IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Општо > Животински и растителен свет
  Активни теми Активни теми RSS - Односот кон домашното милениче
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Односот кон домашното милениче

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
SummerLove Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
verliebt

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7174
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SummerLove Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2008 во 18:58
Originally posted by blashka blashka напиша:

 

 

 

sekoj shto cuva domashno milenice

treba da se grizi za nego...i za ovie

shto se na ulica treba da se najde reshenie...

postoeja nekoi zdruzenija za zashtita...

ne znam kako funkcioniraat sega...тагатага
i jas taka mislam
Кон врв
Цаци Галапчарот Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2007
Локација: Byelorussian SSR
Статус: Офлајн
Поени: 955
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Цаци Галапчарот Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2008 во 10:10

bezobrazan

Кон врв
snegulka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај snegulka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2008 во 14:44
домашните миленичиња се живи суштества кои носат обврска,доколку се нема време за да се исполни обврската,кон нив во поглед на нега исхрана,па и внимание,заради недостиг на време и сл. подобро е воопшто да не зимаме милениче на чување.
инаку мојот мачор изгледа е среќен мачор зошто по дома го третираме као член во семејството,може би некој од страна да ме гледа као му зборувам ќе си мисли сум одлепила со памет,но што да правам кога едноставно го сакам најмногу на светголема%20насмевка
Кон врв
CONTESSA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1620
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај CONTESSA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 02:41
ZBESNUVAM KOGA KE VIDAM LIGE KOI CUVAAT MILENICI KOLKU DA SE RACE.JAS IMAM TRI PEKINEJZERI I UZIVAM.TIE SE DEL OD FAMILIJATA I TAKA I SE ODNESUVAME KON NIV.GI NOSIME NA ODMOR,NA VIKEND,VO GRAD.CELO VREME RAZGOVARAM SO NIV I OD CELATA TAKVA KOMUNIKACIJA RAZBIRAAT SE,SAMO ZA ZAL NEMOZAT DA TI ODGOVORAT.KOGA KAJ NAS IDAT GOSTI TIE STO GI POZNAVAAT GI OIBOZAVAAT, A ONIE KOI NE SE TOLKU BLISKI MASLAT DEKA SME LUDI. TADURI I MOITE VNUCI IM PRAKAAT CESTITKI ZA NOVA GODINA.SMESNO.SAKAM DA KAZAM SO DRUGI ZBOROVI DEKA FAMILIJATA NI E POSREKNA VO SEKOJ SLICAJ, I MISLAM DEKA TREBA DA BIDES DOBRA LICNOST DA SAKAS ZIVOTNI I TIE TEBE.NEKAKO OD SEKOGAS SUM MISLELA DEKA TIE STO NE GI SAKAAT ZIVOTNITE NE GI SAKAAT NI LUGETO.
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2008 во 01:32
а имате ли сретнато сопственик што не си го чува миленичето... ?? колку мразам такви... комшијата кај мене зел куче,... а јас му го ранам изненадување мислам греота е животинчето.... тага
Кон врв
SummerLove Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
verliebt

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7174
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SummerLove Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2008 во 20:30
[QUOTE=Biserna_Devojka] а имате ли сретнато сопственик што не си го чува миленичето... ??
Imam za zal
Кон врв
CONTESSA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1620
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај CONTESSA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2008 во 04:27
Originally posted by Biserna_Devojka Biserna_Devojka напиша:

а имате ли сретнато сопственик што не си го чува миленичето... ?? колку мразам такви... комшијата кај мене зел куче,... а јас му го ранам изненадување мислам греота е животинчето.... тага
NELI TI SE IDE TOJ TAKVIOT SOPSTVENIK(JAS SEPAK MISLAM DEKA KUCETO I COVEKOT SE SOPATNICI )DA GO VRZES ZA ISTIOT TOJ LANEC I DA NE MU DADES VODA TRI DENA A JADENJE SAMO LEB OD PRED EDNA NEDELA, A NAJLOSO OD SE DA NE MU OBRNUVAS VNIMANIE I DA GO TEPAS.MENE MI SE SLUCUVA SEKOJ PAT KOGA KE VIDAM TAKVO NESTO I NEMOZAM DA SE VOZDRZAM.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2008 во 16:36
Секој љубител на домашни миленичиња треба да се постави као заштитник на своето милениче, односно да го третира како свое дете, не е во празно речено-Ако не знаеш своето милениче да го чуваш нема да знаеш ни своето дете да го чуваш! Како прво и основно правило би го декларирала начинот на кој ние го оформуваме карактерот на миленичето. Самото тоа почнува од кога ке се земе милениче дома. Ке дадам пример за мачка и исто така ке објаснам како мојата мачка е израсната во толку убаво суштество на изглед и толку паметна.
Ја земав кога имаше само 40 дена, пред тоа мајка и се омачи со моја помош. Роди 4 маченца а Мили (моето маче значи), беше најпроблематичното во процесот омачување, затоа и решив тоа да биде мое.намигнување Кога направи 40 дена ја земав и 4 месеци откако ја земав буквално не излегував од дома. За сето време да го поминам со неа и да ја издресирам најдобро што можам. Од првиот ден како ја земав таа беше на примарни храни (за мачиња од 2 недели до 3 месеци), мачкини паштети и желе од месо за мачиња.  Уште од првата вечер доби навика да спие со мене за да и остане навика и ден денес. Нормално кога ме нема мене спие со моите или со сестра ми. Веке ете 3та година како ја имам таа досега никогаш не е удрена од мене. Секоја глупост (што е многу голема реткост да ја направи) ја решаваме со гушкање и зборување за да не се случи повторно, додека некои своите миленичиња ги “вразумуваат“ со удирање бркање затворање под казна и сл. што воопшто не е правилен начин за да се воспита миленичето. Мили воопшто не е мачка која се гали само таа кога ке посака, таа е секогаш ЗА за галење во секој момент.голема%20насмевка Обожава да си игра со разно разни играчки да се гали и гушка. Има периоди кога е промена на време слабее. Тогаш е хранета на посебен режим на исхрана почнувајки го денот со сува храна со сос (пример-говедска сува храна со говедски сос ги потопуваме грицките во сос исто како корнфлејкс во млеко) потоа во текот на денот ја храниме со примарна храна од конзерва (иако е за примарни мачиња сепак највеке ја обожава таа) а навечер доцна и даваме мачкина паштета-цела со повеке калории. За 2-3 недели таа повторно ја враќа својата тежина. Периоди кога мачката треба да е на диета даваме сува храна со поголем % на зеленчук и само еднаш во денот примарна храна стриктно од риба или пилешко.
Апчињата за прочистување од глисти може убаво е да се зимаат на 3 месеци но не е ни толку штетно ако се даваат 2 пати годишно. Мили откако се омачи 2 пати ја стерилизирав нормално поради фактот да се зачува мачката поздрава, поради надворешниот изглед и поздрав начин на живот. Значи осети мајчинство 2 пати и мислам дека тоа треба така да е со секоја мачка која сакате да ја заштитите патем тоа им го продолжува векот на животот. Како малечка ја бањав, но потоа доби навика редовно да се мие сама себеси (огромна педантерија е), значи пред да излезе надвор се мие, кога се враќа пред врата се мие, кога ке влезе внатре повторно се мие, пред и после јадење се мие, пред и после спиење се мие. Што би рекла јас само се мие голема%20насмевка. Обожава да спие на парно, летно време станува агресивна ако на големи температури климата не е уклучена (само и мјаучи под неа) голема%20насмевкаголема%20насмевка Има бавен и величествен од а боите и се јако жолто црно и бело со висок сјај и квалитет на влакно. Ако ми текне уште нешто ке додадам.голема%20насмевка
Миленичето нема никогаш да го воспитате правилно ако-го тепате, казнувате, затворате, не му обрнувате доволно внимание, не пазите на неговата исхрана, не му се посветите целосно.



Изменето од blueprayer - 02.Март.2008 во 14:14
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
super babicka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 348
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај super babicka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2008 во 02:23
imame tri zivotincinja-milenicinja doma/i uste dve koi ni doagjaat na gosti da gi pricuvame koga e potrebno/ znaci se sobiraat 4 kuci i eden macor. koga velam deka imame i sekogas sme imale doma obavezno najmalku dve milenicinja , mislam na zaednicko ziveenje vo ist dom,zimo-leto postojano sme zaedno bidejki sme semejstvo. ne samo da go imas no tie baraat ljubov,hrana,odrzuvanje na higiena ,setanje,ceslanje ama navecer pa i preku den,kaj da sedneme nie tie se do nas dali e toa fotelja ,trosed,vo dvor -prvi skokaat na stolica da si fatat mesto.ke otvoris vrata od kola da zemes nesto tie vednas se vnatre mislat ke odime nekade. za patuvanjese kralevi-uzivaat.no koga gi boli uvo,ili se bocnale pri prosetka vednas trcime na veterinar a za mene bogami ke razmislam dali vednas ke odam na lekar.e e e ova ako cita nekoj sto nesaka zivotni ke rece ovaa zabegala,aj dosta, gi sakame toa e posilno od nas i tie ne sakaat nas! ljuvov e vo prasanje a od ljubov ne se bega!
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2009 во 18:07

