IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - И Библијата забранува свинско месо
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

И Библијата забранува свинско месо

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 18>
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2008 во 21:20
Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:


A Evangelose neli ako ja ponistil Isus zapovedta za nejadenje,so dozvola za jadenje..Neli toa ne treba da vazet???
A zosto seuste vazet Evangelose????
Zosto uste vazet praviloto vo Stariot zavet deka svinskoto e zabraneto????
 
Не важет, кој рече дека важет? Не си разбрал, си читал, ами не си дочитал..ами сега немам време да ти објасна, че излегва в чаршија, после полноќ че доја пак да ти дообјасна, бива? голема%20насмевка
ајде биди ми со здравје големо%20гушкање
 
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2008 во 21:31
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

не%20вреден

 

Добар сум а? голема%20насмевка епа како, нема лабаво, ако зуцне одма следи :pishtoldz

А пази го ова...

 

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


<FONT face="Times New Roman CYR">

Ниеден ајет Ние не го поништуваме, а ниту, пак, забораваме, а подобар или сличен на него да не донесеме. (Сура 2:106)

 

Христос ја поништил заповедта за нејадење свинско и донел подобра заповед дека може да се јаде се голема%20насмевка

Neli gledas deka si kontradiktoren Evangelose????
Allah kazuvat deka ne ponistuvat,
a Isus ponistil.
A Evangelose???
a jas tebe ke ti objasnam za ovie ajeti,so gi ispastira,Evangelose..
ili mozebi ne si cul za derogacija a ???
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2008 во 21:52
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

efendija, зошто се чудиш што нашиот Бог променил некој закон, кога и вашиот Аллах го прави тоа истото во к*ранот.
 


<FONT face="Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif" size=2>И кога Ние еден ајет ќе замениме со друг... па, Аллах најдобро знае за она што се објавува! Зборуваат: "Ти си, навистина, лажго!" Но, мнозинството меѓу нив не знаат. (Сура 16:101)<FONT face="Times New Roman CYR">


Ниеден ајет Ние не го поништуваме, а ниту, пак, забораваме, а подобар или сличен на него да не донесеме. (Сура 2:106)

<FONT face="Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif" size=2> 

<FONT face="Times New Roman CYR"><FONT face="Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif" size=2>Кај нас барем тоа се објаснува со Стар-Нов Завет, а како вие ќе ја објаснете променливоста на Аллах? Пиши бриши? Пу пу не важи? голема%20насмевка



Svojstveno za tebe "pastorce vo senka",na prasanje da postavuvas kontra prasanje,no so taa razlika sto tvoeto prasanje nema vrska so temava,taka da sega da ti objasnuvam stoe TEFSIR,(za tebe spansko selo),nemam vreme posto i jas treba da skoknam malce nadvor.

2:173a Zabrana svinjetine. Zabrana svinjetine seže daleko u prošlost. Poganim su svinje smatrali Feničani, Etiopljani, Stari Egipćani, a za jevreje je svinjsko meso odvratno, svinja je simbol prljavštine i nevaljalog. U Tewratu (Tori) svinjsko meso se zabranjuje u Levitskom zakoniku (11:7,8) i u Ponovljenom zakonu (14:8,12). Sve što važi za jevreje na osnovu Tore, isto važi i za kršćane na osnovu Evanđelja. Sve što uči Stari zavjet, učio je i Isus Krist. On jasnim riječima kaže da se zakoni Starog zavjeta moraju poštovati bez ikakve izmjene: “Nemojte misliti da sam došao ukinuti Zakon i proroke. Ne dođoh da ih ukinem, već da ih ostvarim.” (Matej, 5:17,19).

Objasni mi ovde sto saka da kaze Isus vo pogorniot citat od Biblijata,pa posle ce prodolzime.

Bez mrdanje levo i desno fokusiraj se na ovie zborovi:

On jasnim riječima kaže da se zakoni Starog zavjeta moraju poštovati bez ikakve izmjene: “Nemojte misliti da sam došao ukinuti Zakon i proroke. Ne dođoh da ih ukinem, već da ih ostvarim.” (Matej, 5:17,19).
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2008 во 21:57
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

A Evangelose neli ako ja ponistil Isus zapovedta za nejadenje,so dozvola za jadenje..Neli toa ne treba da vazet??? A zosto seuste vazet Evangelose???? Zosto uste vazet praviloto vo Stariot zavet deka svinskoto e zabraneto????

 

Не важет, кој рече дека важет? Не си разбрал, си читал, ами не си дочитал..ами сега немам време да ти објасна, че излегва в чаршија, после полноќ че доја пак да ти дообјасна, бива? голема%20насмевка

ајде биди ми со здравје големо%20гушкање

 

 



Ova kazi mu go na nekoj evrein i ce si ja fatis beljata!
P.S. Ne zaboravaj deka te cekam i kaj temata:BIBLIJATA I ALKOHOLOT!

