IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Општо > Животински и растителен свет
  Активни теми Активни теми RSS - Односот кон домашното милениче
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Односот кон домашното милениче

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Односот кон домашното милениче
    Испратена: 26.Мај.2006 во 12:22
Чледам никој не пишува на темава.. највероватно акко вештачките цвекина кои ви ги препорачуваат сакате и животинки ама да ги гледате..

Како и да ем имам 11 ипол месеци сијамски мачор кој секој ден му давам исклучително свежа вода, витамини, како и сува храна која му ја менувам на секој 2 бедели како би била различна и многу при тоа различни витамини..
Благо не му давам и ништо друго што јадеме ние.. Освен што понекогаш свежо уловена риба.. Сега имам и мала сијамка која има 2 илол месеци до пред извесен период и давав млеко како и варен ориз со млеко ама мелен. На малку ја вадам надвор поради сонцето не и дозволувам да шета многу.. идеме сега за пола месец на преглед и вакцина..
секој ден ги поминувам со влажна крпа од надвор кога ќе влезат поради прашината ако се стркала големиот.
И за 12 месец планирам да ги носам на ветеринар за да им ги провери забите..
Кон врв
Antoaneta Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јуни.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 292
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Antoaneta Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2006 во 13:49
Грижа мора да постои затоа и ги земаме тие миленичиња дома.Тие се дел од нашето семејство и под грижа се подразбира се комплетно што ќе овозможи тие да живеат удобно во нашиот дом.
Исхрана,хигиена,посета на ветеринар ,а пред се љубов,голема љубов!
Кон врв
Dana Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 3018
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dana Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2006 во 23:32
Hehe, kako gi cuvam moite 3 zivotincinja... Kako nesto najsveto! Zatoa sto toa go zasluzile! Poveke od bilo koj drug...
Кон врв
sexyemma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Јуни.2006
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 1466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sexyemma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2006 во 14:02
im davam sveza voda, vitamini, gi kapam 3 pati vo mesecot, gi setam 4 sati vo denot, mnogu gi sakam(toa pomaga), redovno gi nosam na veterinar
Don't drink and drive, just walk and fly
Кон врв
Dana Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 3018
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dana Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2006 во 14:42
Originally posted by natalija natalija напиша:

како и сува храна која му ја менувам на секој 2 бедели како би била различна
 
Ne go menuvaj dehidratot tolku cesto, potrebni se barem 2 meseci za da gi vidis efektite.
Love like an angel, make love like a devil. [IMG]http://i73.photobucket.com/albums/i215/enatara/eyer.gif" />
Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2007 во 09:52
Да, заборавив да ти одговорам..Сега ја менувам на секој два Месеца..Од типот на храната, 2 месеца Туна, 2 месеца пилешко, говедско, лосос, ќуркино итн..

Не сме се виделе да ти кажам, малата сијамка има 9 месеци, но се спари со големиот и сега сме малку пекмез...LOLLOLLOL
Ми препишаа некој капки за очи и канестен за очи и за двајцата..
Не ми кажаа некоја посебна грижа за неа, освен дека ги носат 60 дена.Confused
Барав нешто на и-нет, па ке видиме како се ке испадне..
нешто друго имаш да ми додадеш мила?
Кон врв
Dana Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 3018
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dana Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2007 во 15:16
Isfrli go kravjoto mleko.
Malata sijamka ke se pari an sekoi 2 meseci, pa posle ova leglo mozes da ja steriliziras.
kako mislis, 2 meseci tuna, pa 2 meseci pilesko? Mislis na dehidrirana hrana za macki? Ako vidis deka nekoja im prija, ostavi im ja taa podolgo vreme, nemoj ni na 2 meseci da ja menuvas.
Dodavaj im oriz, palenta i riba, sardina koja e posebno dobra za vlaknoto, kozata i srceto, za razlika od tunata.
Sega dodeka e trudna mackata, ne koristi nikavi sredstva protiv bolvi i krlezi (ampuli Frontline, ili prasok Neopitroid..). Dodekao doi isto taka ne gi koristo zasto se prenesuva na malite.
 
Vakcina, samo protiv virusni zaboluvanja (pettovalentna) zsto besnilo vo Mk nema veke 40 godini, i nema potreba da ja primaat.
 
Love like an angel, make love like a devil. [IMG]http://i73.photobucket.com/albums/i215/enatara/eyer.gif" />
Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2007 во 15:28
Стерилизирање не доага впредвид..

Не ја прскам со ампули или средства за болви и крлежи зашто не шетаат и до сега не се случило да има такво нешто редовно ги четкам знам..

Во ред ке оставам од сувата храна по примерок подолго време нека ја јадат..
Риба свежа обавезно јадат ама пржена, жива никако..

Фала мила на советите Hug
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2007 во 19:11
Редовна исхрана, хигиена, кондициони активности и обавезно лекарски преглед.
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2008 во 23:36
Дали знаете дека насекаде во светов,... луѓе кои доброволно ја превземале грижата кон некои животни,... се однесуваат кон нив како да не се нивни... не е доволно да го земеш мачето или кучето или што било а да не се грижиш правилно за нив... во нашава држава... за жал се почесто има вакви случаи... домашни кучиња скитаат низ градот и бараат храна,... домашни мачки скокаат од речиси секоја корпа за отпадоци... едноставно жално... тага


па,... да ве видам што мислите вие
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2008 во 02:31
моето милениче си го сакм, но и се грижам за него како да е мое дете.

Изменето од orlov - 11.Јануари.2008 во 02:31
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2008 во 22:27
 
 
 
sekoj shto cuva domashno milenice
treba da se grizi za nego...i za ovie
shto se na ulica treba da se najde reshenie...
postoeja nekoi zdruzenija za zashtita...
ne znam kako funkcioniraat sega...тагатага
Кон врв
naum 1518118 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
GayLord f**ker

Регистриран: 13.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 312
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај naum 1518118 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2008 во 22:28
izvinite doktori dolittle... na polovi odnosi se mislit ili kako>>???
Кон врв
Ena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 798
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2008 во 22:28
Ako nekoj mi go povredi macorot, abe mislam deka me povredil i mene. Za macorot ubivam   
Рај за очите,пекол за душата, а чистилиште за џебот сме ние жените ....хахахах....
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.