IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Семејно насилство
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Семејно насилство

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 17>
Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2008 во 20:20
.... deneska me potrese vesta so devojceto shto sakashe da se samoubie... roditelite go vrzuvale so sindzir za noga... malku me sepna i vesta deka se druzela so nekoi mafijashi...begalo od doma...go nemalo po nekolku dena, pa se vrakalo... Dali roditelite barale nacin da go smirat? Dali krivica snosat i sluzbite odgovorni za toa?
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2008 во 13:42
Mozebi ke navredam sega nekoj so toa sto ke recam, no jas ja gleda problematikata vo roditelite ( se nadevam deka nema pogresno da bidam svatena)
 
I jas samata sum roditel i cesto si postavuvam nekoi prasnja sto skoro site roditeli si go postavaat, i jas cesto se prasuvam kako ke bide moeto dete koga ke porase itn.
 
No mene nekoi raboti i ic ne mi se cudi, poradi toa sto gledam kako nekoi roditeli gi "odpustaat" decata od svoite "race". Mojata 3½ godisna kerka do sega uste nikogas ne sum ja pustila samata da izleze i da igra nadvor, poradi toa sto tocno znam deka ako ja pustam nema poveke da e imam pod "kontrola" ... Koga sum vo Makedonija na odmor, gledam decinja vo nejzina vozdrast koi se sami bez roditel bez nekoj sto gi pazi i gleda nadvor, vo takvi momenti se prasuvam kako toa dete moze da znae sto e dobro a sto e loso, ke vidi nesto, ke nauci i nikoj nema da mu kaze i da mu objasni zosto toa ne e dobro....
 
Jas mislam deka nekoi roditeli i prerano gi ostavaat svoite deca nasamo i posle se cudat koga ke vlezat vo nekoe drustvo sto nikoj ne mu posakuva na svoeto dete
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2008 во 11:30
Originally posted by DjSpakY DjSpakY напиша:

Sto bi kazale pod semejno nasilstvo.. so podrazbirate ?


Семејно насилство.....ако порано било поради некои си икс разно разни причини денес главната причина за оваа појава е алкохолот(кој што со тек на време и континуирано пијанчење секој ден доведува до т.н.сушење на мозокот и таа потреба да се малтретираат најблиските т.е. да се истура бесот на нив на најлошиот начин - нивно тепање).Околу 80%до90% од случаевите на семејно насилство каде што мажот или ретко жената како насилник биле под дејство на алкохол.И тоа не само моментално баш тогаш него тој или таа биле од многу порано а партнерот или партнерката свесно(од не знам кои причини иако го/ја знаеле) стапиле во брак и отприлика знаат што ги чека потоа.И денешната генерација која стапува или допрва ќе стапува во брак голем процент конзумира алкохол,но сега е едно друго време во кое сфаќањата се подруги и малце повеќе свеста т.е. разумот се активира.Тоа не ја исклучува можноста т.е. фактот дека овој чин ќе прекине(посебно во руралните средини во кои што како што имам слушано не е ни за прекажување ни за слушање) но поразлично е од таа генерација која полека завршува со "должноста" родител......Се надевам дека кај "денешниве" и идните родители ќе владее разумот пред што и да е друго(алкохол,нервоза итн).......
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2008 во 10:48
Петнаесет семејства трпат домашно насилство секој ден
Секоја трета жена во Македонија е жртва на кај нас веќе добропознатото семејно насилство. Радува фактот што жртвите во последно време сè почесто наоѓаат храброст и случајот го пријавуваат во полиција. Според најновата анализа на МВР и на невладината организација Новинари за правата на жените и децата, секоја четврта жена е жртва на оружено насилство, а секојдневно се пријавуваат по 15 случаи на семејно насилство. Најголемиот број инциденти се случуваат во Скопје.
 
Центарот за социјални работи во Битола, во првите шест месеци од годината, регистрирал 40 случаи на семејно насилство. Бројката само во првото полугодие од годината се совпаѓа со вкупната бројка на случаи на семејно насилство од минатата година.
Минатата година МВР поднесе вкупно 299 кривични пријави против граѓани за нанесување телесни повреди на блиски роднини, а 1.202 лица добиле прекршочни пријави поради психичко насилство.
 