Navrati malce i tamu!
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2008 во 21:59
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

A Evangelose neli ako ja ponistil Isus zapovedta za nejadenje,so dozvola za jadenje..Neli toa ne treba da vazet??? A zosto seuste vazet Evangelose???? Zosto uste vazet praviloto vo Stariot zavet deka svinskoto e zabraneto????

 

Не важет, кој рече дека важет?

I ZOSTO TOGAS EVREITE GO PRIFACAAT????
ILI ZA NIV VAZET A ZA VAS NE A???
E OVA VECE E DVOEN MORAL,a Evangelose????
EDNA ISTA KNIGA,SO DVE SODRZINI,EDNIVE GO PRIFACAAT EDNOVO,DRUGITE NE,NIKAKO DA SE NAJDE RESENIE....
a Evangelos???
Koj e sega ovde u pravo??Evreite ili Hristijanite???

Изменето од Halid ibn Velid - 25.Јануари.2008 во 22:08
Кон врв
blagorodna Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 568
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blagorodna Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2008 во 22:34
Е кој је сеа у право кажите зш планира за утре скара у Трпејца ако бидит вакво времето а у скарата нормално че имат и свињско месо, па појасните сеа да го фрла ал не?
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2008 во 22:52
Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

A Evangelose neli ako ja ponistil Isus zapovedta za nejadenje,so dozvola za jadenje..Neli toa ne treba da vazet??? A zosto seuste vazet Evangelose???? Zosto uste vazet praviloto vo Stariot zavet deka svinskoto e zabraneto????

 

Не важет, кој рече дека важет? Не си разбрал, си читал, ами не си дочитал..ами сега немам време да ти објасна, че излегва в чаршија, после полноќ че доја пак да ти дообјасна, бива? голема%20насмевка

ајде биди ми со здравје големо%20гушкање

 

 



Ova kazi mu go na nekoj evrein i ce si ja fatis beljata!


]



efendija, jas mislev prashuvash za hristijanite i svinskoto ?


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2008 во 23:05
Ipsravno mislis,prasanjeto si ostanuva onakvo kakvo sto e dadeno na pocetokot na temava!

A ti blagorodna,slobodno djitkaj toa svinskoto vo kontenjer,u Trpejca dobro ce si pomines i so telesko!
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2008 во 23:06
Evreite ne se Hristijani, tie voopshto ne priznavaat nishto osven stariot zavet... taka shto analogijata vi e mnogu pogreshna. Ama pusto, neli treba da se najde zabeleshka negde...
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2008 во 23:12
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Evreite ne se Hristijani, tie voopshto ne priznavaat nishto osven stariot zavet... taka shto analogijata vi e mnogu pogreshna. Ama pusto, neli treba da se najde zabeleshka negde...


E ajde jas najdov pak edna zabeleska od Noviot Zavet,iako bese upatena do EvAngelos,bi sakal da go cujam i tvoeto mislenje:

On(Isus) jasnim riječima kaže da se zakoni Starog zavjeta moraju poštovati bez ikakve izmjene: “Nemojte misliti da sam došao ukinuti Zakon i proroke. Ne dođoh da ih ukinem, već da ih ostvarim.” (Matej, 5:17,19).
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2008 во 23:35
Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Evreite ne se Hristijani, tie voopshto ne priznavaat nishto osven stariot zavet... taka shto analogijata vi e mnogu pogreshna. Ama pusto, neli treba da se najde zabeleshka negde...


E ajde jas najdov pak edna zabeleska od Noviot Zavet,iako bese upatena do EvAngelos,bi sakal da go cujam i tvoeto mislenje:

On(Isus) jasnim rije?ima ka?e da se zakoni Starog zavjeta moraju po?tovati bez ikakve izmjene: “Nemojte misliti da sam do?ao ukinuti Zakon i proroke. Ne do?oh da ih ukinem, ve? da ih ostvarim.” (Matej, 5:17,19).


Ajde, ne me povikuvash direktno mene, ama ke mi izvinish shto si davam sloboda da se javam.

Nema nishto chudno vo Negovata izjava. Toj tochno veli deka ne doagja za da menuva bilo sto vo starite zakoni. Tie si ostanuvaat takvi kakvi shto bile, a toj doagja da go ostvari proroshtvoto deka kako Mesaja, koj e proreknat da se pojavi megju evreite, doagja da gi spasi so donesuvanjeto na noviot zakon. Zatoa, ako prochitash malu levo-desno ke najdesh kade veli deka doagja so mech za da go razdeli tako od sin, stari od mladi i t.n. Kako sto imal obichaj da zboruva vo paraboli i simboli, veli deka ne doagja da gi poprava starite zakoni, tuku da gi raskine, da donese novi i so toa da go razdeli staroto od novoto. Onoa sto bilo nekogash si ostanuva da izumre so starata generacija, a novata se oddeluva so noviot zakon.

