IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Online Книги?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Online Книги?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 10>
Автор
Порака
mia_sk Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 19.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mia_sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2008 во 01:18
Ja baram knigata od Venko Andonovski-Papakot na svetot
i Mario Puzo-Budalje umire
Кон врв
mia_sk Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 19.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mia_sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2008 во 01:15
Koj bi mozel da mi pomogne da ja najdam knigava:
Luisa Hay-Kako da go izlecete sopstveniot zivot.

Fala odnapred,
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Ноември.2008 во 11:13
Knigata na Marfi, "Moc na podsvesta"(sum ja procital dva pati) zboruva za silata na mislite i moznosta preku nanovo i nanovo vrtenje na odredeni misli da postigneme golemi promeni vo zivotot.

No, tuka bi sakal da mi dozvolite da svrtam vnimanie na eden sosema poinakov pogled vo vrska so ispracanjeto mislovni zhelbi so cel da se postigne nivna realizacija vo sekojdnevniot zhivot na ludjeto.

Mislite se energija i tie ne se zadrzuvaat samo vo svesta i podsvesta, tuku kako semenki ili radio branovi letaat niz eterot zdruzuvajci se so sdrugi misli(negativni so negativni, pozitivni so pozitivni) i baraat prostor(situacii i ludje) kade ce vlijaat. Konecnata odgovornost za toa sto edna misla ce predizvika ima sekogas samiot ispracac na mislata. Covek navistina treba da se uci sebe si pozitivno da razmisluva vo smisla na opshtoto dobro shto vo sebe ja sodrzi sekogash i dobrobitta na blizhnite, zivotnite, rastenijata i mineralnite carstva, a ne negovoto sebicno dobro(na pr."Sakam da sum bogat i ugleden" i taa misla dovede do na pr. ugledna pozicija vo politikata kade nie ce mozeme da go narusime ugledot ili duri i zivotniot standard na drugite - na pr. gradjanite - preku nasite postapki. Ili na pr. "sakam da sum bogat" i dobieme lanec kasapnici&mesarnici koi isporacuvaat meso do uglednite restorani za brza hrana niz svetot, no poradi sto zivotnite i prirodata moraat neizmerno da patat).

Citatot sto sledi na angliski jazik(ce se potrudam podocna da go prevedam, a ne mi e ni pri raka momentalno hrvatskoto izdanie) e od knigata: Jas, Jas, Jas: Pajak vo mrezhata - Zakonot na odgovaranje i zakonot na proekcija. generalno se odnesuva na knigite i uchenjata od tipot na "pozitivno razmisluvanje" objasnuva deka ne sekoja "pozitivna" misla e navistina pozitivna, deka mislite voopsto ne se oslobodeni od danok pa duri i ako navidum ne se realiziraat, kako i brojnite opasnosti koi demneat vrz onie koi se posvetat na povtorno i povtorno aktiviranje na mislovnite igri ne vnimavajci pri toa na nivnite vistinski motivi i sodrzhini.

Celata kniga moze besplatno on-line da se cita na linkot: Me, me, Me - The Spider in the Web

"Many people have fallen victim to a false teaching that says: You may wish for anything you want. You only need to send out the same thoughts over and over again and what you wish for will be fulfilled. But Jesus taught us: “Seek first the Kingdom of God and His righteousness and all else will be given to you.” This means that we should first open up our divine heritage, the Kingdom of God, in ourselves. We need to let the power of Christ become manifest in our thinking and acting, and then God will give us what we need—not what we want.

The energy of our thoughts, of our wanting and desires,
that is, of our inputs, presses toward realization. What we desire and want over and over again and thus input, will be fulfilled in one form or another. However, if we have not opened up the inner kingdom with the key, Christ, if we have not brought to light the treasure of our inner being, who will it be then who fulfills the actions of our will? Certainly not Christ, but the one who rules this world. And that one demands repayment to the last penny, for the energy he has invested in order to fulfill our desires for us. For the adversary knows neither grace nor forgiveness.
For him, what he keeps to is: “An eye for an eye and a tooth for a tooth” down to the last penny.