Освен нарушените семејни односи, лицата што практикуваат насилство врз семејството се алкохоличари и уживатели на дроги. Над 1.400 случаи се сторени од алкохолизирани лица, а 44 насилници користеле дроги.
Најголема причина за семејно насилство се лошите семејни односи, љубомората и алкохолот. Не се исклучуваат ниту сиромаштијата и психичките нарушувања.
 
Во последните неколку месеци е зголемен бројот на жени што извршиле самоубиство поради насилството во рамките на семејството. Според податоците со кои располагаат некои невладини организации, семејното насилство можело да се спречи во 78 отсто од случаите ако полицијата интервенирала.
 
На СОС-телефонот минатата година насилство пријавиле околу 500 лица. Реалната бројка на жени, деца и повозрасни лица што секојдневно се соочуваат со стравот од малтретирање и насилство е поголема, но таа останува прикриена поради стравот од пријавување на проблемот.
nema shto da se komentira... napisot vo Nova makedonija zboruva se....






Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2008 во 12:34
добро со кој памет таа таканаречената мајка си ги претепала децата до бесвестлутина

значи стварно на луѓево нешто им фали... не знам дали им фали некој штраф или цела машина... изненадување ама воопшто не му ја мислат со главата што дедо Боже им ја дал за таа намена... а како може и тетките од социјалното со сиот памет, да им ги вратат децата пак назад ??? каков живот ќе имаат тие деца бреее..... цццццц лутиналутиналутина
Кон врв
rabani Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 02.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rabani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2008 во 00:22
Originally posted by Miriam Miriam напиша:


Originally posted by ...Well... ...Well... напиша:

...mozebi e poradi toa sto e dovolno svesna deka i ona imala nekakov udel vo toa...nieden chovek ne zbesnue bez prichina toa da se znae i da e jasno, sekogash ednata strana mora da pochne nesho...
изненадување Чувај боже од интерпретации (и уште повеќе верувања) како твоите... Не реков дека заслужува да ја тепаат, не реков дека провоцира и сама си е крива!!! Реков дека ако веќе ги имаш сите можности да излезеш од таков брак, а сепак остануваш, е тогаш си имаш кривица.
Originally posted by ...Well... ...Well... напиша:

..i ne ja vrtite temava ko da se krivi samo mashkite, jas sum ubeden
deka zenite sekogash pochinjaat prvi
И што има врска кој почнува прв? Некогаш жените, некогаш мажите. Ама нормален човек и да се скара, ќе се скара со зборови. Само глупави и комплексирани идиоти што знаат дека освен физичка сила ништо друго немаат, само тие ќе посегнат врз физички послаба личност што не може да се одбрани.

ama miriam neli ljubovta podrazbira prostuvajne, neli
ili mozebi ne
ili mozebi zenite imaat nadesh ili verba deka rabotite mozat da se promenat na podobro
a retko se promenuvaat, ama sepak ponekogash i se promenuvaat
DOAGA ISUS SO 200000 SVETII
ZA DA IM STAVI KRAJ NA SITE PROKLETII
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2008 во 13:13
...e ova ja zamrznuva krvta vo zilite...
Мајката - убиец го чека мечот на правдата
На 28 февруари 2007 година Белгија беше сведок на уште една хорор-приказна, најстрашната по педофилските убиства на Марк Дитру. Во сите медиуми осамнаа наслови за 42-годишната Женевиев Лермите, која ги убила своите пет деца на возраст од три до 14 години. Веќе познатите детали од приказната ви ја замрзнуваат крвта. Откако напишала проштално писмо, Женевиев им рекла на децата да гледаат телевизија, се затворила во бањата и едно по едно ги викала своите деца да дојдат. Прва била нејзината седумгодишна ќерка Мина. Женевиев побарала од детето да и' прости и ја заклала. Следувал Мехди, а по него деветгодишната Миријам. Мајката и' ги врзала очите, ја удрила по главата со тежок предмет и и' забила нож во вратот. Нора попусто се обидела да се одбрани. Најстарата Јасмин очигледно сфатила дека нешто не е во ред и жестоко се бранела, покажува аутопсијата на телата. Мајката ги легнала телата на своите деца едно до друго, а во рацете на најмалите им ги ставила нивните омилени играчки.

