IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Вежбање
  Активни теми Активни теми RSS - Сакате да вежбате? Ви треба мотивација?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Сакате да вежбате? Ви треба мотивација?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 10>
Автор
Порака
doriangray Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Опсесивен компулсивец

Регистриран: 03.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1460
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај doriangray Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 17:29
Ajде малце мотивација:


Don't tell me what to do 'cause I'll never be uptight like you.
Don't look at me that way 'cause I ain't never gonna change.
And if you're talking about my life you're only wasting your own time!
Кон врв
BidiFit Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 454
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BidiFit Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2008 во 23:43
Така си е!! Ова е мотивација до крај.хаххаххах
Кон врв
BidiFit Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 454
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BidiFit Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2008 во 13:27
Дали ги искористивте овие два прекрасни денови? Додуша во саботата се работеше ама имше време и за малку рекреација. Не пропуштајте ни еден миг,бидете во форма,бидете фит!!!
Кон врв
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 10:28
 
ili
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!
Кон врв
BidiFit Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 454
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BidiFit Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 17:22
Дали навистина знаете што е ФИТНЕС?

Фитнес тренингот е неопходен за одржување на здравјето кај луѓето.Дебелината е моментално најголем проблем во Америка, како земја со најголем број дебели луѓе. Како возрасните така и децата подеденакво се засегнати од наглото здебелување, што не е исклучок и кај нас, но во мал процент.Со вишокот на килограми доаѓаат и други здравствени проблеми,како што се: рак,болестите на срцето,проблеми со дишењето и т.н.

Фитнес тренингот не е само за да се подготвите да истрчате маратон или за да направите голема мускулна маса пред боди-билдинг натпревар на кој сакате да победите. Напротив, тука станува збор за здраво живеење и активности кои ги јакнат мускулите како и целото тело и му помагаат на истото да функционира по ефективно и поефикасно. Најдобар фитнес тренинг е кога сите делови од телото се активни и се затегнати.

Компоненти на фитнес тренингот

Фитнес тренингот не треба да биде посебно тежок или комплициран.Секако, има и такви луѓе кои знаат се за фитнесот,милион различни типови на вежби и како сите тие влијаат на различните делови од телото,но вие не морате да се трудите толку околу тоа. Во суштина,фитнес тренингот трае помалку одколку што вие мислите. Едноставно се состои од некои кардио активности,како што се: трчање,возење велосипед или некоја елиптична справа,пешачење,пливање и тн. Само 20 или 30 минути дневно,четири дена во седмицата е доволно за да постигнете постепени промени во изгледот на вашето тело и во тоа како се чувствувате и како функционирате.

Значи,кардио вежбите заземаат голем дел од фитнес тренингот,но и другите вежби се важни и не ги заборавајте! Вежбите за јакнење на мускулите се неопходни за да ги одржуваат мускулите и зглобовите здрави и во добра состојба, а на тој начин им помагаат на коските да останат цврсти и заштитени. Зацврстувањето на мускулите е неопходно и не значи дека вие треба секој ден по час и половина да кревате тегови,тоа не важи за вас.
Со комбинирање на кардио вежбите и вежбите за зацврстување на мускули ќе остварите подобар ефект,но за тоа ќе ви треба малку подолго време и правилно комбинирање. Секоја претходна вежба треба да ја олеснува наредната за да има солидни резултати, тоа е правилно комбинирање.

Другиот дел на фитнес тренингот е често заборавеното истегнување.Истегнувањето е клучно за да не повредите некој мускул,зглоб или лигамент.Истегнувањето ја подобрува вашата ментална концентрација и состојбата на мозокот бидејќи се фокусирате на дишењето,кое му доведува поголеми количини кислород на мозокот и така го релаксира. Ова е најдобриот начин за почнување и завршување на вежбањето.Соодветно истегнување дава подобри резултати при вежбањето,ви помага да не се повредите при тоа ,полесно да се опоравите од напорното вежбање кога се работи за подготовки за натпревари.
Кон врв
BidiFit Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 454
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BidiFit Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Март.2008 во 19:32
Кон врв
BidiFit Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 454
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BidiFit Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2008 во 01:51
Кон врв
BidiFit Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 454
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BidiFit Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2008 во 19:25
ФИТНЕС ЗА СЕКОЈА ЖЕНА

Оваа статија нека биде повик до женскиот пол за помасовно вежбање, односно спортување без оглед на возраста и проблемите поврзани со здравјето.

