IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - И Библијата забранува свинско месо
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

И Библијата забранува свинско месо

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 18>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18176
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2008 во 22:46
Aferim Lolita na citatite.

Toa e onoa sto sakav i jas da kazham. Noviot Zavet e za novite lugje, Stariot Zavet e za starite. Isus dojde so mech da go razdeli novoto od staroto, a sega na koj mu e milo da si go zadrzhi staroto, neka si go zadrzhi i ako toa go pravi srekjen, koj sme nie da mu kazheme deka e pogreshno i deka vsushnost ne bil srekjen?

Zatoa koj saka neka jade svinsko, koj ne saka neka ne jade.

Ima stara mudrost sto veli za vkusovite ne se rasprava.

Ima ushte edna: ne mu gledaj na drugiot vo chinijata.

Изменето од Messenger - 24.Јануари.2008 во 22:48
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2008 во 00:23
Jas moeto si go kazav, a vase e da si odberete,nikoj ne ve prisiluva.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
Lolita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Ноември.2007
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 135
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lolita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2008 во 00:27
efendija, pogresno si ja naslovil temava. Naslovot treba da i bide: Stariot Zavet go zabranuva svinskoto meso, a ne Biblijata, zatoa sto Noviot Zavet go veli slednovo:
 
Originally posted by Lolita Lolita напиша:

Марко 7:
18 Тој им рече: „Така! Зар и вие не разбирате? Не сфаќате ли дека ништо не може да го направи човекот нечист, што влегува однадвор во него,

19 зашто не влегува во неговото срце, туку во стомакот и оди на одредено место?” Така ги прогласи сите јадења за чисти.

20 Исто така им велеше: „Она што излегува од човекот, тоа го прави нечист,

21 зашто од внатрешноста, од човечкото срце, излегуваат: лоши мисли, разни видови блуд, убиства,

22 кражби, лакомства, лукавства, пакости, разузданост, око лукаво, богохулство, гордост, безумство.

23 Сите тие зла излегуваат од внатре и го прават нечист човекот.”

Your sweetest nightmare
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18176
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2008 во 04:36
Za nego se e toa edno isto. Zarem ne gledash deka ne pravi razlika, seto toa za nego e Biblija.

Fridrih Niche ima edna dobra misla:

Koga se odi protiv neprijatelot i loshata pesna i kiseloto vino se dobri!
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2008 во 17:43
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Za nego se e toa edno isto. Zarem ne gledash deka ne pravi razlika, seto toa za nego e Biblija.

Fridrih Niche ima edna dobra misla:

Koga se odi protiv neprijatelot i loshata pesna i kiseloto vino se dobri!


Ednas vi rekov i pak ce vi povtoram,vo toj slucaj zosto seuste vo Biblijata go imate Stariot Zavet,normalno e koga covek ce procita da rece OVA E BIBLIJA,zosto cita od Biblijata,a ne od nekoj dneven vesnik.Mnogu ednostavno prasanje Messenger:ZOSTO VO BIBLIJATA SEUSTE STOI STARIOT ZAVET KOGA OD NEGO HRISTIJANITE DELUMNO KORISTAT I PRIFACAAT CITATI?
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
blagorodna Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 568
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blagorodna Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2008 во 17:44
Ај, па и ова имет, значи и рисјаниве не смееле свињско? Па тогај свите сме биле мусљамини ама не сме знајле...
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2008 во 17:45
Originally posted by efendija efendija напиша:

Zapomnite:KOJ STO JADE SVINSKO MESO-SE ODNESUVA KAKO SVINJA.


А ти? Јадеш овчо па се однесуваш како овца?
Ај, карамба... Кој цртан беше кај што луѓето преземаа особини од животните со нивно конзумирање. Ич не ми текнува...

А за ова со американциве претходно, или ај ќе се воздржам, додуше што знам па ја, не сум бил никад таму.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18176
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2008 во 17:53
Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Za nego se e toa edno isto. Zarem ne gledash deka ne pravi razlika, seto toa za nego e Biblija.

Fridrih Niche ima edna dobra misla:

Koga se odi protiv neprijatelot i loshata pesna i kiseloto vino se dobri!


Ednas vi rekov i pak ce vi povtoram,vo toj slucaj zosto seuste vo Biblijata go imate Stariot Zavet,normalno e koga covek ce procita da rece OVA E BIBLIJA,zosto cita od Biblijata,a ne od nekoj dneven vesnik.Mnogu ednostavno prasanje Messenger:ZOSTO VO BIBLIJATA SEUSTE STOI STARIOT ZAVET KOGA OD NEGO HRISTIJANITE DELUMNO KORISTAT I PRIFACAAT CITATI?


