IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Албанскиот расизам кон соседите
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Албанскиот расизам кон соседите

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
Автор
Порака
дуле Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај дуле Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2008 во 19:28
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2008 во 19:35
Аха..

И ти сакаш да ми кажеш дека сите ќе го свртат вниманието на 4-ца луѓе кои само они(според твојата логика а и еве според на Шапкарев логиката) се декларирале за наследници на македонците.....

Абе ајде не ме зафркавај.....

Како прво и прво Рајчев убаво кажал како викало МАКЕДОНСКОТО НАСЕЛЕНИЕ ЗА КАКВО СЕ ОСЕЌАЛО....



Изменето од Vladimir88 - 23.Јануари.2008 во 19:35
Кон врв
дуле Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај дуле Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2008 во 19:48
Правилно си ме разбрал.... простиот народ не му е било да мисли за Александар и неговата мајка Олимпиjа. А знаеш што името "Македонија" во средните векове е било наметнато на византиската тема "Македонија" около Адрианопол (Одрин). Сегашна географска "Македонија" е била тема "Бугарија". По османлијското робство Македонија става провинција "Западна Румелија" (сравни со "Источна Румелија" - демек "Тракија").
Замисили се: кога поимот "Македонија" се вракьа одново по тие места? Кузман Шапкарев го знае...
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2008 во 19:51
Originally posted by дуле дуле напиша:

Правилно си ме разбрал.... простиот народ не му е било да мисли за Александар и неговата мајка Олимпиjа. А знаеш што името "Македонија" во средните векове е било наметнато на византиската тема "Македонија" около Адрианопол (Одрин). Сегашна географска "Македонија" е била тема "Бугарија". По османлијското робство Македонија става провинција "Западна Румелија" (сравни со "Источна Румелија" - демек "Тракија").
Замисили се: кога поимот "Македонија" се вракьа одново по тие места? Кузман Шапкарев го знае...


И Србија...

Македонија и Србија била тема Бугарија ама тоа било поради положбата што ја имала Византија.....
Абе и јас го знам али ајде еве ти пукај....

А неможеш да ме убедуваш дека сите ќе го свртат вниманието на 4-ца кои според логиката на Шапкарев само они се декларирале за македонисти......

А Рајчев убаво си рекол дека македонците се декларирале за НАСЛЕДНИЦИ НА АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИ...

Изменето од Vladimir88 - 23.Јануари.2008 во 19:52
Кон врв
дуле Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај дуле Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2008 во 19:59
Из писмо на Кузман Шапкарев до проф. Марин Дринов, 25 май 1888, Публикувано в Македонски преглед,IX,2, 1934, c. 55; Oригиналът на писмото се съхранява в Музея на Марин Дринов в София.

"...Но по-чудно е името Македонци, което наскоро, едва преди 10-15 години, ни натрапиха и то отвън, а не както някои мислят от нашата интелигенция...

Народът обаче в Македония не знае нищо за това архаическо, а днес с лукава цел от една страна с глупешка от друга, подновено прозвище; той си знае по-старото: Бугари, макар и неправилно произнасяно, даже усвоява си го като собствено и примуществено свое, неже ли за другите Българи. За това ще видите и в предговора на изпратените ми книжици. Той нарича Български език, своето Македоно-българско наречие, когато другите български наречия нарича Шопски..."
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2008 во 20:03

Втората публикувана книга на Пулевски е „Речник од три јазика“ (тријазичник), објавена исто така во Белград во 1875година. Ова дело е особено значајно поради јасната концепција и отворено изнесената идеја за татковината Македонија, за македонскиот народ и македонскиот јазик како посебни во словенскиот свет.




Изменето од Vladimir88 - 23.Јануари.2008 во 20:04
Кон врв
дуле Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај дуле Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2008 во 20:05
Или... можеби е бил само еден (а не цели 4 чоека). Да видим што е казал Славейков:
Изнай-напрѣдъ зехмы думы-тъ на тѣзи млады патрiоты като за шегѫ и за подплахѫ въ горещинѫтѫ на нашитѣ не толкозь серiозны прѣпиранiа. Така и мысляхмы ный до прѣди еднѫ двѣ годины, когато новы разговоры с нѣкои Македонцы ни показахѫ, че работата не е само голы думи, но мысълъ, коѭто мнозина искатъ да прѣкаратъ въ животътъ. И жално, и тежко ни бѣше да слушамы таквызи думы, но ный не ся рѣшихмы да говоримъ за тѣхъ прѣзъ печатътъ, защото ни са виждаше работа доста деликатна, и особено за въ обстоятелствата които прѣкарвахмы. Днесь този въпросъ излезе вече на пазарь благодаренiе на неосмотреливостьтѫ на едного от събратiята ни, и ный смы вече принудены щемъ не щемъ да ся обадимъ.
---
На едного от събратiята, не на повеке... А сега што ке праим?
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2008 во 20:09


http://img182.imageshack.us/img182/3162/rajcevus7.png

Много пѫтя смы чували отъ Македонистытѣ, че тѣ не были Българе, но Македонцы, потомцы на древнытѣ Македонцы
Кон врв
Oho Boho Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tatarin-Dragalevchanin

Регистриран: 14.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Oho Boho Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2008 во 20:21
Влади, молим те довърши изречението...
Кон врв
дуле Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај дуле Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2008 во 20:34
Македонистите са биле точно 4 човека: Пулевски, Шапкарев, Д. Македонски и Драганов. Други е немало. После Шапкарев става болгарист. За другите двама - прочети поподробно, ама и те. Што да правиш - детските болести брзо преминават. Пулески живее во Бугарија и се пенсионира со бугарска пенсија.

