IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - И Библијата забранува свинско месо
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

И Библијата забранува свинско месо

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 18>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2008 во 23:56
Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Evreite ne se Hristijani, tie voopshto ne priznavaat nishto osven stariot zavet... taka shto analogijata vi e mnogu pogreshna. Ama pusto, neli treba da se najde zabeleshka negde...


E ajde jas najdov pak edna zabeleska od Noviot Zavet,iako bese upatena do EvAngelos,bi sakal da go cujam i tvoeto mislenje:

On(Isus) jasnim rije?ima ka?e da se zakoni Starog zavjeta moraju po?tovati bez ikakve izmjene: “Nemojte misliti da sam do?ao ukinuti Zakon i proroke. Ne do?oh da ih ukinem, ve? da ih ostvarim.” (Matej, 5:17,19).


Ajde, ne me povikuvash direktno mene, ama ke mi izvinish shto si davam sloboda da se javam.

Nema nishto chudno vo Negovata izjava. Toj tochno veli deka ne doagja za da menuva bilo sto vo starite zakoni. Tie si ostanuvaat takvi kakvi shto bile, a toj doagja da go ostvari proroshtvoto deka kako Mesaja, koj e proreknat da se pojavi megju evreite, doagja da gi spasi so donesuvanjeto na noviot zakon. Zatoa, ako prochitash malu levo-desno ke najdesh kade veli deka doagja so mech za da go razdeli tako od sin, stari od mladi i t.n. Kako sto imal obichaj da zboruva vo paraboli i simboli, veli deka ne doagja da gi poprava starite zakoni, tuku da gi raskine, da donese novi i so toa da go razdeli staroto od novoto. Onoa sto bilo nekogash si ostanuva da izumre so starata generacija, a novata se oddeluva so noviot zakon.

Mnogu ednostavno efendija za onie koi SAKAAT da razberat, a mnogu komplicirano, zagadochno, pa na prv pogled i kontradiktorno za onie koi slepo odat po dogmata.

Znam deka si inteligenten i vednash ke sfatish.



A dali ti razbra messenger?


Znchi se slozhuvame deka hristijani e onie koi go sledat Noviot Zavet!
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2008 во 00:57
Ajde i da zavlecheme malu off-topic, no za opshta i povazhna rabota, kako do tuka, ama da se odi off i toa prozivajki se lichno... ???



Изменето од Messenger - 26.Јануари.2008 во 00:58
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2008 во 16:13
Me interesira dale nekade vo Noviot Zavet pisuva deka Isus barem ednas probal(jadel) svinsko meso?
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
Lolita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Ноември.2007
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 135
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lolita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2008 во 16:23
Originally posted by efendija efendija напиша:

Me interesira dale nekade vo Noviot Zavet pisuva deka Isus barem ednas probal(jadel) svinsko meso?


Pa stom go odobruval, se razbira i deka jadel среќа

Originally posted by Lolita Lolita напиша:

18 Тој им рече: „Така! Зар и вие не разбирате? Не сфаќате ли дека ништо не може да го направи човекот нечист, што влегува однадвор во него,

19 зашто не влегува во неговото срце, туку во стомакот и оди на одредено место?” Така ги прогласи сите јадења за чисти.

20 Исто така им велеше: „Она што излегува од човекот, тоа го прави нечист,

21 зашто од внатрешноста, од човечкото срце, излегуваат: лоши мисли, разни видови блуд, убиства,

22 кражби, лакомства, лукавства, пакости, разузданост, око лукаво, богохулство, гордост, безумство.

23 Сите тие зла излегуваат од внатре и го прават нечист човекот.”


Your sweetest nightmare
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2008 во 16:24
Браво Лолитке аплауз
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2008 во 16:27
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Браво Лолитке аплауз



Me ineteresira cisto informativno DALI ISUS JADEL BAREM EDNAS SVINSKO MESO?,posocete mi nekoj direkten pasus od Biblijata,ostavete gi pogornite raboti,tuka nigde ne se zboruva deka Isus jadel takvo nesto.Baram direkten citat.

Изменето од efendija - 26.Јануари.2008 во 16:28
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2008 во 16:28
Originally posted by Lolita Lolita напиша:


Originally posted by efendija efendija напиша:

Me interesira dale nekade vo Noviot Zavet pisuva deka Isus barem ednas probal(jadel) svinsko meso?
Pa stom go odobruval, se razbira i deka jadel среќа
Originally posted by Lolita Lolita напиша:

<a name="18"></a>[COLOR="#800080">
[/COLOR">

[COLOR="#800080">18[/COLOR"> Тој им рече: „Така! Зар и вие не разбирате? Не сфаќате ли дека ништо не може да го направи човекот нечист, што влегува однадвор во него, <a name="19"></a>

[COLOR="#800080">19[/COLOR"> зашто не влегува во неговото срце, туку во стомакот и оди на одредено место?” Така ги прогласи сите јадења за чисти. <a name="20"></a>

[COLOR="#800080">20[/COLOR"> Исто така им велеше: „Она што излегува од човекот, тоа го прави нечист, <a name="21"></a>

[COLOR="#800080">21[/COLOR"> зашто од внатрешноста, од човечкото срце, излегуваат: лоши мисли, разни видови блуд, убиства, <a name="22"></a>

[COLOR="#800080">22[/COLOR"> кражби, лакомства, лукавства, пакости, разузданост, око лукаво, богохулство, гордост, безумство. <a name="23"></a>

