odgovara so trik odgovor neli???
procitaja mojata prva poraka na ovaa tema
OUR DIGNITY IS IN ISLAM!!!
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2008 во 21:37
ene mu go liceto

One%20Love?%20"The%20Song%20Title%20Club"--%20Cleopatra%20VII
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2008 во 22:41
Originally posted by Sahih Bukhari Sahih Bukhari напиша:

Ke svati kalefah, I citatelive isto taka koga messenger ke si go pokaze svoeto vistinsko lice, iako mislam deka si go pokazal do sega 100 pati, i site go znaat negoviot stil i nacin na pishuvanje, a siguren sum deka i kalefah znae koj e messenger , ali ete si zema za pravo da gi navredi negovite braka, deka treba da ma pishuvaat na forum dodeka ne se smeni temata za Boga, a samiot prodolzi po patekata za koja sovetuvashe deka ne treba da se cekori po istata....

Kalefah brat, zashto komplicirash ednostavni raboti?
pa na trik prashanje se odgovara so trik odgovor neli???
procitaja mojata prva poraka na ovaa tema


Sto da  svatam be brate subhanallah. Od edno prasanje krenavte panika do nebo.Za kakvi trikovi zboruvas neznam.Trikovi se pravat  obicno vo
vojna,na nekoj natprevar vo nekoja igra.Koga se  raboti za  Allah samo
argumenti vazat i vistinata  se  bara.

Eve ke ti kazam nesto drugo... Mnogu pati vo zivotot koga sum imal
debata so nekogo sum pobeduval bez argumenti. Znaci napravev 
atmosfera da izgleda  deka sum pobedil i lugeto da ne gi gledaat
argumentite voopsto nego nastapot moj. No toa bilo nadvor od verata.
Koga se raboti za  Allah dz sh jas ne sakam nekogo verbalno da pobedam. Dzabe ke go napravam toa ako posle vo moeto srce cuvstvuvam somnez kon ona sto go veruvam. Koga se  raboti za veruvanje brate,mora argumentot da pobede.

Da ostavevte covekot da nastavi dalje mnogu ke naucevme i jas i vie
i drugpat koga ke se najdevme vo slicna situacija ke znaevme kako da
postapime. Jas veke rekov ako nekoj postavuva dolicni prasanja
togas ako znaeme ke odgovoreme,ako nezname nesmee da ni bide sram da receme deka neznaeme. Ako vidam negde ismevanje na ona
sto ni e sveto togas ke se distanciram od takvi temi i diskusii,a jas
neveruvam deka od Messenger  takvo nesto ke videme.

Messenger te  zamoluvam da prodolzes onamu kade sto zastana bez
razlika sto rabotite otidoa do nigde. Ako nesakas  toa da  go
napraves ovde togas mozeme i preku LP.

Selam do moite braka i pozdrav do site na forumov големо%20гушкање
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2008 во 23:47
Vmesto da prodolzham natamu, ke vi kazham edna prikazna.

Si bil eden mnogu pobozhen chovek, koj zhiveel malu ponastrana od gradot, vo nekoja vikendichka, zaedno so nekolku drugi lugje koi reshile i tie da se oddelat malu od gradskite guzhvi. Chovekov bil tolku pobozhen sto ne propushtal nitu den da se moli, nitu pak edna slava da ja mine bez svechenost.

Kukjata mu bila blizu do nekoja reka i edna prolet, po povekednevno golemo vrnenje, rekata nadoshla i pochnala da poplavuva. Komshiite pochnale da gi napushtaat svoite vikendichki i taka, odejki do kolenici vo vodata, go videle chovekov kachen na krovot i mu svikale:

- Ajde da begame dodeka ima vreme oti ne ni se pishuva arno.
- Ne begam jas nikade, mene Bog ke me spasi - im rekol chovekot i pochnal da se moli.

Sledniot den vodata nadoshla do prozorite i chovekot videl kako eden motoren chamec doagja do negovata kukja.

- Ajde doagjaj vo chamecov, vodata ushte nadojduva, ke zaginesh! - mu viknale spasitelite.
- Ne odam jas nikade od tuka - im rekol chovekot - Jas imam doverba vo Boga i toj mene ke me spasi - se svrtel na drugata strana i pochnal da se moli.

Sledniot den vodata nadoshla do krovot i spasitelite doshle so helikopter.

-Doagjaj vednash oti ova ti e poslednata shansa! - mu porachale lugjeto od helikopterot.
- Ne odam jas so vas. Odete spasuvajte drugi, mene Bog ke me spasi - im odgovoril chovekot i prodolzhil da se moli.

Po nekolku chasa vodata go minala i krovot i vernikot se udavil.

Koga otishol pred Gospod mu se obrnal so razocharan glas:

- Kako mozheshe bre Bozhe taka da me ostavish da se udavam koga jas ti bev najgolemiot vernik megju site lugje. Ti na site drugi nevernici im go spasi zhivotot, a mene me ostavi da me izede temninata.

- Sto me nabeduvash mene - mu odgovoril Bog - pa, jas tri pati ti prativ spasiteli, a ti ja odbi pomoshta!

