IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Македонци на дело???
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Македонци на дело???

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
Neonic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neonic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Македонци на дело???
    Испратена: 14.Јануари.2008 во 16:14

 Ovoj denesen naslov vo Utrinski Dnevnik : http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=DC0C0B5B5108644F935E51404B3E21A7
 me potikna da otvoram tema za toa kolku nie Makedonskite gragjani doprinesuvame za realna afirmacija na Makedonskata Kauza vo svetot, nastrana od site ovie prepukuvanja po lokalni forumi koga sekoj "se bie vo gradi" kolkav Makedonec bil, i koj bil pogolem Makedonec.
 Po povod preliminarniot izvestaj na "Gospodinot" Erik Mejer, koj vo nekoi detali e iznesen vo gorenavedeniot tekst, jas odluciv, denes G-not Majer da dobie eden ubav Email od moja strana da mu se rascistat mnogu dilemi vo negovata glava...
 Se nadevam i mnogu drugi ke go sledat primerot, zaedno da sme sploteni vo vakvi slucai koga odnadvor, lugje rabotat na nase izoblicuvanje, dodeka nie se "koskame" pomegju sebe koj bil pogolem patriot i Makedonec, vo vreme koga nekoj aktivno raboti na nasa destrukcija...
 za site zainteresirani podolu ke go pastiram mojot email do gospodinot Evropratenik....

 "
  Dear Mr. Meijer

Concerning your pre-initial report on Republic of
Macedonia's EU accession progress and in adition to
your recommendations about Macedonian people's name
and history, I would like to state few objections on
your text included in the report recommendations,
solely based upon UN charter principles and the rights
of each state and nation in the world to use and
benefit from those universal rights,

(UN Charter- Chapter 1-case 2 citate:
  " 2. To develop friendly relations among nations
based on respect for the principle of equal rights and
self-determination of peoples, and to take other
appropriate measures to strengthen universal peace;)

-concerning self-determination ,when it comes to
declaring national identity and name.And mainly to
appoint those universal rights as a basis, towards the
Greek problem concerning Republic of Macedonia(the
national identity and constitutional name MUST NOT be
put as "bargain price" in order to achieve certain
goal-in this case EU and NATO accesion, as it can be
self-destructive and against the principles that UN
has been built on, over decades, and the international
law in practice.)

Also to remind You, as well-respected representative
in EU the parlament about various HRW(Human Rights
Watch) reports concerning the basic human rights from
which certain minority groups(Ethnic Macedonians,and
Ethnic Turks, Albanians and Vlachs) in Greece are
abolished,even the Greek Republic represents a state
deeply incorporated in the European Union, and
therefore it MUST respect its common politics about
multicultural life, tolerance and minority rights on
its own territory.

As addition im posting Human Rights Watch report
concerning Republic of Greece, and the treatment of
the non-greek minorities in that EU member state,as a
basis on which EU should start building institutions
and mechanisms in providing true and real democracy
tolerance and respect among their member states, and
future potential member states, based on international
values, and rules voted and adopted in the UN and the
"Framework Convention for the Protection of National
Minorities" (FCNM) (which Greece refuses to ratify)

 HRW topic "Denying Ethnic Identity"
 http://hrw.org/doc/?t=europe_pub&c=greece

 With Regards...

 XXXXXXXXXXXXXXXX(ime i prezime)
    Magister of International Relations and Diplomacy-Prague   "

 P.S se nadevam ovaa inicijativa ke pridonese mnogu drugi slicni inicijativi, bidejki nikoj nema da ja afirmira nasata zemja nadvor od Makedonija ako nie sami toa ne go pravime....Vaka treba da se borime za Makedonija, a ne so "koskanja" koj bil komunjar, koj bil Vlav ili Albanec ili Bugarofil....

