IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Секс
  Активни теми Активни теми RSS - Мој став за хомосексуалноста
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Мој став за хомосексуалноста

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 100101102103>
Автор
Порака
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2013 во 01:19
Ауу... се така преку ноќ може да стане нормално... види мајката...
Да фатам да ги исфрлам учебнициве по психологија што ги имам дома од факсот, се што сум учел досега значи е ... така... безвеза. Интересно. Ете, новост. Човек стварно учи додека е жив  ма ајде хи, хи...

Би имале и имаме проблем со тоа, затоа што се што ќе стане политички интерес одеднаш од пореметување се претвора во „нормално“. Еве, гледам и не му смета на мнозинството. Види Забеган, не сум некој чакнат хејтер пораснат пред комјутер што зборува работи неповрзани слушнати-недослушанти.... Сум бил со такви луѓе (тоа „гејовите“), ги познавам суштински, сум се сретнал на повеќе наврати со нивната проблематика и на крај оценив дека тоа не може да биде „ориентација“, туку е исклучиво пореметување како што тврди и мојата струка.

Реперот за интелигенција не се наоѓа во однос на поддршката на „гејчиња“, таму можеш да бараш корелации со толеранцијата, но тоа што јас имам остри ставови кон нивната ситуација не ме клава во позиција на некој малоумен со камен в рака што тепа „гејови“ на парада. Ги сваќам во која ситуација се најдуваат, не ги оспорувам нивните односи еден кон друг, но секогаш ќе сметам дека тоа е пореметување што не треба да биде прикажано како избор и така всадено во главите на младината. Причината што погоре ја наведов ти дава јасно дознаење дека не ги сакам во моја близина... Сакам прецизно да добиеш слика за ова што го кажав, а не да читниш дел од мојот пост и да донесеш заклучок за мене и за 10 генерации пред мене...

Малку си измешал брзини...

Нетолерирањето на различни гледишта од своето е далеку поглупаво отколку нетолерирањето застранетости кои продираат на површина (застранетост... не гледиште ), за што и ме обвинуваш...
Имаш убав потпис, следниот пат размисли пред да напишеш нешто за да не изгледа како глупост...намигнување
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2013 во 22:09
а да ја преиспитаме психологијата како наука а?
како прво, психологијата многу заостанува затоа што сеуште се базира на психолошки теории кои датираат од пред еден век
како второ, фактот тека психологијата како наука дозволува да си даде право човековите индивидуални персони да ги дели на нормални и ненормални, и оние „ненормалните“ да ги става во кош на болести, (додека и самиот термин „болест“ е лабав и незаснован и се користи за милион ствари)... додека, истовремено е познато дека секоја човечка индивудуа има своја перцепција за реалноста, и дека такво нешто како нормално и ненормално постои само во илузиите на групите

инаку, за твоја информација, имам проблем со тоа хомосексуалноста целосно да ја прифатам како природно нормална појава, затоа што нема никаква биолошка основа, па од тој аспект ги сметам хомосексуалците за неприродна појава, и потекнува само од човековата психа и способноста да се бира (наспроти тврдењата на хомосексуалците дека тоа е нешто вродено)
но истовремено воопшто не се обидувам да докажам дека немаат место на овој свет, и дека не треба да бидат разбрани, или да им се дозволат одредени работи... колку повеќе се заробува човековата индивидуална слобода, толку полошо и попогрешно (дури и сметај дека сите морални стандарди кои сме си ги поставиле се фиктивни и немаме потреба од нив)

размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2013 во 00:26
Природата во недоглед си ги создава своите крeации во сите можни комбинации, а човекот со своите моментални општествено-традицијски норми си креира некакви свои критеријуми.

Недоразбирањата и проблемите ни се с'е поголеми колку што ове две нешта се во поголем расчекор.

А најголемиот проблем е што секој мисли дека ја испил чашата на мудроста до последната капка и си дава за право да им диктира на останати како да мислат, веруваат и да живеат.

Пеколот е наша инвенција, самите си го создаваме и одржуваме, тој не постои на друго место.

Изменето од Messenger - 24.Септември.2013 во 00:26
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2013 во 10:04
Хомосексуалноста не ми смета бидејки ја имала и ке ја има како појава,а дали тоа е резултат на хормонално пореметување,психичка дезориентираност,сексуален експеримент кај поединецот можи само само да се нагаѓа.
Меѓутоа хомосексуалноста започна толку многу да се експонира низ мас медиумите се врши огромно популаризирање а тоа многу нервира бидејки постојат и други групи,анархисти ,сатанисти ,нео-нацисти па зошто не би смеело да има емисии,филмови,списанија каде ке се опишува историското значење на овие групи па како се воспитуваат децата во анархистички дух и тнт, бидејки не можи една група да се експонира,а друга да се маргинализира.


