IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Уривање на Хеликоптер на АРМ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Уривање на Хеликоптер на АРМ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 9>
Автор
Порака
ntg2003 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 483
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ntg2003 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2008 во 09:46
Съболезнования на близките и Бог да ги прости загиналите!
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2008 во 11:27
Originally posted by Neonic Neonic напиша:


Originally posted by аџија аџија напиша:


Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Цитирај дали не е ова модерно собирање на данок во крв?


Какво модерно собирање на данок во крв??
Почекај уште не се утврдени причините за оваа несреќа.
И додуша данок во крв е кога ти ги земаат децата како на пример што правеле со јаничарите ова повеќе мене ми личи на напад ама ќе видиме...
еве како...што мајка бараат македонските синови во Босна? Што мајка побогу бараме во Авганистан? какви тоа интереси има македонската влада во Јужен Кандахар???? изненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеЗначи сето ова е ЗАРАДИ НАТО, кој ни ги собира младите и тоа е еден вид данок во крв. И за тоа реков, мислам, дека ќе плаќаме уште. И тоа не во пари.
 Adzija toa e humanost..da se napravi svetot podobro mesto za zivot za site lugje, i da se pomogne tamu kade sto treba...  Ama bidejki ti go nemas vo tvojata terminologija zborot Humanost...ke se pravam deka ne go procitav tvojot post.... "Sebicnosta e golemo zlo...."



ne gi procitav do kraj postovite , ama na ovoj ne mozam da premolcam. za kakva humanost zboruvas? ke spasuvas nekoj narod od samiot sebe samo zatoa sto na nekogo ne mu se dopagja sto toj narod saka?

voopsto nemame nikakva potreba da prakame vojski po drugi drzavi.
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2008 во 11:35
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Абе забеган.
Дали знаеш дека во Босна функционираат 2 републики(сосе босанската 3) слични со системот како на Косово што е..
Дали ти знаеш дека и ден денеска посто ОГРОМНА омраза помеѓу, српското, босанското, и хрватското малцинство.
Дали ти знаеш за што беше направена таа војна?За поделба на Босна и Херцеговина, па подоцна србите влегоа и во Хрватска..
Дали ти знаеш дека има 2 милиона српско малцинство во Босна.
Да не зборам и дека има и Хрватско малцинство.Босанците ни со едните ни со другите не се поднесуваат, србите исто така а и хрватите...
....Таа република е пред распад




A kaj nas site ziveeme vo ljubov, sloga, megjusebno pocituvanje,,,, pa od ljubov ni pukaat i ni gi ubivaat policajcite na sred ulica....

ne sakam poveke ni da pisuvam koga gledam deka nekoi uste i gi opravduvaat ovie raboti .

ona sto treba da ni e vazno e da se sredat rabotite i zivotot kaj nas, a hrvatite , srbite i bosnjacite vo Bosna, ke si go najdat sami patot kako da si gi sredat rabotite.
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2008 во 13:26
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Абе забеган.
Дали знаеш дека во Босна функционираат 2 републики(сосе босанската 3) слични со системот како на Косово што е..
Дали ти знаеш дека и ден денеска посто ОГРОМНА омраза помеѓу, српското, босанското, и хрватското малцинство.
Дали ти знаеш за што беше направена таа војна?За поделба на Босна и Херцеговина, па подоцна србите влегоа и во Хрватска..
Дали ти знаеш дека има 2 милиона српско малцинство во Босна.
Да не зборам и дека има и Хрватско малцинство.Босанците ни со едните ни со другите не се поднесуваат, србите исто така а и хрватите...
....Таа република е пред распад




A kaj nas site ziveeme vo ljubov, sloga, megjusebno pocituvanje,,,, pa od ljubov ni pukaat i ni gi ubivaat policajcite na sred ulica....

ne sakam poveke ni da pisuvam koga gledam deka nekoi uste i gi opravduvaat ovie raboti .

ona sto treba da ni e vazno e da se sredat rabotite i zivotot kaj nas, a hrvatite , srbite i bosnjacite vo Bosna, ke si go najdat sami patot kako da si gi sredat rabotite.