Му го одземале далматинецот затоа што го претворил во прасе

dalmatinec2_1.jpg

Сопственикот на далматинецот Барни го хранел својот миленик со истата нездрава храна која и тој ја јадел. Кучето се здебелило 45 килограми за само три месеци...
Џон Грин има забрана да го чува своето милениче, откако го претворил во најдебелиот британски далматинец. Барни се здебелил 45 килограми  за три месеци. Јадел исто што јадел и неговиот газда.
Здружението за заштита на животните добило повик за дебелото куче и дошле по него. Адвокатот на Грин кажал дека го третирал кучето повеќе како пријател отколку како миленик.
Сепак признал дека знаел дека е малку дебело, но незнаел какво треба да биде. Грин ја признал вината за нанесување непотребна болка на животното.
Судот му забранил да го држи миленикот наредните десет години, мора да одработи 200 часа за добротворни цели и да плати околу 45.500 евра за трошоци. За Барни сега се грижат професионалци. Тој има 25 килограми............среќа

Кон врв
blagorodna Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 568
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blagorodna Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2009 во 19:58
ova ne je    milenik gude
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2010 во 22:20
Дали би го пуштиле вашето домашно милениче во машина за перење?


Машина за перење кучиња

Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2010 во 17:26
Секој што се нафатил да води грижа за животно има подеднакви обврски како да се грижи и за човек а тоа подразбира заштита,хранење, одржување хигиена и здравствени трошоци.
Луѓе кои земаат животни за да се изживуваат врз нив и да ги малтретираат имаат проблем со психата и се патолошки случаеви.
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
FANTASMA Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Август.2010
Статус: Офлајн
Поени: 18
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај FANTASMA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Август.2010 во 07:19
„Како можеше„ е приказна на која што никој нема до остане рамнодушен.
ПРОЧИТАЈТЕ ЈА ДО КРАЈ,ВРЕДИ!!!

-Ако имате куче / прочитајте ја оваа приказна...
-Ако сте имале куче / прочитајте ја оваа приказна...
-Ако сакате да имате куче / прочитајте ја оваа приказна...

Кога бев кученце,те забавував со своите трикчиња и те насмејував.
Ме нарекуваше свое дете и наспроти бескрајниот пар изџвакани чевли и неколку уништени перници,станав твој најдобар пријател...

Кога бев „лошка„ и ќе направев некоја беља,ми се закануваше со прстот и ме прашуваше „Како можеше„? - ама тогаш се откажуваше од својата строгост и ме легнуваше на грб и ми го чешкаше стомачето.Моето растурање на куќата траеше нешто подолго од тоа што очекуваше,затоа што ти беше многу зафатен,ама на тоа работевме заедно.Се сеќавам на ноќите кога се мазевме во креветот,кога ги слушав сите твои исповеди и тајни соништа,а јас верував дека животот неможе да биде посовршен од што е.Одевме во долги прошетки и трчавме по паркот,се возевме со кола,одевме на сладолед (јас го добивав само корнетот затоа што „сладоледот е штетен за кучиња„ како што кажа ти),се излежував бескрајно долго на сонце,чекајки го крајот на денот и моментот кога ќе дојдеш дома.
Пополека,почна се повеќе време да и посветуваш на работата и кариерата,а повеќе време поминуваше барајќи свој човечки партнер.Јас чекав трпеливо,те тешев секојпат кога срцето ти беше скршено и кога беше разочаран,никогаш не приговарав на твоите лоши одлуки,скокав од радост кога си доаѓаше дома или кога ќе се вљубеше...
Таа,сега твоја жена не беше „љубител на кучиња„ - сепак срдечно ја примив во нашиот дом,се обидував да и покажам дека ја сакам и ја слушав.Бев среќна затоа што и ти беше среќен.
Потоа дојдоа човечките бебиња и јас со тебе го делев твоето восхитување.Бев воодушевена од нивната розова боја,од нивниот мирис и сакав да се грижам за нив како мајка.Единствено ти и таа се плашевте дека ќе ги повредам,такада повеќето време го поминував истерана во другата соба или во куќарката за кучиња.

Ох,како сакав да ги сакам,но јас станав „затвореник на љубовта„.