- Сакав да не се чувствуваат осамени - рекла Лермите при истрагата. На крајот се обидела да се убие удирајќи се со ножот в срце. Не успеала и повикала полиција. Се' се случило помеѓу 13 и 14.30 часот. Кога дошле припадниците на првата помош, побарале психолошка помош. Глетката била неподнослива.

Утрото пред да се одлучи за петкратното убиство на сопствените деца, Женевиев и' напишала писмо на една пријателка: „Одлучив да заминам заедно со децата, многу далеку и засекогаш“. Во писмото таа го обвинува својот сопруг Бушаиб Мокадем, Белгиец со мароканско потекло, дека не успеал да ја слушне нејзината несреќа, која ја втурнала во тешка нервна депресија. Според психијатрите, Женевиев Лермит сакала да изврши алтруистичко убиство, одведувајќи ги со себе во смрт и своите деца.

Што можело да натера една мајка да ги убие своите пет деца? Според адвокатите, истрагата и психијатрите, Женевиев повеќе не можела да го поднесе својот живот. Сопругот често бил отсутен, семејството заглавено во долгови. Таа не можела повеќе да го поднесе ниту присуството на Мишел Скар, докторот со кој пораснал сопругот Бушаиб и кој од првиот ден се наметнал како дел од семејството. Докторот ги плаќал речиси сите сметки на семејството. Според Женевиев, Скар „си купил семејство“.

Сведоците велат дека била добра и весела мајка, која никогаш не се жалела. Никој не претпоставувал дека веќе со месеци тонела во длабока депресија. Утрото пред крвавиот чин го повикала својот психијатар за да му каже дека не успева да исплива од дупката во која тоне. Немал време да ја прими. Психијатарскиот извештај вели дека во моментот на убиството, таа го доживеала актот како еден вид самоубиство на заедницата со своите деца. Тие ги истакнуваат нејзината чувствителност и длабоката идентификација со децата. Нејзината ментална состојба била неурамнотежена до мерка што не и' дозволила да се контролира. Во минатото на Женевиев нема трауматични драми, освен фактот што татко и' бил насилен со семејството. Била добар ученик и подоцна наставник.

Петте деца беа погребани во Мароко според муслиманските обичаи. Експертите тврдат дека муслиманското потекло на таткото нема никаква врска со чинот. Веќе речиси две години Бушаиб се обидува да разбере што се случило, да се сети на знаци што би го навестиле чинот. Долго се сомневал дека жена му не можела сама да го направи тоа, но истрагата ги отфрли овие сомнежи. Бушаиб признава дека финансиски бил зависен од својот пријател со кого живеел, но жена му никогаш не се пожалила на докторот. Ако се пожалела ќе најдел начин да и' стави крај на чудната кохабитација. Ќе може ли судскиот процес да го објасни необјаснивото? Осумтемина поротници две седмици ќе ги ислушаат сите детали на овој неопислив акт на една мајка. Судењето почна во понеделникот и ќе трае околу две недели.

Светлана Јовановска Наша дописничка од Брисел

Deneshen Dnevnik...




Изменето од mamamd - 12.Декември.2008 во 13:14
Кон врв
Delicia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*dream catcher*

Регистриран: 20.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 10984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delicia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2008 во 13:35
....ovoj sluçaj go sledam  vo "direkt".....navistina da mu se zamrzne krvta na çovek ,koga ja slusav kako gi opisuva  ubistvata na svoite deca....Genvieve ,ne samo sto na sekoj naçin pokusavala da dade znaci na okolinata deka e na rabot na oçajot ,tuki i vo pismoto koe go pisuva ,den pred da go stori groznomornoto delo,na svojot psijiatar,jasno kazuva deka "se plasi sama od sebesi ,i deka e spremna da zamine zaedno so svoite deca od ovoj svet"......Zalosno...da reagiral ,kako sto bi trebalo da reagira ,decata bi bile zivi sega....
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2008 во 20:13
Отишла таа мајка со паметот. Се гледа од натписот дека бог ја напуштил таа жена.
Велат она што не може да ве убие ќе ве направи посилни, за жал, некои луѓе едноставно немаат сили да се справат со животот.
Бог да брани и да чува од оние кои го губат разумот.
Греота децата!Мајката е тотално шлапната и нервно растроена.Умоболните луѓе се во состојба сешто да направат.
Кон врв
Delicia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*dream catcher*