Јас знам дека ние не живееме во љубов, ама тоа не ми го викај на мене, викај им го на тие што се на власт или викај им го тоа на пратениците пред собрание, пред влада..што ми го зборуваш тоа на мене...што можам јас да направам па на крај крајава јас не ги испратив во мисија нив...друг ги испрати.....да беше до мене немаше ни да ги пратам ама они така сметале и готово.Факт е дека ситуацијата во Босна е пример катастрофа ама и кај нас е катастрофа не викам не, ама другите бе што се на власт сметале дека треба таму да ги пратат и готово, што па на мене ми се сипуваш одма...Што сум јас крив па на крај крајава....само си ја зборувам вистината за тоа како е во Босна, а ако мислиш дека не знам каква е кај нас ситуацијата си згрешил..ако имаш нешто да кажеш оди бе бате пред влада и пред собрание протестирај...што па на мене ми го кажуваш ова оди кажи им го на тие што ги испратија во Босна.Јас знам дека и кај нас ситуацијата дека не е цвеќе за мирисање ама не ми го кажувај тоа на мене кажи им го на тие во владата...што продаваш финти па на крај крајава по форумов бе оди протестирај...



И една лефтерна информација, поради тоа што ни умираат полицајците на наш терен за тоа си е крива министерката, не сум јас крив.......она кога не знае да си ја врши работата(а тоа е и да ја гарантира безбедноста на граѓаните а и на тие кој работат за зачувување на мирот и безбедноста на граѓаните(полицајците)) тогаш нека си даде отказ а ти оди протестирај....што па на мене ми ги кажуваш овие работи..Па на крај крајава полицијата ни е 5 пати подобро опремена криминалците што ги имаме на наш терен(сепак е полиција) и пак бе на нас ни умираат полицајци на наш терен кој е крив тука што не знае некој да си ја врши работата ја ли сум ти крив.НЕ оди бе пред влада протестирај...


Изменето од Vladimir88 - 13.Јануари.2008 во 13:31
Кон врв
alekmkd Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 13.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alekmkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2008 во 15:54
nas se ne   ni    e   vored
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2008 во 18:44
Vladimir, ovakov komentar moze da projde dodeka bese ednopartiskiot sistem, koga nemase pluralizam itd itd.
denes tie pratenici tamu mnogu dobro znaat deka se tamu zatoa sto narodot gi izglasal, i deka dokolku ne go slusaat glasot na narodot, nema sansi ponatamu da sedat. Ministerkata e izbor na premierot koj isto taka sedi tamu zatoa sto narodot go izglasal.

toa sto sme nie makedoncite premnogu indiferenten narod koga se vo prasanje nasite raboti i sto sekogas kostenot go frlame vo tugji race, nikoj ne ni e kriv.

tie sam i jas sama sekako ne mozeme nisto , ama site zaedno i te kako mozeme da sredime mnogu raboti.
Кон врв
Neonic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neonic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2008 во 18:51
Originally posted by аџија аџија напиша:

Originally posted by Neonic Neonic напиша:

Originally posted by аџија аџија напиша:



еве како...

што мајка бараат македонските синови во Босна? Што мајка побогу бараме во Авганистан? какви тоа интереси има македонската влада во Јужен Кандахар???? изненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадување

Значи сето ова е ЗАРАДИ НАТО, кој ни ги собира младите и тоа е еден вид данок во крв. И за тоа реков, мислам, дека ќе плаќаме уште. И тоа не во пари.



 Adzija toa e humanost..da se napravi svetot podobro mesto za zivot za site lugje, i da se pomogne tamu kade sto treba...
  Ama bidejki ti go nemas vo tvojata terminologija zborot Humanost...ke se pravam deka ne go procitav tvojot post....

 "Sebicnosta e golemo zlo...."


Хуманост???? Хуманост??? изненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадување

Војна за мир, е како простиуриање за девственост.
Со пушка во раце, не се проповеда мир.
Нека им е простено на заблудените Бушевци и останати. Ама ние треба нашите синови и ќерки да си ги штитиме и пазиме како зеницата во окото.

И заради ова, одговорност сноси нашата држава која ги прати таму без потреба. Не од хуманост, туку од алчност.


 Prasanjeto i temata treba da ne vodi vo drug pravec : NE da se prasuvame sto barale vo Bosna, tuku SO KAKVA OPREMA RASPOLAGA NASATA DRZAVA(mislam na tie voeni letala od rusko proizvodstvo) I KOLKU TIE NAVISTINA SE ODRZUVAAT I MOZAT FUNKCIONALNO DA SE KORISTAT.Moze isto da se povlece prasanjeto, kolku ni se strucno obuceni nasite piloti za upravuvanje letala vo specijalni uslovi.
 Ako pocneme so prasanjata sto barale vo Bosna, togas moze da dojdeme vo situacija da se samoizolirame.

 "Zosto da odam da kupam leb, koga moze da me pregazi avtomobil koga ke ja prefrluvam ulicata,poarno da ne izleguvam od doma"
 ...prevencijata e,  ne da ne odis da kupis leb, tuku da poglednes levo pa desno koga ke ja preminuvas  ulicata.  Samo mala analogija na situacijava

 Inaku,misijata vo Bosna e simbolicna kako sto znaes, i toa e poveke preventivna te administrativna otkolku voena misija.

