IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Забава > Музика
  Активни теми Активни теми RSS - ПАНК-РОК--->Што мислите за него?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПАНК-РОК--->Што мислите за него?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2008 во 19:03
Originally posted by R-C-F R-C-F напиша:


po se izgleda ti si biserna ama patot ti ei maten
samo da ti kazam mnogu lujdze na svetot se gordeat so toa sto se neznaejci sto predstavuva   kako rokerite    tie se cisti paraziti od koi nema nikoj nikakvo fajde
kaj niv vo glavata osven marihuana ne postoi drug termin
a koga bi znaele sto e toa da si roker nikogas ne bi ni pomislile da stanat rokeri[


lele druze, se utepav smea....ali neznam i stvarno dali e do tebe ili jointov sto go ismukav sea.....
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 19:38
Ми се свиѓа панк рок музиката
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
star Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 260
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај star Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 20:22
Панк (енг. Punk) је суб-култура, алтернативна култура и култура младих заснована на међудејству културолошких елемената различитих од елемената популарне културе и осталих суб-култура. Панк поседује сопствену препознатљиву музику, идеологију, стил облачења, визуелни идентитет, игру, књижевност и филм. Панкери су углавном млади људи другачијег мишљења, којима је заједнички дух анти-естаблишмента и непризнавање канона. Након што је испливао на површину у Великој Британији и Сједињеним Државама средином '70-их, панк се раширио по целом свету и претрпео буран развој. Панк чини спој одабраних, мањих суб-култура, од којих свака истиче свој јединствени спој културолошких елемената панка. Неколико суб-култура развиле су се од панка и добиле свој препознатљиви изглед (готик, гранџ и емо). Панк поседује јединствени однос са другим алтернативним културама и популарном културом у целини.
Oд wikipedia(се извинувам што е на српски,ме мрзеше да преведувам)

Изменето од star - 08.Март.2008 во 20:34
Кон врв
star Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 260
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај star Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 20:33
Инаку ми се допаѓа овој стил,како и впрочем се што е рок,но најмногу Grunge и аlternative rock.си ги сакам Faith No More,Nirvana,Cranberries,Red Hot chili Peppers,Stone Temple Pilots,Soundgarden,Beck,Garbage,Offspring,Pearl Jam,Therapy,Smashing Pumpkins...не ми текнуваат,но ги има уште.
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2008 во 01:17
Punk-ot voopsto ne pretstavuva subkultura kako sto nekoj tuka na forumot miluva da go narece...punk is not dead........ inaku tatkoto na punk-ot e Lou Reed, ne znam dali znaete, a najdobro se dozivuva i pretstavuva na ovoj nacin: http://www.youtube.com/watch?v=DXCr1M7-Nx4.....

Изменето од moira - 30.Април.2008 во 17:12
Кон врв
macaparket Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 293
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај macaparket Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2008 во 18:34
Pankot i pank rokot se najdobri!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
UMRENI LJUGE UMRENI LJUGJE
NA UVO MI SE DERAT
UMENI LJUGJE UMRENI LJUGE
MNOGU GOMNA SERAT

Кон врв
Kiniki Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Мај.2008
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 30
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kiniki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2008 во 17:16




.











Изменето од Kiniki - 31.Декември.2009 во 09:44
Кон врв
Tonchie Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Поискрен од Мона Лиза

Регистриран: 02.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 290
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tonchie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2008 во 11:52
Бидејќи освен мене, Лу Уид и Б’рн 84, нема други рокери, панкери уште помалку дајте кључ на темава да лупаме празна слама.

Ако има некој/а панкер/ка се гледаме на настанов

Немам потпис, ама имам профил на YouTube
Кон врв
...Well... Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...ExtraVagant...