 Komentarite i zdrava diskusija na topicov se Dobredojdeni... намигнување


Изменето од Neonic - 14.Јануари.2008 во 23:41
Кон врв
VerVer Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 24
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај VerVer Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2008 во 09:26
RESPECT!големо%20гушкање
Кон врв
Паланчански Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2007
Локација: Dubrovnik
Статус: Офлајн
Поени: 1655
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Паланчански Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2008 во 08:21
И сега "Gospodinot" Erik Mejer толку е исплашен, што пие виски и си ја чешка главата, размислувајќи за ова.
Големи Македонци нема. Има само Македончињљ.
Не знаев што е среќа, додека не се оженив. Но сега веќе е доцна.
Кон врв
Neonic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neonic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2008 во 14:26
Originally posted by palancanski palancanski напиша:

И сега "Gospodinot" Erik Mejer толку е исплашен, што пие виски и си ја чешка главата, размислувајќи за ова.
Големи Македонци нема. Има само Македончињљ.




 Mojot email mozebi nema da go smeni nacrt izvestajot na Erik Mejer, megjutoa ke mu dade do znaenje deka i Makedonija ima lugje koi gi poznavaat internacionalnite zakoni, i pravila i "ne pasat treva" cekajki drug da im ja resava sudbinata po nivni terk,vo stilot na "silent lambs"..


 Pa sega ti proceni, koja varijanta e podobra.Mozebi i poradi takvite razmisluvanja kako tvoeto, Makedonija e tamu kade sto e denes...

 Gi pametis 2 milionskite demonstracii vo Solun protiv imeto Makedonija???? i tie da ne plasea politicari koi pijat viski? ama eve gledam uspeale vo toa zaedno sploteni...

 Toa e duh na eden narod(Grcite), a i golema steta za nas se razbira(Makedoncite),bidejki so vakvite postovi kako tvojot, nasiot Makedonski narod samo dokazuva deka nema duh, koga se raboti duri, i za negoviot osnoven opstanok.

 Nasite sosedi duri se spustaat na nivo da lepat pogrdni plakati na Makedonskite avtomoblili na parkiralistata vo Solun za svoja kauza, a nie Makedoncite, duri i koga ke iskazeme revolt i toa na najvisoko i civilizirano nivo, postanuvame predmet na potsmev, i toa od kogo? od nasite sonarodnici Makedonci??????
 pateticno...i zalno...
  


Изменето од Анастеа - 15.Август.2010 во 15:15
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2008 во 15:29
Така е Неоник.
Самосвеста е големо оружје, т.е. најголемо. А ни затајува.


Јас имам испратено неколку вакви писма, до весници и до невладини во Европа, пред некои месец дена. Не дека ќе се случи нешто револуционерно кога некој ќе го прочита тоа, ама мислам дека е важно да се чуе нашиот глас, дури и од обичен граѓанин.
Уствари, од граѓанин до граѓанин да почне да се шири твојата вистина- бидејќи ја познаваат само грчката; тоа сепак значи нешто.

т.е. ја познаваат грчката пропаганда, не вистината.


Изменето од Kali - 16.Јануари.2008 во 16:16
Кон врв
PAVLIN Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Локација: Saint Helena
Статус: Офлајн
Поени: 889
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај PAVLIN Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2008 во 16:11
jas ja podrzuvam vakvata diskusija i borbata za naseto ime mora site zaedno da ja vodime...jas na yahoo.answer istoto sekoj dnevno koga imam vreme ja branam nasat kauza i naseto ime...samo napred neonic
“Ш‘ЧО НАПРАИВМЕ...“ - Крсте Петков Мисирков“
“ДО ВИСТИНАТА НЕ МОЖЕМЕ ДА СТИГНЕМЕ ПОЛЗЕЈЌИ“ - Владимир Мегре
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2008 во 16:48
Originally posted by palancanski palancanski напиша:

И сега "Gospodinot" Erik Mejer толку е исплашен, што пие виски и си ја чешка главата, размислувајќи за ова.
Големи Македонци нема. Има само Македончињљ.
 