 Ako sakame da bideme del od EU, a i del od UN, normalno e da participirame so nasi timovi vo misiite pod pokrovitelstvo na UN i EU ili NATO.Od site Makedonski misii vo svetot, ovaa vo Bosna e so najmal rizik...
 Nikoj ne rece od clenstvoto vo NATO ke ima samo Benefit, sigurno ke ima i nus pojavi, i red drugi obligacii koi  od Makedonija ke se bara da gi ispolni.


Изменето од Neonic - 13.Јануари.2008 во 18:59
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2008 во 18:57
Originally posted by butel2 butel2 напиша:


tie sam i jas sama sekako ne mozeme nisto , ama site zaedno i te kako mozeme da sredime mnogu raboti.
 
Еден моќен цар посакал езеро околу својот дворец-и да биде готово до-утредента, кога ќе се разбуди, да го има....
Поданиците се договориле да ископаат најпрвин а потоа секој да истури по една чаша вода....
Откако ископале, уморни си пошле декој дома и си секој си рекол: “Како да не бе, баш мојава чаша вода што ќе ја истурам ќе направи разлика...нека истурат другите.“
Нормално-другиот ден-немало ништо од езерото, затоа што никој не истурил ни чаша вода.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2008 во 19:01
Pvo da ispravam, ne vlegoa srbite prvo vo Bosna, pa vo Hrvatska, tuku obratno, prvo pocna vojnata vo Hrvatska, potoa vo Bosna (ova se odnesuva na postot od Vladimir). I mirot vo Bosna i sprecuvanjeto na nejzinoto raspaganje koe e neminovno ke go stitime nie, neli Mnogu ubavo se zastitivme doma i imame mir i prosperitet, i sega imame znaenje i covecki resursi kako istoto da go implementirame i po Bosni, Avganistani i Irani......

Изменето од moira - 13.Јануари.2008 во 19:02
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2008 во 19:17
Originally posted by moira moira напиша:

Pvo da ispravam, ne vlegoa srbite prvo vo Bosna, pa vo Hrvatska, tuku obratno, prvo pocna vojnata vo Hrvatska, potoa vo Bosna (ova se odnesuva na postot od Vladimir). I mirot vo Bosna i sprecuvanjeto na nejzinoto raspaganje koe e neminovno ke go stitime nie, neli Mnogu ubavo se zastitivme doma i imame mir i prosperitet, i sega imame znaenje i covecki resursi kako istoto da go implementirame i po Bosni, Avganistani i Irani......


Прво да те поправам нешто...и тебе и госпоѓа Бутел..
Забегавме од темата.....ама заборавив да кажам дека инцидентот или несреќата не се случи во Босна туку во КАТЛАНОВО...

И како второ

Даваа сега на вести Хеликоптерот удрил со перката во некоја ограда(летал ниско) и се срушил...

Значи се работи за несреќен случај...не се работи за саботажа а и не се работи за тоа дека пукал некој врз хеликоптерот...


И на крај крајава каде и да започна војната не е битно, битно е дека војната се водеше на двата терена(и мислам дека прво на удар беше Вуковар). А како второ за тоа што си ги испраќаме нашите војници во Босна а не на чистење во Македонија, тоа е драга моја поради рамковниот договор (воедно и тој договор го гарантираше наводниот мир во Македонија, и сега кога ќе се случи нешто во Македонија ќе испадне дека потпишан е мировен договор и дека не се работи за напади од терористички групи(оние на Ахмети ко и и ден денеска се активни) туку од криминалци, зошто ако се посочи Ахмети како виновник он ќе го извади документот и ќе рече "кој ја, ја не знам ништо"....)....
И сега ќе испраќаме војници во други држави а кај нас ако треба некаде да се испрати војска нема да се испрати зошто "има мир" во државата...а врска нема...

Е тоа сестро ќе ме извиниш али не ми го зборувај на мене зборувај им го на оние што го потпишаа рамковниот договор, на оние кои не притискаа од надвор(зошто ако не попуштевме на притисоците ќе кркавме бомби како што кркаше Белград) и пред се збори им го тоа на тие кои го подржуваа рамковниот договор за наводниот ни мир во државата, зошто ЈА НЕ ГО ПОДРЖУВАВ рамковниот договор...


Сега што и да се случи во државата(убиство некое на полицаец пример) ќе испадне дека се случило од криминални групи а не од терористички зошто нели сепак е потпишан мировен договор меѓу терористичките групи и Република Македонија.....и сега има "мир".

