IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - СОНОВИ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

СОНОВИ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: СОНОВИ
    Испратена: 25.Јануари.2008 во 22:37
Velat deka sonovite se pretskazuvacki ili pak deka izrazuvaat nekoj segment od nasite minati ili idni zivoti. Mozebi temava e bez vrska, no od tolku sonovi nekoi ostanuvaat zapameteni za cel zivot i nikogas nema da go doznaeme nivnoto znacenje t.e. Frojdovskata analiza na sonot pomagaat vo nivnoto tolkuvanje, no sepak postoi neodredena misticnost koja i samiot slaven psihoanaliticar ja priznal. Vo mojot slucaj postojat dva kratki sona koi sekojdnevno me potsetuvaat na nesto sto ne sum kadar da go spoznaam t.e. analizata ja imam upotrebeno no sepak nesto ostanuva nedoreceno ili pak se raboti za nesvesen otpor.
 Akcentot go stavam na glavnite sonovi koi mozat da se sporedat so vizija i koi ne mozeme da gi zaboravime poradi za nas nepoznati pricini.
Prviot son se sostoi od moe stoenje pred ogledalo vo kozna policiska unifoma i temna kaciga, a na desniot kuk pistol so signalen crven indikator koj ukazuva deka oruzjeto e vo stend baj varijanta.
Vtoriot e vo mitska atmosvera kade stojam na livada so dvete sestri bliznacki, nivniot tatko i bel ednorog konj so krila.Ednata od sestrite bese plava i slepa i so koja bev vo emocionalna vrska.
Mojata povrsna analiza e sinteza od dvata sona koi ukazuvaat na mojot nesvesen konfikt koj e eden vid rebus sto bi trebalo da go resam t.e. nesto kako bozicata sto im postavuvala prasanja na patnicite sto sakale da minat niz nejziniot premin i dokolku ne odgovorile pravilno, gi skamenuvala , sto znaci sum vo skameneta faza i dokolku ne go najdam vistinskiot odgovor, zasekogas ke ostanam takov i nema da ja ispolnam mojata cel zaradi koja postojam.
Takov vpecatok imam zosto po mene tuka se naoga klucot koi sme i zosto sme zosto sonot e sepak cetvrtata dimenzija na nesto egzisitiranje.
"Sonot e kralevskot pat kon nesvesnoto " Sigmund Frojd...


Изменето од mamma - 12.Април.2008 во 16:02
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2008 во 23:12
Pa ne bi rekla deka temava e bez vrska zatoa shto site nie si imame nekoi "maki" od sonovite. Licno, si imam svoe tolkuvanje, bidejki sum zabelezala deka po odredeni sonishta mi se slucuvaat nekoi raboti. Konkretno, ako sonuvam deka se vozam vo kola, obavezno imam kavga so nekogo. Veruvale ili ne, se ubeduvam sebe si deka nema da dozvolam da me isprovociraat, deka ke gi izbegnuvam konfliktnite situacii,  ama do sega ne sum upeala.
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2008 во 23:19
Okolu ikanjeto veke sum siguren deka nekoj me zbori, samo sto ne se raduvam mnogu koga me spomnuvaat, zosto isto taka ne se ni somnevam deka e na moja steta, a tuga korist ( zboram za realniot zivot )
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2008 во 23:20
Dolgo vreme veke nishto ne sonuvam
Prosto me plashi toa,zatoa shto pak do skoro mnogu sonuvav
no nikogas nemozev da zapomnam shto,taka da ne mi vlijaelo
mnogu,a i onaka ne veruvam vo toa...

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2008 во 23:27
Ne zborev za sekojdnevno sonuvanje tuku za onie sonovi sto bile kristalno jasni i zapameteni
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2008 во 23:30
Aha...togash-nishto od biznisotгазење%20од%20смеење

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2008 во 23:57

ZBUNET, AJ BE NE SE ZANESUVAJ MNOGU!!!

AJ ZITI SE' ODLEPI NESTO, PA DA ODAM DA SI LEGNAM I DA SI SONUVAM KAKO SE SMEAMголема%20насмевка
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза
Кон врв
ПодВодно Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ПодВодно Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2008 во 00:03
Prv son:
Maz vo uniforma so kaciga – mokj, tatko (surovo kaznuvanje vo detstvoto)
pistol - simbol na maskiot element
crveno svetlo - kaznata moze da stigne sekoj moment
Vtor son:
Tatko – bog, (zastita i kazna)
Pegaz (beli krilja) – izgubenata ccistota
Znacenje: cuvstvo na vina, strav od kazna,
i povtorno rogot - maskiot element
Slepa sestra - ja cuvstvuvas bliska oti ne se plasis deka ke go vidi ona sto go mrazis kaj sebe
No tuka e i sestrata sto gleda – ja cuvstvuvas tugja, taa e zakana deka ke bides razotkrien.

Ova e verojatno kup bullsh*t, no tolku me biva za ovaa "igra".