Toa prashanje najverojatno treba da e upateno do sard. Jas veke rekov deka za mene, a gledam deka i za mnogu drugi hristijani, Isus dojde so mech da go razdeli Stariot Zavet od Noviot. Za mene hristijani se onie koi go sledat Noviot Zavet. Ako nekoj saka da go sledi i Stariot, neka poveli, ete Pravoslavieto reshilo i dvata zaveti da gi stavi pod edno zakrilo.

Mojot odgovor do tebe bi bil ist kako tvojot do mene: kako sto ima muslimani i muslimani, taka ima hristijani i hristijani. Ne se site isti. I ako go razbereme toa, togash nema da ima mesto za raspravii... ako sme iskreni edni so drugi.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2008 во 17:57
Ok e tvoeto viduvanje,toa ne e nisto drugo tuku tvoj nacin na dijagnosticiranje koj e daleku od hristijanstvoto,jas sakam nekoj koj podlaboko e navlezen vo hristijanstvoto da mi odgovori na prasanjeto.
Ako moze so fakti.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2008 во 18:03
Originally posted by efendija efendija напиша:

[QUOTE=Messenger] ZOSTO VO BIBLIJATA SEUSTE STOI STARIOT ZAVET KOGA OD NEGO HRISTIJANITE DELUMNO KORISTAT I PRIFACAAT CITATI?


Ednostavno e efendija, odgovorot e ist kako na prashanjeto zoshto Muslimanite prvo se klanjale kon Erusalim, a potoa kon Mekka. A toj odgovor go znaesh.
Pozdrav
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2008 во 18:17
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Originally posted by efendija efendija напиша:

[QUOTE=Messenger] ZOSTO VO BIBLIJATA SEUSTE STOI STARIOT ZAVET KOGA OD NEGO HRISTIJANITE DELUMNO KORISTAT I PRIFACAAT CITATI?


Ednostavno e efendija, odgovorot e ist kako na prashanjeto zoshto Muslimanite prvo se klanjale kon Erusalim, a potoa kon Mekka. A toj odgovor go znaesh.
PozdravApsolutno sporedbata ne tie na mesto,promisli malku i ce ti tekne kade si pogresil!
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2008 во 18:35
Efendija, prichinata za delumnoto koristenje na delovi e shto nekoi od delovite se "unapredeni" od Isus. Na primer, vo vrska so temava, za svinskoto meso, vo stariot e zabraneto, no toj go proglasuva za chisto. Nema potreba od povekje diskutiranje, zatoa shto TOJ rekol taka. Ostanatoto kje bidat samo tolkuvanja. Isto e vo mnogu mnogu drugi sluchai. I se razbira ima raboti koi gi ostavil isti. Tie raboti gi pochituvame.
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2008 во 19:16
[QUOTE=zidarski] Efendija, prichinata za delumnoto koristenje na delovi e shto nekoi od delovite se "unapredeni" od Isus. Na primer, vo vrska so temava, za svinskoto meso, vo stariot e zabraneto, no toj go proglasuva za chisto. . QUOTE]
Zidarski!!
Da te prasam sega vaka..
Vie i dvata Zaveti gi pocituvate neli??
Vo stariot zavet zabraneto,a vo noviot kako sto sega kaza Isus go proglasil za cisto,znaci Isus donel nov zakon,
E sega vaka Zidarski..
Zosto ne go otrgnale toj zakoN od Biblijata,koga Isus go proglasil za cisto,zosto i den deneska go imat toa???
Koga covek ce ja citat Biblijata uste od prv pogled koga ce gi sretnet tie dve raboti vo edna kniga,na edno mesto zabrana,na drugo dozvola..
Neli e kontradiktorno???
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2008 во 19:26
Ne e kontradiktorno... Pak kje kazham - isto e kako da prochitash polovina k*ran, a da ne go prochitash celiot. Mnogu od rabotite nema da ti se jasni. Primer - za Isus i za Marija, vo k*ranot e objasneto na nekolku mesta, neli? Mora da gi prochitash site, za da dobiesh celosna slika.
Zatoa - ako ja prochitash celata Biblija, kje ti stane jasno deka so doagjanjeto na Mesijata, toj nosi Nov Zavet, nov zhivot... toa menuva mnogu od starite raboti.
Duri - mnogu e bitno da ostanat starite raboti napishani, za da mozhe da vidat lugjeto deka Bozhjata Volja ne mozhe da bide do kraj jasna i deka kje ja doznaeme vo celost duri na sudniot den.
Nekolku pati rekov - kako shto e kazhano deka prvo treba da se molite kon Erusalim, a potoa e objaveno deka ima nova vistina i deka vistinskoto mesto za molenje e kon Mekka, taka e i vo ovoj sluchaj. Isus doagja i veli - otsega - kje se grizhite shto vleguva vo srceto, a ne shto vleguva vo stomakot, zatoa shto vtoroto nema da ve napravi chisti, tuku samo prvoto.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 18>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.