IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Вежбање
  Активни теми Активни теми RSS - Сакате да вежбате? Ви треба мотивација?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Сакате да вежбате? Ви треба мотивација?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 78910>
Автор
Порака
Ѓороски Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Декември.2011
Локација: Скопје
Статус: Офлајн
Поени: 21
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ѓороски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2011 во 17:40
Дајте некоја мотивација, да се вратам назад во теретана.
Кон врв
sanja-a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Only God Can Judge Me!

Регистриран: 12.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 13457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sanja-a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2011 во 19:03
и јас одвреме на време се демотивирам а си почнав добро пред некое време
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн
Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2011 во 00:41
motivacija, uf motivacija.....nedostizno nesto...........
Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот
Кон врв
Ѓороски Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Декември.2011
Локација: Скопје
Статус: Офлајн
Поени: 21
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ѓороски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2011 во 20:23
МотивацијаКон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јули.2013 во 08:34
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2013 во 13:31

Редовното вежбање не е ефиксно само како превенција од вишок килограми, туку истовремено е лек за скоро секој медицински проблем, од несоница до болки во грбот.

zdravstvenite-problemi-se-resavaat-so-vezbanje-1

„Кога е во прашање спречувањето на медицински проблеми, вежбањето е еден од најдобрите лекови кои ни се на располагање” – вели Давид Кац, основач на Центарот за превенција на Јеил Универзитетот.

Нервоза

Докажан начин за ослободување од нервозата и стресот се кардио вежбите. Забрзувањето на работата на срцето  зголемува ослободување на неуротрансмитери кои се задолжени за подобрување на расположението, како серотонинот. Студија објавена во магазинот “Medicine & Science in Sports and Exercise” покажала дека 30 минутно умерено вежбање, како џогирање, ја зголемува нашата отпорност на стрес. Лицата кои константно вежбаат се помалку подложни на стрес, нервоза и депресија.

Поспаност во текот на денот

Наместо да се налевате со кафе, кое подоцна може да ви направи проблеми со ноќното спиење, раздвижете се. Лицата кои се придржуваат до оние препорачани 150 минути активност во текот на една недела имаат 65% помали шанси да заспијат преку ден.

Лицата кои вежбаат побрзо заспиваат и поцврсто спијат

За ова се задолжени неколку фактори: намалување на телесната температура во тек на вежбањето, зголемување на производството на хормонот мелатонин кој помага полесно да заспиеме и ја буди потребата на телото да го обнови своето ниво на енергија.

zdravstvenite-problemi-se-resavaat-so-vezbanje-4

Болка во грбот

Мускулите околу половината со текот на годините слабеат, а секојдневното седење покрај компјутерот дополнително ги слабее. Истражувањата покажале дека најдобар лек за здрав грб, се вежбите со тегови. Овие вежби можат да помогнат смалување на болките во грбот од 30 до 80% за период од 10 до 12 недели.

Потреба за храна

Ако сакате да покажете цврста волја и сепак да ен го изедете големото чоколадо кое ви се смешка, подобро веднаш да тргнете на вежбање. Во моментите кога велиме дека ни се јаде благо, всушност тоа е само порака на нашиот мозок дека ни е потребен допамин, неуротрансмитер кој еповрзан со центарот за наградување во мозокот. Оваа вежба скоро веднаш ќе исчезне штом започнеме со вежбање, бидејќи како и храната, така и вежбањето значително го зголемува нивото на допамин.

zdravstvenite-problemi-se-resavaat-so-vezbanje-5

Потење во тек на ноќта

Во периодот на менопауза, како и годините кои и претходат, 80% од жените страдаат од симптоми како топлотни бранови и потење во тек на ноќта. Вежбањето помага да се одржи здрав индекс на телесна маса, што е клучно доколку чувствувате жештина. Доволно е само 30 минути вежбање, како трчање на трака, за да овие симптоми се смалат за 75% во рок од 24 часа.

Слаб имунитет

Аеробик вежбите претставуваат природен начин да се одбраниме од настинки и грипови, бидејќи ги префрлаат имуните клетки од ткивото во крвотокот, каде всушност напаѓаат вирусите и бактериите. Истражувањето на проф. Дејвид Нимен покажува дека доколку имаме по 5 кардио тренинзи во текот на неделата, може да ги намалиме деновите поминати во боледување за 43%.