Изменето од filmadzijka - 15.Март.2008 во 20:03
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2008 во 10:10
Slepa sestra - ja cuvstvuvas bliska oti ne se plasis deka ke go vidi ona sto go mrazis kaj sebe
No tuka e i sestrata sto gleda – ja cuvstvuvas tugja, taa e zakana deka ke bides razotkrien.

Vospitan sum da bidam ljubezen so poslabite i da ne im popustam na posilnite.


Maz vo uniforma so kaciga – mokj, tatko (surovo kaznuvanje vo detstvoto)
Imam vrska so zakonot t.e. od toa ziveam.

Mozebi se raboti za sizofrena vokacija za predodredenost sto ne se ispolnuva i me isfla na marginite.
Кон врв
ПодВодно Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ПодВодно Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2008 во 12:12
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Vospitan sum da bidam ljubezen so poslabite i da ne im popustam na posilnite.


De-de, ljubezen kon poslabite i emocionalna vrska (so poslabite!?) - nema vrska (neli so plavata/slepa si bil vo emocionalna vrska).

Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Imam vrska so zakonot t.e. od toa ziveam.


Od ovaa ili od onaa strana na zakonot?

Koja e taa sizofrena vokacija za predodredenost sto ne se ispolnuva? Inaku sonovite, da, se ostvaruvanje na neispolnetite zelbi/potrebi.
Nasiot narod imaj frojdovski pristap so pogovorkata: gladna kokoska - proso sonuva )





Изменето од filmadzijka - 26.Јануари.2008 во 12:19
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2008 во 12:21
Plavite gi smetaat za glupi, a ja sum tuka da gi zastitam.

Zakonot e kvalitetno svajcarsko sirenje so miris na amonijak.

Ne bi se obziral mnogu na mudrosta na sirokite  masi i stolici zosto dobrobitnite kreacii poteknuvaat od poednici, a ne od konformisticki nastoeni pomiruvaci so sudbini.


Изменето од zbunet - 26.Јануари.2008 во 12:25
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2008 во 14:03
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Plavite gi smetaat za glupi, a ja sum tuka da gi zastitam.

Zakonot e kvalitetno svajcarsko sirenje so miris na amonijak.

Ne bi se obziral mnogu na mudrosta na sirokite  masi i stolici zosto dobrobitnite kreacii poteknuvaat od poednici, a ne od konformisticki nastoeni pomiruvaci so sudbini.
 
 
LELE OVOJ ODLEPIL SKROZ!!!
BEGAJTE, SPASUVAJTE SE!!!
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2008 во 14:19
AAAAAAAAAAAAAAA ! Sea ke viite vie ! Koj sum ja u stvari ! 
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2008 во 20:00
Збунет, еве и јас ќе пробам со толкување, се надевам ако не друго ќе ти асоцирам на нешто.

Во првиот сон кацигата асоцира дека сакаш да се заштитиш, а самото тоа што пиштолот ти е во стенд бај позиција укажува дека си во исчекување на нешто, можеби се спремаш да се одбраниш од некоја личност (настан) за со која барем потсвесно ако не поинаку знаеш дека ќе дојдеш во конфликт. Ако сонуваш огледало луѓето велат дека треба да се чуваш од разни интриги и измами, ама јас не верувам во ваквото толкување затоа што мислам дека самото тоа што си стоел пред огледалото укажува на расчистување сам со себе, односно соочување со внатрешните пориви, проблеми и слично, па затоа што се работи за нешто лично и интимно сам најубаво ќе го решиш значењето на огледалото.

За вториот сон не ги кажуваш оние работи кои обично се важни за толкување на пример какво било времето, дали имало трева на ливадата или и кал а можеби и сте си размениле некој збор со некоја од девојките или таткото. Мислам дека спомнаа погоре дека штом си во емоционална врска со плавата девојка дека нејзиното слепило може всушност претставува слепило за тебе, но јас мислам дека може да значи дека таа девојка не може вистински да те сознае (можеби и криеш нешто) па таа се чувствува како слепа, пробај да се сетиш дали таа девојка те потсетува на некоја личност од твојот живот (запомни дека не мора да значи дека ако во сонот била женско на јаве не може да те потсетува на некоја машка личност). Втората девојка најверојатно е разумот или за тебе или за плавата девојка, затоа што таа го гледа она вие не можете да го видите, можно е таа личност да биде некоја што ја сметаш за некаков вид духовен водич во реален живот. Сосем друга опција на која сега се сетив е тие две девојки да бидат дел од твојата личност, карактер, па штом си ја избрал слепата ти бираш да бидеш слеп кон она што те опкружува (не знам каков ти е погледот на животот, ако на се гледаш розово можеби е време да сфатиш дека животот не е убавата ливада која си ја сонил, а може да биде и сосем спротивното, дека треба да бидеш поголем оптимист).Таткото поим немам каква улога има во сонов. Коњот е симбол на среќа и сила (би требало кај еднорог ова значење да е уште поголемо), бел значи успех во семејството, а ако пасел значи независност и слобода, крилјата посебно значат некоја добра вест, а се заедно поим немам.

Толку од мене се надевам бев од некаква помош.
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.