И додека кај нас има "мир" ќе се испраќаат војниците во други земји.Па што има да се испраќаат на наш терен да чистат нели е мирна ситуацијата, тоа ќе биде изговорот на владата.....

Така да.....


Изменето од Vladimir88 - 13.Јануари.2008 во 19:18
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2008 во 22:08
Originally posted by Neonic Neonic напиша:



 Prasanjeto i temata treba da ne vodi vo drug pravec : NE da se prasuvame sto barale vo Bosna, tuku SO KAKVA OPREMA RASPOLAGA NASATA DRZAVA(mislam na tie voeni letala od rusko proizvodstvo) I KOLKU TIE NAVISTINA SE ODRZUVAAT I MOZAT FUNKCIONALNO DA SE KORISTAT.


Ако несреќата се случеше на пат меѓу Криволак и Петровец, во лет за обука за ОДБРАНА на нашата држава, ќе можевме да прашуваме со каква опрема, бла бла бла...

Вака, единственото валидно прашање е ШТО МАЈКА БАРАЛЕ во Босна, во Ирак, во Авганистан, а утре којзнае каде... Веројатно во Иран, во Косово, во Кенија, Судан... кизнае...


п.с. имаше една фина парола од „твоето доба“ и „твојата омилена идеологија“. гласеше „туџе нечемо, своје не дамо“. А денес испаѓа „туџе хочемо, своје дајемо“.


Изменето од аџија - 13.Јануари.2008 во 22:10
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2008 во 23:02
Ne e ni taka parolata, tuku e ''Tudje osvajamo, svoje otstupamo''
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2008 во 23:17
Originally posted by moira moira напиша:

Ne e ni taka parolata, tuku e ''Tudje osvajamo, svoje otstupamo''


аплауз многу боље срочено.
Кон врв
Neonic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neonic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2008 во 00:02
Originally posted by аџија аџија напиша:

Originally posted by Neonic Neonic напиша:



 Prasanjeto i temata treba da ne vodi vo drug pravec : NE da se prasuvame sto barale vo Bosna, tuku SO KAKVA OPREMA RASPOLAGA NASATA DRZAVA(mislam na tie voeni letala od rusko proizvodstvo) I KOLKU TIE NAVISTINA SE ODRZUVAAT I MOZAT FUNKCIONALNO DA SE KORISTAT.


Ако несреќата се случеше на пат меѓу Криволак и Петровец, во лет за обука за ОДБРАНА на нашата држава, ќе можевме да прашуваме со каква опрема, бла бла бла...

Вака, единственото валидно прашање е ШТО МАЈКА БАРАЛЕ во Босна, во Ирак, во Авганистан, а утре којзнае каде... Веројатно во Иран, во Косово, во Кенија, Судан... кизнае...


п.с. имаше една фина парола од „твоето доба“ и „твојата омилена идеологија“. гласеше „туџе нечемо, своје не дамо“. А денес испаѓа „туџе хочемо, своје дајемо“.


 Vidi, sega tie lugje bile profesionalni vojnici, i taa misija vo Bosna im bila nivna sekojdnevna rabota, i profesija.Nikoj tie lugje so sila ne gi pratil vo Bosna, minaa vreminjata na prisilna mobilizacija za voeni celi.

 Celiot tragicen slucaj ,treba da se gleda kako nisto drugo osven tragedija a ne nekakva si konspiracija, ili ne znam sto..

 Nasive sogragjani ,zrtvi, zaginaa,no ne od nekoja tugja raka ili bomba, vo Bosna, tuku zaginaa vo nesrekja pri sletuvanje na Makedonska Teritorija. na samo desetici kilometri od aerodromot vo Skopje.
 Nie vo nikoj slucaj nemozeme da gi okrivuvame Bosancite za toa sto ni se sluci nam, mozeme da spekulirame deka letaloto letalo mnogu nisko, ili deka imalo defekt poradi sto motorot rabotel bucno i cudno pred padot, i do toa deka bila namalena vidlivosta i deka pilotite nemozele da go vidat ridot vo okolinata na seloto.
 Vo sekoj slucaj ova e golema tragedija zatoa sto mladi lugje gi zagubija svoite zivoti...i za mnogu Makedonski semejstva koi momentalno ostanaa bez bliznite svoi, po koi taguvaat...

 i namesto da spekulirame i da sudime "zosto Bosna", "nase, tugje" i sl,, podobro ke bide da socustvuvame so bolkata na semejstvata na zaginatite...
 a toa se pravi so molcenje...

 
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.