Дали можеш да ми напраиш извадок од поемата на Георги Пулевски" Самовила македонска" Досега сум срештал само избрани моменти... Ама има и други моменти за което ништо не пише. Например чул сам што има еден пасаж дето Пулевски жали за неосъщественото обединение на Македонија со Бугарија. Но... не сум видел и затова не коментирам.
П.П. Славејков визира именно Пулевски като "едного от събратiята ни"што имал неосмотреливостьтѫ да постави прашаньто по овој вопрос.
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2008 во 03:36
Originally posted by дуле дуле напиша:

Македонистите са биле точно 4 човека: Пулевски, Шапкарев, Д. Македонски и Драганов. Други е немало. После Шапкарев става болгарист. За другите двама - прочети поподробно, ама и те. Што да правиш - детските болести брзо преминават. Пулески живее во Бугарија и се пенсионира со бугарска пенсија.

Дали можеш да ми напраиш извадок од поемата на Георги Пулевски" Самовила македонска" Досега сум срештал само избрани моменти... Ама има и други моменти за което ништо не пише. Например чул сам што има еден пасаж дето Пулевски жали за неосъщественото обединение на Македонија со Бугарија. Но... не сум видел и затова не коментирам.
П.П. Славејков визира именно Пулевски като "едного от събратiята ни"што имал неосмотреливостьтѫ да постави прашаньто по овој вопрос.


На Рајчев Славков текстот кажува дека биле повеќе...
Сепак не ми одговори на прашањето..значи Рајчев Славков не дава бројка туку вика дека МНОГУ ПАТИ ГИ СЛУШНАЛ МАКЕДОНЦИТЕ КАКО СЕ ДЕКЛАРИРААТ ЗА НАСЛЕДНИЦИ НА ДРЕВНИТЕ МАКЕДОНЦИ НО НЕМАЛЕ ДОКАЗИ ЗА ТОА...
ОД КАДЕ ВО ТОА ВРЕМЕ МАКЕДОНЦИ КОГА НЕЛИ ТИТО НИ ЈА ИЗМИСЛИ ДРЖАВАТА??

СПОРЕД ВАШАТА ЛОГИКА НЕЛИ ТИТО НАС НИ ЈА ДАДЕ НАРОДНОСТА,ЈАЗИКОТ, НАЦИОНАЛНОСТА...
А ВИДИ И ТОА ЗА ЧУДО БАШ СЕКРЕТАРОТ НА БУГАРСКИОТ ЕГЗАРХ ВИКА ДЕКА СЛУШНАЛ МНОГУ МАКЕДОНЦИ КОИ СЕ ДЕКЛАРИРАЛЕ ЗА НАСЛЕДНИЦИ НА АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИ..

Изменето од Vladimir88 - 24.Јануари.2008 во 04:41
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2008 во 03:36
Originally posted by Oho Boho Oho Boho напиша:

Влади, молим те довърши изречението...



ОХО..........Тоа е Реченицата...ЛУЃЕТО БИЛЕ СВЕСНИ ЗА НИВНОТО ПОТЕКЛО....
Кон врв
Калпазан Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Јуни.2006
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Калпазан Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2008 во 01:16
Originally posted by дуле дуле напиша:

Македонистите са биле точно 4 човека: Пулевски, Шапкарев, Д. Македонски и Драганов. Други е немало. После Шапкарев става болгарист. За другите двама - прочети поподробно, ама и те. Што да правиш - детските болести брзо преминават. Пулески живее во Бугарија и се пенсионира со бугарска пенсија.

Дали можеш да ми напраиш извадок од поемата на Георги Пулевски" Самовила македонска" Досега сум срештал само избрани моменти... Ама има и други моменти за което ништо не пише. Например чул сам што има еден пасаж дето Пулевски жали за неосъщественото обединение на Македонија со Бугарија. Но... не сум видел и затова не коментирам.
П.П. Славејков визира именно Пулевски като "едного от събратiята ни"што имал неосмотреливостьтѫ да постави прашаньто по овој вопрос.
 
Дуленце, а ти што си ми бе пиле?
Македонче или бугара?
 
Македонија - Моја Дежела
Кон врв
m__g__ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 591
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај m__g__ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2008 во 02:39
или или и
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.