IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Ваши предлози до владата
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Ваши предлози до владата

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7980818283 86>
Автор
Порака
Mazak Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 24.Мај.2015
Локација: YesImSupercool
Статус: Офлајн
Поени: 629
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mazak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2015 во 17:12
Stvarno be...ovie od opozicijava do koga ke plachat po neshto shto ne e nivno, neshto shto drug go postignal...

Ajde malku da porabotat na sluchajot kako da go ubedat narodot da glasa za niv na izborite:

"EVE NIE (so vash*te pari)SHTO IZGRADIVME, SOZDADOVME, OVOZMOZHIVME- NAPRAVIVME"(osven idejata za PIVOFEST)

Изменето од Mazak - 02.Август.2015 во 17:18
“Be content with what you have. You have enough to live a happy life.”
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2015 во 21:58
Сега како плачкото што манифестира ВМРО-бунт,и ги бара за СПАС на секое админите и модераторите,Јас нема да ги барам НИВ за помош,само би поставил прашање,што има врска овој пост со правењето на владата.Или во недостиг на идеја за дискусија и опомена,пак ќе биде избришано моето мислење.Е таквиот начин на работа бил во едно друго време,кога работела пропагандата на Хитлер,со неговите Геблс,и Геринг,па сега ова не е ништо ново,ако некој мисли дека владта и нејзините послушници прават нешто ново или ја откриле Америка.Но не навлегувам повеќе во критикла,само совет на Национална Географија,во одредени денови има цели документарни филмови и Анализи за Хитлер,па можеби ќе можат да јавидат делимно работата на владтата,методите со кои дошла на власт и се разбира како ги користи своите поддржувачи.
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
Mazak Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 24.Мај.2015
Локација: YesImSupercool
Статус: Офлајн
Поени: 629
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mazak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2015 во 02:14
Da im ja otstapi gratis vlasta na ovie od SDSM, tie ke sredat se.
“Be content with what you have. You have enough to live a happy life.”
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2015 во 14:14
Originally posted by Mazak Mazak напиша:

Da im ja otstapi gratis vlasta na ovie od SDSM, tie ke sredat se.

Власта.... како поим или категорија , била и е во „сопственост„ на Македонските ГЛАСАЧИ...или поинаку кажано кај НАРОДОТ.
Само ТОЈ (народот) ....или поинаку кажано ГЛАСАЧИТЕ си ја имаат „власта„ во своите раце...после завршување на МАНДАТОТ на АКТУЕЛНАТА во мигот ВЛАДА.

На ИЗБОРИ ....односно после нивниот ЗАВРШЕТОК , таа „власт„ од Народот се ПРЕНЕСУВА во „рацете„ на ПОБЕДНИЧКАТА ПАРТИЈА (или коалиција) во мигот...и трае се додека им трае МАНДАТОТ ...(за да владеат).
Кај нас ..според ЗАКОНОТ за ВЛАДА нејзиниот МАНДАТ трае точно ЧЕТИРИ ГОДИНИ.
пс
НИКОЈ нема право да го скратува , одстапува или продава МАНДАТОТ кој е добиен од ГЛАСАЧИТЕ.
Оти ...погоре споменатите состојби (ќе) се смета за ДЕРОГИРАЊЕ на ИЗБОРНАТА ВОЉА на ГЛАСАЧИТЕ во Македонија.не
намигнување
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
ABC Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 371
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ABC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2015 во 16:08
Taка изгледа, ама СДСМ со неучество во парламентот како да го продадоа мандатот добиен од гласачите, за да може власта непречено да си владее изминатиов период.Е сега дали и тоа ќе се нарекува дерогирање на изборна воља на некои гласачи, јас не знам, ама мене повеќе ми личи на “дупење при здрав ум“, кога веќе си земаат плати за своето неприсуство во собранието.
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2015 во 16:11
Originally posted by ABC ABC напиша:

Taка изгледа, ама СДСМ со неучество во парламентот како да го продадоа мандатот добиен од гласачите, за да може власта непречено да си владее изминатиов период.Е сега дали и тоа ќе се нарекува дерогирање на изборна воља на некои гласачи, јас не знам, ама мене повеќе ми личи на “дупење при здрав ум“, кога веќе си земаат плати за своето неприсуство во собранието.

Баш така!
Да имаат малку памет тие што гласале за СДСМ сега ич да не излезат на избори.
Тие им даваат глас за мандат, а овие се коцкаат со тоа.
Глупчовцидоста е
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
TheNagual Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 22.Август.2013
Статус: Офлајн
Поени: 156
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TheNagual Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2015 во 18:00
Предлози до владата?
Астрономските долгови направени во име на народот да се анулираат и да се препишат на личните конта на политичарите и нивните партиските војничиња кои паразитираат на грбот на работниот и чесен народ. Нема зошто децата и внуците на луѓето кои биле против ваквите политики да плаќаат за хировите на нивните збеснати сограѓани. Фер е нели?

