IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Семејно насилство
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Семејно насилство

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 17>
Автор
Порака
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2007 во 11:21
Рационалното и непоколебливо реазмислување на машката икона Шон Конери:

http://on.net.mk/default-MK.asp?ItemID=F251CBE05C0784429563B9FD8B369CA5

Шон е закон батка, и сите жени го обожаваат, ги шамарал или не! Wink Уствари да не беше таков карактер, ќе беше најобичен чика. Секоја чест. Clap
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2007 во 15:05
Ne slusnavme za Komaja deka se tepaat megu sebe, izgleda . . .
Кон врв
K.Natasa Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Март.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 22
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај K.Natasa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2007 во 16:51
Точно дека ниедна жена не треба да е роб  на својот маж или што вика мажот ми не е она вреќа за вежбање, но секој не го сваќа тоа така..
Може ќе испадне ова оговарање но што е тука е .....
Ја имам еден пример од комшии, имаа проблеми и таа да не речам секој ден јаде ќотек, причина секој кажува своја приказна, но не е битно ја изтепал еден ден до онесвестување и си отиде викна полиција му пишале записник таа извадила лекарско и што се случи  по една недела нека беа и две се врати.
И да скратам малку, ја прашувам зошто се врати нели (инаку добро живеам со неа) ми кажува дека татко пиел и секој ден ја малтретирал исто со ќотек ми вика подобро овој (за мажот и) ќе го трпам барем ќе бидам со детето..........

Мислам да работи и да има плата за еден солиден живот не би било така...
Кон врв
Bozhica Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Март.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bozhica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2007 во 20:32
Originally posted by sensei sensei напиша:

Originally posted by luj6 luj6 напиша:

Originally posted by sensei sensei напиша:


Велиш „90%“ врз основа на еден коментар, и потоа таа глупост ја користиш за да развиеш некоја теорија.

sensei, ubedi me vo sprotivnoto, so fakti, ne so rekla kazala
jas gi znam ovie fakti od sopstveno iskustvo i od iskustvo na zena mi i dvajcata imame raboteno odredeno vreme vo socijalno
ako veke si se resil da se inaetis, poveli, sto znaes bazirano na fakti moze i ke mi go promenis mislenjeto za nasilstvoto vo Makedonija


Nema sto jas da ubeduvam nikogo i da branam fakti, samo dolznost mi e da ukazam na maloumnosta vo nekoi zaklucoci. Ti iznesuvash gluposti i koi gi tretirash za fakt. "90% od mazite se zeno-tepaci i maltretiraci",...eeej idiotijo kade so toj pamet? LOL
Ako si mashko te molam napravi operacija za promena na polot. Wink

Znam deka rabotish vo NVO i deka zemash plata za vakvi ideologizirani ispadi. Mnogu dobro ja znam tvojata sorta :) Stetocini poltronski....
 
Hej ...Hej sensei seriozno od samiot pocetok na ovoj forum imas negativen stav i loso razmisluvanjeAngry...  Site da imaat isto razmisluvanje kako luj6 Clapvo Makedonija nitu eden maski sovinist  koj go maltretira svoeto semejstvo nema da bide na soloboda nitu eden den.Tuku naprotiv ,pozadi resetkite ke se sooci so istie pcosti ,vikanja ,tepenja koj gi primenuval toj ...ke pocustvuva na svoja koza kako e da si maltretiran ...ko ke e izleze od zatvor ke treba dlaboko da razmisli dali bi se odnesual povtorno isto pak... samo kazi da ne sluci toa nedaj boze na sestra ili pak kerka Pinch
 
 
 
Кон врв
Bozhica Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Март.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bozhica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2007 во 20:53

[QUOTE=speed] pa taka e bidejki za razlika od zapad.vo makedonija ima mnogu malku zeni sto zarabotuvaat sami dovolno sredstva za da mozat da opstanat...zatoa im se ogranicuva samostojnosta i se slucuvaat takvi raboti...epa so ne mislele na vreme dodeka bile mladi da se posvetat na rabota malku i samostoen zivot...[/QUOTE

e pa speed postojat zeni vo ovaa  nasa makedonija koi na mladi godni se obrazuvale i se vrabotile i rabotat...primer : taa e e kulturna ,visoko obrazova, poteknuva od  semejstvo kade sto ljubovta i grizata za najbliskite bila na prvo mesto  , no za zal Cryporadi bolest e onevozmozena da se brani i da zarabotuva mnogu ,a toj maltretiracot namesto da ja podrzi vo nejzinata maka toj uste poveke i ja prodlabocuva Angryso pcovki,so previsoki decibeli kolku koi gi prozveduva negovto grlo , duri i preti  i nejzinata  molba da prestane taka da se odnesuva i vozvraka deka ke ja zdrobi ,iskrsi od mavanje,  duri ideka ke ja ubie  i poradi tipot na nejzinoto zaboluvanje taa dusicka zavisi od drugi .Cry

Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2007 во 22:05
Bozice me rasplaka...navistina mi padna zal za zenata...a taka e tuka vo MkAngryVeruvam deka koga toj bi se razbolel taa ke se zrtvuva celosno da mu pomogne,a ne ushte da mu vika....veruvaj ne 90,tuku 99% se mazite vo Makedonija nasilnici
Кон врв
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2007 во 23:46
Originally posted by Bozhica Bozhica напиша:

samo kazi da ne sluci toa nedaj boze na sestra ili pak kerka Pinch


Ako se sluci toa na mojata sestra ili kerka, jas ke bidam toj sto ke ja zastitam, a ne policijata. Toa e solucijata, i tocka.
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
luj6 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2006
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 53
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај luj6 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2007 во 08:19
Sensei, jas veruvam deka i zenite i mazite se ramnopravni, ne im delam ulogi uste pred da gi vidam, ako se zavrtis naokolu ke primetis deka ne se site stereotipovi kako sto si gi zamisluvas. Fintata e da se razgovara bez navredi ama kako sto gledam ti , sto bi rekla baba mi, "ni se teras ni se vodis". A ti ne se sekiraj sto sum jas, jas sum od glava do peti masko, ne veruvam deka istoto bi go kazale i za tebe, ti si od glava do peti shovinist od balkan. Zalosno ama vistinito. Sto e uste potragicno ima mnogu kako tebe. Bravo sto ke gi zastitis kerka ti i sestra ti, a koj ke gi stiti drugite? Da ti kazam najiskreno, veke ne rabotam vo socijalno, toa bese porano, ama i den denes me boli dusata od site raboti sto sum gi videl. A ti gledaj da ne vidis ni desetinka od ona sto jas go vidov i bidi i ponatamu shovinist. Ako si zenet mi e zal za zena ti.
I am nobody; nobody is perfect, therefore I'm perfect
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2007 во 09:39
Originally posted by K.Natasa K.Natasa напиша:

Мислам да работи и да има плата за еден солиден живот не би било така...



Tocno...denes zenite veke ne trpat nisto i ne sedat vo brak vo koj ne im e dobro. Za zal samo onie koi nemaat izbor i finanski se zavisni od svoite mazi ostanuvat da go trpat toa semejno nasilstvo,

Кон врв
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2007 во 12:24
Originally posted by luj6 luj6 напиша:

Sensei, jas veruvam deka i zenite i mazite se ramnopravni, ne im delam ulogi uste pred da gi vidam, ako se zavrtis naokolu ke primetis deka ne se site stereotipovi kako sto si gi zamisluvas. Fintata e da se razgovara bez navredi ama kako sto gledam ti , sto bi rekla baba mi, "ni se teras ni se vodis". A ti ne se sekiraj sto sum jas, jas sum od glava do peti masko, ne veruvam deka istoto bi go kazale i za tebe, ti si od glava do peti shovinist od balkan. Zalosno ama vistinito. Sto e uste potragicno ima mnogu kako tebe. Bravo sto ke gi zastitis kerka ti i sestra ti, a koj ke gi stiti drugite? Da ti kazam najiskreno, veke ne rabotam vo socijalno, toa bese porano, ama i den denes me boli dusata od site raboti sto sum gi videl. A ti gledaj da ne vidis ni desetinka od ona sto jas go vidov i bidi i ponatamu shovinist. Ako si zenet mi e zal za zena ti.

Taman rabota nekoj da me tera ili da me vodi. Jas za sto bi sluzel togas? Tebe neka te vodat kako tele na pazar LOL

Koga sme okolu shovinizmot,.... Prirodata, Gaja, Bog, ili ne znam koj e tvojot vrven avtoritet, e najgolem shovinist. Site imaat ulogi spored svoite predispozicii, i toa ja pravi prirodnata simbioza i harmonija.