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2013 во 14:07

Кога ќе се решите да вежбате, важно е да бидете упорни и сигурни во она што сакате да го постигнете. Потребно е и да бидете доволно информирани за се што е поврзано со вежбањето.

7-najgolemi mitovi za vezbanjeto

За вас издвоивме 7 митови на кои луѓето најчесто веруваат:

Мит број еден: Кардио-справата знае точно колку калории имате согорено

Ни лентата за трчање ни степерот не се видовити. Секако дека даваат сè од себе да дојдат до што поточен број на калории кои сме ги потрошиле, но овие справи не ја знаат композицијата на нашите тела (многу од нив не го ни земаат во предвид полот и телесната маса). Она што всушност го гледаме на екранчето е субјективна претпоставка и овие бројки варираат од справа до справа.

Мит број два: Жените би требало да се држат понастрана од теговите, во спротивно би изгледале како професионални борачи

Веќе кажано...ова не се случува преку ноќ. Секоја здрава девојка која практикува тренинг со оптеретување согласно со својата тренинг рутина – ќе согори повеќе калории!

Мит број три: Се додека посетувате теретана 30-45 минути, дозволено е да се јаде се што ќе посакате во преостанатиот дел од денот

Теретаната не може да ја победи лошата исхрана. Исто така, ефектите на вежбањето може да ги избрише и предолгото седење. Докажано е дека луѓето кои поминуваат подолго време во седечка положба се поподлежни на различни болести за разлика од оние кои редовно се движат.

Мит број четири: Вашата тежина кажува сè за Вас

ОК, подалеку од вагата. Вашата тежина не кажува сè за Вас и никако не е најдобар показател за вашата физичка подготвеност и изгледот. Без разлика дали ќе видите промена на вагата или не, вежбањето прави да се чувствувате подобро и да изгледате подобро, а допринесува и кон подобро здравје - генерално. Можеби на вагата се прикажува и некоја врзана вода во телото (од која можете да се ослободите доколку пиете што повеќе вода!). Исто така, телесната тежина варира различно во различни периоди од денот или месецот.

Мит број пет: Подолго вежбање со помал интензитет согорува повеќе калории

Вежбите со намален интензитет, како што е шетањето или возењето велосипед, се помалку стресни и напорни, но некој некогаш кажал голема и дебела лага кога рекол дека со напорното вежбање согоруваме јаглехидрати наместо масти. Погрешно. Што поинтензивно вежбаме, толку повеќе калории согоруваме. Толку едноставно!

Мит број шест: Нема болка - нема ни добивка.

Чувството на непријатност во текот на вежбањето е ОК и значи дека правите добра работа, но никогаш не би требало да чувствувате болка. Вежбајте паметно!

Мит број седум: Квалитетното истегнување ги спречува повредите.

Не. Заборавете на стандардните методи на истегнување и опуштање пред вежбање – можат да предизвикаат контраефект. Доколку премногу го опуштите своето тело, го ставате во опасност. Наместо тоа се препорачува малку поживо истегнување кое ќе го поттикне движењето.

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
sanja-a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Only God Can Judge Me!

Регистриран: 12.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 13457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sanja-a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2014 во 21:46
Поголема мотивација од реченицата:
-Ќе видиш еден месец ќе вежбаш и ќе се откажеш!
според мене Нема...они мене

Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн
Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14566
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2014 во 00:30
и да не сакам 
морам 
имам проблем со коленото .....
Кон врв
sanja-a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Only God Can Judge Me!

Регистриран: 12.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 13457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sanja-a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2014 во 20:15
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2014 во 23:33
Повелеле едно мотивациско видео,има тамо на тубата и многу други 
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2014 во 09:46
Ова некако не ми се верува дека за само 40 дена добил ваков резултат и тоа STEROID FREE ...замисленост
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2014 во 13:53
Бранко кај Милчо на профил би искоментирал...
-Фотошоп!
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2015 во 20:22
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 78910>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.