Регистриран: 20.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 10984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delicia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2008 во 21:09
......Denes 3 sudski vestaci-psihijatri ja proglasija Geneviéve Lhermitte za totalno neodgovorna za ubistvoto na svoite deca!.....Periodot pred da gi napravi straviçnite ubistva vrz svoite pet maloletni deca ,Geneviéve pisala ne edno ,tuku dve pisma na svojot psihijatar koj ja sledel za nejzinata depresia,vo koi praktiçno moli za pomos i vo poslednoto pismo, otvoreno mu pisala deka mozebi e podobro da ja zatvorat nekade podaleku od svoite deca,bidejki ,kako sto prodolzuva vo pismoto .. se plasi samata od sebe si i od svoite akti.....Zalosno sto psihijatarot ,znaejki za nejzinata dlaboka depresija ne reagiral kako sto treba........edinstvenoto nesto sto ovoj çovek trebalo da napravi ,e da svrti eden telefonski broj......za da spasi 5 mladi nevini zivoti.....
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2008 во 22:03
Gore visoko..dole dlaboko...od edna bedotija vo druga...
МЕЃАШИ ПРЕДУПРЕДУВА НА НАСИЛСТВО ВРЗ ДЕЦА ВО ДОМОТ "11 ОКТОМВРИ"
Дете со рак на бешика тепано од воспитувачка
Единаесетгодишно момче од Пехчево и неговата деветгодишна сестра биле физички и психички малтретирани од воспитувачи во Домот за деца без родители "11 Октомври" од Скопје, соопшти вчера Детската амбасада "Меѓаши".
На СОС телефонот на "Меѓаши" за деца и млади 0800 1 2222 во вторникот се јавило детето А. Ј. (11) и пријавило дека една од воспитувачките му удирала шлаканици секогаш кога барало да се јави на телефон кој своите родители. Детето било болно од тумор на бешика, но во домот 20 дена не добило терапијата и здравствена нега. Децата се пожалиле дека вработените во Домот не им ја менувале долната облека и оти сами си ги переле гаќите.
Детето избегало од Домот и, како што рекло, кај родителите во Пехчево се вратило со некој познат човек, но во Скопје останала неговата помала сестра.
Мајката на децата во телефонскиот разговор изјавила дека социјалната служба од Берово им ги одзела децата од училиште, и за тоа ги информира само по телефон.
"Мојот син сега мокри крв, се плаши да излезе надвор, не оди на училиште од страв повторно некој да не го земе од таму и да го одведе во Домот", рекла мајката.

Од "Меѓаши" случајот го пријавиле кај Народниот правобранител.
Во Министерството за труд и социјална политика вчера изјавија дека семејството има нарушени односи уште од 2005 година, зашто таткото на децата бил алкохоличар.
"На 31.10. 2008 година Центарот за социјална работа - Берово поведе постапка пред судот со барање за изрекување привремена мерка за заштита од семејно насилство. Центарот побара таткото да биде испратен на задолжително лекување од алкохол и сместување во невропсихијатриската болница во Бардовци. Нему му беше забрането да ја малтретира физички, емотивно и сексуално сопругата, како и емотивно да ги малтретира двете малолетни деца кои биле сведоци на малтретирањето на мајката", стои во соопштението.
Мајката била примена во болницата и рекла дека, наводно, сама се повредила во стомакот со нож, поправајќи го прозорецот. Заради заштита на децата, Центарот за социјална работа ги сместил во Домот за деца без родители.

Министерството за труд и социјална политика ќе го разгледа внимателно случајот и доколку утврди одредени пропусти во работењето на институциите, ќе преземе соодветни мерки

 Sekogash nekoj drug e kriv. Do koga so vakvi potresni detski sudbini?
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2008 во 00:11
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Zeniiiii psihickoto nasilstvo e karakteristika na zenite, samo shto zenite smetaat deka toa ne e nasilstvo (majka ti...pa majka ti...sestra ti pa sestra ti, mojte vaka...mojte taka...shto maz beshe ti be a... da beshe asalen tatko ...) a fizickoto nasilstvo e 99 % mashka karakteristika (poteshko im e so zbor...pa pocnuva "racnata obrabotka"). Tragicnoto e shto kaj nas postoi izreka prenesuvana od koleno na koleno -E maz e de, nekoj pat ke privikne, ke udri!