--------

Zhivotot ke vi ovozmozhi mnogu raboti, mnogu shansi da postignete ili osoznete neshto, no do vas ostanuva dali ke gi vidite tie shansi.

Zamislete go zhivotot kako da odite niz nekoj beskrajno dolg temen koridor. Od vreme na vreme ke videte po nekoja vrata po stranite na koridorot i do vas ke ostane dali ke gi otvorite ili ne, dali ke dozvoloite da izlezete od temninata i da vidite novi horizonti. Ako se plash*te, ke si ostanete vo hodnikot i ke talkate do krajot na zhivotot ochekuvajki deka na krajot ke bidete nagradeni, po nekoja si samo vam razbirliva zasluga, so neshto najubavo i nevideno.

A jas vi velam, neka vi e so sreka, samo ne gi sopirajte drugite koi ke se fatat za kvakata na nekoja vrata, sakajki barem malu da zirnat sto ima zad nea. Mozhebi tokmu taa vrata e Bozhjiot dar i spasenieto.    



Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
STEPSKI-VOLK Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 12.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 39
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај STEPSKI-VOLK Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2008 во 00:02
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Vmesto da prodolzham natamu, ke vi kazham edna prikazna.

Si bil eden mnogu pobozhen chovek, koj zhiveel malu ponastrana od gradot, vo nekoja vikendichka, zaedno so nekolku drugi lugje koi reshile i tie da se oddelat malu od gradskite guzhvi. Chovekov bil tolku pobozhen sto ne propushtal nitu den da se moli, nitu pak edna slava da ja mine bez svechenost.

Kukjata mu bila blizu do nekoja reka i edna prolet, po povekednevno golemo vrnenje, rekata nadoshla i pochnala da poplavuva. Komshiite pochnale da gi napushtaat svoite vikendichki i taka, odejki do kolenici vo vodata, go videle chovekov kachen na krovot i mu svikale:

- Ajde da begame dodeka ima vreme oti ne ni se pishuva arno.
- Ne begam jas nikade, mene Bog ke me spasi - im rekol chovekot i pochnal da se moli.

Sledniot den vodata nadoshla do prozorite i chovekot videl kako eden motoren chamec doagja do negovata kukja.

- Ajde doagjaj vo chamecov, vodata ushte nadojduva, ke zaginesh! - mu viknale spasitelite.
- Ne odam jas nikade od tuka - im rekol chovekot - Jas imam doverba vo Boga i toj mene ke me spasi - se svrtel na drugata strana i pochnal da se moli.

Sledniot den vodata nadoshla do krovot i spasitelite doshle so helikopter.

-Doagjaj vednash oti ova ti e poslednata shansa! - mu porachale lugjeto od helikopterot.
- Ne odam jas so vas. Odete spasuvajte drugi, mene Bog ke me spasi - im odgovoril chovekot i prodolzhil da se moli.

Po nekolku chasa vodata go minala i krovot i vernikot se udavil.

Koga otishol pred Gospod mu se obrnal so razocharan glas:

- Kako mozheshe bre Bozhe taka da me ostavish da se udavam koga jas ti bev najgolemiot vernik megju site lugje. Ti na site drugi nevernici im go spasi zhivotot, a mene me ostavi da me izede temninata.

- Sto me nabeduvash mene - mu odgovoril Bog - pa, jas tri pati ti prativ spasiteli, a ti ja odbi pomoshta!

--------

Zhivotot ke vi ovozmozhi mnogu raboti, mnogu shansi da postignete ili osoznete neshto, no do vas ostanuva dali ke gi vidite tie shansi.

Zamislete go zhivotot kako da odite niz nekoj beskrajno dolg temen koridor. Od vreme na vreme ke videte po nekoja vrata po stranite na koridorot i do vas ke ostane dali ke gi otvorite ili ne, dali ke dozvoloite da izlezete od temninata i da vidite novi horizonti. Ako se plash*te, ke si ostanete vo hodnikot i ke talkate do krajot na zhivotot ochekuvajki deka na krajot ke bidete nagradeni, po nekoja si samo vam razbirliva zasluga, so neshto najubavo i nevideno.

A jas vi velam, neka vi e so sreka, samo ne gi sopirajte drugite koi ke se fatat za kvakata na nekoja vrata, sakajki barem malu da zirnat sto ima zad nea. Mozhebi tokmu taa vrata e Bozhjiot dar i spasenieto.    



