IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Како треба да изгледа една Христијанка?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Како треба да изгледа една Христијанка?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 8>
Автор
Порака
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2008 во 15:37
OK, i ke kazes kako odi smekanjeto na hristijanski nacin, vo doba koga celta e muvanje? среќа
Postoel i eden poinakov koncept od smekanjeto, UDVARANJE, ama ne e primenliv vo denesni situacii.
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2008 во 15:44
Нели е исто тоа, шмекање, удварање, како не е применливосреќа


Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2008 во 15:53
среќа Искрено ми се допаѓаат повеќе коментарите на sensei.

Originally posted by topsexy topsexy напиша:

a vd vaka kako sto se pravi popameten da ni kaze kao treba toa edna hristijanka da izgleda.............A?
ke ni kazes?


Кажете го тоа вие, јас сакам да ве читам, нема јас да кажувам, да знаев . . ќе си знаев и немаше да прашувам.


Кон врв
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2008 во 15:55
Ne e isto. Udvaranje e potemelen i podolgorocen proces. Ne se isplati ako celta ti e da legnes nesto среќа
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2008 во 16:03
Абе вд, јас ќе знаев и пред да кажешсреќа
Само гледаш, христијанска доблест е да можеш да го кажеш она што го мислиш за вистинито и правилно ако не се согласуваш, без разлика дали другиот припаѓа или не на твојата вера.
И тоа е повеќе од добро и убаво, нелисреќа


Кон врв
topsexy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
10-K-H-HOT

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3022
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај topsexy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2008 во 17:23
Originally posted by vd vd напиша:

среќа Искрено ми се допаѓаат повеќе коментарите на sensei.

Originally posted by topsexy topsexy напиша:

a vd vaka kako sto se pravi popameten da ni kaze kao treba toa edna hristijanka da izgleda.............A?
ke ni kazes?


Кажете го тоа вие, јас сакам да ве читам, нема јас да кажувам, да знаев . . ќе си знаев и немаше да прашувам.


 
 
pa pritoa ne davaj nekoi komentari,neli?
fer bi bilo taka...........samo da ne citas
 
koga ne znaes,nema sto da ne se soglasuvas
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2008 во 17:24
Originally posted by vd vd напиша:





Ги молам браќава муслимани да се воздржат од коментирање, може ќе прашам нешто . . но првин да оставиме Христијаните да дадат профил, како треба да изгледа Христијанка, комплетно.Повелете, ќе ве читам со ШИРУМ ОТВОРЕНИ ОЧИ.


vd, mislam deka hristijanive kazhaa sto imaat da kazhat i muabetov povtorno zastranuva malu... kako sto odi rabotava ili potpolno ke zamre ili ke pochnat da se delat soveti za udvaranje.

Na pochetokot, koga ja postavi temata, im poracha na svoite sovernici da se vozdrzhat od komentiranje bidejki ti sakash prvin hristijanite da se iskazhat, pa potoa ti da gi prashash neshto.

Poveli, prashuvaj sto sakash da znaesh dodeka temava e se ushte aktivna.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2008 во 17:26
Vo sredno uciliste koga bevme vo Ohrid (niz Makedonija) edni moi prijatelki sakaa da vlezat vo sv. naum, no popot koj bese tamu im rece deka ne se soodvetno obleceni (farmerki i maicka ).
Sega ovdeka stanuva zbor za nekoj pravilnik na crkvata ili....
No imam slusanato deka i vo crkvite ovdeka ima pred vlezot natpis kako da se oblekuvaat, dali e ova spekulacija ili navistina e taka.
Pozdrav
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2008 во 17:28
да, точно е
во повеќето цркви, православни и католички се препорачува да се носи наметка но не е задолжително

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2008 во 17:37
Dobra zabeleshka Aisha. I mene me soprea pri vleguvanjeto vo SV. Jovan Bigorski bidejki bev vo kusi pantoloni. Chuvarot na vlezot beshe ljubezen da mi pozajmi nekakvi dolgi pantoloni koi bea chuvani tamu za namernici kako mene. Zhena mi dobi nekakva podolga suknja i taa beshe pushtena da vleze oblechena vo nezinata letna maichka so kusi rakavi.

Toa sto ti go naveduvash i onoa sto jas go dozhevav se odnesuva specifichno za vleguvanjeto vo sveti hramovi, no toa ne e zakon za sekojdnevno oblekuvanje vo sekoja situacija i na sekoe mesto. Crkvata nema da ne anatemisa ako vo zhezhok leten den jas i zhena mi bideme oblecheni vo lesna letna obleka koja prilega za tie klimatski uslovi.

Изменето од Messenger - 21.Јануари.2008 во 17:38
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2008 во 18:32
А кај си отиде моето прашање? го снема тага
Messenger, ти го избриша? Зошто? тага

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2008 во 18:48
Jas vednash ti pishav komentar, ama izgleda ne si go videl.

Edvaj nekako se dogovorivme ovaa tema da bide posvetena na opshtiot lik na hristijankata so akcent na nejzinoto oblekuvanje i odnesuvanje. Ti ja digresirash diskusijava so prashanje koe navleguva vo zhenskata anatomija, seksualnosta i moralot koj proizleguva od toa.

Nemam apsolutno nikakov problem so takov muabet ako se otvori kako posebna tema, no ne sakam ovaa da se svrti natamu.

Ako imash prashanje za temava kako sto e sega vostanovena, poveli prashaj. Ako sakash da go postavish drugoto prashanje, poveli otvori nova tema. Mislam deka ke imash cela lavina od komentari, pa razbiraj se tamu. OK?

Znachi nemam apsoilutno nishto protiv ako otvorish nova tema.

Ovaa ja ostavame kako sto e sega... i onaka edvaj ja spasivme. Ne sakam da ja stavam vo situacija da bide brishana, osobeno koga me zamolija da ja otvoram odnovo.

Se razbravme?

Изменето од Messenger - 21.Јануари.2008 во 18:51
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2008 во 18:54
zarem ne treba da izgleda kako kalugjerkite, so samija crna, molceliva, posvetena na Boga?
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2008 во 19:02
Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

zarem ne treba da izgleda kako kalugjerkite, so samija crna, molceliva, posvetena na Boga?


Kade? Na plazha?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,152 секунди.