Изменето од TheNagual - 05.Август.2015 во 18:02
Never underestimate the power of stupid people in large groups
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2015 во 19:50
Originally posted by evangeline evangeline напиша:

Баш така!
Да имаат малку памет тие што гласале за СДСМ сега ич да не излезат на избори.
Тие им даваат глас за мандат, а овие се коцкаат со тоа.
Глупчовцидоста е

Во 1994 година сдсм е фатен во матни и незаконски изборни дејанија...и тогашната Опозиција предводена од истата партија која денес е (на) ВЛАСТ...одби да ги признае Изборните резултати поради воочените и регистрираните НЕ-регуларности ...и го НАПУШТИ Парламентот.

Комуњарите+пајтон партиите нивни како УЗУРПАТОРИ си продолжија со „работа„ во полупразниот 
Парламент БЕЗ тогашната Опозиција.

Цели ...ЧЕТИРИ ГОДИНИ самите си ја „водеа„ Македонија во ПРОПАСТ.

На прашање од новинар... КАКО е тоа МОЖНО , другарот Мудрец со број 001 книшка на сдсм дословно му рече на новинарор: НИЕ имаме МАНДАТ од Народот...и толку од „мудроста„ опеана секаде...  негова!?

И никој тогаш .....не се потресе поради тоа..за разлика од сега.

И на наредните ИЗБОРИ Опозицијата во 1998 година, го декласираше УЗУРПАТОРОТ сдсм.
И тогашен и денешен..не

пс
Провери си ги ФАКТИВЕ...оти не можат да се избришат од македонското сеќавање.
намигнување


Изменето од novace - 05.Август.2015 во 20:02
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
TheNagual Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 22.Август.2013
Статус: Офлајн
Поени: 156
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TheNagual Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2015 во 20:50
Originally posted by evangeline evangeline напиша:


Originally posted by ABC ABC напиша:

Taка изгледа, ама СДСМ со неучество во парламентот како да го продадоа мандатот добиен од гласачите, за да може власта непречено да си владее изминатиов период.Е сега дали и тоа ќе се нарекува дерогирање на изборна воља на некои гласачи, јас не знам, ама мене повеќе ми личи на “дупење при здрав ум“, кога веќе си земаат плати за своето неприсуство во собранието.



Баш така!
Да имаат малку памет тие што гласале за СДСМ сега ич да не излезат на избори.
Тие им даваат глас за мандат, а овие се коцкаат со тоа.
Глупчовцидоста е


Инаку најголемиот дел од членството и гласачите на СДСМ ја подржуваат одлуката за напуштање на парламентот. Така да не гледам дека се нешто изиграни од нив. Ако некој ги изиграл тоа се силеџиите од ДПМНЕ кои насилно ги исфрлија опозициските претставници од парламентот. Значи ДПМНЕ насилно им го укина правото на двесте илјади граѓани да учествуваат во демократскиот процес.
И сега као тие исти граѓани треба да даваат предлози до владата. И као владата е отворена за предлози.
Ма немој да ме је..ш

Изменето од TheNagual - 05.Август.2015 во 20:50
Never underestimate the power of stupid people in large groups
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2015 во 20:54
Мој предлог до владата.....
Врзете си ги џукелите....
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Август.2015 во 22:16
Originally posted by TheNagual TheNagual напиша:

Предлози до владата?
Астрономските долгови направени во име на народот да се анулираат и да се препишат на личните конта на политичарите и нивните партиските војничиња кои паразитираат на грбот на работниот и чесен народ. Нема зошто децата и внуците на луѓето кои биле против ваквите политики да плаќаат за хировите на нивните збеснати сограѓани. Фер е нели?

Тоа би било најправедно....секако.
АМА...има нешто што досега не е докрај расчистено...РАЗГРАБЕНИОТ „државен„ имот...кој е приграбен од припадниците на тогашната КПЈ /КПМ = сдсм денес.
Како нивен приватен и личен имот.
И СИТЕ дотогаш потрошени народни пари за крадење на Палати и Замоци ...насекаде.
И подземни склоништа односно градови ..да не постирам сега веќе клипчиња за тоа снимени , ширум некогашната држава
А кои биле „државна„ сопственост...разбрано како имот на „сите„ државјани.
Погледај го ...на пример ВОДНО и Палатите таму...сите биле „државни„...
Исто како и во ОХРИД...а и Вилите во „затворените„ ловишта ширум државата..
Сето тоа треба да се врати...односно плати ? 
И да се плати ...исклучиво со парите само на оние кои поддржувале комунизмот и неговиот единствен „преставник„ денес ...сдсм и неговите „војници„. 
намигнување
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2015 во 00:46
Нема што да се потсетам novace. Минатото е минато, некои тука збореа дека требало да се почне од некаде, да се гледа кон иднината. 
Па ете ги послушав, сега го оставам минатото, си ваделе очи тие, зошто и ние..
Демек не сме научиле ништо од тоа?!