Како растеа,јас станував нивен пријател.Се држеа за моето крзно и се подигаа на климавите нозе,ги буткаа прстите во моите очи,ги превртуваа моите уши и ме бакнуваа во носот.Сакав се на нив,како и нивниот допир - бидејќи твојот допир стана така редок,и ќе го дадев својот живот за да го добијам ако треба.
Ќе се бутнев во нивните кревети и ги слушав нивните грижи и тајни соништа,и заедно го исчекувавме звукот на твојата кола како се паркира во дворот.Некогаш кога луѓето ќе те прашаа дали имаш куче,ќе ја извадеше мојата слика од новчаникот и раскажуваше за мене.

Овие последни неколку години,твојот одговор беше потврден,по што настојуваше да ја смениш темата.Од „твое куче„ станав само „куче„ ,а ти ми замеруваше за секој денар што се трошеше за мене.
Сега имаш прилика за нова работа во друг град и ти и таа ќе се преселите во стан во кој не е дозволено чување на домашни миленици.Донесе права одлука за себе и своето семејство,ама некогаш и јас бев тоа твое семејство.
Бев возбудена кога тргнавме со колата,ама возбудата ми спласна кога дојдовме до азилот за животни.Заудараше на кучиња и мачки,на страв и безнадеш.Ги пополни сите обрасци и рече „знам дека ќе и пронајдете убав дом„.Направија гримаса и ти упатија болен поглед.Тие разбираат какви се шансите за средновечно куче,дури и за такво со педигре.Мораше да го извлечеш поводникот од раката на твојот син,додека тој викаше „Немој тато!Те молам немој да им дадеш да го однесат нашето куче!„.А јас бев загрижена за него,си мислев каква поука извлече од тебе за пријателството и верноста,за љубовта и одговорноста и за почитувањето кон се што е живо.
Ме потапка по глава за разделба,избегнувајќи да ме погледнеш во очи,па пристојно одби да го понесеш со себе поводикот и огрлицата.
Имаше рок кој мораше да го испочитуваш на работа,а сега јас го добив тој рок.Одкога замина две љубезни госпоѓи ми рекоа дека веројатно со месеци си знаел дека ќе се преселиш,ама ништо не си направил да ми пронајдеш друг дом.Вртеа со главите со неверување и се прашуваа „Како можеше„?Во азилот ни пружат онолку нежност и внимание колку што им допуштаат нивните обврски.Се разбира редовно не хранат,ама јас веќе одамна изгубив апетит.
На почетокот кога и да поминеше некој пред мојот кафез,јас ќе потрчав напред,со надеж дека тоа си ти - дека си се премислил,дека ова е само лош сон...или се надевав дека некој ќе дојде,некој на кого му е битно,некој кој ќе ме спаси.
Кога сватив дека неможам да се натпреварувам со веселите кученца,кои несвесни за својата судбина,го обземаа општото внимане - се повлеков во дното на кафезот и чекав...

Ги слушав нејзините чекори,додека доаѓаше по мене на крајот од денот и каскав долж ходникот по неа од одвоената соба.Зачудувачки тивка соба...
Ме стави на масата,ме почешка по ушите и ми кажа да не се грижам.Срцето силно ми биеше во исчекување на тоа што ќе дојде,ама ме обзама и чувство на олеснување.На „затвореникот на љубовта„ деновите му изминаа.Како е тоа во мојата природа,повеќе се грижев за неа.Товарот кој го носи таа е претежок за неа,тоа го знаев исто како што ја знаев секој твоја промена на расположението.Нежно ми стави врвка околу мојата предна нога,додека солзата лизгаше по образот.И ја лизнав раката онака како што тебе вообичаено те тешев пред неколку години.Стручно ја стави иглата во мојата вена.Кога го осетив убодот и ладната течност која што течеше низ моето тело,поспано легнав,погледнав во нејзините нежни и насолзени очи и прошепотев - „КАКО МОЖЕШЕ?„.Можеби затоа што го разбра мојот кучешки говор,ми рече „Прости ми„.Ме гушна и набрзина ми објасни дека нејзината работа е да се погрижи да отидам на подобро место,каде што никој нема да ме игнорира,злоставува или напушти и каде што нема да бидам препуштена самата на себе - место на љубов и светлина,толку поразлично од ова на земјата.
И со последната сила се обидов да и објаснам дека моето „Како можеше?„ не и беше на неа упатено.Мислев на тебе на својот сакан газда.На тебе ќе мислам и ќе те чекам засекогаш.Посакувам да и останатите во твојот живот продолжат да ти покажуваат волкава верност и љубов како мојата.

Само едно запомни „СО ТЕБЕ ЗАЕДНО ЗА МЕНЕ СЕ Е ПОЛЕСНО„
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.