So, it can lead to grave consequences for us when we
delude ourselves and live in a fantasy world of desires which says, “I want money and possessions. I want a princely home. I want ‘slaves’ who work for me. I want. I want power, wealth and prestige. I want, I want …”
Perhaps we think these are thought games that bring no
one harm if they are not realized. But the wanting of a person can become a trap for him. Let us think of the following:
Whatever we want, we have not worked for, because
we have not acquired the kingdom of the inner being, having not opened it through a life according to the laws of God. As a result, one day, our ego-will will reverse itself; our wanting will turn against us. And why?

A thought that is within the law, within the will of God,
bears its fulfillment already in itself. On the Earth, too, it will be fulfilled, it is only a question of time.
But if our will is not the divine “let there be,” because it contains the wanting to take and not to give, we are not in the stream, in the law of God. And then, the law of sowing and reaping, says: “As you have taken, so will it be taken from you.”

Thus, our egotistic inputs will be fulfilled in their own
way, in the law of sowing and reaping. And so, in the end, we will have neither money nor goods, but will live in poverty. Instead of a princely house, we may own a mud
hut. Instead of ordering around servants and “slaves,” we
will have to do slave work somewhere ourselves. Instead
of enjoying power, wealth and prestige, we will be stripped of power, worthless people to the world, without money or prestige, who may have to work hard for their bread or even have to beg for it.

Perhaps the prince of this world will at first fulfill our ego-will, because through the constant repetition of the input, "I want, I want,” we set free forces that fulfill what we want. But this is then a loan from adversary forces and no gift from God. What we have will not only be taken from us, but we will have to suffer from the fact that we have purloined energies instead of generating energies by opening up the inner kingdom."

                  

Изменето од Majkl - 30.Ноември.2008 во 11:32
Кон врв
Beti Ohridska Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Мај.2008
Локација: Canada
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Beti Ohridska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2008 во 02:14
Nov pronajden sajt
http://www.4shared.com/account/dir/9483475/8f303fd/sharing.html?rnd=49
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2008 во 13:36
http://cc.org.mk/index.php?option=com_docman&task=cat_view&gid=21&&Itemid=32

Pdf format

 „СЕ ВИКАМ МИКИ“  е книга раскази, концептирана од два типа на нарации со истоимен лик. Во првите раскази, кои имаат имагинарен карактер, ликот е реален (дете со посебни потреби) додека во вториот тип раскази чија содржина е реална ликот е инагинарен и е всушност она што реалниот Мики би требало да е, доколку судбината не си поиграла со него. Иако книгата стилски е поблиска до сензибилитетот и интелектуалното ниво на децата, сепак, првенствено е наменета за нивните родители кои треба да променат нешто во својата свест во поглед на спознавањето на светот на детето со посебни потреби и таа промена да ја пренесат и во свеста на нивните деца, кон кои природата, за среќа, била благонаклонета.

Книгата своето прво публикување го доживеа во2003 година, а минатата година го доживеа и своето второ издание. Од економски аспек, таа е некомерцијално издание, што значи дека е дистрибуирана од страна на авторот од чисти хумани побуди и бесплатно. Во печатена форма ја има во домашните библиотеки и кај некои блогери со кои имав лично познанство.



Изменето од kejt-d-grejt - 18.Декември.2008 во 14:10
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2008 во 13:48
Originally posted by zbunet zbunet напиша:





http://cc.org.mk/index.php?option=com_docman&task=cat_view&gid=21&&Itemid=32 Pdf format „СЕ ВИКАМ МИКИ“ е книга раскази, концептирана од два типа на нарации со истоимен лик. Во првите раскази, кои имаат имагинарен карактер, ликот е реален (дете со посебни потреби) додека во вториот тип раскази чија содржина е реална ликот е инагинарен и е всушност она што реалниот Мики би требало да е, доколку судбината не си поиграла со него. Иако книгата стилски е поблиска до сензибилитетот и интелектуалното ниво на децата, сепак, првенствено е наменета за нивните родители кои треба да променат нешто во својата свест во поглед на спознавањето на светот на детето со посебни потреби и таа промена да ја пренесат и во свеста на нивните деца, кон кои природата, за среќа, била благонаклонета.Книгата своето прво публикување го доживеа во2003 година, а минатата година го доживеа и своето второ издание. Од економски аспек, таа е некомерцијално издание, што значи дека е дистрибуирана од страна на авторот од чисти хумани побуди и бесплатно. Во печатена форма ја има во домашните библиотеки и кај некои блогери со кои имав лично познанство.