Mnogu ednostavno efendija za onie koi SAKAAT da razberat, a mnogu komplicirano, zagadochno, pa na prv pogled i kontradiktorno za onie koi slepo odat po dogmata.

Znam deka si inteligenten i vednash ke sfatish.

Изменето од Messenger - 25.Јануари.2008 во 23:39
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2008 во 23:48
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


Ниеден ајет Ние не го поништуваме, а ниту, пак, забораваме, а подобар или сличен на него да не донесеме. (Сура 2:106)
 

Христос ја поништил заповедта за нејадење свинско и донел подобра заповед дека може да се јаде се голема%20насмевка

 
Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

Neli gledas deka si kontradiktoren Evangelose????
Allah kazuvat deka ne ponistuvat,
a Isus ponistil.
A Evangelose???
a jas tebe ke ti objasnam za ovie ajeti,so gi ispastira,Evangelose..
ili mozebi ne si cul za derogacija a ???
 
Алах кажал дека не поништува? Јас контрадикторен? Изгледа македонскиот јазик не ти е баш најака страна, ама сепак се надевав дека како муслиман си имаш некоја своја верзија на к*ранот која подобро ја разбираш. Ајде со моја помош ќе се потрудиме да видиме што Алах вели:
 
Ниеден ајет Ние не го поништуваме, а ниту, пак, забораваме, а подобар или сличен на него да не донесеме. (Сура 2:106)
 
Значи Алах вели дека тој не поништува ниеден ајет, ниту пак заборава доколку пред тоа не донесе подобар од него.
Разбираш до тука? Ок, одиме понатака..
Значи кога Аллах ќе донесе некој подобар ајет, предходниот ГО ПОНИШТУВА.
Значи дали Алах поништува ајети? ДАААА.
Дали, според вас, Исус поништил закон? ДААА.
Дали Алах донесува нов подобар ајет? ДАААА.
Дали Исус донесува подобар закон? ДААА.
Епа како не ви е срам да отварате вакви теми голема%20насмевка
 
п.с. Го знаете она со раската и гредата? намигнување
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2008 во 23:52
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Evreite ne se Hristijani, tie voopshto ne priznavaat nishto osven stariot zavet... taka shto analogijata vi e mnogu pogreshna. Ama pusto, neli treba da se najde zabeleshka negde...


E ajde jas najdov pak edna zabeleska od Noviot Zavet,iako bese upatena do EvAngelos,bi sakal da go cujam i tvoeto mislenje:

On(Isus) jasnim rije?ima ka?e da se zakoni Starog zavjeta moraju po?tovati bez ikakve izmjene: “Nemojte misliti da sam do?ao ukinuti Zakon i proroke. Ne do?oh da ih ukinem, ve? da ih ostvarim.” (Matej, 5:17,19).


Ajde, ne me povikuvash direktno mene, ama ke mi izvinish shto si davam sloboda da se javam.

Nema nishto chudno vo Negovata izjava. Toj tochno veli deka ne doagja za da menuva bilo sto vo starite zakoni. Tie si ostanuvaat takvi kakvi shto bile, a toj doagja da go ostvari proroshtvoto deka kako Mesaja, koj e proreknat da se pojavi megju evreite, doagja da gi spasi so donesuvanjeto na noviot zakon. Zatoa, ako prochitash malu levo-desno ke najdesh kade veli deka doagja so mech za da go razdeli tako od sin, stari od mladi i t.n. Kako sto imal obichaj da zboruva vo paraboli i simboli, veli deka ne doagja da gi poprava starite zakoni, tuku da gi raskine, da donese novi i so toa da go razdeli staroto od novoto. Onoa sto bilo nekogash si ostanuva da izumre so starata generacija, a novata se oddeluva so noviot zakon.

Mnogu ednostavno efendija za onie koi SAKAAT da razberat, a mnogu komplicirano, zagadochno, pa na prv pogled i kontradiktorno za onie koi slepo odat po dogmata.

Znam deka si inteligenten i vednash ke sfatish.



A dali ti razbra messenger?
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2008 во 23:53
A ti "pastorce vo senka" ne zaobikoluvaj ja temata,odgovori direktno na moeto prasanje koe pogore ti go postaviv.Vaka si do usi offtopic.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 18>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,282 секунди.