IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - И Библијата забранува свинско месо
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

И Библијата забранува свинско месо

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1415161718>
Автор
Порака
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2011 во 00:48
Originally posted by Лествица Лествица напиша:

„Се што се продава на пазар, јадете без какво и да е испитување поради совеста, зашто Господова е земјата и она што ја исполнува.“ (1Коринтјани 10,25-26).
Добар цитат. Но зависи кој што препознава во него. На пр. Господова е земјата и се што ја исполнува. А што ја исполнува земјата? Семки и корења! Добро де... има понекоја мравка и црв - ама некако на нашиот пазар тие не поминуваат.

Цитатот може да се земе и вака:

На пазар се продава и шрафови, пенкала, разни отрови - значи ли дека не треба да преиспитуваме, па и нив да ги јадеме?

Не е можеби грев да се јаде свинско, пилешко, човечко... но секако дека е грев да се убива и задава болка. А за да се подготви свинското и тн. треба претходно да се одземе невин живот - а тоа свињата(но и другите животни) ја боли и тоа значи за нив сигурна смрт преку нивно убивање.Ете тука е проблемот со јадењето месо, а не дали некој го забранил или не!

Изменето од Majkl - 27.Април.2011 во 00:49
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2011 во 01:11
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by Лествица Лествица напиша:

„Се што се продава на пазар, јадете без какво и да е испитување поради совеста, зашто Господова е земјата и она што ја исполнува.“ (1Коринтјани 10,25-26).
Добар цитат. Но зависи кој што препознава во него. На пр. Господова е земјата и се што ја исполнува. А што ја исполнува земјата? Семки и корења! Добро де... има понекоја мравка и црв - ама некако на нашиот пазар тие не поминуваат.

Цитатот може да се земе и вака:

На пазар се продава и шрафови, пенкала, разни отрови - значи ли дека не треба да преиспитуваме, па и нив да ги јадеме?

Не е можеби грев да се јаде свинско, пилешко, човечко... но секако дека е грев да се убива и задава болка. А за да се подготви свинското и тн. треба претходно да се одземе невин живот - а тоа свињата(но и другите животни) ја боли и тоа значи за нив сигурна смрт преку нивно убивање.Ете тука е проблемот со јадењето месо, а не дали некој го забранил или не!


Ако би било истото грев, Бог немало да нареди празникот Пасха да се прославува со јагне. Истотака, во храмот немало да бидат носени животни. Секако, говорам за Стариот Завет. Самиот Христос јаде пасхално јагне заедно со Апостолите. Истотака, благословува корпи со риба и му дава на народот да јаде. Апослолите на соборот во Ерусалим никаде не забраниле да се јаде месо, освен доколку тоа не е задавено, крвта не истекла од него, а и е идолска жртва. Тоа особено добро св. Апостол Павле го објаснил.
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2011 во 07:51
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


 Vo Stariot Zavet e navedeno deka svinjata ne treba da se jade.

Vo Noviot Zavet ne se zboruva nisto za toa .
 
Изгледа дека во меѓувреме пробале. голема%20насмевка
Кон врв
Лествица Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Април.2011
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Лествица Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2011 во 13:24
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by Лествица Лествица напиша:

„Се што се продава на пазар, јадете без какво и да е испитување поради совеста, зашто Господова е земјата и она што ја исполнува.“ (1Коринтјани 10,25-26).
Добар цитат. Но зависи кој што препознава во него. На пр. Господова е земјата и се што ја исполнува. А што ја исполнува земјата? Семки и корења! Добро де... има понекоја мравка и црв - ама некако на нашиот пазар тие не поминуваат.

Цитатот може да се земе и вака:

На пазар се продава и шрафови, пенкала, разни отрови - значи ли дека не треба да преиспитуваме, па и нив да ги јадеме?

Не е можеби грев да се јаде свинско, пилешко, човечко... но секако дека е грев да се убива и задава болка. А за да се подготви свинското и тн. треба претходно да се одземе невин живот - а тоа свињата(но и другите животни) ја боли и тоа значи за нив сигурна смрт преку нивно убивање.Ете тука е проблемот со јадењето месо, а не дали некој го забранил или не!