DA, MAKEDONIJA IMA MAKEDONCINJA, KAKO I AMERIKA STO IMA AMERIKANCINJA
JAS SEBE SI SE SMETAM ZA GOLEM MAKEDONEC, A TI VO IDNINA ZBORUVAJ VO SVOE IME...makedonce edno!
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2008 во 02:04
Originally posted by Neonic Neonic напиша:

 

 Mojot email mozebi nema da go smeni nacrt izvestajot na Erik Mejer, megjutoa ke mu dade do znaenje deka i Makedonija ima lugje koi gi poznavaat internacionalnite zakoni, i pravila i "ne pasat treva" cekajki drug da im ja resava sudbinata po nivni terk,vo stilot na "silent lambs"..


 Pa sega ti proceni, koja varijanta e podobra.Mozebi i poradi takvite razmisluvanja kako tvoeto, Makedonija e tamu kade sto e denes...

 Gi pametis 2 milionskite demonstracii vo Solun protiv imeto Makedonija???? i tie da ne plasea politicari koi pijat viski? ama eve gledam uspeale vo toa zaedno sploteni...

 Toa e duh na eden narod(Grcite), a i golema steta za nas se razbira(Makedoncite),bidejki so vakvite postovi kako tvojot, nasiot Makedonski narod samo dokazuva deka nema duh, koga se raboti duri, i za negoviot osnoven opstanok.

 Nasite sosedi duri se spustaat na nivo da lepat pogrdni plakati na Makedonskite avtomoblili na parkiralistata vo Solun za svoja kauza, a nie Makedoncite, duri i koga ke iskazeme revolt i toa na najvisoko i civilizirano nivo, postanuvame predmet na potsmev, i toa od kogo? od nasite sonarodnici Makedonci??????
 pateticno...i zalno...
  
 
Браво за стореното..
пс
И без навреди кон оние ...а кои можеби со задоцнение и ќе ја разберат твојата племенита намера но и извршена работа...
Според мене ...тоа е како ставање камен во мозаикот наречен Македонија.
голема%20насмевка


Изменето од Анастеа - 15.Август.2010 во 15:16
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
Паланчански Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2007
Локација: Dubrovnik
Статус: Офлајн
Поени: 1655
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Паланчански Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2008 во 06:17
Кога и политичарите така би ја сфатиле работата, би било многу подобро.
Не знаев што е среќа, додека не се оженив. Но сега веќе е доцна.
Кон врв
VerVer Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 24
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај VerVer Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2008 во 11:15
Originally posted by palancanski palancanski напиша:

И сега "Gospodinot" Erik Mejer толку е исплашен, што пие виски и си ја чешка главата, размислувајќи за ова.
Големи Македонци нема. Има само Македончињљ.




Drago mi e $to se zapoznavame niz muabetive.
Tvoe licno pravo e da se cuvstvuva$ onaka kako $to izjavuva$, mal ili golem toa se tvoi licni frustraciii.намигнување

No, lo$a navika e da se zboruva vo tugo ime!
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2008 во 23:08
ИИИИИИИИИИИИИ ја сега го видов ова,аплаузаплаузаплаузаплаузаплаузБраво
Кон врв
VerVer Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 24
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај VerVer Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2008 во 10:52

do koga samite kje se oslovuvame vo deminutivna forma i narekuvame Makedoncinja?лутина
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2008 во 14:01
Originally posted by VerVer VerVer напиша:


do koga samite kje se oslovuvame vo deminutivna forma i narekuvame Makedoncinja?лутина
 
Најверојатно..се додека има потреба од такви демунитиви (нагалено кажано) нели?
голема%20насмевка
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2008 во 00:06
Originally posted by novace novace напиша:

Originally posted by VerVer VerVer напиша:


do koga samite kje se oslovuvame vo deminutivna forma i narekuvame Makedoncinja?лутина
 
Најверојатно..се додека има потреба од такви демунитиви (нагалено кажано) нели?
голема%20насмевка



За жал може и вечно.........................лутина
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.