IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Od kade se snabduvate so fotoaparatcinja :-)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Od kade se snabduvate so fotoaparatcinja :-)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Прашање: Od kade gi imate kupeno vasite fotoaparati?
Одговор Гласови Статистика
13 [36,11%]
9 [25,00%]
4 [11,11%]
8 [22,22%]
1 [2,78%]
1 [2,78%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
mickeymkd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mickeymkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Od kade se snabduvate so fotoaparatcinja :-)
    Испратена: 24.Јануари.2008 во 20:16
Me interesirase kako se snaogate so kupuvanje na fotoaparati pa eve edna mala anketa.
Stavete gi site aparati sto do sega ste gi kupile, bezrazlika dali sega gi imate ili ne.
Canon Powershot S90,Sony DSLR A700,Sony 18-70mm f3.5-5.6 DT,Sigma 10-20mm f4-5.6 EX DC,Sigma 17-70mm f2.8-4.5 DC, Tamron 90mm f2.8 SP AF Di,Minolta 70-210mm f4 AF,Minolta 50mm f1.7 AF,Sony HVL-F56AM.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2008 во 20:20
Najvekje mi e od ovde kupeni. Imam eden od USA. Mamiyata od Zoran ja rachunam od MK намигнување.
Ama jas kupuem na staro.

STARO KUPUEM !!!!
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Vojkan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Мај.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 387
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vojkan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2008 во 21:08
Фуџито ми е од Чешка (од таму имам и филтри, картичка, торбичка), а Минолтата е од УСА (преку e-bay). Имам и едно идиотче од Скопје земено, така што може да се каже од секаде, но најмногу од Чешка.
Поздрав
Ernst Haas: "Leica, schmeica. The camera doesn't make a bit of difference. All of them can record what you are seeing. But, you have to SEE."
Кон врв
jblagoja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 79
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај jblagoja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2008 во 21:15
Teloto na DSLR-ot (Nikon D200) mi e kupen na staro od Kanada (Zoran K).
Objektivot (kit Nikkor 18-135mm) zaedno so torbica i memorija od Grcija od pricina sto tuka nemase na lager pa trebase da cekam 1 mesec, a cenite bea isti.
Sega konecno naracuvam objektiv Nikkor 50mm 1.8 od Pix+ Makedonija i pak cekam , do sega 2 nedeli.

Bi ja koristel sekoja prilika na idenje vo Stranstvo ako nacekam nesto poevtino, vednash bi zel.

E da fotkite mi se od Makedonija
Computers are useless. They can only give you answers. (Pablo Picasso)
Кон врв
vrzalec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Мај.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 133
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vrzalec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2008 во 21:27
Imam dva aparata kupeno i dvata se od USA, no se kupeni vo MAK od vtora raka (no ne na staro). Nemam kojznae kakva oprema kupeno, no toa sto e zemeno kako accessories e zemeno od Srbija.
Кон врв
mickeymkd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mickeymkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2008 во 22:30
Originally posted by vrzalec vrzalec напиша:

Imam dva aparata kupeno i dvata se od USA, no se kupeni vo MAK od vtora raka (no ne na staro). Nemam kojznae kakva oprema kupeno, no toa sto e zemeno kako accessories e zemeno od Srbija.


Kako toa od vtora raka ama novi?
Ima li nekoj sto nosi od Amerika pa tuka prodava?


Canon Powershot S90,Sony DSLR A700,Sony 18-70mm f3.5-5.6 DT,Sigma 10-20mm f4-5.6 EX DC,Sigma 17-70mm f2.8-4.5 DC, Tamron 90mm f2.8 SP AF Di,Minolta 70-210mm f4 AF,Minolta 50mm f1.7 AF,Sony HVL-F56AM.
Кон врв
NINA_SK Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 601
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NINA_SK Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2008 во 23:01
Originally posted by mickeymkd mickeymkd напиша:

Originally posted by vrzalec vrzalec напиша:

Imam dva aparata kupeno i dvata se od USA, no se kupeni vo MAK od vtora raka (no ne na staro). Nemam kojznae kakva oprema kupeno, no toa sto e zemeno kako accessories e zemeno od Srbija.

Kako toa od vtora raka ama novi?
Ima li nekoj sto nosi od Amerika pa tuka prodava?

Sto e ova market segmentation , consumer panel збунетост
 Ne gledam logika na anketava ? Sto ke bide zaklucok збунетост ? Sekoj kupuva spored svojot dzep i moznosti , zar e toa vazno ???

Sorry тага .
Кон врв
mickeymkd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mickeymkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2008 во 23:37
Ne ova e consumer market segmentation panel, i e sosema druga rabota. Zatoa i ne si svatila.голема%20насмевка
Se salam.


Pa logikata vo anketata e vo toa da se vidi kolkav e procentot na luge sto ke kupat od MK a kolkav e procentot sto se odlucuvaat za kupuvanje vo stranstvo. Imam vpecatok deka dosta se odlucuvaat za kupuvanje od stranstvo poradi najrazlicni pricini.

A zaklucokot e poznat uste pred da ja postavam anketata, a toa e deka pazarot na fotooprema vo MK ic necini. тага


Canon Powershot S90,Sony DSLR A700,Sony 18-70mm f3.5-5.6 DT,Sigma 10-20mm f4-5.6 EX DC,Sigma 17-70mm f2.8-4.5 DC, Tamron 90mm f2.8 SP AF Di,Minolta 70-210mm f4 AF,Minolta 50mm f1.7 AF,Sony HVL-F56AM.
Кон врв
vrzalec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Мај.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 133
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vrzalec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2008 во 02:08
Originally posted by mickeymkd mickeymkd напиша:

Originally posted by vrzalec vrzalec напиша:

Imam dva aparata kupeno i dvata se od USA, no se kupeni vo MAK od vtora raka (no ne na staro). Nemam kojznae kakva oprema kupeno, no toa sto e zemeno kako accessories e zemeno od Srbija.


Kako toa od vtora raka ama novi?
Ima li nekoj sto nosi od Amerika pa tuka prodava?


 
 
Pa da, no samo tie dvata gi ima doneseno i ne so cel da gi prodava, no izgleda sum bil uporen :)
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2008 во 02:13
jas aparatot i lekjata gi kupiv od pixplus, a bev resen da zemam od srbija... taa kombinacija vo vremeto koga ja kupuvav bese ista cena tuka vo pix+ so taa vo bm foto, pa resenieto se nametna samo po sebe...
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2008 во 09:42
Jas sum pola-pola. Eden od tuka. Eden od USA.
(A ako soberam i oprema od familijarno nasledstvo izleguva uste +3 za vonka. :-D)
Кон врв
OUST Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6653
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај OUST Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2008 во 10:05
Пред година и нешто си купив Sony DSC-S600 од Е-store и веќе ми се расипа и гаранцијата ми е помината, така да треба да го носам во претставништвото на Sony да ми го поправат. Се надевам нема да ме изгорат
Кон врв
Sanja84 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sanja84 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2008 во 11:26
Od Makedonija go kupiv aparatot 400D (pix+) i eden objektiv 50mm,a drugiot 10-22  vo grcija
Poveke razmisluvam da go ima na lager odkolku dali e 20-30 evra poeftin/poskap.Mrzam cekanje.
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2008 во 19:24
Od kaj stignam. Ako imam sansa za poevtino ubavo, ako ne ... ne tolku ubavo, ama pak e dobro голема%20насмевка

Do sega, Rusija, Srbija, USA i MK bile na meta (not in that particular order).

Od anketata ne gledam mnogu air, sorry.
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,406 секунди.