IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Општо > Животински и растителен свет
  Активни теми Активни теми RSS - Односот кон домашното милениче
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Односот кон домашното милениче

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2010 во 11:56
Прасето и кученцето...

Или ќе се бориш за опстанок или ќе постанеш сланина!!!…кажал фармерот Wang Xihai на тукушто роденото прасе кое ете природата си поигра со него и се родило со деформитет т.е. без задни нозе….
прасето го погледнал својот газда  и како да го разбрал давало све од себе да ете опстане научувајќи да оди и стои на предни нозе…
фармерот му дал име Zhu Jiaqiang кое во превод би било ,,силна свинска воља,, и никој ама баш никој не можел  да му влијае да  го острани своето прасе дури не ја послушал ни својата жена…тој што добил шанса и се потрудил да опстане … заслужува и да живее !! му е мотото на фармерот…секојдневно во неговата куќа доаѓале гости и туристи да ја видат , сликаат и да и се восхитат на селската атракција на сега веќе бабачка свиња од 50 кила која со најлесна леснотија си оди на предни нозе….

Hope%20dog  Hope%20dog

Hope или во превод би било Надеж…преставува име на кученце кое ете и со него природата си поигра и се родило без предни нозе…

кај него ситуацијата е потешка оти не можело да си го држи трупот поради не соодветната рамнотежа..

Hope%20dog   Wheels

но нели кога се сака све се може…

па додека не порасне и не се зајакнат мускулите од задниот дел на кученцето му се направени специјални  помошни предни нозе да не речам тркала од специјален материјал кој се користи во изработка на авиони..



Изменето од bijonse1 - 30.Октомври.2010 во 11:57
Кон врв
sanja-a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Only God Can Judge Me!

Регистриран: 12.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 13457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sanja-a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2011 во 13:37
Originally posted by напиша:

а имате ли сретнато сопственик што не си го чува миленичето... ?? колку мразам такви... комшијата кај мене зел куче,... а јас му го ранам изненадување мислам греота е животинчето.... тага


моите комшии земаа куче...јас го чувам место нив...
и се чудам зошто го земаа кога не се грижат за него

Изменето од sanja-a - 04.Јануари.2011 во 13:37
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн
Кон врв
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14566
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2011 во 22:59
 
Еден интересен податок говори дека на ниедно домашно животно во светот не му е потребно благо а поготово не вкусното чоколадо.
Нормално е штом вашето милениче ве здогледа или намириса дека јадете чоколадо да посака и тоа да вкуси што јадете вие. Животните имаат способност преку своето така наречено “нушкало” кога е во прашање храната да осетат дали се работи за благо, солено, кисело уште пред да го вкусат истото. Кога се работи за чоколадо нашиот миленик знае дека тоа е благо но незнае колку е тоа штетно за него и нема да го остави неизедено ако му дадете. Ова е  совет, вашите љубимци да ги држите што е можно понастрана од благо, бидејќи доволно е 100 грама чоколадо да изеде за да повеќе не е меѓу нас живите...
Кон врв
sanja-a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Only God Can Judge Me!

Регистриран: 12.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 13457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sanja-a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2011 во 19:04
моево ѕверче било паметно, не сака чоколади затоа варени компири обожава ... и тие негови грицки...како правосмукалка ги собира
Обожавам луѓе кои ме смеат.
Искрено, мислам дека смеењето е нешто што го сакам најмногу.
Тоа лечи многу болести. Можеби тоа е најважното нешто кај човекот.
Одри Хепберн
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2011 во 21:27
 
 
 
...........
 
 
...........eve kolku se grizat nekoi makedonci za svoite kuchinja.
 
......tolkavo kuche se ''shiri'' na prostor, na koj shto i na pekinezer bi mu bilo tesno !
 
...za greota kuchetoтага
  i....i za sramota na negoviot sopstvenik !
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2011 во 21:27
Originally posted by brza brza напиша:

 
 
 
...........
 
 
...........eve kolku se grizat nekoi makedonci za svoite kuchinja.
 
......tolkavo kuche se ''shiri'' na prostor, na koj shto i na pekinezer bi mu bilo tesno !
 
...za greota kuchetoтага
  i....i za sramota na negoviot sopstvenik !
Епа да беше ова во Америка ќе му викнеш специјална Полиција за животни па ако утврдат дека не ги задоволува минималните стандарди за чување на кучето, ем ќе му го одземат ем ќе го гонат судски, па ќе си плати казна или ќе си лежи затвор.
Некои луѓе не заслужуваат да поседуваат животни, затоа што тие се поголеми ѕверови од самите животни.
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2011 во 23:44
bash istoto toa i jas mu go kazav ama,..pet pari ne dava!
 
...a i na metar ipol dali ima,..lanec, e vrzan,
 
....i toa na selo, so golem dvor.
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2011 во 00:11
Originally posted by brza brza напиша:

bash istoto toa i jas mu go kazav ama,..pet pari ne dava!
 
...a i na metar ipol dali ima,..lanec, e vrzan,
 
....i toa na selo, so golem dvor.
 
 
 
зошто не пријавиш во соответната организација штом си свидетел на оваа глупост или веќе си пријавил ?


Изменето од емил - 03.Јули.2011 во 00:14
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2011 во 14:23
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
Бела Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Декември.2011
Статус: Офлајн
Поени: 10
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Бела Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2011 во 20:42
Најмногу ги сакам кучињата и им посветувам големо внимание и грижа. Од друга страна најмногу мразам "луѓе" кои повредуваат и малтретираат животни или земаат да "чуваат" а миленичето живее во мизерија и се незапознаени со основните факти околу грижата за миленичето! Сум прочитала на форуми толку многу апсурдни прашања околу грижата за милениче, а тоа најмногу ме нервира што ќе земат да чуваат и после бараат помош леле, што да правам сега? (за основни работи)...Инаку имам хрчко Најмногу си ја сакам, ја третирам како принцеза И посветувам многу внимание. Обожава да си се врти во тркалцето во кафезот, надвор не ја пуштам или да ми шета во некои нечисти места, само каде ми е на дофат на кревет или во раце ми трчка Инаку, околу прашањата што ги поставувале или нивниот однос кон хрчакот..Прочитав.."Хрчакот ми живее во стаклен аквариум и ми се замрзна по втор пат. Кажете ве молам помош дали има шанса да го одмрзнам и дали има шанса да преживее".. Што е ова, замрзната риба, па да го одмрзнува?? Или јас сум грешка нешто, ако сум не доволно запознаена извинете, ама мене ова ми е wtf..а, да и помошта стигнува со одговор.."Брат,и мене хрчакот ми се има замрзнувано повеќе пати,јас го одмрзнував со фен,но прочитав на форумов дека не смее да се грее со фен,па затоа пробај со нешто друго :D "..Браво!!!..Околу односот..коментираат дали треба да се бања..го бањаат за да не им мириса станот..изгледа не слушнале дека се менува пилевината, а некои сметаат дека пилевината е храна. Незнам како вие располагате со информации, но јас кога слушам/читам вакви нешта се запрепастувам.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,500 секунди.