IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Дали БОГ знае се’?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали БОГ знае се’?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 8>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Дали БОГ знае се’?
    Испратена: 28.Јануари.2008 во 19:02
Ednostavno prashanje do site vernici:

Ako Bog e semokjen, dali znae sto se sluchilo, sto se sluchuva i sto ke se sluchi?

Dali mozhete da najdete citati vo vash*te Knigi okolu ova prashanje i sto mislite vie?

Изменето од Messenger - 29.Јануари.2008 во 00:05
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
чаир Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 950
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чаир Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2008 во 19:17
Другар немој со вакви глупави теми па се разбира дека Бог се знае  и се може а во библијата има милион примери

Јас сум Алфа и Омега ....
Јас сум Оној кој што сум ....
Јас сум Светилината .....


и да не редам еден тон вакви ама темава ти е промашена 

Нова заповед ви давам да се љубите еден со друг како што Јас ве возљубив така и вие да се љубите еден со друг.По тоа ке ве познаат сите дека сте мои ученици, ако имате љубов меѓу себе (Јов. 13-34,35)
Кон врв
mudzahid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 818
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mudzahid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2008 во 19:34
Ne znaat li deka Allah, navistina, go znae i ona sto go krijat i ona sto go obelodenuvaat. el Bekara 77
Кон врв
Sahih Bukhari Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 389
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sahih Bukhari Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2008 во 19:40
Abe decki zashto nemozete da sogledate obicni stapici od strana na messenger????

Prashanjevo e stapica, saka da vidi kako ke odgovarate, te. ke go velicite i branite Boga, a on ke vi postavuva sitni prashanja za na krajot da vi kaze A KOJ GO SOZDAL BOGA, ILI DALI BOG MOZE DA SOZDADE DRUG BOG AKO E SEMOKEN, ILI DALI BOG MOZE DA UMRE i tn. vo vakov stil.


E bideeki Messenger e pristrasen navivac za Hristijanstvoto, a nebi trebalo da bide kako moderator, a isto tka neznam kakov Atesit e on, i shto vsuhnost zamisliva.....

Ali znam deka odgovorot na vakvite prashanja nema da go najde vo Biblijata, a ushte pomalku vo negoit razum, ili bilo koja druga literatura.

A koka ke izrazi zelba da slushne shto Quranot odgovara za ovie prashanja, e toga ke dobii soodveten odgovor ako i on soodvetno prasha!!!


Изменето од Sahih Bukhari - 28.Јануари.2008 во 19:42
OUR DIGNITY IS IN ISLAM!!!
Кон врв
mudzahid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 818
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mudzahid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2008 во 19:43
Allah, nema drug Bog osven Nego! Ziv i Postoen! Ne go obzema ni drenka ni son. Se sto e na nabesata i na zemjata e Negovo. I koj moze kaj Nego bez odobrenie Negovo, da se zazeme. On go znae i ona sto e pred niv i ona sto e zad niv. I od znaenjeto Negovo, samo so posak Negov, onie mal del opfakaat. Prestolot negov e posirok i od nebesata i od zemjata. Cuvanjeto na ovie ne e nikakva teskotija za Nego. On e Visen i Golem. El Bekara 255
Кон врв
bond....james b Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bond....james b Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2008 во 22:01
ако не друго, барем ти си негов!!
You live only ONCE!
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2008 во 22:02
мислам дека стихот беше од Матеј
...а вам ви се изброени дури и влакната на главата... среќа
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2008 во 22:09
Ovaa tema nema nikakva osnova da bide aktivna i moe mislenje e deka treba da se zatvori,navistina mnogu e smesno na podforum veroispoved da se aktivira vakva tema,da se pobara mislenje od vernici sto znae Bog!
Messenger:navistina ne mie jasno sto sakas da postignes so ovaa tema,i kakov odgovor ocekuvas od nas!

Изменето од efendija - 28.Јануари.2008 во 22:10
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2008 во 22:13
e vaka

ako poglednete 2000 GODISHNA  istorija na covectvoto
i pocnete da pisuvate za nego( za covestvoto)

na crnite listovi site negativni slucuvanja
a na belite site pozitivni

od toa so mi e poznato - crnite listovi kje bidat 1000 pati povekje
DALI BOG TOA GO ZNAE??????

NE NE GO ZNAE A OD KADE BI ZNAEL

GO ZNAEME NIE MALITE LAZNI BOGOVI,, NO SEPAK EDINI BOGOVI





SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2008 во 22:19
што ти е крив Господ за глупостите на луѓето?

Кон врв
Pustinski-Lav Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pustinski-Lav Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2008 во 22:25
Ednostavno prashanje do site vernici:

Ako Bog e semokjen, dali znae sto se sluchilo, sto se sluchuva i sto ke se sluchi?

Dali mozhete da najdete citati vo vash*te Knigi okolu ova prashanje i sto mislite vie?
 
 
FILOZOV na kup sakas da se pravis, i provokator na kvadrat.. Bravo, Bavo, nie obicnite smrtnici sme igracki i mozes da si igras kako sakas so nas, toa tie celta ne? Samo da ja pokazis tvojata nadmocnost, perfektnost na nas ?  
Se soglasuvam so bratot efendi i bratot bukhari, i nivniot stav e i moj...
NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2008 во 22:29
Ne me zaboravajte i mene!!I jas sum so vas Braca....I do Mesinger,Mesinger zssss mi brises postovite so mu gi upatuvam na antony?????ne e fer a??ako nekomu treba da brises post,najprvo brisisigi tvoite,pa posle na toj antony.a mesinger????
Selam Alejkum. Braca..
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2008 во 22:33
Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

Ne me zaboravajte i mene!!I jas sum so vas Braca....I do Mesinger,Mesinger zssss mi brises postovite so mu gi upatuvam na antony?????ne e fer a??ako nekomu treba da brises post,najprvo brisisigi tvoite,pa posle na toj antony.a mesinger????
Selam Alejkum. Braca..


Kako da te zaboraveme brate!-bez tebe nikade ne odime!
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2008 во 22:35
вие многу си се сакате среќа
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.