IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - НОВИ КАМЕРИ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

НОВИ КАМЕРИ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 51>
Автор
Порака Обратен редослед
ivotoyota Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 290
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ivotoyota Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2012 во 03:46
Скрос си ја промашил идејата на мирорлес, ама ај нека ти биде ;)

П.С. Нит сум сликал нит ќе сликам професионално и за апаратче за шетање секогаш ќе земам мирорлес, од повеќе од очигледни причини нели ;)
Кон врв
de-mak Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2011
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 55
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај de-mak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2012 во 22:08
Canon, Nikon, Olympus, Sony и како уште се викаат, сите они се фирми како фармата на вујко ми. Само што вујко ми продава јајца, а овие другите фотокамери и слично. Целта е иста - пари да се заработи!

Од секогаш било да не се понуди цела рака, туку полека, прст по прст...

А за овие “мирорлес“ незнам на кој ги измисли и на кој му требаат, во Гемрманија би рекле «ниту риба, ниту птица..»

за таа цена они што го нудат новиот Canon М, би набавил една компактна и една “SLR“ кои ќе даваат ист, ако не и подобар квалитет на фотографијата.

Но добро, има луѓе кои ја пратат модата па ќе си купат нешто што е поинакво од нормалното...

Кон врв
Martin87 Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 05.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 68
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Martin87 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2012 во 20:18
Секој има право да си го каже своето мислење тука и не се праам дека сум експерт бидејки навистина не сум, ама на интернет читав за сензорот на новава Канон мирорлес камера и дознав дека ке е истиот со тој што е во 650D. А мене искрено не ми се допаѓа тој сензор бидејки има повеќе шум во споредба со еве да речеме никоновите 16 мегапикселни сензори со иста APS димензија. Штета...... како што проаѓаат годините сите гледаат да набутаат што е можно повеќе мегапиксели во сензорот а со тоа ја губиме можноста да сликаме во потемни услови. На пример еве новиов Никон 3200 што излезе сега скоро. Кој к** ке ми се 24 мегапиксели ако апаратот го користам со кит објективот???? Сигурен сум дека огромен дел од тие што ке го купат апаратов нема да купат друг објектив и хард дисковите ке ги полнат со огромни слики кои немаат вистински детаљи. Незнам што е поентата. Дури еве да речеме измислат технологија која ке дозволи за фотографираме 24 мегапиксели со голема количина на детаљи ние нема никогаш да ги користиме. Толкава огромна количина на детаљи се користи едино кога се печатат сликите во принтови кои се поголеми од 2-3 метра.
Кон врв
ivotoyota Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 290
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ivotoyota Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2012 во 15:52
Originally posted by de-mak de-mak напиша:



конечно “движење“ на форумот...
... баш кога мислев никој веќе не се интересира за форумот - нови муабети!!!!

И пвторно експер до експерт! Овој е подобар од оној!

Мене стварно ме чуде од каде ги добивате ставовите кој фотоапарат е подобар...

Canon-от уште не испаднат на пазарот - го знаете како работе????

Canon-от имал само два објективи!!! па сега да. а додека дојде на пазар??? уште колку ќе има?
А ако тие ви се малку, купете си адаптер и ќе имате можност за уште 65 други објективи....

И дајте еднаш кога нешто споредувате со доказ - фотографија.
една фотографија добра и една што не а биав... тогаш човек ќе ви верува можеби за озбилно


Ова е уствари трол... Не смееме да коментираме сега? Значи излезе апаратот и кажувам мислење за во почеток. Не коментирам технички квалитет на фотографиите, едноставно го коментирам системот, кој во почеток е далеку зад другите mirrorless. И не е решение за ваква камера постоечките EOS објективи - за нив има DSLR Canon...

А за тоа што ти кажуваш, никој не спомна каков квалитет на фотографија ќе има или сл...

П.С. Што има лошо да се коментира? Многу лејм е муабет демек сите сте од експерт до експерт... Никој не го рече тоа, ти прв го спомна

П.П.С. За движењето на форумот
Кон врв
de-mak Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2011
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 55
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај de-mak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2012 во 11:11


конечно “движење“ на форумот...
... баш кога мислев никој веќе не се интересира за форумот - нови муабети!!!!

И пвторно експер до експерт! Овој е подобар од оној!

Мене стварно ме чуде од каде ги добивате ставовите кој фотоапарат е подобар...

Canon-от уште не испаднат на пазарот - го знаете како работе????

Canon-от имал само два објективи!!! па сега да. а додека дојде на пазар??? уште колку ќе има?
А ако тие ви се малку, купете си адаптер и ќе имате можност за уште 65 други објективи....