Изменето од Alekxandar - 24.Септември.2013 во 10:05
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2013 во 16:55
Хомосексуалецот СЕ РАЃА како таков, а сатанистот, анархистот, неонацистот НЕ, тие стануваат такви.
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2013 во 18:22
Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:

Хомосексуалецот СЕ РАЃА како таков, а сатанистот, анархистот, неонацистот НЕ, тие стануваат такви.
ако нешто е вродено, тогаш која е потребата тоа да се осознава и развива? ќе функционираше автоматски така?
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2013 во 20:10
Ние ке го дочекаме резултатот од експериментот на првата генерацијата посвоени деца од хомосексуалните двојки.
Или ке се створи склоност кон хомосексуалност или огромна одбивност од страна на посвоените.
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2013 во 12:06
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

а да ја преиспитаме психологијата како наука а?
како прво, психологијата многу заостанува затоа што сеуште се базира на психолошки теории кои датираат од пред еден век
како второ, фактот тека психологијата како наука дозволува да си даде право човековите индивидуални персони да ги дели на нормални и ненормални, и оние „ненормалните“ да ги става во кош на болести, (додека и самиот термин „болест“ е лабав и незаснован и се користи за милион ствари)... додека, истовремено е познато дека секоја човечка индивудуа има своја перцепција за реалноста, и дека такво нешто како нормално и ненормално постои само во илузиите на групите

инаку, за твоја информација, имам проблем со тоа хомосексуалноста целосно да ја прифатам како природно нормална појава, затоа што нема никаква биолошка основа, па од тој аспект ги сметам хомосексуалците за неприродна појава, и потекнува само од човековата психа и способноста да се бира (наспроти тврдењата на хомосексуалците дека тоа е нешто вродено)
но истовремено воопшто не се обидувам да докажам дека немаат место на овој свет, и дека не треба да бидат разбрани, или да им се дозволат одредени работи... колку повеќе се заробува човековата индивидуална слобода, толку полошо и попогрешно (дури и сметај дека сите морални стандарди кои сме си ги поставиле се фиктивни и немаме потреба од нив)

Ако правевме муабет за Филозофија како наука ќе можевме да ја преиспитуваме со миле воље, али хормоналните пореметувања во психологијата се „опипливи“ нешта што можат да се видат, пребројат, посочат... Тоа само недоволно упатен може да го смета за лаичко нешто. Заинтересирај се малце повеќе околу темава и ќе видиш дека самата твоја свест ќе го прифати податокот како таков и дека единствена околност е тоа...
Не се во прашање теории. Ја не знам ти што имаш читано и што те учеле на школо околу психологијата, ама тоа што јас го следам моментално воопшто не ме посочува кон застарени туку кон безвременски тези.
Што се однесува до тврдењето (од медицинска точка, не од психолошка) прво се создаваат хормонални предиспозиции за сексуалноста на плодот, а потоа се создава и самото тело заедно со половите органи. Со настанувањето на отстапки (во хормоналната средина создадена за машки фетус ако настани женско тело) во текот на создавањето на телото, можат да настанат тие хормонални пореметувања што веќе ги спомнав.

Сепак, секој си зема право поимот „психа“ да го испука во билокаква конотација. Исто како поимот „болест“,исто како поимот „ненормален“. Сега, на нас останува да повлечиме линија што до каде. Секој си има своја, па така да очекувај и јас како твој соговорник сега да имам различна линија на нормално и ненормално од тебе. Во случајов, мене ми е ненормално да гледам две чупиња да се бацуваат , па уште и да ми велат дека тоа е кул, тоа е избор, тоа е нормално...

Ако си ме разбрал погрешно, еве уште еднаш ќе повторам: Немам намера да ги прогонувам, спалувам и депортирам во Аушвиц (затвори се дома, бркај работа... никој не ги задева), ама ако ги прескокниме тие моралните „фиктивни“ стандарди, целото општество набрзо ќе се претвори во бесчувствителни, безгрижни неплодни мрзеливи дебили кои цел ден само ќе го тупат со своите задоволства. Размисли (провери) па ќе видиш.

