IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Вежбање
  Активни теми Активни теми RSS - Сакате да вежбате? Ви треба мотивација?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Сакате да вежбате? Ви треба мотивација?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 10>
Автор
Порака
BidiFit Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 454
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BidiFit Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2008 во 12:36
Originally posted by baso baso напиша:

retko takvi obicno lugeto ke povezbaaat mesec dva i bidejki nema vidlivi efekti odma se otkazuvaat i si prodolzuvaat po staro

Видливи ефекти нема за кратко време,тоа сите го знаат. Но најбитна е мотивацијата и волјата. Ако после секое вежбање ве пофали некој или сами си подарите некоја мала наградичка ќе го преминете тој тежок период и потоа вежбањето ќе ви стане стил на живеење а не нешто што морате да го правите. Истото важи и за здравата исхрана!!!
Кон врв
BidiFit Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 454
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BidiFit Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2008 во 18:00

Како е а?
Кон врв
BidiFit Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 454
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BidiFit Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2008 во 16:31
ПОЧНЕТЕ СО МАЛИ СЕРИИ ЗА ДА УСПЕЕТЕ
Тоа ќе ве охрабриКако од првата направена пауза,брзо и лесно да ги поттикнете идеалите за повторно вежбање,овој пат ќе се базираме на моќта на издржливоста.Оваа моќ, најмногу од се делува на идејата за создавање на нови навики со мали активности од време на време.
Постојаноста може да биде корисна па и мотивирачка.Кога зазема форма на зададен удар,издржливоста неможе да се потцени, бидејќи прави вашата крв повторно да проциркулира. Ако малите серии ги одржувате во живот, дури и за кратко време,ќе претставува инстант брза сила која ви дава поддршка.Ви додава доверба,гради потенцијал и ве става повторно на победничката страна ако се почувствувате дека сте скршнале од патот.
Некои луѓе гравитираат (се стремат) кон малите победи.Тие се тестираат колку долго можат да идржат без газирани пијалоци или во смисла колку постигнале од вежбањето 60 дена со ред.Овие луѓе успеваат со мали дневни серии на успех.

Сите различно гледаме на малите серии.Идејата за да правиш нешто секој ден е стрес за некои луѓе.
Тоа е во ред. Откривме дека таквите луѓе можат да постигнат резултати со мали неделни серии како на пример”Ќе пешачам 3 пати неделно за време од 20 седмици”
Ако се чуствувате дека немате ни малку мотивација, или сакате да ја прескокнете вашата зацртана програма,или скате мали предизвици,одберете го начинот на мали успеси денес и додадетего на вашиот начин на живот. Колку почесто го практикувате толку повеќе резултати ќе имате.

Ако го споделите планираното похрабри сте!!!

Како сами да започнете по малку да успевате:
•     Поставете си цел на која сакате да доживеете успех. Ако си поставите точна бројка повеќе ќе ве мотивира отколку да кажете колку –толку.
•     Ако го прекршите поставеното правило,не се обезхрабрувајте.Пробајте да ги избегнете пречките следниот пат. Така ќе ги подобрите малите серии на успех.
•     Не заборавајте нграда за себе ,особено кога ке успеете да ја достигнете целта или ќе се направите најдобар резултат.
•     Кажете јавно дека пробувате да успеете.Со самото раскажување на другите за што се работи,си создавате позитивен притисок за да постигнете успех. Дури им давате можност и на другите да ви помогнат.
•     Започнете со нешто лесно ,со нешто што знаете дека ќе успеете но да не сте го правеле до тогаш. Помислете на малата промена што сакате да ја направите или да ја прекршите.Изменето од BidiFit - 17.Февруари.2008 во 17:57
Кон врв
BidiFit Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 454
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BidiFit Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2008 во 16:39
Сакам да ви посакам најубав остаток од денот!!!!
Кон врв
BidiFit Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 454
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BidiFit Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2008 во 19:16

А оваа!!!
Кон врв
BidiFit Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 454
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BidiFit Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2008 во 01:35
Дали ви треба подобра мотивација?
Веднаш ќе ја добиете!!!


Кон врв
Dzemko Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 28.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 50
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dzemko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2008 во 01:45
BidiFit,stvarno ubavo od tvoja strana sto plasiras volku korisni informacii,ama mislam deka onoj sto stvarno saka da vezba ednostavno ke vezba i se sto go interesira samo ke mu se kaze;if ju nou vot aj min
Кон врв
Dzemko Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 28.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 50
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dzemko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2008 во 01:57
Originally posted by BidiFit BidiFit напиша:

Slusaj!! ne si smesen tuku ti treba poveke samodoverba. Bitnoe da te ispolnuva toa sto go pravis i se razbira da trosis. Posmesen ke bides ako se napravis 120 kila, Veruvaj!!!!