Јас ги жалам СДСМовците затоа што нема да добијат избори во скоро време и ги жалам тие што гласале за нив. Нели велиш дека тие се претставници на народот, па како ќе се борат за остварување на правата на народот (што ги гласал) ако не го мрднат газот и не седнат во фотеља? Со штрајкување пред влада ли?!
Од друга страна пак ги жалам и ВМРОвците, затоа што сега веќе многу труд треба да вложат за да ја вратат довербата на оние можеби 10-20% кои кренаа раце од секакви партии поради тоа што сите се манипуланти, лажговци и си гледаат само за својот џеб..

Мене ако ме прашаш, ВМРО пак ќе победи, ама за добие поддршка од сите оние кои гласаа и претходно за нив, треба добро да ги протресе и проветри сите институции, министри, вработени, финансиери, криминалци од нивните редови..
Мислам дека со фер и ненаместени избори, овој пат помалку пратеници ќе освои..
Ете мое мислење само, не мора да е вистина.

И пак ќе кажам, на следниве избори народот ќе го избере помалото зло. Не дека има некој избор, за греота сме..

Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2015 во 01:21
Tie izgubeni 10% glasovi vo minatoto vmro si gi kompenzira so toa shto vrabotuva clenovi na sdsm vo odredeni giganti.Ne im e vazno dali nekoj dignal raka, tie shto se na rabota mora da obezbedat 10 glasovi inaku letaat od rabota.
Sekoj ima izbor, ima i drugi opcii, ne mora za sdsm i vmro da se glasa... Na sekoi izbori sekoj eden e potisnat za svojot glas, ucenuvan, omalovazuvan ili pak vo obid za potkup
Laat samo tie clenovi na sdsm koi sami vo sebe se sigurni deka ke lapnat nekoe dobro mesto(kako odredeni clenovi tuka) a ni sami ne se svesni kolku "rabota" ima i kolkav pridones treba da napravat za toa da im se ostvari
Ja neam predlozi do vladata posho se e suvishno i se dodeka vo banana drzavickava sekoj eden se zapnal da bistri politika a magare poishe se razbira vo toa, perspektiva nema, sekogash kje sme na ovaj stepen
Dosega ne sum sretnal niti edno realno mislenje tuka, covek treba da bide pretpazliv shto pishuva i kogo napagja, na kogo replicira, site moderatori i admini imaat zazemeno politicka strana i se osven nivnoto mislenje e pogreshno(opomenite kon povekjeto kriticari na vlasta e dovolen dokaz)
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2015 во 01:58
Originally posted by evangeline evangeline напиша:

Нема што да се потсетам novace. Минатото е минато, некои тука збореа дека требало да се почне од некаде, да се гледа кон иднината. 
Па ете ги послушав, сега го оставам минатото, си ваделе очи тие, зошто и ние..
Демек не сме научиле ништо од тоа?!

Јас ги жалам СДСМовците затоа што нема да добијат избори во скоро време и ги жалам тие што гласале за нив. Нели велиш дека тие се претставници на народот, па како ќе се борат за остварување на правата на народот (што ги гласал) ако не го мрднат газот и не седнат во фотеља? Со штрајкување пред влада ли?!
Од друга страна пак ги жалам и ВМРОвците, затоа што сега веќе многу труд треба да вложат за да ја вратат довербата на оние можеби 10-20% кои кренаа раце од секакви партии поради тоа што сите се манипуланти, лажговци и си гледаат само за својот џеб..

Мене ако ме прашаш, ВМРО пак ќе победи, ама за добие поддршка од сите оние кои гласаа и претходно за нив, треба добро да ги протресе и проветри сите институции, министри, вработени, финансиери, криминалци од нивните редови..
Мислам дека со фер и ненаместени избори, овој пат помалку пратеници ќе освои..
Ете мое мислење само, не мора да е вистина.

И пак ќе кажам, на следниве избори народот ќе го избере помалото зло. Не дека има некој избор, за греота сме..

Драго ми е што без некакви си проблеми...конечно се разбравме...и тоа скоро по сите точки во постот.
И кога ќе се тргне цртата...ќе излезе дека сосема си во право баш за ова..цитирам:

„И пак ќе кажам, на следниве избори народот ќе го избере помалото зло. Не дека има некој избор, за греота сме..„
тага
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7980818283 86>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.