Кон врв
pHp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Август.2011
Локација: Rwanda
Статус: Офлајн
Поени: 1477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pHp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2013 во 12:43
Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:


Originally posted by zabegan zabegan напиша:

а да ја преиспитаме психологијата како наука а?
како прво, психологијата многу заостанува затоа што сеуште се базира на психолошки теории кои датираат од пред еден век
како второ, фактот тека психологијата како наука дозволува да си даде право човековите индивидуални персони да ги дели на нормални и ненормални, и оние „ненормалните“ да ги става во кош на болести, (додека и самиот термин „болест“ е лабав и незаснован и се користи за милион ствари)... додека, истовремено е познато дека секоја човечка индивудуа има своја перцепција за реалноста, и дека такво нешто како нормално и ненормално постои само во илузиите на групите

инаку, за твоја информација, имам проблем со тоа хомосексуалноста целосно да ја прифатам како природно нормална појава, затоа што нема никаква биолошка основа, па од тој аспект ги сметам хомосексуалците за неприродна појава, и потекнува само од човековата психа и способноста да се бира (наспроти тврдењата на хомосексуалците дека тоа е нешто вродено)
но истовремено воопшто не се обидувам да докажам дека немаат место на овој свет, и дека не треба да бидат разбрани, или да им се дозволат одредени работи... колку повеќе се заробува човековата индивидуална слобода, толку полошо и попогрешно (дури и сметај дека сите морални стандарди кои сме си ги поставиле се фиктивни и немаме потреба од нив)Ако правевме муабет за Филозофија како наука ќе можевме да ја преиспитуваме со миле воље, али хормоналните пореметувања во психологијата се „опипливи“ нешта што можат да се видат, пребројат, посочат... Тоа само недоволно упатен може да го смета за лаичко нешто. Заинтересирај се малце повеќе околу темава и ќе видиш дека самата твоја свест ќе го прифати податокот како таков и дека единствена околност е тоа...
Не се во прашање теории. Ја не знам ти што имаш читано и што те учеле на школо околу психологијата, ама тоа што јас го следам моментално воопшто не ме посочува кон застарени туку кон безвременски тези.
Што се однесува до тврдењето (од медицинска точка, не од психолошка) прво се создаваат хормонални предиспозиции за сексуалноста на плодот, а потоа се создава и самото тело заедно со половите органи. Со настанувањето на отстапки (во хормоналната средина создадена за машки фетус ако настани женско тело) во текот на создавањето на телото, можат да настанат тие хормонални пореметувања што веќе ги спомнав.

Сепак, секој си зема право поимот „психа“ да го испука во билокаква конотација. Исто како поимот „болест“,исто како поимот „ненормален“. Сега, на нас останува да повлечиме линија што до каде. Секој си има своја, па така да очекувај и јас како твој соговорник сега да имам различна линија на нормално и ненормално од тебе. Во случајов, мене ми е ненормално да гледам две чупиња да се бацуваат , па уште и да ми велат дека тоа е кул, тоа е избор, тоа е нормално...

Ако си ме разбрал погрешно, еве уште еднаш ќе повторам: Немам намера да ги прогонувам, спалувам и депортирам во Аушвиц (затвори се дома, бркај работа... никој не ги задева), ама ако ги прескокниме тие моралните „фиктивни“ стандарди, целото општество набрзо ќе се претвори во бесчувствителни, безгрижни неплодни мрзеливи дебили кои цел ден само ќе го тупат со своите задоволства. Размисли (провери) па ќе видиш.GOD DAMN
Ние не сме човечки битија со духовно искуство, туку духовни битија со човечко искуство
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2013 во 15:26
Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:

ама ако ги прескокниме тие моралните „фиктивни“ стандарди, целото општество набрзо ќе се претвори во бесчувствителни, безгрижни неплодни мрзеливи дебили кои цел ден само ќе го тупат со своите задоволства. Размисли (провери) па ќе видиш.


Сите големи моралисти го тврделе истото за нормите кои важеле во нивното време, клучувајќи го и оноа за палењето вештерки и кршењето глава на синот кој ќе му возврати на татко му.

А факт на живеењето е дека сите норми се човечка измислица и се менуваат според потребите и сознанијата. Некои од нив не со лоша работа како општо упатство за живеење за одредено време, но нивното слепо прифаќање и недискриминирано следење е грев.

Изменето од Messenger - 27.Септември.2013 во 15:38
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2013 во 15:41
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:

ама ако ги прескокниме тие моралните „фиктивни“ стандарди, целото општество набрзо ќе се претвори во бесчувствителни, безгрижни неплодни мрзеливи дебили кои цел ден само ќе го тупат со своите задоволства. Размисли (провери) па ќе видиш.


Сите големи моралисти го тврделе истото за нормите кои важеле во нивното време, клучувајќи го и оноа за палењето вештерки.

