IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - ЕФТИНИ ДИГИТАЛЦИ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ЕФТИНИ ДИГИТАЛЦИ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
mickeymkd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mickeymkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2008 во 18:33
Originally posted by Александар_А Александар_А напиша:

Сега ќе те демантирам.

Апаратов до пред година и пол (до две, преку сила) го гледав во една продавница, нов, неотпакуван, најлончињата му стоеа неодлепени. Така да... значи можно е да се најде нешто заостанато по магацини.
СД картичките ми сееееее..... така, некако ми се малечки.... што знам не ми се допаѓаат, можеби затоа што веќе имам неколку ЦФ кои би можел да ги користам и на овој апарат.голема%20насмевка


A se desava da se najde ali neznam koj bi go zemal koga togas veke imalo i s2is i s3is. Sigurno ne bil na nekoj neviden popust.
Mislam deka seuste vo zastapnikot na Olympus do gimnazijata JosipBroz ima nekoj Olympus E1, E20 ili E10 po cena od 2000evra ali koj ke go kupi.среќа

Sto se odnesuva do CF kartickite samo vo DSLR se upotrebuvaat, kaj kompaktite veke od damna gi isfrlija. Mislam deka taa generacija na Canon: S1is, A70, A80... bea poslednite so CF karticki.
Sto ne kaza deka sakas kompakt sto prima CF, jas prodavav Canon A80.голема%20насмевка
Canon Powershot S90,Sony DSLR A700,Sony 18-70mm f3.5-5.6 DT,Sigma 10-20mm f4-5.6 EX DC,Sigma 17-70mm f2.8-4.5 DC, Tamron 90mm f2.8 SP AF Di,Minolta 70-210mm f4 AF,Minolta 50mm f1.7 AF,Sony HVL-F56AM.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2008 во 09:17

Јас имав Canon A75, ама работата беше за S1is. Многу сакав ама не го купив. Ми го продале за малце.намигнувањеголема%20насмевка

Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2008 во 11:17
Originally posted by safra safra напиша:

Некако ми се чини дека тоа што го гледам на екранот кај S1 IS (на пример колку е осветлена сликата-контраст) кога ќе ги извадам на компјутерот ми стојат како да се потемни, додека со А70 тој проблем го немав.


Site p&s davaat prilagodena, a ne verna slika na rezultatot. Duri i kaj poniskite klasi na DSLR aparati.
Retki se i onie na koi mozes da im veruvas na boite sto gi prikazuvaat


Цитирај Пред да го купам отидов на www.dpreview.com и споредував фотки од двата модела и мислам дека S1 Is ми остави голем впечаток.Има убави бои, по природни од А70.


Ne e cudo! S1 e podobar aparat od A70.
Prirodni boi ne baraj ni od DSLR aparat, osven ako ne kosta, samo teloto na aparatot, od 1500EUR pa nagore.
Sepak, ne ocekuvaj deka ce ti se dopadne fotografijata od aparat koj dava apsolutno prirodni boi намигнување


Цитирај Инаку сум тотален аматер ама имам добро око за фотографија..Можам ли некому од вас да пратам некои фотки па да ми кажете дали е ок или не???


Ako te interesira dali ti se fotkite OK, uploadiraj gi na www.foto.idividi.com.mk, pa ako sakas pusti tuka link do portfolioto
Ako te interesira cisto tehnicki za aparatot sto mislime, ili dali mozebi ima nekakov problem aparatot, pusti na mire_slavejkov@yahoo.com slobodno, no pravo stavi go aparatot na stativ i napravi test fotografii na razlicni blendi.

Цитирај
И дали ако сликам со помала резолуција би ми биле поостри фотките??? Што добивам а што губам во тој случај???
Се надевам дека ќе добијам одговор...
Поздрав


Maksimalna rezolucija vo sekoe vreme!
Za kratenje na rezolucija e lesno, za zgolemuvanje e mnogu tesko намигнување


Изменето од Mire - 23.Јануари.2008 во 11:17
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
safra Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 54
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај safra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2008 во 11:30
Луѓе ај ѕирнете на идивиди фото имам 2 фотки објавени. Едната е сликана пред две години “лудиот јавач“ со mustek, а другата е “залез на сонцето“ сликана со S1IS...Молам КОМЕНТАР ....
П.С. Секој ден по една фотка [:D/]
Кон врв
safra Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 54
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај safra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2008 во 11:43
Мире сега те видов дека си пишал...Благодарам на советите...Ке се обидам да ти пратам некои оригинални фотки...По долго разгледување и споредување со предходните мои дигиталци сватив дека сум во заблуда со тоа што мислам дека апаратот има некаква оптичка мана..Сепак ке те контактирам за стручен совет.ОК?
Секогаш сликам во М-мод 2048 х 1536 со superfine
Што се однесува до А70 има полесен и подобар макро режим.Дефинитивно
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2008 во 08:29
Originally posted by safra safra напиша:

Луѓе ај ѕирнете на идивиди фото имам 2 фотки објавени. Едната е сликана пред две години “лудиот јавач“ со mustek, а другата е “залез на сонцето“ сликана со S1IS...Молам КОМЕНТАР ....
П.С. Секој ден по една фотка [:D/]


Safra, pusti link do portfolioto ... nema valjda da ne macis da gi barame niz sajt po ime na fotografija (ne ti znam ni ID)изненадување
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2008 во 09:24
vo ova portfolio ima lud javac, a i komentar od mire задоволство

http://foto.idividi.com.mk/portfolio.asp?ID=9239
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
safra Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 54
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај safra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2008 во 10:10
Александар - Твое мислење друже А????
Фала САШЕБТ - имаш добри фотки
Кон врв
safra Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 54
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај safra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2008 во 10:12
http://foto.idividi.com.mk/myphotos.asp
мислам дека ова го бараше Mire
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2008 во 10:14
Е вака знаеш што ќе ни отвори? Нашите фотки.голема%20насмевка
Дај го линкот ама без да си логиран, или кажи под кое име и презиме да те бараме.
Кон врв
safra Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 54
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај safra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2008 во 10:28
Димитар Мијов
http://foto.idividi.com.mk/portfolio.asp?ID=9239
 
 
 
(го поправив линкот да може да функционира) Александар_А


Изменето од Александар_А - 24.Јануари.2008 во 10:58
http://foto.idividi.com.mk/portfolio.asp?ID=9239    
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2008 во 11:00
Димитар, по овие две фотографии неможе да се оцени квалитетот на фотографијата како фотографија.
Инаку, убаво забележан момент е скокот на моторот.
Кон врв
safra Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 54
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај safra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2008 во 11:35
Ок пријателе..Ова со фотките е чисто онака..Ке ве известам кога ке пратам фотки од S1IS..Онаа залезот на сонцето е со него сликана ама таму нема што многу да се види. Видов имаш сликано со А75...денес пратив нова сликана со А70. А со новиот и не сум излегол на терен..само онака од прозор што фоткам..Се некако немам време-но ќе најдам време викендов што следи..
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2008 во 11:53
Dimitar, na pcelickata bas i nemam sto da ti kazam, no ti ostaviv komentar i na Zalezot http://www.foto.idividi.com.mk/viewphotos.asp?ID=38372

Voobicaeno sum prilicno otvoren vo komentarite, ne zameraj. Takov mi e stilot, sosema dobronamerno e ... a i se tuku ce se najde ponekoja troska dobar sovet i vo toa намигнување
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.