IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Како треба да изгледа една Христијанка?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Како треба да изгледа една Христијанка?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 8>
Автор
Порака
Lolita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Ноември.2007
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 135
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lolita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2008 во 03:00
Тимотеј 2:9-10
9 Исто така и жените да се украсуваат во пристојна облека, скромно и претпазливо, не со плетенки и злато, или со бисери или со скапоцени облеки,

10 туку со добри дела, како што им прилега на жените, кои исповедуваат дека се побожни.

Your sweetest nightmare
Кон врв
sard Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Прилеп
Статус: Офлајн
Поени: 1440
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sard Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2008 во 03:43
Originally posted by anakin anakin напиша:

Originally posted by vd vd напиша:

Луѓе, го гледате прашањето, го читате насловот на темата? среќа
Сакам од ваша Христијанска страна да прочитам како тоа една Христијанка треба да изгледа, ама во секој аспект, надворешен изглед, однесување, што може а што неможе . . . значи, би сакал да читам детално опишување Христијанка и се тоа да биде поддржано од Библијата.
Ги молам браќава муслимани да се воздржат од коментирање, може ќе прашам нешто . . но првин да оставиме Христијаните да дадат профил, како треба да изгледа Христијанка, комплетно.
Повелете, ќе ве читам со ШИРУМ ОТВОРЕНИ ОЧИ.




1.nadvoresen izdled- kakov so si saka i misli deka i stoi
2. odnesuvanje- kako smeta deka e potrebno za neja
3. sto moze- moze so saka nikoj ne i brani
4. sto nemoze- pak moze so saka i smeta deka e potreno i dobro za neja


ako i posle ova ne vi e jasno - togas ostanete vo nasa religija i tamu postavuvajte ktiteriumi za ovie vasi prasanja
tuka triteriumi si postavuva sekoja zena poedinecno sama za sebe

За 1. 2. 3. 4. Никој не и брани, зарем и брани, ама што сака и што мисли и дали воопшто мисли.
Остави ги Анакин жените сами да си одговорат. Можат тоа и самите, вака изгледа како да им се улизуваш, а всушност ги навредуваш бидејќи не веруваш дека се способни самите да одговорат, па одговараш во нивно име.

„Треба да се биде достоен на љубовта за да се биде љубен“ - Goethe
www.pravoslavna.mk
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2008 во 09:52
Без гајле, анакин.среќа

Ми се чини дека кога се зборува за жена, башка во смисла како треба да изгледа и како треба да се однесува, секогаш во основа има едно прашање кое лебди.
Сексуалноста на жената, и нејзината сексуална природа секогаш биле проблем, гревот, блудноста на самата нејзина женскост можеби, паѓале на нејзе.
И мене ме интересира повеќе како е тоа претставено конкретно и точно во Библијата и во христијанството, сард, ќе пишеш ли?среќа

Од моја гледна точка, може и ќе згрешам, ама ќе пишам нешто што мислам онака лаички.

Ќе земам 2 женски фигури од Библијата.
Дева Марија била девица, но мислам дека нејзината девственост помалку има врска со сексуалната природа на жената и девственоста, туку како симбол на нејзината невина младост каде божественото се пројавило во човечки лик.
После, Марија Магдалена. Грешница која го продавала своето тело за пари; на едно ниво тука е односот на Исус и луѓето кон гревот општо, ама на второ ниво, Марија Магдалена сепак била жена, која била сексуално активна. Позади телесното, она нагонското кое е во прв план кај неа, таа всушност покажала таква верност, љубов и предаденост кон Бога, како скоро никој од толпата која ја осудила.


Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2008 во 09:58
ene ja svrti vodata na vodenicata kade im i bila namerata- od oblekuvanjeto do  sexualnosta i bludnicenjeto
so ti  kazav messendzer??????

prokleto perfidna tema


so posle 2000 godini imat nasi zeni kristijanki vrska so biblijata?????
ami za kogo se modnite kreatori?????
DIOR I KOMPANIJA
SE ZNAE ZA KOGO - a tie so sakat da se nosat po terk star stotici godini
da znaat deka civilizacija ne gi ceka i se samo smetnja


Изменето од anakin - 21.Јануари.2008 во 10:01
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2008 во 10:52
Originally posted by Lolita Lolita напиша:

Тимотеј 2:9-10
9 Исто така и жените да се украсуваат во пристојна облека, скромно и претпазливо, не со плетенки и злато, или со бисери или со скапоцени облеки,

10 туку со добри дела, како што им прилега на жените, кои исповедуваат дека се побожни.



среќа баш добар цитат, ми се допаѓа, пристојно, скромно, без скапоцености, работење добри дела.

Originally posted by Kali Kali напиша:


Дева Марија била девица, но мислам дека нејзината девственост помалку има врска со сексуалната природа на жената и девственоста, туку како симбол на нејзината невина младост каде божественото се пројавило во човечки лик.
После, Марија Магдалена. Грешница која го продавала своето тело за пари; на едно ниво тука е односот на Исус и луѓето кон гревот општо, ама на второ ниво, Марија Магдалена сепак била жена, која била сексуално активна. Позади телесното, она нагонското кое е во прв план кај неа, таа всушност покажала таква верност, љубов и предаденост кон Бога, како скоро никој од толпата која ја осудила.


Ова нели се дава големо значење на "биди девица"? И, се дава значе на каењето после извршувањето на тоа, продавањето на своето тело за пари? Значи, си правела што си правела, секој греши, покај се и гревот ќе ти биде простен!