Кинезиологијата или со други зборови спортската наука потврдува дека луѓето кои се движат или физички се активни, односно спортуваат или вежбаат имаат подобро здравје и подолг живот. Физичката активност преку фитнес програмите за вежбање или спортувањето поврзано со натпревари е од особено значење за секоја жена во современото општество. Овие активности и кај мажите и кај жените вршат позитивни промени и од биолошки и од психолошки, а и од социолошки аспект.

Кај нас вежбањето на жената во однос на мажот е изедначено од раѓање до стапување во брак. Потоа, голем број жени заради обврските со семејството се откажуваат од спортските активности, со што се создаваат и некои здравствени проблеми. Без оглед на возраста, за секоја жена може да се направи фитнес програма за вежбање, која во комбинација со оптимална исхрана ќе овозможи слабеење и формирање на подобра фигура и убавина со поголемо позитивно расположение и зајакнато здравје.

Заради биолошките специфичности на жената се препорачуваат посебни програми за вежбање за време на менструалниот циклус, за време на бременост, како и за периодот на климактериум. Голем број научни истражувања ги потврдуваат позитивните ефекти кај жените кои организирано вежбале во овие специфични периоди од животот.

Гојазноста како еден поизразен проблем кај жените често пати се решава со строги диети без вежбање. Овој приод може да даде релтивно брзи ефекти, но во однос на здравјето не се препорачува. Секако дека диета комбинирана со вежбање е најдобриот начин за слабеење, каде здравјето се подобрува со позитивно расположение, со поголеми физички способности и со висок елан за работа.

Кардиореспираторното, односно аеробното вежбање во комбинација со вежбите за флексибилност е најповолно за слабеење и одржување на тежината на телото во оптимални рамки.

Одењето, трчањето, планинарењето, возењето велосипед, пливањето и другите циклични движења на фитнес справите претставуваат основа за избор на активности со кои ќе се постигнат позитивните промени во женскиот организам. Особено по четириесетата година, кога почнуваат климактерични промени често проследени со депресии, се препорачува фитнес програма прилагодена на здравствениот статус, со која без сомнение има големи позитивни ефекти, особено во емоционалниот живот на жената.

Кај помладите жени се препорачува физичка активност со спортување или фитнес програми, меѓудругото и од превентивен аспект за ублажување или спречување на болна менструација, за полесно носење на плодот за време на бременост, за намалување проблеми со стерилност, остеопороза, проширени вени, главоболка, акни на лицето и друго.

Ќе бидеме она во што веруваме, онолку колку што веруваме!
Кон врв
nikita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1610
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2008 во 16:36
jas sakam da si gi zategnam nozete t.e.butovite ama ne znam kako i plus mi treba dobra motivacija
bidifit mi treba dobar sovet od tebe HELP!!!
She sells seashells by the seashore...
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 00:01


...ОВАА,ЈА ГЛЕДАМ ЦЕЛ ДЕН СЕ ЧАТАЛИ

Изменето од zagor - 05.Април.2008 во 00:01
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 00:03....ЕВЕ ВИ ИДЕЈА!!!БЕЛКИ ЌЕ ПОГОДИТЕ НЕКОГО ...
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
BidiFit Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 454
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BidiFit Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 20:48
Поголема мотивација од тоа дека доаѓа лето здравје!! На плажа нема мрдање, мора да се покаже тоа што се има!!! Затоа има уште малку време побрзајте да изгледате одлично. Почнете од утре. Било каква вежба е вредна. Нао ис д мад`р!!!!
Кон врв
nikita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1610
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 21:41
fala,fala se nadevam deka od utre ke po4nam
i da te popravam now is the mother,nekako ne ti odi angliskiov?
She sells seashells by the seashore...
Кон врв
BidiFit Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 454
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BidiFit Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2008 во 12:22
Ајде тоа "now is the mother" напиши го на македонски па да видиме као ќе го напишеш? Финтата беше на македонски, ама добро е што фаќате забелешки
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.