A ti kolku sakas mozes da se prepucavas i da sobiras pederski poeni kaj pripadnickite na ponezniot pol. Samo se nadevam deka nema da dozivees surovo budenje koga eden den zena ti ke pobara vistinski maz. Mozebi si masko, ama ne si maz.
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
luj6 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2006
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 53
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај luj6 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2007 во 21:29
Originally posted by sensei sensei напиша:


.
Taman rabota nekoj da me tera ili da me vodi. Jas za sto bi sluzel togas? Tebe neka te vodat kako tele na pazar LOLKoga sme okolu shovinizmot,.... Prirodata, Gaja, Bog, ili ne znam koj e tvojot vrven avtoritet, e najgolem shovinist. Site imaat ulogi spored svoite predispozicii, i toa ja pravi prirodnata simbioza i harmonija.A ti kolku sakas mozes da se prepucavas i da sobiras pederski poeni kaj pripadnickite na ponezniot pol. Samo se nadevam deka nema da dozivees surovo budenje koga eden den zena ti ke pobara vistinski maz. Mozebi si masko, ama ne si maz.[/QUOTE]
pak nesto kazuvas od pamet, vo prirodata uglavno matrijarhatot e onoj sto gi odrzuva vrstite, samo kaj covekot , radi nametnati socijalni normi sme izbrale da bide patrijarhartot. Samo, ne se sekiraj, vo idnina pak ke nadvladee matrijarhat, zasto samo tie narodi kaj ko e zastapen, ke opstanat. A drugoto ke iscezne kako nikogas da ne postoelo.
A mgju drugoto, mene mi izgledas TI uplasen za svojata maskost. Pogresno si sfatil. Maskosta ne se meri vo nasilstvo i neprijatnosti. Maskosta se meri, kolku si ti sposoben da zastanes na svoi noze i da zastapis mislenje za koe TI veruvas deka si vo pravo, a ne vo sto drugi te ubedile
I am nobody; nobody is perfect, therefore I'm perfect
Кон врв
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2007 во 21:35
Originally posted by luj6 luj6 напиша:

Maskosta se meri, kolku si ti sposoben da zastanes na svoi noze i da zastapis mislenje za koe TI veruvas deka si vo pravo, a ne vo sto drugi te ubedile

Ocigledno ti go govoris toa sto te napumpale tvoite naci-feministicki drugarki dodeka piete kafe. LOL Se nadevam deka ke te pofalat, i ke te potapshaat po ramo, kako poslushno momce.
Sit, Ubu, sit! Good dog. Wink
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
sandrica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sandrica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2007 во 22:00

A dali citase pred nekoj den vo vesnik kako zenata po dolgo trpenoto nasilstvo go UBILA svojot soprug, go ISECKALA na parcinja i go PRZELA? Maskosta se meri po toa kako umees da se spravis so zivotot i problemite, da ne dozvoluvas drugi da te vlecat za nos,no i da ne bides samobendisan imbecil zosto na kraj ke ostanes sam.Confused

I ljub6 ima koj da go podrzi i so koj da pie kafe,a ako si nasilnik ke pies kafe sam!
Just love
Кон врв
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Март.2007 во 13:06
Originally posted by sandrica sandrica напиша:

A dali citase pred nekoj den vo vesnik kako zenata po dolgo trpenoto nasilstvo go UBILA svojot soprug, go ISECKALA na parcinja i go PRZELA? Maskosta se meri po toa kako umees da se spravis so zivotot i problemite, da ne dozvoluvas drugi da te vlecat za nos,no i da ne bides samobendisan imbecil zosto na kraj ke ostanes sam.Confused

I ljub6 ima koj da go podrzi i so koj da pie kafe,a ako si nasilnik ke pies kafe sam!

Nikoj ne podrzuva nasilstvo, a jas najmalku.
Samo izgleda nikoj nema mozok za da razbere deka so pravenje paranoja i zasiluvanje na megjupolovite tenzii se vrshi degradacija na opshtestvoto. Osobeno ke go osetite toa koga ke bide vgradeno vo zakoni, kako sto e vo Kanada ili Amerika.
Se sozdava histerija i se predimenzioniraat rabotite, a seto toa e eden najobicen primer za Hegelovata dijalektika, za koja otvoriv posebna tema vo podforum filozofija.
Se osekjam kako da drzam monolog pred OVCI.

Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 17>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,500 секунди.