И дајте еднаш кога нешто споредувате со доказ - фотографија.
една фотографија добра и една што не а биав... тогаш човек ќе ви верува можеби за озбилно
Кон врв
Martin87 Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 05.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 68
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Martin87 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2012 во 10:31
BTW uste edna stvar, mene licno mnogu i ne mi e biten izborot na objektivi. Mene sosema dovolen mi e i standardniot zum objektiv sto ide so sonito i kanonot.
Кон врв
Martin87 Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 05.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 68
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Martin87 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2012 во 10:30
Jas mislam deka Sony e najdobar (dobro ne najdobar tuku megu najdobrite) bidejki teloto ima mnogu poveke funkcii nego li Canonot, autofokusiranjeto e daleku podobro i mene licno interfejsot na sonito mi se dopaga poveke. Istotaka pri niski ISO Sony-to uspeva da ulovi neverojatno golema kolicina na detalji so svoite 24 MP no ova mene ne mi e bitno bidejki ja se zadovoluvam i so 5 MP :) . Edina mana spored mene na sonito e toa sto ima dosta pogolem shum pri visoki ISO-a koga go sporeduvame so drugi kameri sto imaat ista golemina na senzor (APS). Ako ja bi kupuval mirrorless kamera bi go odbral sonito, pokonkretno NEX-7 modelot a ne ovoj najnoviov Canon sto izleze pred nekoj den.
Кон врв
ivotoyota Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 290
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ivotoyota Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2012 во 23:25
Зошто е најдобар Sony? Реално, во моментов далеку напред се М4/3, пред се поради изборот на објективи... Стакло од SLR камера не е решение за ваков апарат, само маркетиншки да ги привлечат купувачите... А Canon во моментов има само две стакла, од кои едното од што мора да го имаат (зумот)... Од SLR објективите не рачунам ни еден, за нив си има SLR тела. Sony, исто така нема којзнае колкав избор на стакла, а и тие што ги има се гоооолеми... 20 mm Pana и кој било M4/3 ми се чини е идеално решение за ваков тип на камера
Кон врв
Martin87 Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 05.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 68
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Martin87 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2012 во 22:55
Stoznam ne mi pravi kojznae kolku merak. Ne sum voopsto fan na Sony ama sepak ke kazam deka nivnite mirrorless kameri se mometalno najdobri. Iskreno se nadevav deka Canon ke napravi podobar aparat od ovoj. AF brzinata e uzasno spora. Bas pred malce gledav italijansko video na youtube vo koe se demonstrirasaa sposobnostite na ovoj aparat.
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2012 во 12:53
Nesto sosema novo od canon, novata EOS M linija
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
de-mak Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2011
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 55
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај de-mak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2012 во 21:32
Beste Digital SLR Professional: Canon EOS-1D X
Beste Video Digital SLR: Canon EOS 5D Mark III

vikaat "TIPA" http://www.tipa.com/german/XXII_tipa_awards_2012_13042012103433.php?iExpand1=70


sega uste da ni kazat kade moze da gi kupime..

Изменето од de-mak - 19.Април.2012 во 21:35
Кон врв
love nikon Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јуни.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај love nikon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2012 во 14:16
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:


Originally posted by love nikon love nikon напиша:

Nikon D800 vs D4 - A Quick Comparison

SE ZAPRASAL LI NEKOJ ZOSTO D800 IMA Sensor resolution
36.3 megapixels

A DODEKA D4 E Sensor resolution 16.2 megapixels, I STO BI BILO AKO D4 JA IMASE MUNICIJAVA OD D800-36.3 megapixels, JAS MISLAM DEKA BI BIL TOP GUNS


Toa se razlichni alati nameneti za razlichni raboti.


I ZAKLUCOK OD SETO VOVA E .....???
Кон врв
takeasnap Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 23.Јануари.2012
Статус: Офлајн
Поени: 62
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај takeasnap Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2012 во 00:22
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:


Originally posted by takeasnap takeasnap напиша:



Во превод, резолуцијата на објективите се зголемува кога се во можност со информација да исполнуваат помали пиксели.


Vaka napishano  kazhanovo ne e tochno ... verojatno e lapsus vo pishuvanjeto.

Rezolucijata na objektivite nitu se zgolemuva so zgolemuvanje na brojot na pikselite na senzorot, nitu pak se namaluva so namaluvanje na brojot na pikselite. Taa e konstantna, onakva kakva e dizajnirana i izrabotena od proizveduvachot. 

Senzorot na kamerata nema nikakvo direktno vlijanie vrz rezolucijata na objektivot - toj samo registrira onoa shto dobiva.

No zatoa visokokvaliteten objektiv staven pred senzor so mal broj na pikseli kje bide limitiran od brojot na pikselite zatoa shto  rezolucijata na objektivot ja nadminuva onaa shto mozhe da bide registrirana od toj senzor, a senzor so visok broj na pikseli kje bide limitiran od kvalitetot (rezolicijata) na slabiot objektiv poradi sprotivnite prichini.






Сакав да го упростам објаснувањето на крајот ама изгледа не се разбравме. Делот 'во превод' го напишав за споредба меѓу стакла со различен квалитет иначе многу јасно дека резолуцијата си е константна.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2012 во 18:12
Originally posted by love nikon love nikon напиша:

Nikon D800 vs D4 - A Quick Comparison

SE ZAPRASAL LI NEKOJ ZOSTO D800 IMA Sensor resolution
36.3 megapixels

A DODEKA D4 E Sensor resolution 16.2 megapixels, I STO BI BILO AKO D4 JA IMASE MUNICIJAVA OD D800-36.3 megapixels, JAS MISLAM DEKA BI BIL TOP GUNS

Toa se razlichni alati nameneti za razlichni raboti.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 51>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.