А факт на живеењето е дека сите норми се човечка измислица и се менуваат според потребите и сознанијата. Тие некогаш не со лоша работа како општо упатство за живеење за одредено време, но нивното слепо прифаќање и недискриминирано следење е грев.Апсолутно! Од околностите се ослободуваме преку осознавање на нови работи ... реципроцитетно...
Се додека не дојди нешто посоодветно ние не можиме да се ослободиме, запаѓаме во аномично општество без контрола...
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2013 во 16:21
Јас би рекол малу подруго... од верувањата, догмите, моралот на денот, како и нормите на живеење се ослободуваме со новите лични осознавања.

Не се работи за нешто општествено посоодветно, туку за точно и конкретно лично осознавање. Осознавањето и просветлувањето никогаш не доаѓало, не доаѓа и нема никогаш да дојде  како некаква моментална масовна појава, туку секогаш ќе биде и ќе остане само лична промена на секоја единка посебно.

Разликата е во тоа што "посоодветното" во општеството секогаш е сакан или наметнат избор на масата. Како такво, тоа е само конвенционален комодитет кој еден ден ќе биде сменет со друг кога ќе се дојде до една нова критична маса од новоосознаени поединци.

А тогаш, кога ќе се случи тоа, веќе ќе биде одминатa работа за оние неколкумина кои осознале нешто ново и кои еден ден можеби ќе станат нова критична маса за менување на нештата.

Според тоа, општеството СЕКОГАШ е под некаква контрола на норми, догми и закони. Никогаш не се случува одеднаш СИТЕ да престанат да важат и СИТЕ еден ден да бидат заменети cо други посоодветни. Анемичноста на општеcтвото понекогаш се јавува како последица од неменувaњето на старите норми кои повеќе не се доволни и не ги даваат очекуваните резултати. Тоа е знак дека треба да се внесат нови промени, да се изврши трансфузија на нови идеи, а не обратно, да се чуваaт старите.   голема насмевка

A cето тоа се менува со една флуидност - едни се раѓаат, други доаѓаат, трети си одат... но сите, стари и нови, од разни аспекти на живеењето, егзистираат заедно како река во која се влеваат разни потоци и поточиња. 

Потоците нема одеднаш сите да пресушат, ниту пак одеднаш сите ќе го сменат составот на својата вода за да се смени и оној на реката. Реката постојано се менува со менувањето на секое поточе.среќа

 

Изменето од Messenger - 27.Септември.2013 во 16:30
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2013 во 16:59
Принципот на функционирање е отприлика иситиот: постои норма, па нов пронајдок, па заменување на нормата со новиот пронајдок. Апсолутно за се: црковни верувања, сексуални, лични психо-аналитички...итн...

Пошто сме веќе офтопик...

Тежнеењето кон нови осознавања нема да го донесе хомосексуалноста.
Постои уште од антика, ама никако да доспее до врв и да завладее.... Зошто..??
Епа затоа што е наменета само за лично задоволство, апсолутно подложна на секакви провокации и предизвикувач на истите, максимално бесполезна, а со тоа и уназадувачка.
Единствено траен напредок носи нешто што е кротко, обединувачко, плодно и со безброј можности за понатамошно развивање...

Едит: Месинџер,сакав само да посочам дека ми е исклучително драго што барем еден на форумов се потруди малку посуштински да го разгледа проблемов...


Изменето од volkswagen - 27.Септември.2013 во 17:00
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2013 во 23:49
Хомосексуалноста за некои луѓе од општеството е лично осознание. Факт е дека мнозинството не е хомосексуално, но тоа значи дека тоа мнозинство треба да го негира малцинството само затоа што не совпаѓа cо мнозинските норми и поради тоа да биде обесправувано и негирано. Тоа не е  ниту демократски, ниту хумано.

Инаку, хомосексуалноста не е само лично сексуално задоволство, туку колку што можам да ги разберам луѓето од геј популацијата, тoa е севкупен начин на живеење. Зарем за нас нашето живеење во дружба со жена е само лично сексуално задоволување ???

Се работи за формално признавање на едно одамна познато дружење меѓу два истоветни рода кое на тие луѓе ќе им ги даде истите опшетствени бенифиции како што им ги дава на другите.

Бидејќи живеам на територии каде оваа мала комуна е поелоквентна имам разбрано зошто се бори за истите права кои по дефолт ги уживаме ние. Не би сакал да се повторувам, но ако те интересира оди поназад на оваа тема и ќе најдеш за што говорам.Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 100101102103>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.