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ...Well... Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2008 во 22:21
Кон врв
macaparket Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 293
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај macaparket Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2008 во 18:31
Originally posted by ...Well... ...Well... напиша:

The RAMONESPet cemeteryhttp://www.youtube.com/watch?v=8TR85UmYEyw&feature=related

Закон песна.Рамонес се едни од најдобрите во Панк иторијата.(ИДоли им се на нашиве панкери,Паркети).
Добри се и Секс Пистолс.
UMRENI LJUGE UMRENI LJUGJE
NA UVO MI SE DERAT
UMENI LJUGJE UMRENI LJUGE
MNOGU GOMNA SERAT

Кон врв
Предраг Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 224
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Предраг Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2009 во 12:55
Originally posted by R-C-F R-C-F напиша:

Originally posted by UnforgiveN UnforgiveN напиша:

Според мене-Нешто за нијанса послабо од рокот мене многу ми се свиѓа и го поштувам. Ако сте љубители на рокот тогаш верувам ке ви се свѓа и панк-рокот..ама секој си има свој мислења.. [;)] Поздрав

[DIV] [/DIV]
[DIV]pa  sekoj   stil  na  muzika  odgovara  na  edna  grupa  na  lujdze  koja  vo  zavisnost  od  toa  kakov  zivot   zivee  takva  i  muzika  slusa  [/DIV]
[DIV]    rokot  e  za  grajdzani  so  vozrast  do  30  god  koi  imaat  primajne  kolku  da  preziveat  i  najgolemiot  del  od  vremeto  go  pominuvaat   lezejci  po  stanovite*  a  po  nekogas  znaat  da  uzivaat  vo   marihuanata  [/DIV]
[DIV] [/DIV]
[DIV]  a  sto se  odnesuva  do  drugiot  stil  na  muzika  nea  ja  percepiraat   lujdze  koi se  ralikuvaat  od  prethodnite  samo  radi  toa  sto  imaat  uslovi  da  ziveat  poklasicen  zivot -so  podobri  primajma  ,poluksuzna  garderob........[/DIV]
Добро бе,каква врска има облеката,марихуаната и сите други глупости кои ти се вртат по главата со Панк-Рокот,јас незнам што ти е и како можеш да имаш толку низок морал и да обвинуваш толкава маса на луѓе само заради музиката за којашто очигледно немаш појма...ебаго... [X(] [X(]

Изменето од Предраг - 09.Јули.2009 во 12:59
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2009 во 14:42
кој не слуша пак уште не ги слушнал домашните и останатите бендови од просторите на Југославија голема%20насмевка
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Рокси Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 101
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Рокси Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2009 во 11:45
Originally posted by R-C-F R-C-F напиша:

 

pa  sekoj   stil  na  muzika  odgovara  na  edna  grupa  na  lujdze  koja  vo  zavisnost  od  toa  kakov  zivot   zivee  takva  i  muzika  slusa 

    rokot  e  za  grajdzani  so  vozrast  do  30  god  koi  imaat  primajne  kolku  da  preziveat  i  najgolemiot  del  od  vremeto  go  pominuvaat   lezejci  po  stanovite*  a  po  nekogas  znaat  da  uzivaat  vo   marihuanata 

 

  a  sto se  odnesuva  do  drugiot  stil  na  muzika  nea  ja  percepiraat   lujdze  koi se  ralikuvaat  od  prethodnite  samo  radi  toa  sto  imaat  uslovi  da  ziveat  poklasicen  zivot -so  podobri  primajma  ,poluksuzna  garderob........


Кој те излажал така?
И да, кој си ти да судиш?
Си бил некогаш дел од тој живот, па да знаеш како е?
Се разбира дека не, некој ти го има тоа набутано во глава, а ти без да одвоиш минута од твоето време да размислиш за тоа само го имаш прифатено бидејќи (можеби) така ти одговарало, или можеби немаш доволно потенцијал за да мислиш.

Онтопик: Панк и панк-рок... ги поштувам иако не сум голем обожавател. Од овие гранки на рокот најмногу ги сакам Рамонс. Не ги доживувам како сите класични панк/панк-рок бендови.
Секс пистолс се легенди, ама имам слушнато само 3 албуми па не можам мн мн да дискутирам.
Eternity is a mere moment.. just long enough for a joke!
Кон врв
Предраг Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 224
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Предраг Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2009 во 17:06
Панк-Рок,неслушам често.

Тие што ги слушам не се чист Панк-Рок.Како на примeр
Hladno Pivo и Gogol Bordello
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.