[COLOR="#800080">23[/COLOR"> Сите тие зла излегуваат од внатре и го прават нечист човекот.” <a name="24"></a>


a lOLITA IMAS PASUS ZA OVA...
NEMORA DA ZNACI AKO NESTO ODOBRIL I DA GO JADE A ??
LOLITA..
Eve Bog ni odobril da jademe leb, i sega mislis i Bog jade Leb??
ako moze pasus,a Lolita
Кон врв
Lolita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Ноември.2007
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 135
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lolita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2008 во 16:30
Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:


a lOLITA IMAS PASUS ZA OVA...
NEMORA DA ZNACI AKO NESTO ODOBRIL I DA GO JADE A ??
LOLITA..
Eve Bog ni odobril da jademe leb, i sega mislis i Bog jade Leb??
ako moze pasus,a Lolita


Ok, epa togas, spored vasata cudna logiuka, ako Bog ne jade leb,  ne treba i nie da jademe leb? збунетост
lele kolku ste mi smesni ne ste ni svesni голема%20насмевка
Your sweetest nightmare
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2008 во 16:33
Originally posted by Lolita Lolita напиша:


Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

a lOLITA IMAS PASUS ZA OVA...
NEMORA DA ZNACI AKO NESTO ODOBRIL I DA GO JADE A ??
LOLITA..
Eve Bog ni odobril da jademe leb, i sega mislis i Bog jade Leb??
ako moze pasus,a Lolita
Ok, epa togas, spored vasata cudna logiuka, ako Bog ne jade leb,  ne treba i nie da jademe leb? збунетостlele kolku ste mi smesni ne ste ni svesni голема%20насмевка

Aman sega ti mesas Babi in zabi..Lolita..
Jas toa go pisav spored tvojata Logika Lolita...
NELI rece STOM GO DOZVOLIL SIGURNO I JADEL..
ova e tvoe,a na ova tvoe sleduva i moeto,
i zatoa te prasav...
a ti sega ne vrti ako imas pasus ok ako ne,zdravje
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2008 во 16:34
Originally posted by Lolita Lolita напиша:


Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

a lOLITA IMAS PASUS ZA OVA...
NEMORA DA ZNACI AKO NESTO ODOBRIL I DA GO JADE A ??
LOLITA..
Eve Bog ni odobril da jademe leb, i sega mislis i Bog jade Leb??
ako moze pasus,a Lolita
Ok, epa togas, spored vasata cudna logiuka, ako Bog ne jade leb,  ne treba i nie da jademe leb? збунетостlele kolku ste mi smesni ne ste ni svesni голема%20насмевка


Lolita,koncentriraj se na moeto prasanje,ostavi go lebot nas nasusen,site go jademe.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
Sahih Bukhari Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 389
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sahih Bukhari Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2008 во 16:39
Takvo i e shkoloto, taka e programirana, koga ke ja prashash za Isus ona ke ti mesha so Boga, Isus si e Isus (glasnik Bozji) Bog si e Bog.

Ne meshaj vakvi raboti, iako mozebi si veruvash deka Isus e Bog, ali samiot za sebe nikoj pat ne rekol deka e Bog!

Eve najdimi citat od Biblijata kade od Ustata na Isus izleguvaat zborovite JAS SUM BOG!!!

Ako mi citirash shto te ucat tutorite odnapred si osudena na propast veruvajmi, ajde te cekam....
OUR DIGNITY IS IN ISLAM!!!
Кон врв
Lolita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Ноември.2007
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 135
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lolita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2008 во 16:45
Vie mesate babi i zabi na temava. Ovaa tema trebase da bide zaatvorena uste koga vi go postirav citatot kade sto Isus gi proglasuva site jadenja za chisti. Ako gi proglasuva, znaci ne gi zaabranuva i ne znam zosto kjankate nepotrebno so vasite smeshni prashanja dali Isus jade svinsko dali Isus jadel leb.
Ako gi proglasil site jadednja za cisti, golema e verojatnosta da jadel se sto imalo tamu za jadenje. Ako tamu imalo i svinsko meso, zosto i toa da ne jadel, koga veke go proglasil za cisto?

Stom Isus gi proglasil site jadedenja za cisti, ne sfakjam zosto uste pisuvate na temava? збунетост

Your sweetest nightmare
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2008 во 16:48
Ok,Lolita ti blagodaram za odgovorot.Vo interes na toa da ne dojde do krvoprolevanje ovde,jas na neodredeno vreme se povlekuvam.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2008 во 23:13

Pa stom go odobruval, se razbira i deka jadel(Lolita)


Ako tamu imalo i svinsko meso, zosto i toa da ne jadel(Lolita)

NELI SI KONTRADIKTORNA LOLITA A???
VO PRVIOT TVOJ CITAT TVRDIS DEKA ISUS JADEL SVINSKO,
A DODEKA VO VTORIOT DURI VECE SE SUMJAS,DALI POSTOELO SVINSKOTO MESO...Ako tamu imalo i svinsko meso
neli tuka vece i samata ne znaes dali imalo,
E sega Lolita na koja osnova tvdris deka Isus jadel svinsko...?????
Imas li direkten pasus,kadee se spomnuvat direkna dozvola,za jadenje na svinsko meso..
na pr..Kako sto vo Stariot zavet direkno se spomnuvat,zabrana za jadenje na Svinjata,dali ti imas pasus kade sto direkno se spomnuvat dozvola za jadenje na Svinja?????
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 18>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.