IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - koj aparat e podobar canon 350d ili nikon d70!?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

koj aparat e podobar canon 350d ili nikon d70!?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
Автор
Порака
thanatos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Ноември.2007
Локација: Ethiopia
Статус: Офлајн
Поени: 125
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај thanatos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: koj aparat e podobar canon 350d ili nikon d70!?
    Испратена: 08.Јануари.2008 во 19:45
bi sakal nepristrasno tuku ot eden profesionalen aspekt da mi kazete koj aparat e podobar:
- nikon d70;
- canon 350d;
koj se pozitivnostite i negativnostite na edniot a koi na drugiot!
ke mi bidete mnogu na pomos!
odnapred vi blagodaram!
thanatos



Изменето од thanatos - 09.Јануари.2008 во 01:05
http://www.flickriver.com/photos/22191068@N02
Ad maiorem gloriam Dei- kir Gramatik
Кон врв
janevskiR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 236
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај janevskiR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2008 во 21:05
оф нееееееееееееееее!!!!!!!!!не%20слушам
http://foto.idividi.com.mk/portfolio.asp?ID=3248
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2008 во 21:33
dve nesta treba da gi znaes ednoto e kolku pari tolku muzika, a vtoroto sekoj keif i kuurc se plaka. zavisi dali se vrzuvas za marka , kvalitet na izrabotka , kvalitet na fajl i dali mislis da go nadgraduvas sistemot.treba da gi resis sam prvo tie nesta, pa posle lesen ke ti bide izborotголема%20насмевка
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
thanatos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Ноември.2007
Локација: Ethiopia
Статус: Офлајн
Поени: 125
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај thanatos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2008 во 22:27
ne se vrzuvam za marka ili nesto slicno!citaf reviews za dvata !
vo osnova se slicni kako i cenite!
vo osnova me interesira koj pravi podobri i pokvalitetni fotki,podobra izrabotka na celiot aparat!
najtocno sakam da razberam koj e so podobar kvalitet!
голема%20насмевка




Изменето од thanatos - 08.Јануари.2008 во 22:29
http://www.flickriver.com/photos/22191068@N02
Ad maiorem gloriam Dei- kir Gramatik
Кон врв
mickeymkd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mickeymkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2008 во 23:33
A od kaj planiras da kupuvas, bidejki se stari modeli i gi ima samo polovni da se najdat?

Sto tolku se mislis koga rece deka ne biras marka za koja bi se vrzal, znaci negledas nadogradlivost na sistemot, podobra servisna podrska, izbor na objektivi, blicevi....
Plus i samiot rece deka se mnogu slicni, taka da sto i da izberes nema da zgresis.




Canon Powershot S90,Sony DSLR A700,Sony 18-70mm f3.5-5.6 DT,Sigma 10-20mm f4-5.6 EX DC,Sigma 17-70mm f2.8-4.5 DC, Tamron 90mm f2.8 SP AF Di,Minolta 70-210mm f4 AF,Minolta 50mm f1.7 AF,Sony HVL-F56AM.
Кон врв
Vojkan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Мај.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 387
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vojkan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2008 во 23:49
Canon 350D. Не за друго, туку уште може да се најде во продажба. Никонот е постар модел од Канонот, а и да не е, веќе не се продава на ново. Инаку, искрено кажано, ако те интересира кој е подобар во квалитет на слика, тогаш и едниот и другиот ќе ти завршат работа и дискусија на таа тема мислам дека е излишна. Другото (ергономија, објективи, блицеви, батерии...) е работа на личен вкус и потреба.

Што би се рекло - нема подобар во оваа борба (исто како да ги споредуваш Лери Бирд и Дирк Новицки - и двајцата се одлични играчи, ама од различни ери. Значи, нема споредба.)

Поздрав

п.с. Знам де забегав со кошаркариве, ама за ова со Никон и Канон морав да најдам некоја аналогија.црвенеење
Ernst Haas: "Leica, schmeica. The camera doesn't make a bit of difference. All of them can record what you are seeing. But, you have to SEE."
Кон врв
thanatos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Ноември.2007
Локација: Ethiopia
Статус: Офлајн
Поени: 125
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај thanatos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 00:33
nikade ne rekof deka ne me interesira  nadgradba na aparatot!bas sakam da si zemam nekoj dobri objektivi!
znaci deka mi znaci i servisot,dali ke mozam da najdam objektivi soodvetni i sl...
znaci...me interesira seсреќа
ot A do Ш!
да и двата апарати кои се во игра се настаро!
поздраф
и чекам уште коментари
Благодарам
http://www.flickriver.com/photos/22191068@N02
Ad maiorem gloriam Dei- kir Gramatik
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 00:48
i jas glasam za canonot vo sluchajov... nikonot e malku postar model a canonot e ednostavno model so koj nema greska, eden od najprodavanite entry level dslr-i voopshto.

prednosta na nikonot e izrabotkata na samiot aparat, podobrata ergonomija i podobriot kit objektiv...