Ако би било истото грев, Бог немало да нареди празникот Пасха да се прославува со јагне. Истотака, во храмот немало да бидат носени животни. Секако, говорам за Стариот Завет. Самиот Христос јаде пасхално јагне заедно со Апостолите. Истотака, благословува корпи со риба и му дава на народот да јаде. Апослолите на соборот во Ерусалим никаде не забраниле да се јаде месо, освен доколку тоа не е задавено, крвта не истекла од него, а и е идолска жртва. Тоа особено добро св. Апостол Павле го објаснил.


Кога апостол Павле го кажал тоа имал на ум дека им се обраќа на свесни луѓе, кои знаат што се јаде. Тогаш на пазарите не се продавале шрафови, мобилни телефони и слично. Секако станува збор за пазар на храна.
„ПОКАЈТЕ СЕ, ЗАШТО СЕ ПРИБЛИЖИ ЦАРСТВОТО НЕБЕСНО“ (Матеј 3,2)
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2011 во 13:53
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Ne e vazno sto vo usta vnasash, vazno sto od ustata ti izleguva.


Одлично кажано!

Originally posted by Templarius Templarius напиша:


Svinskoto kako svinsko e ok, no i drugite mesa se ok. Sto da se jade a sto ne, ne moze da odredi verata tuku momentalnata situacija vo koja covekot se naodja. Za da se prezivee seshto se jadelo i ce se jade imame bezbroj primeri koga duri ludjeto, ludje jadele za da preziveat.


Значи ако некогаш јаделе луѓе, тоа, според тебе не е нешто страшно? Се надевам дека ова е само фигуративно кажано, а не мислиш дека во случај на глад дозволено е да се јаде и човечко месо.

Originally posted by Templarius Templarius напиша:


Taka da vo normalni uslovi jadenje na svinjsko ne e grev.
Inaku za postenjeto, toa e smeshno deneska koga postish mozesh cela trpeza da napolnish so jadenja koi se posni i da se prejadesh od seto toa, i kakov post e toa demek ako ne e mrsno znaci e ok da se jade za postot - toa se gluposti.


Постењето е и духовен акт, а не само телесен. Постењето не треба да се сведе само на нејадење нешто. Да не говорам дека постењето може да биде и само леб и вода и ништо повеќе, па дури и нејадење.


1.Toa shto go velam za ludjeto (kanibalizmot) e samo vo ekstremni situacii vo koi (ima primeri) ludjeto se odlucuvale na ocajnicki korak vo prezivuvanjeto i jadele covecko meso. Ne velam deka e opravdano ili ne zashto nikogash ne sum bil vo takva situacija i zatoa ne mozam da sudam.

2.Potpolno se sl*gam za tebe okolu postenjeto, poentata mi beshe vo toa da se razbie famata okolu postenjeto, koe, deneska mora da priznaeme, mnogumina sakaat da go praktikuvaat i toa go smetaat za nekoj mnogu svet cin a vsushnost go rabotat pogreshno.

Pozdrav
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2011 во 18:09

Bog e Eden - kako Ednobitie, pa, kako toa na nekoj kje mu nareduva da ne jade svinsko a na drug kje mu dozvoluva? Koj odreduva shto kje jademe a shto ne? - Chovekot, vo zavisnost od okolnostite (negovite obichai, razmisluvanja, veruvanja...) Kakov li bi bil svetot ako site sme identichni vo veruvanjata i ...

Ili mozhebi spored Vas postojat povekje Bogovi???

Inaku, spored Biblijata, ne e zabraneto nishto(okolu ishranata), a ako nekoj saka poinaku da tolkuva toa e negov izbor.

Za nasheto zdravje, sekako deka e vazhno i shto vnesuvame i kolku...ama i toa e nash izbor.

Najvazhno e dali gi otvarame nash*te srca i umovi za Boga = za Ljubovta!!! i da uvidime deka site sme povrzani megjusebno i so se shto postoi kako "Bozhja kreacija", na edno podlaboko duhovno nivo na svesta - kako shto nekoj ja narekuva "duhovna mrezha".