Ubava zamisla na svetot:svetot e edna ogromna mracna pestera i onoj koj e podaleku so svesta povece gleda vo taa pestera.Problem e sto palite sveca i mislite gotovo.Patot do boga e osvetlen.Vsusnost celoto hristijanstvo pruza svetlina kolku edna obicna sveca.Temna svetlina.Povece bi se reklo mracna svetlina.Vo sporedba so vistinskata svetlina koja zraci od k*rANOT,hristijanstvoto e noc.Epa ova e povikuvanje i za vas.Izlezete od temnite hodnici i lavirinti i poglednete malku naokolu.Znam deka ce leta vo kanta ova ama sakam da znaes deka e navistina ubavo ako covek ja zadrzi svojata nepristrasnost pri komentarite(ova vazi za tebe)i kolku za informacija i jas sum za toa diskusiite da pominat vo eden poinakov tek od koi site bi imale korist bez razlika koj pocnal so pozarot,treba da se izgasni.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2008 во 00:03
a kamu ti vo prikaskata
aspekt na covecnosta- tri pati ljugjeto se obiduvaa a go spasat
ljugje koi sakat drugi lugje i ne im e se edno dali strada covek
tie go sakaa i go sakaa da go spasat

toa mesi ti promakna vo rezimeto

zal mi e mnogu, so ne si gi spomnalтага vo naravoucenijeto


Изменето од anakin - 30.Јануари.2008 во 00:04
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2008 во 00:07
Ti ja razbrav poentata Messenger,mnogu e ubava.
No,toj sto se plasi,ce se fati za ona sto prvo ce mu naide.Dodeka hrabriot covek,junakot,muslimanot,toj odi do kraj ,toj zne deka posle sekoja temnina doadja svetlina,posle sekoe iskusenie-nagrada,toj dobro znae deka patot niz koj vrvi(ovoj zivot),ima mnogu stesnuvanja,raspetia,priklucni pateki i sto drugo ne,NO TOJ ZNAE KAJ ODI,TOJ ZNE DEKA GO CEKA MILOSTIVIOT,SOMILOSNIOT,GOSPODAROT NA SVETOVITE,ONOJ KOJ SE GLEDA,ZNAE,SUDI....KON ONOJ PRAISKONOT,KON ONOJ KOJ NI JA PODARIL DUSATA I KOJ EDEN DEN CE NIJA ZEME,KON SILNIOT,NAJGOLEMIOT,NAJDOSTOINSTVENIOT ZA OBOZUVANJE-ALLAH!

I po taa cisto obelezana i trasirana pateka nema lutanje,nema dvoumenje-tuku jasna cel,sigurna stanica...ALLAH SUBHANEHU VE TE'ALA.

E po toj pati cekori HRABRIOT MUSLIMAN!
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2008 во 00:07
Anakine imas sokolovo oko голема%20насмевка Kako li samo primeti? c c c голема%20насмевка
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2008 во 00:09
Originally posted by efendija efendija напиша:

Ti ja razbrav poentata Messenger,mnogu e ubava.
No,toj sto se plasi,ce se fati za ona sto prvo ce mu naide.Dodeka hrabriot covek,junakot,muslimanot,toj odi do kraj ,toj zne deka posle sekoja temnina doadja svetlina,posle sekoe iskusenie-nagrada,toj dobro znae deka patot niz koj vrvi(ovoj zivot),ima mnogu stesnuvanja,raspetia,priklucni pateki i sto drugo ne,NO TOJ ZNAE KAJ ODI,TOJ ZNE DEKA GO CEKA MILOSTIVIOT,SOMILOSNIOT,GOSPODAROT NA SVETOVITE,ONOJ KOJ SE GLEDA,ZNAE,SUDI....KON ONOJ PRAISKONOT,KON ONOJ KOJ NI JA PODARIL DUSATA I KOJ EDEN DEN CE NIJA ZEME,KON SILNIOT,NAJGOLEMIOT,NAJDOSTOINSTVENIOT ZA OBOZUVANJE-ALLAH!

I po taa cisto obelezana i trasirana pateka nema lutanje,nema dvoumenje-tuku jasna cel,sigurna stanica...ALLAH SUBHANEHU VE TE'ALA.

E po toj pati cekori HRABRIOT MUSLIMAN!


aha
znaci muslimanot bil na pokrivotплазење
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Pustinski-Lav Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pustinski-Lav Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2008 во 02:33
Bi vi bilo podobro da se drzite na temata.. i onaka ce go oslobodite na moderatorot od brisenje..
 
 
I na nekoi licnosti uste ne im e jasno deka ne treba da iniciraat raspravi,, a uste pomalce da gi navreduvaat na onie koi imaat razlicno od nivnoto mislenje!
NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2008 во 02:52
Interesno, vo prikaznata sto vi ja kazhav nikade ne spomnav za koj Bog se raboti, nitu kakov vernik bil chovekot.

Komentarot sto sledeshe potoa ne beshe isto taka upaten do nikoj specijalno, bidejki vazhi za site podednakvo.

Kako nekoi chlenovi bea ubedeni deka seto toa sum go pishuval imajki gi tokmu niv na um ???

Ajde, neka se vratat na pochetokot na moite repliki i neka prochitaat ushte ednash... na kogo pak jas najdov da mu zboruvam za self fulfilling prophecy, koga ochigledno, spored natamoshnite komentari, nikoj ne razbira sto znachi toa ?

Nejse, muabete si i natamu, samo ne se s'kldisuvajte premnogu.
Bog e golem, kako svoi cheda site ke ve nagradi kako sto miluvate.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Pustinski-Lav Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pustinski-Lav Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2008 во 02:54
Svaka cast messenger,, vo tvoj stil kako sto ti prilegaнамигнување
NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,391 секунди.