НЕ ...
ПСИХИЧКОТО НАСИЛСТВО Е КАРАКТЕРИСТИКА И НА МАЖИТЕ ... И ТОА КАКО ...
ЗНАМ СЛУЧАИ ВО КОИ МАЖОТ МАЛТЕИРА ПСИХИЧКИ И САМО ПСИХИЧКИ ...
ГО ВРТИ МУАБЕТОТ НАКАЈ МАЈКА И ... ТАТКО И ... И НАКАЈ НЕА ...
А ТОЈЕ СЕКОГАШ, АМА БАШ СЕКОГАШ `ВО ПРАВО`...
А НЕ СИ ГИ ГЛЕДА МАНИТЕ ... САМОУВЕРЕН, СИГУРЕН, ПСИХИЧКИ СИЛЕН...
ЛИЧНОСТ НА КОЈА НЕ МОЖЕ ДА МУ СЕ ВРАТИ т.е. РЕПЛИЦИРА...
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2009 во 13:43
Нормално не е... човечки не е...Каде замина нашето трационално почитување кон родителите????

Ја скр­шил од ќо­тек мај­ка си оти не му го пре­пи­шу­ва­ла ста­нот

Ин­ци­ден­тот се слу­чил око­лу 19,20 ча­сот во Скоп­је на ули­ца­та "Кеј 13-ти Но­ем­ври" , ко­га во ста­нот на М.П.(55) дош­ло до рас­пра­ви­ја би­деј­ќи таа од­би­ла да го пот­пи­ше до­го­во­рот за пре­пис на ста­нот на неј­зи­ни­от син А.П.

А.П.(35) од Скоп­је, пред три де­на и скр­шил че­ти­ри реб­ра на мај­ка му М.П. (55) оти таа не са­ка­ла да му го пре­пи­ше ста­нот во кој што жи­ве­ле. По крв­нич­ко­то те­па­ње тој мај­ка­та 24 ча­са ја др­жел зат­во­ре­на во ста­нот. На­ред­ни­от ден ко­га ја ос­ло­бо­дил таа по­ба­ра­ла ле­кар­ска по­мош во Град­ска­та оп­шта бол­ни­ца ка­де што би­ла за­др­жа­на на ле­ку­ва­ње, а слу­ча­јот бил при­ја­вен во по­ли­ци­ја по што А.П. Бил при­ве­ден и про­тив не­го ќе би­де под­не­се­на кри­вич­на при­ја­ва.
Ин­ци­ден­тот се слу­чил око­лу 19,20 ча­сот во Скоп­је на ули­ца­та "Кеј 13-ти Но­ем­ври" , ко­га во ста­нот на М.П.(55) дош­ло до рас­пра­ви­ја би­деј­ќи таа од­би­ла да го пот­пи­ше до­го­во­рот за пре­пис на ста­нот на неј­зи­ни­от син А.П.
Из­ре­вол­ти­ран од не­пос­луш­нос­та на не­го­ва­та мај­ка А.П. се на­фр­лил врз неа и поч­нал да ја ма­ва со ту­па­ни­ци и кло­ци по гла­ва­та и те­ло­то. По бру­тал­но­то пре­те­пу­ва­ње тој мај­ка­та ја зак­лу­чил во ед­на од со­би­те. На­ред­ни­от ден око­лу 17,30 ча­сот А.П. ја пуш­тил да из­ле­зе од со­ба­та, по што таа по­ба­ра­ла ле­кар­ска по­мош во Град­ска Оп­шта бол­ни­ца, ка­де и се ут­вр­де­ни теш­ки те­лес­на пов­ре­ди -скр­ше­ни­ци на че­ти­ри реб­ра.
Кон врв
Klapsomun Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2050
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Klapsomun Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2009 во 15:20
Ako ne mu se dopaga nesto moze da ja ostavi a nema potreba od tepanje zivotni ne se tepaat ne pa luge.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 17>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.