Nie zaedno go kreirame Svetot...kako toj kje izgleda...














Изменето од viktorija123 - 27.Април.2011 во 18:36
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2011 во 21:23
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:


Bog e Eden - kako Ednobitie, pa, kako toa na nekoj kje mu nareduva da ne jade svinsko a na drug kje mu dozvoluva? Koj odreduva shto kje jademe a shto ne? - Chovekot, vo zavisnost od okolnostite (negovite obichai, razmisluvanja, veruvanja...) Kakov li bi bil svetot ako site sme identichni vo veruvanjata i ...


А каде во Стариот Завет Бог на друг му дозволува да јаде што сака? Ако мислиш на Ное, морам да те потсетам дека тоа се случува пред давањето на Законот на Мојсеј.

Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:



Ili mozhebi spored Vas postojat povekje Bogovi???


Секако дека не.

Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:



Inaku, spored Biblijata, ne e zabraneto nishto(okolu ishranata), a ako nekoj saka poinaku da tolkuva toa e negov izbor.


Секој кој знае да чита и пишува веднаш може да види дека не си во право. А и во Новиот Завет забранети се идолските жртви, удавеното, месото во кое сеуште има крв. Не е се допуштено.
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2011 во 00:02
Bozhjiot zbor e ljubov a ne sarkazam i potsmev a po mene ne e ni Biblijata - bukvalno Bozhji zbor, pa makar da bidam spored nekoj, nekoj shto ne znae da chita i pishuva

Dali me prochita ti mene shto sakav da kazham???

Bog ne e toj shto zabranuva ili dozvoluva neshto - toa sakam da go kazham a ti voopshto ne morash da se sloshish so mene.

Za da ja pochuvstvuvam ljubovta mene ne mi se potrebbni nikakvi knigi i zakoni... osven zakonot na ljubovta - da ljubish bezuslovno!!!





Изменето од viktorija123 - 28.Април.2011 во 00:04
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2011 во 00:44
Originally posted by Македон Македон напиша:

Ако би било истото грев, Бог немало да нареди празникот Пасха да се прославува со јагне. Истотака, во храмот немало да бидат носени животни. Секако, говорам за Стариот Завет.
Разбирам дека тоа стои така запишано во Библијата. Но тоа е одредба која ја дале свештениците на таа стара епоха, а не Бог преку својот пророк и праведник Мојсеј. Во спротивно Бог би си противречел самиот на себе.

Историчарите велат дека воедно Мојсеевите книги не се запишани од Мојсеј. За ова веќе беше зборено и на други теми со други членови на форумот.
Originally posted by Македон Македон напиша:

Самиот Христос јаде пасхално јагне заедно со Апостолите.
Така стои тоа во Библијата, а и темата е Библијата и свонското месо. Но примерот што го наведе е многу интерсен и ги збунува многумина кога ќе се рече дека Исус бил против пролевањето крв.

Во апокрифното евангелие Исусово, во поглавието Последната Пасхална вечера вели-

6.А Јуда Искариотски Му рече: „Види, бесквасен леб, мешано вино, масло, билки, но каде е јагнето за кое Мојсеј заповедал„ Оти, Јуда беше купил јагне но Исус забранил тоа да се заколе.(гл.75:6)

Кон тој стар стих, Христос во денешно време(1989) низ објава во форма на книгата „Ова е Мојата Реч - Алфа и Омега„ даде објаснување што навистина се случувало тогаш-


Јас, Христос,
ја објаснувам, поправам
и продлабочувам речта:


Ниту од апостолите ниту од учениците не беше одредено да се коле јагне. Меѓутоа, како Мене така и на апостолите ни се даваа парчиња од приготвено јагне како дар на љубов. Со тоа нашите ближни сакаа да нèдаруваат, оти подобро не знаеја. Јас го благословував дарот и почнав да земам од месото. Моите ученици и апостоли правеа исто како Мене. Веднаш потоа ми го поставија прашањето, по смисла: „Па, ние треба да се дистанцираме од јадењето месо. Така ни заповеда Ти. Сега Ти самиот јадеше месо.„
Јас ги упатив Своите: Човек не смее да убие намерно ниту едно животно, а ниту да јаде месо од животни убиени заради јадење на месото. Меѓутоа, ако луѓето кои се уште неуки приготвиле месо како храна и му го принесле на гостинот како дар при гостинскиот оброк, тогаш гостинот не би требало да го одбие дарот. Оти, постои разлика во тоа дали човекот го јаде месото од лакомост за месо, или како благодарност спрема домаќинот за неговиот труд.
Сепак, оној кој знае, би требало, доколку е можно и надворешните околности и времето му дозволуваат, да му даде воопштени упатства на домаќинот, меѓутоа не да сака да го убедува притоа дека е тоа подобро. Кога ќе созрее времето, домаќинот и ќе ги сфати тие воопштени упатства.
Кон несебичната љубов во овој свет припаѓаат и разбирањето и толеранцијата....
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2011 во 01:16
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:

Bozhjiot zbor e ljubov a ne sarkazam i potsmev a po mene ne e ni Biblijata - bukvalno Bozhji zbor, pa makar da bidam spored nekoj, nekoj shto ne znae da chita i pishuva


Ова што си го напишала погоре спореди го со ова:

Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:



Inaku, spored Biblijata, ne e zabraneto nishto(okolu ishranata), a ako nekoj saka poinaku da tolkuva toa e negov izbor.


Kонтрадикторност сеуште не гледаш? Еднаш велиш според Библијата било така, а потоа според твоето мислење. Ако е според Библијата, поткрепи го тоа со цитати, за да виде факт. Во спротивно да, тоа е според твоето мислење, но не и според Библијата. А твоето мислење не е еднакво на Библијата. А не е еднакво на Б и не е еднакво на Ц. А си е А, Б си е Б, Ц си е Ц.

Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:


Dali me prochita ti mene shto sakav da kazham???


Не само што те прочитав, туку и контрадикторностите одма ги забележав.

Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:


Bog ne e toj shto zabranuva ili dozvoluva neshto - toa sakam da go kazham a ti voopshto ne morash da se sloshish so mene.


Но не го пишува истото во Библијата, како што тврдеше погоре.
А дека Бог забранува некои нешта доволно е да се прочитаат десетте заповеди.

Изменето од Македон - 28.Април.2011 во 01:19
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2011 во 01:26
Originally posted by Македон Македон напиша:

Истотака, благословува корпи со риба и му дава на народот да јаде.

Во големото Христова објава, „Ова е Мојата Реч: Алфа и Омега„ (стр.346 македноско изд.) има објаснување и за тоа:

„Во тнр. чудона намножување стана очигледно дека човекот би можел да живее во изобилство кога би ја исполнувал Божјата волја; оти, универзалниот закон е неисцрплив за духовните битија и за душите и луѓето кои ја вршат волјата на Мојот Отец, кој е нивен Отец.
Моите ученици Ми донесоа лебови и грозје за да ги намножам. Тој ден Ми беа дадени и мртви риби за да намножам. Кога ја зедов таа мртва супстанција во Своите раце, им појаснив на луѓето дека од неа, во значителна мера, беше повлечен потенцијалот на силите на Отецот, високата животна сила, и дека Јас не создавам живи риби за да бидат повторно убиени.
Им објаснив на луѓето дека животот е во сите животни форми и човекот не треба да ги убива нив намерно. Луѓето, особено децата, Ме гледаа тажно. Тие не можеа да Ме разберат, бидејќи живееја во најголем дел од риба, леб и малку друго нешто. Тогаш, по смисла, им реков: Енергиите на Земјата ги одржуваат мртвите риби уште целосни. Така, од Духот на Отецот Јас нема да ви дарам живи риби туку од енергијата на Земјата ќе ви создадам риби кои се мртви, значи вибрациски сиромашни. Тие нема никогаш да носат живот и нема да можат да бидат убиени. Јас ќе ви покажам каков вкус има живото - лебот и плодовите - а каков, во споредба со тоа, мртвата храна.
И за нив создадов од енергијата на Земјата риби кои носеа малку духовна супстанција. Им ги дадов мртвите риби, и им заповедав наедно да јадат и леб и плодови, за да ја осознаат разликата меѓу живата и мртвата храна, меѓу високовибрирачката и нисковибрирачката храна. ...„


Изменето од Majkl - 29.Април.2011 во 00:14
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2011 во 01:53
Дозволете и јас да се надоврзам на ова:
Originally posted by Македон Македон напиша:

А дека Бог забранува некои нешта доволно е да се прочитаат десетте заповеди.