Изменето од vd - 21.Јануари.2008 во 10:53
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2008 во 13:57
anakinсреќа ...па викам, ај да преминеме на главнотосреќа Зарем имаме нешто од што треба да се срамиме и да ќутиме? Јас ненамигнување

vd. Акцентот не беше ставен на каењето и гревот на Марија Магдалена со продавање на телото.

Мојата поента е дека женската сексуалност не е грешна, и дека сексот не е грев. Поентата е во доблесноста на жената, во суштинското кое таа го носи во себе. Христијанската жена е видена како многу повеќе од сексуална фигура.


Изменето од Kali - 21.Јануари.2008 во 14:09
Кон врв
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2008 во 14:10
Originally posted by Kali Kali напиша:

Мојата поента е дека женската сексуалност не е грешна, и дека сексот е грев.


The devil is in the detail. Се зависи во каква форма се манифестира таа сексуалност. Реалноста е збир од форми и метафори. Не е сеедно.
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2008 во 14:20
Па ајде ќе земеме репер, машкото, за да видиме како е и што е.
Како и во исламот, жената и нејзината сексуалност се просудува според машкиот поглед, таа предизвикува со самата женственост, и поради тоа ќе се покрие за да се заштити и за да го заштити машкото- да не биде предизвикан.

Е сега, збориме за христијанската жена.
На пример,  Русинките, православни христијани- сум ги видела како се однесуваат во црква. Жените се скромни, покриени со марама, зрачат со мир, љубов и топлина, многу побожни.
Низ град, се облечени како и секоја западна девојка, тие ја познаваат својата убавина и ја слават, уживаат во неа, имаат некоја сексуална слобода во изразот. Дали тоа значи дека и предизикуваат? Не. Тие својата скромност ја носат со себе, но истовремено и се зрели и остварени девојки/жени. Ако машкото се најде предизвикано, па веројатно и на него ќе падне одговорноста.среќа


Изменето од Kali - 21.Јануари.2008 во 14:21
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2008 во 14:31
i toa li vi e opishano vo biblijata?,.....svashta!смеење
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2008 во 14:44
Originally posted by Kali Kali напиша:

Па ајде ќе земеме репер, машкото, за да видиме како е и што е.
Како и во исламот, жената и нејзината сексуалност се просудува според машкиот поглед, таа предизвикува со самата женственост, и поради тоа ќе се покрие за да се заштити и за да го заштити машкото- да не биде предизвикан.

Е сега, збориме за христијанската жена.
На пример,  Русинките, православни христијани- сум ги видела како се однесуваат во црква. Жените се скромни, покриени со марама, зрачат со мир, љубов и топлина, многу побожни.
Низ град, се облечени како и секоја западна девојка, тие ја познаваат својата убавина и ја слават, уживаат во неа, имаат некоја сексуална слобода во изразот. Дали тоа значи дека и предизикуваат? Не. Тие својата скромност ја носат со себе, но истовремено и се зрели и остварени девојки/жени. Ако машкото се најде предизвикано, па веројатно и на него ќе падне одговорноста.среќа

Значи треба да се тргне одговорноста од жената. Па веќе е тргната, ете гледаме во модерното општество. И очигледно е дека кога браната е срушена настапува поплавата.

А нема потреба да говориме за жените кои носат скромност во себе а надвор покажуваат сексуални атрибути. Тоа е илузија. Сите добро знаеме жената колку детално и со прецизна намера одбира како ќе изгледа. Ако и се прозира прслукот, ако има деколте, ако има шлиц до горе или кратка сукња,... значи дека таа намерно одбрала да провоцира и да зрачи со сексуална енергија. Целата внатрешна пристојност тука веќе паднала во вода, и ја однела матната.
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2008 во 14:57
Кажав дека е обострана одговорноста.

Мене сеуште не ми е јасно кој е проблемот со сексуалната енергија која ја зрачи жената, кажав дека таа не е грешна според мене.
Уште повеќе, не мора да носи кратка сукња за да ја зрачи. Јас највеќе зборам за она што е убаво облекување и нормална пристојност.
Кон врв
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2008 во 15:02
Originally posted by Kali Kali напиша:

Мене сеуште не ми е јасно кој е проблемот со сексуалната енергија која ја зрачи жената, кажав дека таа не е грешна според мене.
Уште повеќе, не мора да носи кратка сукња за да ја зрачи.


Nema problem vo seksualnata energija. Sekoja zdrava mlada zena zraci, a nekoja i so kebe da se pokrie dzabe i e среќа
Poentata e vo svesnata namera i simbolikata.
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
topsexy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
10-K-H-HOT

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3022
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај topsexy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2008 во 15:10
a vd vaka kako sto se pravi popameten da ni kaze kao treba toa edna hristijanka da izgleda.............A?
ke ni kazes?
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2008 во 15:16
Па и со свесната намера.
Ајде, баш сакам да видиме што значи тоа христијански.

И се допаѓаш, свесно сака да те заведе...еве со поглед.
Ти се допаѓа, и свесно и несвесно сакаш да ја заведеш.

Со други зборови, се шмекатенамигнување

Да не си правиме игра на зборови, јасно е дека моралните, семејните, духовните вредности ни се загрозени денеска на сите. Значи зборувам за нешто што е во едни доблесни рамки на машко-женски однос, и во христијанска смисла.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.