IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Нешто за размислување
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Нешто за размислување

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
RebeL Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 656
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RebeL Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Нешто за размислување
    Испратена: 08.Јануари.2008 во 22:51
Само да не добие некој бреин фарт голема%20насмевкаголема%20насмевка

Некој антички грчки филозоф рекол:  „Сите Критјани (луѓе од островот Крит) се лажговци! Верувајте ми, бидејќи јас сум од Крит!“


Дали би му верувале??



Изменето од RebeL - 09.Јануари.2008 во 01:28
-=Rules Are Made To Be Broken=-
ЗАЧУВАЈТЕ ЈА КИРИЛИЦАТА! ПИШУВАЈТЕ МАКЕДОНСКИ НА КИРИЛИЦА!
Кон врв
topsexy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
10-K-H-HOT

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3022
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај topsexy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2008 во 23:56
DA....najverojatno bil zapoznat so niv..stoznam jas ebate.....
koj moze ova da ti go odgatne.........>???????????????лутина
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 00:35
Епименит бил тој филозоф од Крит кој рекол “Сите Криќани лажат“
Дали би му верувала?
Пошто и тој бил Криќанец, и тој сушел лажел, демек испаѓа лажел дека сите криќани лажатголема%20насмевка


Изменето од maria_magdalena - 09.Јануари.2008 во 00:35
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
RebeL Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 656
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RebeL Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 00:36
Хехехе, ајде мислете голема%20насмевка

Да, тој бил од Крит, ги познавал добро Критјаните, и велел дека Сите Критјани се лажговци. А ако и тој бил Критјанин, значи и тој лажел....

Ајде понатаму мислете...голема%20насмевка


Изменето од RebeL - 09.Јануари.2008 во 00:36
-=Rules Are Made To Be Broken=-
ЗАЧУВАЈТЕ ЈА КИРИЛИЦАТА! ПИШУВАЈТЕ МАКЕДОНСКИ НА КИРИЛИЦА!
Кон врв
topsexy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
10-K-H-HOT

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3022
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај topsexy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 00:39
Originally posted by RebeL RebeL напиша:

Хехехе, ајде мислете голема%20насмевка

Да, тој бил од Крит, ги познавал добро Критјаните, и велел дека Сите Критјани се лажговци. А ако и тој бил Критјанин, значи и тој лажел....

Ајде понатаму мислете...голема%20насмевка
 
mozebi lazel deka e i od tamu............
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 00:41
Originally posted by RebeL RebeL напиша:

Некој антички грчки филозоф рекол:  „Сите Критјани (луѓе од островот Крит) се лажговци! Верувајте ми, бидејќи јас сум од Крит!“
 
Дали би му верувале?
 
Не. Зошто? Логичката анализа би идела вака некако...
 
Оваа реченица се состои од два зависни искази од кои вистинитиста на едниот ја исклучува вистинитоста на другиот. Со други зборови, ваквата изјава е невозможен исказ. Невозможно е Критјанинот секогаш да ја кажува вистината, ниту пак секогаш лагата.
Таа е возможна само доколку Критјанинот е скромен лажго кој понекогаш лаже, а понекогаш не. Така да оваа изјава единствено има смисла и е возможна само доколку во еден од исказите Критјанинот бил искрен, а во другиот лаже.
Без разлика на кој од исказите Критјанинот лажел, тој не е достоен за доверба. среќа
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 00:54
recenicata ima smisla ako e tipov od RODOS i e golem lazgo

togas krikjanite nelazat


ako tipov bil od krit  togas recenicata nema smisla i tipov e lud a ne lazgo

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
RebeL Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 656
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RebeL Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 01:07
Убаво размислување EvAngelos. Но во филозофијата кога се анализираат вакви искази, се зема буквалната смисла на исказот.

Значи Епименит рекол:

„Сите Критјани се лажговци“ - 1 исказ.
„Јас сум Критјанин“ - 2 исказ.

Значи ги гледаме премисите грубо како точни или грешни, (Т или не-Т). Ако земиме дека првиот исказ е точен, тогаш Епименит лажел дека критјаните лажат. Значи тие ја кажуваат вистината. A ако тие ја кажуваат вистината, Епименит како еден од нив, ја кажува вистината. Значи вистина е дека - Критјаните лажат. А ако лажат, значи и Епименит лаже...... И така натаму.. значи се влегува во парадокс. намигнување


Изменето од RebeL - 09.Јануари.2008 во 01:08
-=Rules Are Made To Be Broken=-
ЗАЧУВАЈТЕ ЈА КИРИЛИЦАТА! ПИШУВАЈТЕ МАКЕДОНСКИ НА КИРИЛИЦА!
Кон врв
blue666 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 4465
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blue666 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 01:10
е, добро, и сега одговорот на оваа загонетка е...
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 01:13
recenicata ima smisla ako e tipov od RODOS i e golem lazgo
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
RebeL Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 656
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RebeL Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 01:13
Тоа, дека е парадокс, дека нема излез, нема солуција.намигнување

Еве ви уште нешто:

Исказ бр. 1:  „Исказот бр. 2 е грешен“.
Исказ бр. 2:  „Исказот бр. 1 е точен“.

Ајде најдете му го крајот на ова голема%20насмевка
-=Rules Are Made To Be Broken=-
ЗАЧУВАЈТЕ ЈА КИРИЛИЦАТА! ПИШУВАЈТЕ МАКЕДОНСКИ НА КИРИЛИЦА!
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 01:14
mu najdov
i toa e resenje
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Mishell_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Јуни.2007
Локација: Sweden
Статус: Офлајн
Поени: 575
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mishell_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 01:20
Leleee me zabole glava od ova.. skolski primer po logika, ne sakam da se sekavam na nego голема%20насмевка..
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 01:34
Ova e eden primer na sofistichka filozofija.
Samo navidum paradoksalno.

Fiulozofot vsushnost veli deka ne ja zboruva vistinata vo svojot iskaz.

Bidejki vo iskazot veli oti SITE kritjani lazhat, toa znachi deka NE LAZHAT SITE kritjani. Posledovatelno - nekoi kritjani lazhat, a nekoi ne.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.