фала друже...
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
butterflyM55 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
***PEPE***

Регистриран: 17.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3399
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butterflyM55 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2008 во 13:55
I jas ja imav cesta da ja procitam....Samo prodolzi taka mil moj prijatele...Ke se razbudi zaspanata svest kaj lugeto...Ke ima podobro utre za tie decinja...
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2008 во 14:33
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

http://cc.org.mk/index.php?option=com_docman&task=cat_view&gid=21&&Itemid=32

Pdf format

 „СЕ ВИКАМ МИКИ“  е книга раскази, концептирана од два типа на нарации со истоимен лик. Во првите раскази, кои имаат имагинарен карактер, ликот е реален (дете со посебни потреби) додека во вториот тип раскази чија содржина е реална ликот е инагинарен и е всушност она што реалниот Мики би требало да е, доколку судбината не си поиграла со него. Иако книгата стилски е поблиска до сензибилитетот и интелектуалното ниво на децата, сепак, првенствено е наменета за нивните родители кои треба да променат нешто во својата свест во поглед на спознавањето на светот на детето со посебни потреби и таа промена да ја пренесат и во свеста на нивните деца, кон кои природата, за среќа, била благонаклонета.

Книгата своето прво публикување го доживеа во2003 година, а минатата година го доживеа и своето второ издание. Од економски аспек, таа е некомерцијално издание, што значи дека е дистрибуирана од страна на авторот од чисти хумани побуди и бесплатно. Во печатена форма ја има во домашните библиотеки и кај некои блогери со кои имав лично познанство.



книгата ја доби син ми на поклон од авторот
се договоривме заедно да ја читаме
јас испаднав кукавицатага
не умеев да ја објаснам...



се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2008 во 14:50
Originally posted by Beti Ohridska Beti Ohridska напиша:

Skapoceniot kamen od Medina na
http://www.4shared.com/account/home.jsp


Не ми успеа даунлодирањето........
Ќе мора ад почекам уште некој ден изгледа кога ќе биде издадена и кај настага

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2008 во 14:52
Originally posted by mia_sk mia_sk напиша:

Koj bi mozel da mi pomogne da ja najdam knigava:
Luisa Hay-Kako da go izlecete sopstveniot zivot.

Fala odnapred,


Оваа книга лесно се наога, сите книги на Лујза Хеј ги има во книжарниците на Топер, во Матица...секаде.

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Beti Ohridska Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Мај.2008
Локација: Canada
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Beti Ohridska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2008 во 02:06
Maria Magdalena zosto ne ti uspea danlodiranjeto, ako e prekrsen linkot kazi ke ja aplodiram povtorno knigata na
http://www.4shared.com/account/dir/9483475/8f303fd/sharing.html?rnd=49
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2008 во 22:46

http://cc.org.mk/index.php?option=com_docman&task=doc_details&gid=232&&Itemid=32


                                    Мостови

                             Од Светислав Ракиќ



Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2009 во 13:00

http://cc.org.mk/index.php?option=com_docman&task=doc_details&gid=233&&Itemid=32


                     Ова е танцот на болката и надежта


                         Од другар ми





Изменето од zbunet - 09.Јануари.2009 во 13:01
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2009 во 13:11
Originally posted by la fille la fille напиша:

http://www.baneprevoz.com/bane/bok/index.php


za onie koisto sakaat da citaat onlineголема%20насмевка

La Fille THANK YOUголемо%20гушкање
imas edno goooooooolemo kafe i edna goooooolema големо%20гушкањеod mene
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.