Netocno !!!!
120 kg salo da,ama 120 kg muskuli so 9-14 %pmt ....hmmmmmmm Takva pojava e se osven smesna

Kilazata nema ama bas nikakva vrska so zdravjeto,sekoj sto smeta deka ne e taka gresi !Koj e pogojazen(i pozdrav):covek so visina 185 cm,tezina 75 kg i 25% pmt(potkozno masno tkivo) ili covek so visina 185 cm,100 kg i 8% pmt.
Кон врв
BidiFit Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 454
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BidiFit Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2008 во 17:55
НОВО!!!
НА САЈТОТ http://www.bidifit.com.mk ДВА НОВИ ЕКСПЕРТИ ЗА ВЕЖБИ И СХРАНА. ПРАШАЊА И ОДГОВОРИ ШТО САМО ВАС ВЕ ИНТЕРЕСИРААТ.

Кон врв
BidiFit Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 454
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BidiFit Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2008 во 03:00


Изменето од BidiFit - 11.Февруари.2008 во 13:34
Кон врв
BidiFit Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 454
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BidiFit Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2008 во 03:02

Уште неколку збора за мотивацијата!!
За оние што многу се трудат!!

Секој понекогаш има потреба од поддршка-потчукнување по грбот. А најдобро е таква поддршка да добиете кога не сте расположени,кога не сте во добро опкружување ,кога се предизвикувате самите себеси за да се уверите колку можете да постигнете. Станувате нервозен и несигурен, дали ќе успеете?Најголем број луѓе пристапуваат кон овој проблем (менувањето на своите навики)мислат дека ќе ги БОЛИ. Тие најчесто си преговараат самите себеси,се караат и се прекоруваат. Не се задоволуваат со ништо освен со совршенство,без оглед на тоа колкав прогрес-напредок постигнале.
Сечувствуваат предадени,виновни, се сомневаат во себе.Усрамени и самите се казнуваат.Наместо да слават за тоа што изгубиле неколку килограми тие се грижат и се нервираат за оние што не ги изгубиле(појаснување: требало да изгубат 10кг,тие изгубиле 6кг и ги притиска тоа каде се оние 4кг што не ги изгубиле. И вас ви звучи познато?


За луѓето кои се трудат максимално и се отепуваат од работа ова изгледа е најдобриот начин да се мотивираат.Меѓутоа треба да се размисли како да се мотивира на пример вработениот во “нашата фирма”? Ако го мотивираме со тоа колку подолго време ќе помине во фирмата толку подобро ,колкав успех ќе постигнеме?

Да го направиме истото со нас, меѓутоа овој пат на поинаков начин. Да пробаме да се приближиме до нашите цели,од аспект на нашите можности. Да најдеме начин да се поттикнуваме сами те себеси,без големи очекувања и сами да си дадеме поддршка. Место да се концентрираме на тоа што го правиме погрешно,треба да посветиме повеќе внимание на она што можеме да го направиме правилно-како што треба.
Додека искреноста и чесноста ни се приоритети, добри за да го покренат нашиот задник да се движи,за долготрајна(непрекината)мотивација,позитивниот приод ќе ве спречи за ДА ИЗГОРЕТЕ-да се откажете.

(продолжува)...

Изменето од BidiFit - 17.Февруари.2008 во 18:01
Кон врв
BidiFit Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 454
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BidiFit Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2008 во 15:30
Колку слободно време ви останува во текот на денот? Дали имате време за вежбање?
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2008 во 15:57
Slobodno vreme za vezbanje -sekogash naodjam
nautro i navecher po barem 15 minuti,po barem
5 assani Yogaтрепкање

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
SummerLove Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
verliebt

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7174
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SummerLove Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2008 во 19:53
Originally posted by mamma mamma напиша:

Slobodno vreme za vezbanje -sekogash naodjamnautro i navecher po barem 15 minuti,po barem5 assani Yogaтрепкање
TOA DOBRO
Bidi Neverna, Da Ti Bide Veren,Vrti Mu Go Grbot Ke Trca Po Tebe.Ne Roni Solzi Kolku I Da Boli ,Bidi Hrabra I Toj Ke Te Moli!!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.