na krajot na kraistata, vidi si na internet testovi, proveri si gi objektivite i samiot odluci si... a za kvalitet na slika, ne se sekiraj, i dvata se odlichni...

p.s.: vidi gi cenite na objektivite i za nikon i za canon, zatoa sto se vrzuvas za sistem, pa ke treba malku da gledas i odnapred, da si go planiras sistemot pred da se odlucis za negoнамигнување
Кон врв
vladimir123456 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 20
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vladimir123456 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 00:51
Canon 350D se razbira
od prezadovolen korisnik na nego

Изменето од vladimir123456 - 09.Јануари.2008 во 00:51
Кон врв
mickeymkd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mickeymkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 01:03
A za kolku pari gi najde polovni 350d i d70?

Vidi prvin kolkav ti e budzetot za pocetok i sto plus sakas da dokupis kako blic objektiv i slicno, pa posle odluci se.

Dobra ti e i cenata na nikon d80 sto go ima na forumov.

P.S. Zaklucokot deka nema da nadograduvas go sogledav od toa sto kaza deka ne se vrzuvas za niedena marka.
Samata nadogradba kaj dslr znaci deka si vrzan za taa marka bidejki nemoze da imas telo canon, objektiv nikon i blitz olympus. Se mora da bide od ista marka.





Изменето од mickeymkd - 09.Јануари.2008 во 01:10
Canon Powershot S90,Sony DSLR A700,Sony 18-70mm f3.5-5.6 DT,Sigma 10-20mm f4-5.6 EX DC,Sigma 17-70mm f2.8-4.5 DC, Tamron 90mm f2.8 SP AF Di,Minolta 70-210mm f4 AF,Minolta 50mm f1.7 AF,Sony HVL-F56AM.
Кон врв
thanatos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Ноември.2007
Локација: Ethiopia
Статус: Офлајн
Поени: 125
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај thanatos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 01:22
znam za seto toa!navistina sum vo zbrka!ama nekako nikonof em mi e poblizu do mene,od ohrid go prodava eden,a i mislam deka podobra e opremata koja moze da se najde za nikon vo makedonija!kolku so znam red nekoj mesec se otvori i prestavnistvo za nikon vo skopje!a i gledam cenite padnaa!
http://www.flickriver.com/photos/22191068@N02
Ad maiorem gloriam Dei- kir Gramatik
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 01:24
Originally posted by thanatos thanatos напиша:

znam za seto toa!navistina sum vo zbrka!ama nekako nikonof em mi e poblizu do mene,od ohrid go prodava eden,a i mislam deka podobra e opremata koja moze da se najde za nikon vo makedonija!kolku so znam red nekoj mesec se otvori i prestavnistvo za nikon vo skopje!a i gledam cenite padnaa!


ti si znaes, samo okolu toa so opremata za nikon/canon kaj nas... proveri si uste ednas, da ne ti sugeriram nistoсреќа
Кон врв
mickeymkd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mickeymkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 01:25
Daj kazi cena za D70, bas me interesira?


Canon Powershot S90,Sony DSLR A700,Sony 18-70mm f3.5-5.6 DT,Sigma 10-20mm f4-5.6 EX DC,Sigma 17-70mm f2.8-4.5 DC, Tamron 90mm f2.8 SP AF Di,Minolta 70-210mm f4 AF,Minolta 50mm f1.7 AF,Sony HVL-F56AM.
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 01:44
Eeeeeee.....

(h)evy...Very (h)evy...

I dvata sum gi gore dole koristil.
Nikon povekje.

I dvata da mi gi daesh i dvata kje gi zemam.голема%20насмевка

Za Nikon bi glasal radi ergonomica.
Hvatot na 350 e epten malechok.

Ama onaka e sladok.
Mal, brz, edno t'nko slatko i kratko "shl'k"
koga okine. Brz zoom na preview
so pomosh na -/+ kochinja.

Kaj 70tkata malce potersene toa zumiranjeto.
So edno kopche vlezesh vo zoom mode.
Za da idesh povekje mora da drzhish drugo kopche
so ednata raka i da vrtish dial za -/+ so drugata.

Da ne bide zabuna, zboram za zoomiranje
koga se pregleduvaat slikite na LCD.


A da.

Velat deka Nikon Lens shto ide vo kit e solidno staklo.
A Canon kit lens bil "radi reda".

Ne deka nema da ti vrshi rabota.
Ako imash stari objektivi M42
od Zenit, Praktica, Pentax,
so ednostaven adapter mozhesh da gi koristish
so Canon-ot. Vo M(anuel) mode.

Ako mozhe da si isprobash.
Simni gi upatstvata od site-ovite.
Prochitaj i vidi si gi site funkcii.
(mozh verojatno i si среќа)
Pa koga kje zimash vikaj na chastenje.
голема%20насмевка

Pozdrav

Igor

PS: Za chastenjete se zezam...


Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.