Заповедите се заповеди, не забрани. Тие по смисла велат на пр. „Ти не треба да убиеш!„ Значи, објаснува што треба штое не - не велат забрането ти е ова или она т.е. ја оставаат слободата на човека дали ќе постапува според тие заповеди или не.

Во контекст на темата доаѓа и заповедта „Не Убивај„ или „Ти не треба да убиеш„ како што стои во некои преводи. Некој би можел да приговори дека тоа се однесува само на луѓето не и на животните бидејќи (наводно) Бог преку Мојсеја побарал крвни жртви. Интересно е да се погледнат стиховите од апокрифното евангелие Исусово, 33. глава насловена како „За крвната жртва и простувањето на гревовите„

1.Исус ги поучуваше Своите ученици во надворешниот двор од храмот, а еден од нив Му рече: „Учителе, свештениците велат дека без пролевање на крв нема простување на гревови. Па, можат ли крвните жртви според законот да ги одземат гревовите?„
2.А Исус одговори: „Ниту една крвна жртва на животно, или птица или човек не може да ги одземе гревовите. Оти, како може една вина да се избрише со пролевање на невина крв? Не, тоа уште и ќе ја зголеми вината.
3.Свештениците со големо задоволство примаат такви жртви за помирување од верниците кога овие ќе го прекршат законот на Мојсеј, меѓутоа, за гревовите против законот божји нема простување, освен преку покајување и поправање. (Гл.33:1-3)


На овие стихови Христос даде објаснување во делото „Ова е Мојата Реч„

Јас, Христос,
ја објаснувам, поправам
и продлабочувам речта:


„Мојсеј ги донесе Десетте заповеди од Бога. Кога сфати дека Израелците не ќе можат за кратко време да ги применат Десетте Заповеди, бидејќи најголемиот број од нив со децении мислеа и постапуваа противно на Десетте Заповеди, тој им направи некои отстапки за да ги води преку самопрепознавање до внатрешното искуство. Меѓутоа, многу од Израелците не ги почитуваа ниту отстапките и му се оддаваа и натаму на идолопоклонството. По извесен број генерации тврдоглавите Израилци овие отстапки ги издигнаа до закони.
Жртвувањето животни е против Божјиот закон и, исто така, против Десетте Заповеди.„
(стр.400 македонско изд.)

Изменето од Majkl - 28.Април.2011 во 01:56
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2011 во 12:12

Makedon, voopshto ne mi pagja na um, so tebe da se nadmudruvam ovde i nema potreba da gi stavash moite zborovi pod lupa, zoshto jas NISHTO NE TVRDAM - kako shto velish ti!. I sega treba da se "fatime" za zborovite i da vidime koj e popametniot???
I taka sekogash sakash da bidesh posleden so kazhanoto, pa eve Ti bidi popametnoit, toa mene ne mi pretstavuva ama bash nikakov problem...

Ako mislish deka Bog ti zabranuva bilo shto, sledi gi "negovite zborovi" a mene i moite zborovi ne morash stalno da gi "studirash". Ili, mozhebi smetash deka Ti treba da mi kazhesh kako jas da ja tolkuvam Biblijata?

Kazhav shto sakav da kazham ili mozhebi ne smeam i ne mi
e dozvoleno??? - ovaka nepismena





Изменето од viktorija123 - 28.Април.2011 во 12:20
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2011 во 18:34
Originally posted by viktorija123 viktorija123 напиша:


Ti treba da mi kazhesh kako jas da ja tolkuvam Biblijata?


Не треба јас да ти кажам како ќе ја толкуваш, ама ако тврдиш дека во Библијата нешто не пишува, а јасно е дека пишува, нормално е секој Христијанин да реагира на невистини кажани за Светото Писмо.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1415161718>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.